Krst dieťaťa. Nevadí, že nie som krstená?

daesy
7. aug 2008

nevie mi niekto povedať, že keď budem krstiť dieťa, či nebudú problémy s tým, že ja krstená nie som? a či nebude vadiť, ze krstná mama bude katolíčka a krstný otec evanjelik? ja sa v týchto veciach nevyznám tak by mi veľmi pomohlo keby mi niekto poradil. ďakujem

evatko
13. sep 2011

pozor, ak niekto nema sviatost birmovania, nemoze byt krstnym rodicom, iba svedkom krstu. Normalne sedi pri krste pri rodicoch, ale oficialne nie je krstny

radlinka
13. sep 2011

@katmi tak sa drzte, ak nepochodite, najdite si nejaku znamu alebo kamaratku so sviatostou birmovania, kt. vasmu dietatku bude krstny rodic 😉
Poznam co odmietli a aj takych co pokrstili, lebo to uznali za vhodne ze dieta treba pokrstit...aj knaz je len clovek.

katmi
13. sep 2011

@radlinka priatelove obe sestry su pokrstene..a maju vsetky sviatosti... ich mama ich tak viedla.. jedna je vydata, jedna rozvedena...tak sa hadam podari 🙂 dobru noc

li_la
15. sep 2011

@janinah A zober si to z tejto strany, keď to už takto vnímaš... Dospelý človek sa o tom rozhodne SÁM a DOBROVOĽNE. Zatiaľ čo, keď dáme pokrstiť dieťa, dáme ho pokrstiť bez toho, aby ono povedalo svoj vlastný názor. My z našej vôle mu spravíme nezmazateľný znak a zaviažeme ho pravidlami cirkvi a navždy bude povinné sa podľa toho správať... a v budúcnosti je pod hrozbou spáchania deliktu proti kánonickému právu, z ktorého môžu byť vyvodzované určité skutočnosti, povinné dať pokrstiť svoje deti... a ocitáme sa v bludnom kruhu, z ktorého niet úniku. Dospelý človek to spraví z vlastnej vôle a keď už ide podstúpiť niečo takéto, tak je zrejmé, že o tom niečo musí vedieť.
Ale ja som sa nie na toto pýtala, pýtala som sa, či niekto nepozná kňaza, ktorý nie je veľmi striktný... To bolo všetko. 😉

lenka0283
1. okt 2011

ahojte..mam otazku..ak by bolo dieta krstene iba na urade..keby sa krstila este aj v kostoli musi byt krny rovnaky..nemoze byt v kostole iny krstny? dakujem..pytam sa len zo zvedavosti 🙂

seminkads
1. okt 2011

chcem sa opytat -30.10 ideme krstit malu(to bude mat uz devat mesiacov)-co vsetko potrebujeme-kosielku,sviecku...?krsnu co mame dohodnutu ma vsetky sviatosti takze to je ok,niektory vecer pred krstinami mame dojst- budeme musiet podstupit aj spoved?a v den krstu budeme pritomny aj na omsi, len ak bude mala velmi vystrajat-bude vadit ak s nou odideme niekto von?a je knaz povinny krstit v slov.jazyku(madarsky neviem a tu je vsetko po madarsky)a co omsa potom neviete v akom jazyku asi bude???

veve39
1. okt 2011

@seminkads potrebujete to co pises - kosielku, sviecku, absolvovat poucenie ku krstu
spoved podstupit nemusite - k tej vas nikto nikdy nutit nebude, je to len odporucane
je bezne pri navsteve bohosluzby s dietatom prisposobit sa jemu - cize vyjst von, ak je tam babu lepsie, ved kazdy chape, ze dietatko ma svoj rezim a svoje potreby (bezne rodicia navstevujuci omse s dietatom travia aj cely priebeh von, ak je priaznive pocasie a dietatku tam je lepsie - a su pritom vlastne aj pritomni na omsi...)
krst bude v takom jazyku, ako sa s knazom dohodnete
a omsa bude v takom jazyku, v akom je v danu hodinu podla rozpisu bohosluzieb

anaxamon
1. okt 2011

@lenka0283 krstit na urade? take neexistuje 😉 je len uvitanie do zivota
krst je nabozenska zalezitost a teda ano v kostole mozes mat ineho krstneho ako toho co si mala ako prisediaceho na uvitani do zivota 😉

@seminkads to su otazky na ktore ti da odpoved knaz kde idete krstit, na uplne vsetky od spovede po jazyk...no ale spoved sa odporuca, prinasas svoje dieta k bohu a mas tak spravit s cistym srdcom a svedomim, ovsem ak mas potrebnu sviatost...so sa tyka ostatnych otazok ako som napisala je to individualne od farnosti a knaza 😉

veve39
1. okt 2011

@lenka0283 krst je len jeden a len v chrame...

lenka0283
1. okt 2011

@anaxamon
@veve39 dakujem za info baby 🙂

seminkads
1. okt 2011

@veve39 a myslis ze bude sproste kedze je zvykom omsa v jazyku ktoremu nerozumiem ze tam ja pritomna nebudem,proste odidem aj s mojou rodinou(ktora tiez nerozumie)prec...

veve39
1. okt 2011

@seminkads to je na tvojom vnutornom citeni...ak nemas volu byt na omsi, nicomu neprospeje, ak tam budes
ved bezne sa vysluhuje aj samotny obrad krstu bez omse
zavisi to od tvojho vnutorneho postoja k slaveniu omse

seminkads
1. okt 2011

@veve39 ono nejde ani tak k mojmu postoju k samotnej omsi, ale byt na takej kde nerozumiem ani slovo sa mi zda zbytocne-cucat do blba a rozmyslat o niecom inom

veve39
1. okt 2011

@seminkads je to na tvojom vnutornom zvazeni. Neviem, ci si veriaca z tej stranky pravidelnych navstev omsi - ak ano, tak vies co sa v liturgii deje v akomkolvek jazyku, priebeh slavenia omse je v celom katolickom svete rovnaky 🙂 , ak si nesustredena, lebo nerozumies a nevies co sa v liturgii deje, mozes sa napr. modlit za vasu rodinu a dakovat Bohu za dar dietatka...
velmi pekne raz povedal jeden knaz, ktoreho poznam "na omsu sa nejde preto, ze musim, ide sa preto ze tuzim, chcem, potrebujem"... 😉
cize riad sa svojim vnutornym postojom k tejto veci, nesil a nenut sa preto, ze by sa nieco malo....

timona
6. okt 2011

chchem so opytat, ci ste mali pohostenie pre rodinu doma alebo v reštauracii...

radlinka
6. okt 2011

@timona ano, mali sme booknutu restauraciu, isli sme na posedenie - krstiny tam. 😉

beruska.zuzanka
6. okt 2011

@timona my sme mali doma, ale varila svokra a naši, torta a zákusky objednané, takže pre mňa žiadna robota a bolo pohodlíčko, pre malú žiaden stres 😵

kotli
7. okt 2011

ahojte nevie mi niekto poradiť či katolícka cirkev povoľuje mať za krstných rodičov dvoch chlapov?Nakoľko aj ja aj manžel máme bratov.Ďakujem

maggie2
7. okt 2011

@kotli myslím že nie je vôbec problém 😉 ak môžu byť krstné mamy dve ženy, prečo by nemohli byť dvaja chlapi (pre každé dieťa jeden krstný rodič, mala si na mysli krst dvoch detí, nie?)

maggie2
7. okt 2011

@kotli napr. http://www.farnostsnina.sk/viewpage.php?page_id=3 Kto môže byť krstným rodičom?

slobodný vo veku nad 16. rokov (krst, Sviatosť Oltárna, sviatosť birmovania, bez týchto sviatostí nemôže zastávať úlohu krstného rodiča)
tí, ktorí žijú v manželstve, musia byť sobášení v kostole a praktizujúci kresťania (ostatní, ktorí nespĺňajú tieto podmienky, môžu byť len svedkami krstu).

sssimi
7. okt 2011

@evatko otázočka. Ja a ani manžel nemáme birmovku. Sme normálne zosobášený v kostole. Za msiac sa nám narodí krsniatko. To mu akože nemôžeme ísť za krstných?

maggie2
7. okt 2011

@sssimi choďte na príslušnú faru a dajte si to teda do poriadku, zaujímalo by ma ako ste boli zosobášení v kostole keď nemáte birmovku 🙂

maggie2
7. okt 2011

@sssimi áno opravujem birmovka nie je podmienka, pomýlila som si to s príjmaním

maggie2
7. okt 2011

@sssimi urobte si birmovku dodatočne, ako krstní rodičia ju musíte mať (určite Vám vyjdú s termínmi v ústrety). Alebo budete len svedkami krstu (bez birmovky)

maria30
7. okt 2011

@sssimi birmovka nie je podmienka, aby ste mohli byť krstný rodičia 🙂

kotli
7. okt 2011

Nie budeme mať len jedno bábätko a pre to by sme chceli dvoch krsných otcov lebo nemáme v rodine ani ja ani manžel nijakú ženu čo by mohla byť len našich bratov ešte niesú ženatý ale krst či prímanie a birmovku majú obaja.Len som myslela že ak z vás by mal niekto s tým skúsenosť že pre jedno bábätko dvaja krstný otcovia a nie krstná mama.ďakujem za hocijakú radu

sssimi
7. okt 2011

@maggie2 teraz som si spomenula, že ani švagor nemá birmovku a išiel za krstného a nebol s tým vôbec problém. Asi naozaj záleží od farnosti. A my si teda určite neplánujeme dorobiť birmovku. Ja budem vtedy pomaly rodiť, k tomu druhé malé dieťa a manžel pracuje v Rakúsku. A teda ani jeden po birmovke netúžime 😀 , takže ak nebudú chcieť povoliť v šamaku, povolia inde 😉

@maria30 😉

veronikam
7. okt 2011

@sssimi Ahoj, ja som tiez krstna mama synovcovi a nemam birmovku 😉 . Myslim ze to zalezi dost aj od farara, aky ma k tomu pristup. My mame z rodiny a ten s tym problem nemal.

sssimi
7. okt 2011

@kotli Teraz neviem či chceš proste oboch alebo si myslíš, že musia byť dvaja. ja sa veľmi do toho nevyznám, ale ja mám pre Sarah oficiálne iba krstnu-vtedy bola slobodná, teraz sa vydala a teda jej manžel síce neoficiálne "podelil titul" krstný. A švagrinka si tiež dala len krstného-je slobodny a tiež bude "dediť" jeho žena ak nejaká bude. Ale samozrejme viem pochopiť aj situáciu, že ste to už obom ponukli a nechcete sa rozhodovať iba pre jedného. Potom keby to nešlo mať oboch, tak prisľúb že druhé mimi bude mať ten druhý 😀 😉 . Držím palce nech to víde ako ty chceš.

sssimi
7. okt 2011

@veronikam Ahoj, my sme tuším spolu chodili na VŠ sv.alžbety, že? 😀
Veď to, že farári si robia v tejto dobe čo chcú-teda mi to tak pripadá. Ešteže sa nájde pár svetlých výnimiek.