Kontrola počas PN- nezastihnutý, čo hrozí?

ladyar
25. okt 2019

Poprosim o radu, volala mi prave nasa rodinna znama, jej manzel je dlhodobo (3-4mes.?) PN, viem, ze mal viacej vysetreni, rehabilitacie, asi pojde na operaciu...jeho dr.mu vsak vychadzky nedala ziadne...ze mu povedala, ze nemoze mu dat... Maju 4r dietatko - moje krstniatko, s ktorym bola ona na lieceni, no ochorela, dostala teploty a tak jej manzel siel za nimi, aby sa staral o dcerku a chodil s nou na procedury. Bol tam presne tyzden a v den ked za nimi odisiel, prisla mu poobede kontrola zo SP, nasli to zevraj v schranke az dnes, ked sa vsetci vratili domov z liecenia... Je mozne, ze ak by mal z kupelov potvrdenie o sprievode dietatka, ze tam bol, bolo by mu to SP uznane? Ja som jej povedala, ze podla mna, ked tam nestihol prist do tych 3 prac.dni, ale presiel uz tyzden, tak bez sance, ze mu nieco ospravedlnia...no nemam skusenosti. Ake postihy mu hrozia? Moze dostat pokutu za porusenie liecenia? Znama bola velmi nestastna a vycitala si to... Co by ste poradili? Dakujem

katarinka89
25. okt 2019

@ladyar mne sa zdá že bude pn ukončená a zrejme bude musieť vrátiť všetky peniaze od nástupu na pn

ladyar
autor
25. okt 2019

@katarinka89 to vazne??? Az tak prisne, ze vratit spatne vsetky peniaze? No to ich asi financne polozi...to jej ani nejdem volat 🙏

martina2ve
25. okt 2019

Bude mu ukoncena PN a nejaka pokuta... ale neviem ci vsetky peniaze spatne , ale urcite bude vracat.. pn je pn...

hanka55
25. okt 2019

nie za celu PN,ale od zaciatku mesiaca a ukoncia PN

gamakage
25. okt 2019

Je to ako vravia .. keďže neprišiel do tých 3 dní a nepodal vysvetlenie tak mu bude ukončená PN.. neviem presne od ktorého dátumu to počítajú.. myslím že nie od začiatku PN.. tiež všetky ďalšie dni čo bol kvázi ešte PN mu štát už nehradil poistné (to že nebol doma je porušenie PN) a to bude musieť doplatiť z vlastného .. či je pokuta to fakt netuším ...

Bola jeho žena tiež vypísania alebo niečo ? Ak hej možno by sa to dalo nejako obísť a zahrať ľuďom na city (záleží od človeka) ale stále je tam ten fakt že to nebolo to 3 dní.. čiže aj keď nastala daná situácia nevrátili sa hneď domov ale boli tam týždeň a to už bude problém

gamakage
25. okt 2019

Ja som na PN od začiatku mesiaca a mám strach ísť z domu čo i len o 2 minúty skôr alebo prísť aj o minútu neskôr ako mám vychádzky.... Postihy za porušenie PN ( keď človek nie je doma a príde kontrola ) sú fakt niečo - doteraz obdivujem ľudí čo si z toho nič nerobia

zalka
25. okt 2019

@ladyar no keby tak niekto aj pogooglil tak by sa dočítal ...
Postih za porušenie liečebného režimu

V prípade podozrenia z porušenia liečebného režimu Sociálna poisťovňa došetrí prípadné okolnosti v spolupráci s poistencom, od ktorého si vyžiada vyjadrenie k zistenej skutočnosti. Sociálna poisťovňa zároveň požiada o písomné vyjadrenie ošetrujúceho lekára k podozreniu z porušenia liečebného režimu. Na základe výsledkov prešetrenia Sociálna poisťovňa rozhodne, či došlo alebo nedošlo k porušeniu liečebného režimu.

Ak Sociálna poisťovňa vyhodnotí podozrenie ako porušenie liečebného režimu, poistenec stratí nárok na výplatu nemocenského odo dňa porušenia liečebného režimu do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najdlhšie však v rozsahu 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom.

Sociálna poisťovňa môže poistencovi uložiť pokutu aj v prípade porušenia ďalších povinností, ktoré je v zmysle zákona o sociálnom poistení povinný dodržiavať. Napr. ak príslušnej pobočke neoznámi zmenu adresy, na ktorej sa zdržiava, neodstráni napriek upozorneniu prekážky na výkon kontroly (pes, pokazený zvonček alebo iná prekážka, komplikovaný prístup do bytu a pod.). Pokuta sa väčšinou pohybuje vo výške do 100 eur, za opakované porušenie povinností počas každej dočasnej pracovnej neschopnosti až do 170 eur.

https://www.socpoist.sk/ako-sa-spravat-pocas-pn...

samozrejme pán by mal ísť na SP a vysvetliť čo sa stalo, bud uznajú alebo ostane 30 dní bez zaplatenej PNky. A do budúcna, ak chce zmeniť miesto pobytu počas PN tak to môže nahlásiť do SP. Toto teraz neviem či mu uznajú. Ale lepšie je ak sa tam dostaví, aj s papierikom a ideál ak by mal aj nejaké potvrdenie z kúpelov.

petra199099
25. okt 2019

Podla mna keby isiel k svojej dr sa opytat aby mu dali papier ze bol u dr. Vten den da sa vsetko vybavit aspon skusit

ladyar
autor
25. okt 2019

@zalka dakujem Ti moc, ano, on si to uvedomil az teraz spatne, ze ked za nimi siel, mohol ist len zmenu adresy nahlasit a bolo by... Znama mi vravela, ze este dnes by tam stihol ist, no ten papier zo SP bol v letakoch zastrceny a az teraz vecer, ked listovala letaky, tak to tam nasla 🤦🏻‍♀️
Samozrejme, on tam hned v pondelok pojde, no boli z toho dost hotovi...predsa len male dieta, hypoteka, vsetky tie zdravotne problemy...inak on fakt poctivo stale len doma, v lete ani na dovolenku s nimi nesiel...
A oni mu uplne musia ukoncit pn? Alebo mu len nezaplatia v pripade neuznania tento 1 mesiac a potom dalsie mesiace moze byt este pn?

janinah
25. okt 2019

@petra199099 toto určite nie,dr. ho kryť nebude,v daný deň kontroly dotyčný pán nie je u dr. v pc zaznačený a to sa dá ľahko dokázať,že tam reálne nebol....a hlavne od dr. by došiel domov,našiel lístok,že bola kontrola a hlási sa...a nie o týžden sa spamätá...a pritom stačilo zmeniť adresu na SP

ladyar
autor
25. okt 2019

@petra199099 no to uz neviem aku ma dr., ale ide skor o to, ze on sa nestihol v tej SP hlasit do 3 dni...nasli ten papier o kontrole v letakoch zasuchnuty az dnes vecer a to je uz 7 dni od vykonania kontroly 😕

ladyar
autor
25. okt 2019

@janinah presne moj nazor...touto cestou by som ani ja osobne nesla. Skor pravdivo a uznat si vlastne pochybenie...podla mna by mohol skusit to potvrdenie o sprievode dietatka v kupeloch v danom termine...no aj to mu asi tazko uznaju 😕

zalka
25. okt 2019

@ladyar no nevyplatia marodku 30 dní a dalej je na PN .. a potom by už mali platiť normálne dalej. Naozaj nech ide na SP, a skúsi vysvetliť, zase je jasné že spanikáril ked tak odišiel z domu kvôli žene a dieťaťu ... asi sa nevyhne tomu pozastaveniu marodky .. teda penazí. Ale PN mu nikto rušiť nebude.

ladyar
autor
25. okt 2019

@hanka55 myslis, ze musia mu ukoncit hned pn? Znama mi vravela, ze asi bude musiet ist na operaciu...teraz chodil na rehab, vysetrenia a nevedeli presne, no asi este mal byt pn dlhsie...

ladyar
autor
25. okt 2019

@zalka dakujem Ti 🙏 trocha ich zajtra upokojim...sama som zvedava, ako im to v pondelok dopadne. Zakony su zakony, mozno budu k nemu nekompromisny a mozno natrafi na niekoho, kto ludsky pochopi situaciu... Potom si uz na neho tie dalsie mesiace asi posvietia castejsie 😅 Tiez mi to ale pride zvlastne, ze jeho dr.mu uz pri takej dlhsej pn nedala vobec ziadne vychadzky...

janinah
25. okt 2019

@ladyar neuznajú mu nič,je chorý a teoreticky sa mal on sám liečiť a nie starať sa o dieťa kdesi v kúpeľoch...to je totiž jeho verzia príbehu..a verzia poisťovne môže byť napr. taká-je PN teda má voľno tak čo by všetci si nešli povýletovať do kúpeľov.....podľa mňa len "stiahnuť chvost" ísť sa tam v pondelok ospravedniť a prijať trest....potom hned k dr,sa poradiť,asi najlepšie by bolo pn prerušiť,vybrať dáku dovolenku a potom zas PN

janinah
25. okt 2019

PN teraz ukončiť nie prerušiť

zalka
25. okt 2019

@janinah len toto SP už po tom týždni bude považovať za účelové, a dalšiu PN by nemuseli uznať. Aj také veci sa stávajú.

ladyar
autor
25. okt 2019

@janinah no jasne, ja chapem...tvrdenie proti tvrdeniu. On jednoznacne porusil zakon a nevedomost neospravedlnuje. Jeho prva pn v zivote a nevedel ani o moznosti nahlasenia zmeny adresy...az spatne ked to riesili ich to napadlo. No sama som zvedava, ako chudak pochodi...chcela som im nejako pomoct, no tu asi niet pomoci ☹️

katarinka89
25. okt 2019

@ladyar No myslím si že všetko spätne- neviem to na 100% ale niečo také sa mi marí....jednoznačne bude ukončená, keďže nedolozil papier, kde sa v Tom čase nachadzal- aj to by sa musel len u lekára nejakého na vyšetrení, nakoľko nemá vychádzky.

katarinka89
25. okt 2019

@ladyar pozri si stránku SP

mogaa
26. okt 2019

@ladyar prepáč ale nebolo by mu to prešlo ani ako zmena adresy - ak si dá adresu kúpelov....pokiaľ je niekto PN musí dodržiavať liečebný režim a nie byť ako sprievodca v kúpeloch....takže nie, neuznali by mu to ani keby prišiel do 3dní.....dalo sa to urobiť tak že si mal ukončiť PN a na dieťa vystaviť OČR, potom naspäť PN

evittam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
26. okt 2019

@katarinka89 Nic nebude vracať. Nezavádzaj. Vid co pise
@zalka

ceklis
26. okt 2019

@evittam
@zalka
ja vam baby len dakujem ze STE 🙂
pekny vikend

angi07
26. okt 2019

@ladyar a ani mu nevolali ze su tam pred domom??? mali by aj volat nie iba strcit papier....🤔aj ja dom PN a zvoncek niekedy zvoni niekedy nie.treba to silno potlacit ale nie kazdy to tak robi...a teraz co? odkial mam vediet ze stoja pred domom. maju aj zavolat ! alebo co ked napr.spim??? vtedy stisim mobil a mozno ani na zvoncek sa nezobudim....😁riesim mozno blbe otazky .ja dodrziavam vychadzky ale co ked nastane takato situacia???

evittam
26. okt 2019

@angi07 Prečo by mali? Co ked neudas t.c., nemas preco....😉

angi07
26. okt 2019

@evittam ale vsak to musis dat u mna aspon lekar si to pytal ked vypisoval PN

nanulka24
26. okt 2019

@angi07 mama na PN nepočula zvonček pri dverách. Hneď po nájdení papiera volala na SP. Povedala o čo ide, čo sa stalo, bohužiaľ ich to nezaujímalo. Prišla o peniaze za 1 mesiac. Berie sa to veľmi prísne. A takýchto výhovoriek sa oni asi napočuvaju až až.

ladyar
autor
26. okt 2019

@evittam nevolali ani jemu, ale ze on ani nemal uvedene t.c.na pnke...lebo tiez som sa jej na to pytala, ci mu nevolali...