Krst dieťaťa. Nevadí, že nie som krstená?

daesy
7. aug 2008

nevie mi niekto povedať, že keď budem krstiť dieťa, či nebudú problémy s tým, že ja krstená nie som? a či nebude vadiť, ze krstná mama bude katolíčka a krstný otec evanjelik? ja sa v týchto veciach nevyznám tak by mi veľmi pomohlo keby mi niekto poradil. ďakujem

lucustek
27. feb 2011

@kayaandmaxim no neviem mozno v kostole od teba bude nieco farar pytat lebo oni si uctuju za vsetko uz jak podnikatelia 🤐 mozno ak natrafi tvoja sestra na normalneho farara tak vam umozni krst bez priprav my sme mali krst u farara ktoreho moj otec pozna velmi davno takze my sme ziadne pripravy nemali ziadne besiedky a podobne somariny v kostole. on len raz prisiel ku nam domov vypisali sme s nim tu aplikacku tam mas mena rodicov, krstnych rodicov, datumy narodeni a take somariny a dohodli sme si termin krstu a potom sme len prisli a bolo hotovo...
skus poslat sestru nech sa spyta na juhu ako je Južan tak hned za tym maju mnišky taky jak klaštor alebo co to je a tam je kaplnka ...keby sa spytala tych mnisok urcite jej poradia tam sa ani necaka dlho lebo oni tam robia tie krsty len obcas na vyziadanie a mozem sa ti popytat u oca na meno toho farara - je fakt velmi mily. ale je grekokatolicky farar tak ak ti to nevadi a odo mna nezobral ani korunu ani nic nechcel tak sme mu aspon na krst doniesli krabicu s kolacmi lebo on sam ma 2deti tak aspon pre deti nejaku sladkost aby mal 😀

adinkag
28. feb 2011

Caute baby viete mu poradit niejaky normalny katolicky kostol v BA kde nerobia dramu z toho ze niesom pokrstena muz ma vsetky sviatosti a navyse sme sa brali na urade??vdaka

kayaandmaxim
28. feb 2011

@lucustek dakujem dakujem 🙂 ale my budeme krstit v bratislave ... je to trosku komplikovane :D sme po celom svete 😀
ja som sa pytala aj bratranca uz a oni krstili len nedavno dieta a ze sa za to neplati ze je vraj na mne kolko chcem dat a ci vobec chcem dat,... tak neviem kazdy ine skusenosti ma 🙂 musim poslat sestru asi to bude najlepsie

petrahy
28. feb 2011

adinkag nezáleží či majú rodičia všetky sviatosti, ale musia sa zaručiť krstny rodičia bola som sama na takom krste tu u nas napis mi do ip svoju emailovu adresu a skusim Ti dat kontakt na jedneho v Ba ale neviem ako to on berie ale da sa s nim v pohode aj emailovat tak to skus 😉

lucustek
28. feb 2011

@kayaandmaxim jaaaj tak to v blave ja nepoznam farara ziadneho haha 😀 ale naj bude ak sa niekto ti na to popyta a vybavi to bez teba ak natrafite na normalneho farara tak urcite vam vyjde v ustrety a nebude mu vadit nic..nieco mu zaplatis a bude rad ze je rad 😉

petrahy
28. feb 2011

lucustek nesuhlasim s tebou ja som sa stretla s tym ze farar peniaze nezobral a povedal ked chcete dajte to do kasicky na kostol a dala som mu krabicu zakuskov a poucenie len jedno

norikk
28. feb 2011

nam knaz vratil peniaze s vetou ze to je dar od neho

kayaandmaxim
1. mar 2011

@lucustek hey to aj bratranec mi povedal das mu paru eura do vrecka a spravi cokolvek 😀
ale aj tak dakujem ze si napisala co a ako 😉

evelin116
26. mar 2011

ako to je ked ja som evanielik a muz je katolik a krsna je katolik je potrebne ak chcem aby mala bola katolik musim prejst na tu vieru a pokrstit sa? alebo je jednoduchsie byt evanielik a prejdu oni? a musi sa prejst na vieru alebo ako to je ja vobec neviem ako to je.. 😒

cicus13
28. mar 2011

@evelin116 Ahoj, presne toto má moja kamoška...ona je evanielička, manžel katolík a krstný otec tiež katolík....krstili malého v evanielickom kostole a pán farár s tým nemal žiadny problém.....myslím, že záleží od farára.

My sme katolíci....ale niesme zobratý...a tiež sme mali problém pokrstiť malého....ale nakoniec sa našiel pán farár ktorý Nám ho pokrstil.....takže zase záleží len od farára 😉

veronikaa22
12. apr 2011

dobry den....ja som sa chcela opytat...chcela by som pokrstit svojich dvoch synov jeden ma sedem mesiacov druhy 6 rokov......neni to moc neskoro ked chcem dat pokrstit syna ked ma uz 6 rokov???pokrstia mi ho vobec????...krsneho by som chcela mojho brata....je pokrsteny ma 1 sv.primanie ale nema birmovku....je to velky problem????este sa chcem spytat ako prebieha samotny krst.....urcite sa fararom dava niaka vdaka....viete mi poradit co take???....co sa tak vie davat????dakujem za kazdu odpoved 🙂

macka01
13. apr 2011

@veronikaa22 krst môže byť v každom veku,aj v dospelosti.nie je dôvod prečo by ti ho nepokrstili ak si zosobášená v kostole,nie si rozvedená,máš sviatosti a chceš aby aj tvoje deti pristúpili k sviatostiam a neskôr aj žili kresťanským životom.Ako krst prebieha,no to si presne už nepamätám,birmovka myslím že nie je nevyhnutná,aspoň pre sobáš v kostole sa nepožaduje,tak asi ani pri krste

janicka
25. apr 2011

ospravedlnujem sa, ale neda mi nenapisat, ake je to cele ,,chore"... Tie uzasne ,,podmienky" ako rodicia zosobaseni v kostole, nerozvedeni, vsetky sviatosti... Je to ubohe... Pokrstit dieta pokial ho rodic prinesie do kostola je POVINNOSTOU farara bez ohladu na okolnosti!!!! Skoda, ze si to malokto uvedomuje a ,,hra" s katolickou cirkvou tuto ,,hru"...

hrozienko11
25. apr 2011

@veronikaa22 krstit sa moze v kazdom veku,ved su radi,ze sa niekto chce stat katolikom. aspon kedysi to tak bolo. co si pamatam,tak je hlavne,aby krstni rodicia boli pokrsteni,lebo maju pomahat rodicom viest deti k viere. netusim,co sa dava. niektori davaju na kostol a kazdy knaz ma ine poziadavky,takze to zavisi,kto tam bude,az tam pojdes. a ako to prebieha? je to celkom rychle. on sa vas opyta,ake meno davate dietatu,co pre dieta ziadate,zlozite krstny slub. knaz olejcekom urobi krizik na celo,naleje mu vodu na hlavku. krsti rodicia daju dietatu kosielku a knaz im zapali sviecku a hovori im,co to znamena. to len tak v skratke,nie je to presny postup ale. byva k tomu priprava,ktora trva okolo pol hodinky,kde vsetko povedia.

inac,fakt sa cudujem,ze nechcu krstit. ked som sla za krstnu,tak na priprave sme mali slobodnu mamicku a otecko babatka nemal zaujem o dieta a bez problemov ho pokrstili. neviem,preco teraz robia take drahoty.

stanca22
26. apr 2011

Ahojte baby, prosím Vás veľmi pekne, neviete mi poradiť, kde v okolí Ružomberka by sa dalo pokrstiť dieťa krstným rodičom takým, čo nemajú birmovku? Vopred díky za odpoveď. 😉

maja22
26. apr 2011

@janicka pokiaľ si niekto myslí, že krst je "hra", nech požiada o krst v divadle 🙄 Môžu mu tam pokrstiť dieťa tak, ako sa krstia cd a knihy a iné veci... Pri katolíckom krste rodičia a krstní rodičia sľubujú, že dieťa budú vychovávať v tejto viere! Toto pri všetkom tom menovaní, čo napísala @hrozienko11 je veľmi podstatné a dôležité. Takže nejde o žiadnu hru, je to zaväzujúca vec a pokiaľ si to rodičia a krstní rodičia nechcú uvedomiť, kňaz má právo krst odmietnuť. Nie je pravda, že má povinnosť pokrstiť každého, kto si zažiada len tak, aby bolo...Má povinnosť rozlíšiť, kto krstný sľub berie vážne a komu je na smiech. A to je skutočne ťažké. Ak však niekto otvorene nežije podľa požiadaviek desatora a evanjelia, tam naozaj niet čo riešiť...

maggie2
26. apr 2011

@maja22 krásne a pravdivo si to napísala, bohužiaľ ľudia sú povrchní

mona333
27. apr 2011

@maja22 velmi pekna odpoved a reakcia na predchadzajuce prispevky, som rada, ze sa este nasiel niekto kto si nemysli, ze vsetko mozes mat ked si za to zaplatis....

janicka
27. apr 2011

ach jaj, dievcata... Myslim, ze ste to vobec nepochopili... Moj otec je silno veriaci, ja som v tejto viere aj bola vychovana, bibliu ovladam lepsie ako ktokolvek, kto pana boha za nohy stahuje dennodenne v kostole... i ked ja sama pravidelne kostol nenavstevujem... Snazim sa dokonca zit podla kazania jezisa krista, ktore bohuzial ma len pramalo spolocne s dnesnymi kazaniami katolickej cirkvi u nas na Slovensku. A co sa tyka krstenia... trosku si to prestudujte baby... nemyslim to, co vam hovoria farari v kostole (lebo to su tiez len ludia) - ale to, co sa o tom pise v starom resp. novom zakone... Ak by ste sa totiz trosku zamysleli, tak pridete na to, ze krsteni su dnes vacsinou ludia, ktorych rodicia sice maju vsetky sviatosti (lebo vacsinou vyrastali na dedinach, kde museli ako deti chodit do kostola) ale nic im to nehovori... - ale podla fararov v kostole splnaju tieto ,,kriteria"... a paradox je, ze prave pre tychto ludi je to ,,hra" na krstenie... ci sa vam to paci alebo nie...
A este raz zdoraznujem, ze podla krestanskej viery (pozor - nie podla dnesnej rim-kat cirkvi!!!) je krst pravom kazdeho dietata, ci cloveka... a keby ste to teda brali tak vazne ako hovorite, tak zrejme viete aj to, ze v pripade, ak nie je farar na pokrstenie, moze pokrstit aj clovek, ktory je krsteny... - ale ako hovorim... vy zrejme patrite ku skupine, pre ktorych su svate nariadenia a pravidla organizacie ako podstat viery a krestastva...
Nie je nahoda, ze za komunizmu vam farari pokrstili kazdeho, a to bez ohladu na okolnosti, pretoze je logicke, ze ked niekto pride dat pokrstit dieta, tak sa nejde ,,hrat" - radsej by cas vyuzil inak, no nie?
A ak by ste mali pochybnosti o mne - ja som veriacia, som vydata v kostole a svoje dieta budem vychovavat vo viere v Boha tak, ako to bolo kedysi...
A PS: za krst nikto platit nemusi...pokial viem...

janicka
27. apr 2011

http://stare.krestania.sk/co-uci-biblia-o-krste pridavam sem aj jeden link, je to len zaklad...

maja22
27. apr 2011

@janicka neviem, čo presne sme nepochopili....
Ovládaš Bibliu, to je chvályhodné, ale samotné ovládanie Biblie ešte spásu nezaručí...tak ako to spomínané ťahanie Pána Boha za nohy... Na spásu je potrebná predovšetkým Božia milosť, bez nej spása možná nie je a s tým idú ruka v ruke naša viera a skutky. Síce pravidelne kostol nenavštevuješ, zato máš podrobné informácie, že dnešné kázanie katolíckej cirkvi má pramálo spoločné s kázaním Ježiša Krista. Toto je dosť zaujímavé zistenie. Asi ťa to tvoje občasné navštívenie kostola oprávňuje toto povedať, ale ja si dovolím tvrdiť, že kostol navštevujem pomerne pravidelne a to, čo počujem ja, má s kázaním Ježiša Krista spoločného skutočne dosť. Ďalej píšeš: "krsteni su dnes vacsinou ludia, ktorych rodicia sice maju vsetky sviatosti (lebo vacsinou vyrastali na dedinach, kde museli ako deti chodit do kostola) ale nic im to nehovori... - ale podla fararov v kostole splnaju tieto ,,kriteria"..." Dosť zovšeobecňujúce. Nevidíš do duše druhého človeka, ako sa vysporiada s vlastnou vierou, vidíš len to, ako sa správa navonok. Je možné vidieť, kto sa snaží svoju vieru žiť a kto nie. Do človeka vidí naozaj iba Boh a kňaz je len človek, preto sa riadi tým, čo je pre neho zjavné.

Áno, krstiť môže každý pokrstený, ak ide o život ohrozujúce nebezpečenstvo. Poznáme dokonca aj krst krvi a krst túžby. Ale pokiaľ chce niekto krstiť v rím.-kat. viere, určite to nemá považovať za "hru". Máš pravdu, že na krst má právo každý človek. Keď uverí ako dospelý človek, preukáže svoju vieru. Dieťa nevie svoju vieru prejaviť, preto sa za neho zaručujú rodičia, že ho v tej viere budú vychovávať.

Poznám rodičov, ktorí si svoje dieťa pokrstili sami. Neveria totiž kat. cirkvi, tak to vzali do vlastných rúk. To je podľa mňa čestné. Ale neveriť kat. cirkvi a napriek tomu si dať v tejto viere pokrstiť dieťa mi je prinajmenšom čudné. Dieťaťu síce krst neublíži, ale rodičia a krstní rodičia budú braní na zodpovednosť za to, že čosi pred oltárom sľúbili a nedodržali...

janicka
27. apr 2011

poviem k tomu len jedno. Ja nesudim ludi... su to nazory ludi, ktory sviatosti maju a povedali mi, ze nie su ani veriaci... takze hovorim iba z toho, co mi tito ludia povedal - koniec koncov moj muz je jeden z nich.. presne ako dalsia vacsina ludi z dediny, z ktorej pochadza. A to co je podla mna zavadzajuce je to, ak niekto tvrdi ze rim.kat. cirkev = viera. Ked sme mali ,,predmanzelsku" nauku, rozpravali sme sa s fararom, ktori nas mal sobasit a on sam priznal, ze za to nemoze, ale ze suhlasi, ze je ,,chore", ze pre cirkev a sviatost manzestva v kostole je prijatelnejsi moj manzel, ktory ma vsetky sviatosti a nie je presvedceny o svojej viere ako ja, ktora veriaca som... A nakoniec, ved nie je nahoda, ze co farar, to iny nazor a ,,vyklad"... Ostatne si myslite co chcete... ale gaarantujem vam, ze nepoznam nikoho, kto krs ,,zneuziva" - neviem, na co by sa dal zneuzit... je to len otazka viery... a kto veriaci nie je, toho ani len nenapadne dieta dat pokrstit.
Maja22 a neviem, preco hovoris o spase... tu ti nezaruci absolutne nic... Ja sama som hovorila o tom, ze JA sa snazim zit a konat tak, aby som neblizila bliznemu svojmu... a spasa je vec, ktoru neriesim... tu riesis ty. Ja kostol nepotrebujem, boha vidim vsade okolo seba... v tomto uceni ma vychoval aj moj otec, ktory mimochodom vyrastal v komunistickej rodine, a ked mal 21 rokov, dal sa sam pokrstit v Prahe... A jedine, co som tym chcela povedat je to, ze sa ho nikdy nikito nepytal, z akej je rodiny, ci su jeho rodicia pokrsteni... ani nic podobne. A co je velmi smutne konkretne z mojho okolia - slobodna matka priviedla ku krstu svoje dieta, zial, nebolo pokrstene prave kvoli tomu... Ak sa vam toto zda spravne, je to smutne. Stale vsak dufam, ze aspon v niecom so mnou suhlasite a ze vela nasich slov len nebolo pochopenych tou druhou stranou 🙂

stanca22
29. apr 2011

@janicka Ahoj, s Tebou úplne v tomto súhlasim, čo si práve napísala, dieťa nemôže za to, aký sú jeho rodičia a aj v akom sú štádiu ... Ja mám rodičov, čo nie sú zosobášený, len žijú spolu ako druh a družka a mňa kvôli tomu nechcel farár pokrstiť, ako keby som ja za to mohla, no uznaj, mohla som za to??? Nie ... Na koniec vraj ak si spravím naozaj po krste aj prvé sväté prijímanie, tak ma pokrstí, rodičia na neho kukli, že to vyzerá ako vydieranie ... neverili vlastných očiam ani ušiam ... A mne tu vo fóru idú baby písať, že prečo ja chcem ísť za krstnú mať, keď nemám birmovku ... To je už fakt sila, čo sa tu fakt deje na tomto Slovensku a že sú farári spravodlivý, skôr ako ktorý ...

janicka
29. apr 2011

stanca22 ahoj, a dakujem pekne za tvoj nazor a suhlas 🙂
Vies, tiez to poznam... ja som sice pokrstena.. moj ocko je veriaci, mamina tak ,,napoly" - proste vychovana k tomu nebola, no viere ako takej sa nebrani... Nasi sa brali za hlbokeho komunizmu, cize na urade, a po 6 rokoch manzelstva otec nastojil na sobasi aj v kostole... takze na tom obrade sme boli uz aj my deti...
A tie ,,cirkevne pravidla" ci ako to mam nazvat... je to otras - a jasny dokaz toho je aj to, ze vsetko zavisi len a len od toho, na akeho farara natrafis... kazdy je iny... - takze asi budeme mat v niecom pravdu 🙂

stanca22
29. apr 2011

Bábenky a koľko Vás čo vyšlo tie veci, koľko stála taká košieľka, sviečka? Koľko ste minuli na krst peniažkov?

helka211
9. máj 2011

AHOJTE ,chcela som sa spytat ci musi mat krstny rodic birmovku ak dieta chcem pokrstit v grekokatolickom kostole ,,,kedze nemam nikoho z rodiny kto by mal birmovku ani z manzelovej strany ,,,dakujem ....

jana_rybka
11. máj 2011

Ahojte. Prosim o radu, idem dat pokrstit v juli 3r dcerku, uz som tu citala, ze sviecka a kosielka su povinne. Kde jej dam tu kosielku, ked je uz velka a neoblecie ju? Mam ju drzat ja alebo krstna mama? Obrad poznam, ale ako to prebieha potom? Kedy mam dat knazovi peniaze, prip. "kolace", po podpise? Musim vsetko zorganizovat sama, nema mi kto pomoct, tak aby som bola pripravena a nieco nespackala, prosim poradte 🙂 A kto ma potom na "hostine" prihovor, prip. co sa v nom hovori. Ja uz si tieto veci vobec nepamatam.

danka86
27. jún 2011

Ahojte, mate niektora skusenost s krstom v pezinku?

nikavika106
2. júl 2011

aj ja sa chcem spitat ze ci sa da zmenit moja krstna mama ked sa o mna nezaujma a ani ked nebola na mojom primani tak ze ci sa da .dakujem za otpoved

habibi78
3. júl 2011

@nikavika106 neda.....