Je možné predať byt a kúpiť nový, hoci mame úver?

jaja23
23. máj 2019

Ahojte, vopred sa ospravedlňujem, ak sem táto téma nepatrí, nevedela som, kde to napísať. Mate niekto skúsenosť s predajom bytu, hoci ste mali hypotéku? Ide o to, že sme pred 4 rokmi kúpili byt a nie sme spokojní. Narodilo sa nám babo, čiže sa trochu požiadavky na bývanie zmenili. Chceli by sme ale v tom istom meste kúpiť iný byt, ale ceny išli medzičasom dosť hore. Potrebujeme však so splátkami zostať na tom istom, keďže som na materskej. Príklad. Kúpili sme byť za cca 72000,teraz by mal hodnotu 95000 a nasli by sme v tejto sume byť, kt. By nám vyhovoval. Niečo sa už s platilo za tie 4 roky. Je možné zostať na tých istých splátkach, keby sme rozdiel doplatili z toho, čo sa navýšil cena bytu? Ci ako to funguje? Ďakujem.

simca06022011
24. máj 2019

@zltalienka to je síce pravda ale nie je to pravidlo... Stačí hocijaka zvýšená splátka a istina kolesne veľmi rýchlo...
@nika3136 súhlasím, zase zbytočne naťahovanie sa za príklad. Hypo nikto nesplatí rovnako... A pri dnešných 1% úrokoch nie je tá výška taká katastrofálna. Ja mám za sebou 4 roky a splatenu necelú polovicu istiny... Stacilo mi na to zrýchlené splácanie prvé dva roky...

simca06022011
24. máj 2019

@jaja23 samozrejme byt môžete predať. Počkala by som ale až kým budete vlastnikmi tých 5r. Aby ste nemuseli zdaňovať predaj.

adalmba
24. máj 2019

@jaja23 nám dali hypotéku na byt, aj na dom súčasne. Byt sa predal vyplatila sa hypotéka na byt a zo zvyšku sme zaplatili časť úveru na dom.

ladyblcha
24. máj 2019

@jaja23 iste sa da, ale hypo zvycajne davaju (zalezi aj od banky a bonity klienta) iba vo vyske 80% z ceny nehnutelnosti. Cize by ste museli mat bud usporene, alebo znalecky na novy by bol viac ako potrebujete zalozit.

amonet
24. máj 2019

@adalmba v ktorom roku?

adalmba
24. máj 2019

@amonet 2017

zltalienka
24. máj 2019

@nika3136 nikomu som sa tu nevysmievala

@miriam439 áno samozrejme že za určitých podmienok môže mať splatenych aj 12000€, ale nie takto ako ste uviedli.
@jaja23 preniesť hypotéku na inú nehnuteľnosť samozrejme môžte, ale musíte byť buď majiteľom oboch nehnuteľností naraz, alebo dostať súhlas od súčasného majiteľa bytu, ktorý budete chcieť kúpiť, že JEHO byt zaťažite hypotékou (odo mňa by taký súhlas nedostal nikto)

zltalienka
24. máj 2019

@simca06022011 ja som tu nešpekulovala a ani nebudem skúšať, koľko mohli/nemohli splatiť za 4 roky. Veď nemáme žiadny údaj o ich hypotéke, neznamená že keď byt kúpili za 72000€ že toľko majú aj hypotéku. Výška úroku? Dĺžka splácania?
@jaja23 O koľko € ste splatili súčasnú hypotéku + koľko € môžte navyše vložiť do bývania = o toľko "lepší" byt si kúpite.
My sme to riešili tak, že sme si kúpili druhý byt na druhú hypotéku a ten prvý byt (menší) dali do podnájmu. Áno chvíľu sme mali 2 hypotéky, aj to sa dá

mogaa
24. máj 2019

Ja sa ospravedlňujem že som nečítala všetko takže možno to tu už odznelo....ak ste kúpili byt za 75 000 a máte úver, tak si zisti celkovú sumu za byt s hypotékou, pretože s hypotékou sa suma za byt predraží🙂Takže ideálne ísť do banky dať si vyrátať informatívnu sumu za predčasné splatenie hypotéky(za zostatok) a odvíjaš sa od tejto sumy....čiže ideálne aby ti nová kupca uhradil minimálne zbytok hypotéky , z tejto sumy vyplatíš hypotéku a zoberieš si hypo na nový byt.....Samozrejme čím viac ti nový kupca vyplatí tým budeš potrebovať nižšiu hypo na nový byt.....Záreveň počítaj s tým že banky už teraz nedávajú hypo na 100%ceny butu

megba
24. máj 2019

@jaja23 Ak by ste riešili predaj bytu teraz, z rozdielu medzi PC a NC budete platiť daň, t.j. z tých predpokladaných 23 000, čo by ste predajom získali. Hypotéka sa dá preniesť na novú nehnuteľnosť, ale tá musí byť pre banku akceptovateľná. Ten proces je ale celkovo komplikovanejší, lebo vy musíte mať kupujúcich na svoj byt a oni musia akceptovať to, že vy si budete hľadať nehnuteľnosť a prenášať hypo, čo dlhšie trvá a navyše s neistým výsledkom. Môžete tiež predať byt a splatiť súčasnú hypotéku a nový byt kupovať s novou hypotékou, len treba počítať s tým, že podmienky na poskytnutie hypo sa zmenili, sú prísnejšie ako boli pred štyrmi rokmi (nedostaneš 100% hypo a tiež prísnejšie sa posudzuje príjem a budúca zadlženosť žiadateľa) a tu vyvstáva otázka, predtým ste asi obaja zarábali, keď ste brali hypo, teraz si ty na materskej/rodičovskej a tým pádom by sa bral do úvahy iba jeden príjem, samozrejme, neviem ako na tom ste, možno tvoj partner medzitým zarába omnoho viac ako predtým a stále by vám to vychádzalo, to ti ťažko takto niekto poradí keď nevieme detaily. Choď do banky sa spýtať kde máte hypo, aké máte možnosti, aký poplatok by ste platili v prípade predčasného splatenia atď., atď., to ti nikto tu neporadí. (Tiež veľmi nerozumiem tomu, že byt ste kupovali za 72 000 a teraz má hodnotu 95 000, ok, ceny šli hore, ale to znamená, že za sumu 95 000 si dnes vieš znova kúpiť iba porovnateľný byt ako máš, nič lepšie, väčšie a kvalitnejšie za to zrejme nedostaneš, či?) Treba si to riadne premyslieť, obzvlášť ak nemáte peňazí nazvyš, aby ste sa zbytočne neprerátali a hlavne ísť sa poradiť do banky...

jaja23
autor
24. máj 2019

Ďakujem Vám, pôjdeme sa teda poradiť do banky a riešili sme to pred rokmi s finančnou poradkynou, ktorá nám dosť pomohla, skúsime ísť aj za ňou, hoci má malé babo, hádam si čas nájde. Ďakujem.

amonet
24. máj 2019

@adalmba lebo to uz teraz nie je mozne, klienta nepusti max. Mozna zadlzenost

adalmba
24. máj 2019

@amonet môže byť, nám vyšla hypotéka 300 000 by nám dali byt stal 67 000 predali sme za 113 00 a dom stál 125 000 znalec ohodnotil na 200 000.

janka474
24. máj 2019

@jaja23 daň z predaja platiť nemusíš, ak vydokladujes rozdiel sumy blockami z rekonštrukcie ktorou ste navýšili hodnotu bytu.. Chce to len šikovného znalca a dobru účtovníčku ktorá urobí daňové..

andreazbratislavy
21. jún 2019

@jaja23 určite sa poradte s finančným poradcom, predídete akýmkoľvek chybám 😊👍🏼