Jsem těhotná Češka žijící na Slovensku

baruu1994
2. nov 2013

Dobry den, chtela bych se vam zeptat zda s tim nemáte někdo zkušenosti. Uz rok žiji na Slovensku ale trvaly pobyt mam stale v ČR.Uz 10mesivu tu pracuji a i platím zdravotní sociální.Prave jsem zjistila ze jsem těhotná a chtela bych radu jak to mam udělat s pobytem, porodem a příspěvky kolem dítěte. Předem děkuji za odpověd 🙂

dena1973
2. nov 2013

@baruu1994 Ak si zamestnanec SR zamestnávateľa (si nemocensky poistená v sociálnej poisťovni v SR) a spĺňaš podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch pre pôrodom, tak nárok na materské (34 týžňov) by ti vzniklo tu na SR a vyplácať by ti ho mala príslušná pobočka sociálnej poisťovne.

zutera
2. nov 2013

Přesně jako psala dena.Já jsem tady při první dcerce narok neměla tak mě po narození vyplaceli jen rodičovský příspěvek. To je teď 199 €.Jinak i porodne jsem dostala. Jen jsem musela čestně prohlásit že už mě ho nevyplatili v Cr

zutera
2. nov 2013

A povolení k pobytu tady máš?

baruu1994
autor
2. nov 2013

Nevím přesně protože kdyz jsem si chtela zařídit trvaly pobyt řekli mi ze vlastně za trvaly přechodný pobyt bych musela zaplatit 200€. Takze nevím ☹ 😒

zutera
3. nov 2013

Protože jsi tady na základě práce a to se bere jinak. Být tebou tak jak to půjde zbalim pár švestek a jedu rodit do cr.Já jsem tu už léta tetouci vdaná.Otec bude slovák? Jak ano a nechceš spet tak se vemte i já to tak řešila.

baruu1994
autor
3. nov 2013

Kde se to povoleni dá zařídit? A kolik to přibližně stojí? Do ČR zatim neplanujeme se vrátit. Ano je Slovák

selena263
3. nov 2013

@baruu1994 ahoj, moj drahy je obcan CR, takze povolenie na pobyt sme uz vybavovali - treba ist na utvar cudzineckej policie , zoznam tu http://www.minv.sk/?ocp-1, ziadost tu http://www.minv.sk/?pobyt-cudzinca. Ked sme to vybavovali my, myslim, ze sme boli predtym este tu u nas na obecnom urade ho prihlasit, tam nam dala matrikarka take potvrdenie o adrese, islo o to, ze ja ako majitel nehnutelnosti som dala suhlas s jeho prihlasenim - kedze sa nemoze hocikto len tak prihlasit na lubovolnu adresu. To bolo este v r. 2009, odporucam zavolat teraz priamo na cudzinecku a zistit, ake doklady treba priniest. poplatok bol minimalny, kolky sme museli kupit cca 10 Eur, neviem presne, ale 200 to urcite nebolo. Asi ako normalne na obciansky slovensky 🙂

selena263
3. nov 2013

@baruu1994 citam si ten zakon len tak zo zvedavosti, a zda sa, ze este aj vypis z registra trestov sme niesli, a samozrejme bola som aj ja tam s nim, aj moj obciansky pytali. a potom cca o 3 tyzdne si bol zobrat karticku, a bolo🙂
teraz ju pouziva vsade tam, kde ja obciansky, napr. v banke. ma samozrejme aj CZ pas, ale ten sme potrebovali asi len raz pri uvere, inak mu vsade stacila tato karticka. Pokial si prihlasena v slovenskej zdravotnej poistovni a mas riadny platny preukaz, smelo mozes rodit na SK, moj bol v nemocnici na operacii, chodi po lekaroch, a nikto sa nepytal na obcianstvo, iba karticka poistenca ich zaujimala

zutera
3. nov 2013

@selena263 přesně jako pises.Jinak bych doporučit si zajit na cizineckou policii.Já to zarizovala před 8 roka tak ti nechci nějako mylne poradit. Já patřím do Tn a tam na mě byli velmi milí a dobře mě poradili.

baruu1994
autor
3. nov 2013

Dobre tak ja si tam zkusím zavolat a zjistit to 🙂 ale pokud po vas nikde nikdo tu kartičku o pobytu nechtěl a jen zdravotní tak snad by to mělo byt v pohode. Moc děkuji za odpovědi :-*

zutera
3. nov 2013

Nechci syckovat ale u porodu chtějí i průkaz totožnost , ale odrodit ti musí tak nebo tak to se neboj 😀

baruu1994
autor
3. nov 2013

Občanský mam. Ja jsem to myslela tak ze nepotřebuji kartičku o pobytu jinak vím ze občanský je treba všude 🙂 😉

inffinity
4. nov 2013

@baruu1994 ahoj já tu v SR žiju už 6tý rok 🙂 musíš si vyřídit na cizinecké policii povolení na trvalý pobyt. Chtejí tam jen čestné prohlášení že se zdržuješ na slovensku, čestné prohlášení majitele bytu že ti tam dovoluje bydlet oboje overeny podpis u notare jeden stoji okolo 2€.. pak potrebuješ list vlastnictva bytu (nebo v čem bydlite) a tuším 4,5€ kolok, 2fotky, a tu žádost od nich.. tedka jsem si byla po 5ti letech vymenit tak to ma čerstve..melo by to byt stejne všude ja sem byla v nitre. Jinak pokud tu pracuješ normalne oficialne dostanuš tu všechny davky..ani nahodou nechod rodit do čr tady dostaneš více penez 😉 a v čr nevim jak to je ja mam stale i trvaly pobyt v čr ale nevim jestli to tak muže byt.. kdyby si ještě neco potrebovala klidne mi napiš když budu vedet rada ti poradim 🙂

inffinity
4. nov 2013

s tou kartičkou povolení na trvalý pobyt jsi pravoplatny občan sr a nepotřebuješ už žadne další doklady maš to jako slovak občanku.

pikusovajana
8. júl 2016

zkusím obnovit příspěvek, třeba se zadaří. Jsem češka žijící se slovákem. Já český trvalý pobyt, české pojištění, čská pracovní smlouva. Manžel vše na slovensku. Je to měsíc co jsme se rozhodli že tam pujde pracovat. Dnes jsem zjistila že jsem těhotná. Mám nebo můžu si vůbec zařídit těhotenkou poradnu na slovensku když mám české pojištění, a můžu zde vubec rodit?