Hľadám právničku, potrebujem radu! Prosím.

mucino
29. nov 2008

Moze mi pomoct nejaka mila a dobra pravnicka??

mucino
autor
5. dec 2008

dupinka,ale on somnou uz vobec nekomunikuje,aj ked ho poprosim ,tak povie ze nemame sa o com.Viem ze to vsetko pochadza od svokry,lebo to aj ona pisala,bol to jej rukopis,on by sa nikdy na take daco neodvazil,maju v rodine pravnika a asi preto takto konaju,ale neuvedomuju si ze ublizuju mne a svojej vnucke.Co ma velmi mrzi.Ale aj tak ti dakujem. A co do buducnosti,mam prevziat zase tie sk,ale vobec neprevezmem ?

dupinka
5. dec 2008

no, ked prevezmes, nema narok si ich uplatnovat spat, kedze prispieva do rodiny. Ale zase ty mu nemusis platit na najomne... Ked spolu nekomunikujete, je to tazke. Vela zalezi aj od vasej financnej situacie. 😖

daji
8. dec 2008

ahojte baby
ja by so sa chcela spytat ako to je s dedenim po rodicoch. Napr. rodicia su rozvedeni ale maju na krku dlzoby obidvaja - exekutori atd. Ak rodicia alebo jeden rodic nedajboze zomrie tak sa dedia dlzoby po rodicoch? Ak su napr. 4 surodenci tak sa to deli medzi nich? Dakujem za rady.

lienocka235
8. dec 2008

daji dedicstvo mozes odmeitnut.. potom nededis nic ani dlhy.. lebo aj tie sa dedit daju.. ak vznikne takato situacia tak treba na dedicskom konani odmietnut dedicstvo

daji
8. dec 2008

a to je vsetko?

lienocka235
8. dec 2008

ako vsetko... no ano...
proste odmietnes dedicstvo.. najlepsie priamo pred notarom pisomne ked bude dedicske konanie.. samozrejme sa to da aj skor.. ako je ded. konanie pisomne pred notarom..
aj my budeme robit to iste ak by zomrel niekto zo svokrovcov..

jaduska
8. dec 2008

presne ako píše lienka - dedí sa aj majetok, ale aj dlhy. Ak vieš, že dlhy prevyšujú majetok, tak jednoducho odmietneš dedičstvo a máš pokoj 🙂

daji
8. dec 2008

a to nie som povinna vyplatit? mozu to odmietnut aj moji surodenci? a co s tym bude neskor? lebo ja mam svoj zivot usporiadany, cakame prve miminko a nechcem aby som vsetko stratila co som nadobudla asi chapes 🙂

lienocka235
8. dec 2008

jasne.. chapem.. aj surodenci mozu odmietnut.. to je ich pravo.. ja ta chapem.. som ti pisala ze mam cosi podobne u svokrovcov.. my sme s muzom dohodnuty tiez na tomto rieseni odmietnutia dedicstva.. resp. dlhov.. neboj uzivaj si tehu.. a nestresuj sa..
hlavne nech si endavaju k tebe trvaly pobyt a pod.. a nechod im rucit..

jaduska
8. dec 2008

daji, ono by to bolo dosť nespravodlivé, keby sa deti museli celý život triasť, čo ich rodičia vyvedú...nemusia byť ani nezodpovední, len starší ľudia hocikomu naletia a ešte žijú v dobe, keď sa dalo skoro každému dôverovať. Jednoducho odmietneš dedičstvo a viac sa nezaujímaš. Veritelia sa ohlásia sami a nech sa už starajú oni - predajú, čo sa bude dať a keď to nepokryje dlhy, tak majú jednoducho smolu...
Ako ti radí lienočka - dávaj si pozor hlavne na to ručiteľstvo...

zuzu13
9. dec 2008

čo sa týka dedičtva...a exekúcii...dedia sa aj dlhy ale exekútor môže dlžobu vymáhať len do výšky hodnoty zdedeného majetku...t. j. ak je majetok za 500.000,- a dlžoby za 300.000,- tak 200.000 je vašich...no a v opačnom prápade ak je dlžoba 500.000,-, hodnota zdedeného majetku 300.000,- tak nič nedoplácate... 😉

miriamkac
9. dec 2008

daji....da sa to "vzdat sa dedicstva"....podpisuje sa to u notara. Ja som bola ten pripad, moja mama sa "vzdala dedicstva" po svojich rodicoch a museli sme to podpisovat este aj ja so sestrou....takze ano da sa to. Odmietnes dedicstvo, a odmietas samozrejme aj dlh.
zuzu13, neviem, ci mas pravdu v tom, ze ked zdedis vacsi dlh ako je dedicstvo, ci ho uhradzas len do vysky dedicstva...lebo logicky vyplyva: prijal si dedicstvo, prijal si dlh...v tom pripade nie je podstatne aky velky je dlh a ake dedictvo...podstatne je, ze ho musis splatit.... 😉 ...

mirica
10. dec 2008

takže je to takto - dedič môže dedičstvo prijať alebo odmietnuť - ani jedno sa potom nedá odvolať - čiže ak odmietneš dedičstvo a potom sa objaví nejaký majetok - smola .......dedičstvo sa dá odmietnuť najneskôr do 30 dní odkedy bol o dedičstve upovedomený - túto dobu môže ešte predĺžiť súd ( v nejakých osobitných prípadoch ) ...no a nakoniec - dedič zodpovedá za dlhy len do výšky nadobudnutého majetku!!!
V prípade viacerých dedičov sa dlhy dedia tak ako majetok - ak dostaneš ty polovicu -tak aj polovicu dlhov

zuzu13
10. dec 2008

miriamkac, hovorí o tom Občiansky zákonník, par. 470.prechod dlhov...dedič zodpovedá do výšky nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou

daji
10. dec 2008

a ak to ja aj moji surodenci odmietnu, tak sa to nededi dalej? napriklad nase deti a tak.

miriamkac
10. dec 2008

zuzu ok...beriem na vedomie...ale defakto je to jedno...pokial dlh prevysuje dedicstvo...nezostane ti z neho nic, akurat starosti s vyriadenim dlhov a platenim poplatkov.... ☹

zuzu13
10. dec 2008

miriamkac...ale čo ak o 5 rokov sa objaví dedičstvo o ktorom si nevedela???je lepšie vybaviť a dúfať ako sa toho zriecť a potom si hlavu búchať 😀 😀 😀 xixixi ešte sa mi to aj rýmuje 😀 😀 😀

miriamkac
10. dec 2008

no zuzu ani by som nepovedala, ak si predstavim ze ked sa "nieco o 5 rokov objavi" musis opat otvorit dedicske konanie......to chce dalsie nervy a peniaze.....a pri takomto "objaveni" neviem, ci si este nebude exekutor narokovat zostavajuci dlh....lebo otvaras to iste dedicske konanie...tu by sa zisiel prestudovat zakon 😀 ....a dalsia vec...uz len taky predaj domu co stoji nervov a casu a penazi....a to nevravim o takych pripadoch, ze v danej nehnutelnosti su "zainteresovaní" aj bratranci a sesternice z "x"teho kolena ako to bolo v nasom pripade ohladne rodicovskeho domu mojho dedka....a este k tomu ten dom uz je bez strechy.....takze "objavit" a "objavit" je rozdiel a ziadny majetok sa len tak "neobjavuje" 😉 ...takze jednoznacne pokial ma niekto zariadeny zivot a nechce mat zbytocne komplikacie s predajom dedicstva a vybavovanim dlhov, tak doporucujem vzdat sa ho 😉 ...a co sa tyka deti.....ano dedicstvo ide na deti, moja mama sa zriekala dedicstva a aj ja so sestrou sme to museli podpisat, ale nemyslim, ze ked niekto deti v priebehu ded. konania nema, tak je to v pohode...podla mna uzavreta vec....

olusha2
13. jan 2009

Zravím vospolok,
zakladateľku tejto témy - moju sestru - dnes úspešne rozviedli, v jej mene vám dakujem za rady. 😉

ooo
13. jan 2009

ahojte. potrebujem radu ohladom autorskeho zakonu. je to taka "chulostiva" otazocka, takze blizsie info do ip

nesuvisi to s prispevkami, ale nebudem zakladat novu temu

dupinka
13. jan 2009

ejha, takze mucino to ma za sebou, a uspesne, vzhladom na vcerajsie obavy,... 😉

OOO, mas IP

daji
12. okt 2009

ahojte
vie mi niekto poradit?

daji
12. okt 2009

moj problem je ze od 12.7.2004 som pracovala na dobu neurcitu a ako mi poradila gapa za co jej velmi pekne dakujem ako som ostala tehotna tak som spravila zmluvu do 21.12.2008 / aby som mala vyssiu matersku / a vycerpala som vsetku dovolenku. Nova zmluva je od 22.12. 2008 do 31.12.2009. Na matersku som nastupila 12.01.2009 / maly sa narodil 18.03.2009 / a koncila mi 27.09.2009 a moj zamestnavatel mi tvrdi ze nemam narok na dovolenku. ako to je naozaj? dakujem

kristinka4m
6. apr 2010

Ahojte.
Prosiím vás ak by ste mi niektorá vedela poradit bola by som velmi vdačná.
Môj kamarat ma na krku exekútora dlh je cca 1500eur, v momentalnej dobe je nezamestnaný nejak sa mu nedarí najst prácu ☹ Pred približne rokom bolo dedičské konanie ohladom jeho starých rodičov jedna sa o starý dom a kus pozemku. Jeho stará mama mala 5 deti, všetci sa toho vzdali až na jednu sestru ktora by chcela dom zrekonštruovat a predat, len s tym nesuhlasi jeho otec ktory chce nechat dom pre svoju dceru. No ale to nie je ten problem teraz prislo kamaratovy upovedomenie od exekutora že mu chce zobrat, alebo nejak zatazit 1/32 , lenže ešte sa na sude vedie spor čiže dedičske konanie ešte nie je ukončene, tak by som mu chcela nejak pomoc velmi ho trapi že to takto postihne rodinu a na zaplatenie dlhu nema ☹ .Čiže moja otázka je či sa s tým dá ešte niečo robit?, čítala som si celu temu bolo tam pisane aj o odmietnuti dedičstva, len v tomto pripade je už asi neskoro či? a ešte mu exekutor pisal ze nesmie majetok previest na inu osobu alebo ho inak zatažit. A ak by sa s tým nedalo už nič robit tak ako by to asi pokračovalo dalej?
Píšem to asi dost chaoticky ale podstata veci tam je tak ak by mal niekto nejaku skusenost, alebo vedel poradit budem velmi vdačna dakujem za akukolvek odpoved.

hejlinka
9. apr 2010

k tym dlhom sa chcem spytat,ako je to v pripade manzelstva,ak manzel urobi dlhy a manzelka o tom ani len netusi a v pripade rozvodu,alebo smrti dlznika, musia sa tie dlhy previest na manzelku/vdovu?

tin007
9. apr 2010

hejlinka: obaja manzelia, ak nemaju zuzene bsm, rucia za dlhy spolocne a nerozdielne celym svojim majetkom. cize ty rucis za dlhy, ktore urobil tvoj manzel, hoci si o nich nevedela a naopak. v pripade rozvodu dochadza aj k deleniu majetku a vtedy si mozu manzelia dohodnut aj rozdelenie dlhov napr. tak, ze ich bude splacat iba ten, kto ich urobil. v pripade smrti, prechadzaju aktiva a aj pasiva (cize majetok a dlhy) na dedicov (ci uz zo zakona aleob zo zavetu) a v pripade, ak manzelka dedi nejaky majetok (bud v plnej vyske, ak nie su ini priami dedicia alebo pomerovo), tka dedi aj dlhy. ak su dlhy vyssie ako dedeny majetok, moze dedicstvo odmietnut a vtedy nemoze nik od dedica dlhy vymahat (dedic vsak nema narok na majetok, ktory si rozdelia jednotlivi veritelia). som dostatocne zrozumitelna?

andzi
10. apr 2010

tin, prepáč, ale nemáš pravdu. Keď urobí dlh jeden z manželov bez súhlasu druhého manžela, je to len a len jeho dlh, ktorý však môže byť uspokojený aj z majetku manželov v BSM. To je zásadný rozdiel. Aktívna solidarita, to je spoločné a nerozdielne záväzky a práva manželov platia len v prípade spoločných vecí. No a ešte by som bola opatrná pri používaní pojmu ručenie, ručí...tieto pojmy znamenajú niečo úplne iné a u manželov sa ručenie vôbec neuplatňuje.

sonya16
10. apr 2010

Ahojte. Neviem, do ktorej témy to hodiť, ale chcem sa spýtať, mam úver od HC, ktorý som chvíľu poriadne nesplácala, nakoľko som bola na materskej, príjem nestačil, aj som ich na to upozorňovala, že žiadam o zníženie resp. počkanie so splátkami, avšak vieme, akí sú milí, keď treba platiť im, dávaj ale hneď 🙂
Nastúpila som do práce a zamestnancovi prišiel list na zrážanie mzdy vo výške dvojnásobku splátky. Zo zmluvy o úvere vyplýva, že áno, v prípade, ak má klient dlžné splátky, môžu sa zrážať zrážkami zo mzdy vo výške 2-násobku splátky do vyrovnania dlžných splátok. Potom sa klient zaväzuje riadne a včas splácať, lebo ak opätovne dôjde k omeškaniu, budú sa splátky zrážať vo výške 2-násobku mesačnej splátky do úplného vyrovnania úveru. Dlžné splátky sú vyrovnané, avšak pracovníčka HC mi oznámila, že postupujú podľa § 551 OZ a budú sa zrážať do úplného vyrovnania úveru, čiže žiadne to predtým a neustále si stála za svojim a len že postupujú podľa toho §. Môžu? Lebo fakt mi potom neostáva na iné splátky, takto je to neúnosné. V tom § píše, že zrážka nemôže byť vyššia ako pri výkone rozhodnutia. A ešte mi pracovníčka HC povedala, že tak môže požiadať len zamestnávateľ o ukončenie zrážok, lebo ...niečo zo životným minimom. Aj podľa toho výpočtu by mi malo byť zrážaných len 1/3, ak tomu dobre rozumiem, lebo určite nejde o prednostnú pohľadávku. Mám manžela a dve deti. Kto mi vie poradiť, ako postupovať, prípadne akú žiadosť má zamestnávateľ napísať? Ďakujem

andzi
10. apr 2010

sonya, na to, aby ti niekto mohol dať zodpovednú odpoveď na tvoju otázku, musíš uviesť, akú máš čistú mzdu podľa výplatnej pásky. Alebo si rozsah zrážok vypočítaj sama podľa Exekučného poriadku. Neviem sa zodpovedne vyjadriť, či je rozsah zrážok v súlade so zákonom, pokiaľ nepoznám tvoj čistý príjem.

sonya16
10. apr 2010

Andzi, je to zhruba 400€, ale toto zrážky nie sú na základe ani exekučného ani súdneho rozhodnutia. 😉