Krst dieťaťa. Nevadí, že nie som krstená?

daesy
7. aug 2008

nevie mi niekto povedať, že keď budem krstiť dieťa, či nebudú problémy s tým, že ja krstená nie som? a či nebude vadiť, ze krstná mama bude katolíčka a krstný otec evanjelik? ja sa v týchto veciach nevyznám tak by mi veľmi pomohlo keby mi niekto poradil. ďakujem

babulina
2. feb 2010

u nas nebolo treba, resp krstnych rodicov sa nikto nepytal ake sviatosti maju

annalena
2. feb 2010

aniqa aspon jeden z krstnych rodicov by birmovku mal mat. Inak si len ako svedok 😉

mimka173
18. feb 2010

ahojte....mám problém...moja najlepsia kamoska chce aby sme boli s priatelom krsny rodicia jej dcerky.....neviem ako to má byt moj priatel je katolik ma 1.sv. primanie aj birmovku je pokrsteny .....no ja nie mozem byt krsna alebo nie ???prosim o skoru odpoved dakujem

rybka7826
18. feb 2010

mimka, krstni rodiacia mojej dcerky budu moj brat a jeho nastavajuca - farar nam povedal, ze obaja musia mat sv. prijimanie a aspon jeden z nich musi mat birmovku, druhy nemusi......takze ak mas sv. prijimanie, tak nie je problem....

galanteria
9. mar 2010

skúste pozrieť krst-krst.webnode.sk/
je tam pekný výber košieľok a sviečok na krst

katrenka105
1. apr 2010

ahojte,
chcem sa opytat, mam byt krstna mama,ale mam krst len na urade a nemam ani prijimanie a ani birmovanie...nemate s tym niekto nejake skusenosti?
dakujem

jasminet
1. apr 2010

na urade sa nerobi krst ale privitanie do zivota, to s krstom nema nic spolocne 😉

firstbaby
4. apr 2010

ahojte,

tiez by som sa chcela opytat ci mate niekto skusenosti s takouto situaciou....s priatelom cakame babatko,termin 6.4.!!!,nie sme este zosobaseni,ja som katolicka,priatel evanjelik,buduca krstna je ateistka a buduci krstny evanjelik.Nase babatko by sme chceli dat pokrstit v evanjelickom kostole v BB v Lazovnej a ja by som popripade chcela konvertovat na evanjelicku vieru....myslite,ze je to ok? dakujem za ohlasy... 😉

jaaty
5. apr 2010

Katrenka, je to veľmi individuálne a záleží to od ochoty a "normálnosti" farára. My sme chceli dať našu Hanku pokrstiť v kostole, ale keďže sme s manželom zosobášení v kostole neboli (len na úrade), tak nám ju v BA v Modrom kostolíku pokrstiť odmietli 😠 😠 😠 😠 😠 , čo považujem za hlúposť a niečo čo nemá nič spoločné s vierou, bohom, ovečkami......s tým, že sú si pred bohom všetci rovní, že dieťa je čistá a nepoškvrnená bytosť,. atď.....
Potom sme oslovili farára v kostole, v ktorom som bola krstená ja a ten nemal abolútne žiaden problém. Nezaujímali sme ho my, ani krstní rodičia -chcel prijať a pokrstiť naše dieťa, tak ako sa patrí 😀 😀 😀 .
Takže koľko ľudí, toľko chutí a s vierou, pravidlami, bohom a podobne to - mnohokrát- nič spoločné nemá

lalus
6. apr 2010

firstbaby, bábo vám v pohode pokrstia u evanjelikov. Je tam podmienka, aby aspoň jeden krstný rodič bol evanjelik...ináč myslím nič. No ale sa Ťa chcem opýtať, na čo tam potom tá krstná ide, keď je ateistka (t.j. neverí v Boha a nič podobné) 😖 ...ona tam totiž v mene Tvojho dieťaťa bude sľubovať, že ho bude viesť k Bohu, že sa o neho bude starať po duchovnej stránke a pod. Tak to vlastne priamo pri krste bude klamať 😖 nevadí Ti to, ani jej??? Iné by bolo, ak si sa zle vyjadrila a je len iného/bez vierovyznania...v t.j. v Boha verí, len nie je evanjelička - to je potom jedno, hlavne, že vie, čo a prečo tam bude sľubovať 😉

vroni
6. apr 2010

Lalus, nie celkom. Firstbaby píše, že druhý krstný je evanjelik, takže sľubovať bude on (aspoň u nás to tak bolo) Ostatní (vrátane mňa) sľubovali dieťa viesť len podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Takže nikto klamať nemusel.

lalus
6. apr 2010

..to som ešte nečula, že by sľuboval len jeden 😅 možno tiež závisí od farára...ale v takom prípade, je to pekne a hlavne úprimne doriešené 😉

alenk
6. apr 2010

ahojte, mozu byt pri krste dvaja krstni otcovia? moj a manzelov brat. dik

jasminet
6. apr 2010

u nas nesmeli - musel byt krstny otec a mama krstna. tiez nie sme sobaseni v kostole, okrem krstu nemame nic ine, iba krstna ma aj birmovku. fakt zalezi od farara...

jaaty
9. apr 2010

alenk, u nás sme mali len jedného krstného otca (brata) a nebol s tým žiaden problém 😉

jasminet
12. apr 2010

jaaty - ano, jeden krstny rodic moze byt (je jedno ci otec alebo mama), ale nie dvaja krstny otcovia

vroni
12. apr 2010

Moje krsňa má dve krstné mamy (krstené v Bratislave) - bez krstných otcov, moje dieťa má štyroch krstných rodičov, akosi mi uniká, prečo by nemohli byť dvaja krstní otcovia......

jasminet
12. apr 2010

neviem, nam to farar nedovolil - a to je rodina 😅 sme chceli svagra a mojho brata a nic z toho

alenk
12. apr 2010

no presne, ja mam napriklad krstnu dcerku a synceka, ktoremu sme krstni styria, teda pri krste sme boli ja ako krstna mama a brat svagrinej, ako krstny otec, no deti volaju mojho manzela a jeho manzelku tiez krstnymi.
no ale na tych dvoch krstnych otcov sa musim spytat, asi najlepsie farara, to by ma velmi mrzelo keby sa to nedalo ☹ neviem ako by sme to potom spravili ☹

jasminet
12. apr 2010

alenk - ale pri krste ste stali iba dvaja, ty a ten brat, nie? to ako deti volaju vasich manzelov je uz ina vec 😉

vroni
12. apr 2010

Jasmi, u nás stáli všetci štyria krstní rodičia pri krste (mám tú fotku aj v prvom albume), aj sú všetci štyria uvedení v rodnom liste....

vroni
12. apr 2010

v krstom liste, mám na mysli samozrejme 😀

usiko
26. apr 2010

prosim o radu na nejaky link. Nase dieta nebude krstene v kostole, nakolko moj priatel je evanjelika ja som ateista,.... ako to je, kde sa to dieta akoze krsti a potrebuje krstnych rodicov? prepacte, ale neviem o tom nikde zohnat info, vsetko, co som nasla, je o tych nabozenskych krstoch.

dakujem

jasminet
26. apr 2010

usiko ty asi myslis uvitanie do zivota na urade, nie? hod si do googlu pojem "uvitanie do zivota", alebo sa rovno opytaj na vasej matrike alebo magistrate. u nas to robi prislusna matrika zadarmo a oni aj posielali pozvanky, niekde sa musis ty sama prihlasit a zaplatit nejaky poplatok...

usiko
26. apr 2010

aha, to je fajn......no a potom krstny otec a krstna mam sa neriesi vobec, ze? nema to opodstatnenie, vsak? ...pojdem aj na matriku, len nechcem tam ist uplne hlupa, vies....🙂)

jasminet
30. apr 2010

niekde su "zapisni" rodicia, niekde nie. u nas ich nikto nepozadoval - ale my sme malu ani neboli dat takto uvitat. len som si potom pre peniaze od matriky prisla, kedze davali 70€, akoze od mestskej casti...

nanaj
9. máj 2010

ahojte,

babulina prosim ta a kde ste krstili? krstny rodicia nemuseli vobec dat papiere o sviatostiach? a na poucenie museli prist?

jasminet
10. máj 2010

nanaj - u nas tiez krstni rodicia nemuseli ziadne papiere nosit, ani my a ani na ziadnom pouceni sme neboli. krstili sme v kuchyni na zahori.

zena17
10. máj 2010

Ahoj, dufam, že mi niekto bude vedieť poradiť, ako je to s "civilným krstom" či vítaním do života či ako sa tomu teraz hovorí. Zásadne sme proti cirkevnému krstu, ale chceme, aby náš ufónik mal kmotru či krstnú. Viem, že krstní sú tu, aby sa o malé postarali, keby sa rodičom niečo stalo, len neviem, ako je to s tým civilným obradom, či sa to ešte vôbec robí, čo kde za koľko a tak.
Vďaka

jasminet
10. máj 2010

zena precitaj si par prispevkov vyssie... 😉