Krst dieťaťa. Nevadí, že nie som krstená?

daesy
7. aug 2008

nevie mi niekto povedať, že keď budem krstiť dieťa, či nebudú problémy s tým, že ja krstená nie som? a či nebude vadiť, ze krstná mama bude katolíčka a krstný otec evanjelik? ja sa v týchto veciach nevyznám tak by mi veľmi pomohlo keby mi niekto poradil. ďakujem

ciusinka
28. nov 2011

Napada ma aj otazka, preco je butterflyfly pokrstena v evanjelickom kostole, ked je otec katolik a teraz chce mat dieta katolika kvoli otcovi? Trochu divne..No ja si neviem predstavit katolickeho knaza, za ktorym pride evanjelicka s neveriacim, ze chcu pokrstit dieta a on ho pokrsti..To, ze pokrstili sestre je sice krasne, ale jej manzel je katolik, takze verim tomu, ze musela urobit nejake prehlasenie alebo daco take, ze nebude branit vo vychove dietata v katolickej viere atd..To sme my museli mat (dispenz), aby nas zosobasili v kostole, kedze ja som katolicka a moj muz je neveriaci..Ale ked pride neveriaci a evanjelicka, neviem, o com by sa ten katolicky knaz mal s nimi vobec bavit..Okrem ineho, aj krstny musi mat vsetky sviatosti - krst, prijimanie, birmovku a ak je zenaty/vydata, tak svadbu v kostole (toto sa da urcite obist pri niektorych knazoch, ale ja ked som isla za krstnu mojmu krstniatku, tak som musela mat vsetky sviatosti a aj svadbu v kostole)..

anjelicek26
28. nov 2011

My sme inak neboli zosobaseny, ja katolicka, priatel evanjelik, malinku nam pokrstili 😅 Asi by som mala byt teraz ticho 😉 Malinka je evanjelicka, odvtedy sme sa vzali a vychovavame ju ako sa patri, teda dufam 😉 V kostole nie sme velmi casto, nepocitujeme tu potrebu, ale malinka tam chodi spievat, v skole chodi na nabozenstvo 😵 Vie velmi dobre, co znamena to, ze je pokrstena, co a cim sa tym stala. My sme to nebrali, ze ju krstime kvoli "papieru". Malinkeho pokrstime v tom istom kostole, kde sme krstili dcerku, ked sa vratime do nemecka. Akosi to tak citim, ze by mali byt obidvaja pokrsteny tam.

ciusinka
28. nov 2011

@anjelicek26 Ale aspon jeden z vas je takej viery, akej je mala a viete, preco ste ju dali krstit 😉 a nie preto, ze chcem niekomu urobit radost a ani neviem, o com to je 🙂

anjelicek26
28. nov 2011

@ciusinka - ved ano, dufam, ze je tam nejaky rozdiel, my sme vedeli, co krst pre zivot dietata znamena 😉 Urcite nie nejaku povinnu vybavu, co treba pri malom dietati odhaknut 😠

butterflyfly
28. nov 2011

@anjelicek26 -oukej prosim ta do toho ti nic preco ju tam mam davat a to je moja vec kam ju dam .. nezaujima ma co tu pises..proste su to blbosti..

butterflyfly
28. nov 2011

@anjelicek26 boze prosim ta... urcite sa bude pytat mala koli comu je katolicka ach boze to je rozum... v dnesnej dobe je jedno co si ach....... 😖 😖 😖 😖 😠 😠 😠 😠 ... ako vidim ty si asi uplneeeeee veriacaa kksd... nenavidim takychto ludi ze zatoze neviem aka viera tak hned blabla... a taketo ach...

anjelicek26
28. nov 2011

@butterflyfly - nie su to blbosti a ty to dobre vies, len ta skrie, ze ti to takto niekto otvorene napise. Uz si matkou, nie si rozmaznane decko, rozhodujes ZA nu, nie len za seba, preto zvaz, ci to rozhodnutie bude dobre pre nu, nie vyhovovat tebe a splnenie nejakych tvojich tuzob a cielov voci mrtvemu otcovi. Ona s tymto rozhodnutim bude zit, bude to mat na nu dopad.

Isteze je to v konecnom dosledku tvoje rozhodnutie. Tvoje dietatko.

anjelicek26
28. nov 2011

@butterflyfly - moja ked je jedno v dnesnej dobe, co si - PRECO - ju chces dat krstit ako katolicku?? Nema to hlavy ani päty, len je to od teba jedno CHCEM, CHCEM, CHCEM, dupnem nozkou a bude, ale jednoduche preco nevies zodpovedat.

O veriacich nemas ani potuchy. Ani nevies, koho nenavidis. Skoda s tebou nieco riesit. Len budem dufat, ze bude mat farar dost rozumu malu nepokrstit.

katren
28. nov 2011

Kocky moje...u nas v kostole tuto nedelu krstili a ked sa ich farar spytal, ze co si ziadaju od Cirkvi, tak odpovedali ze zdravie, stastie a lasku 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 no konic 😀 😀 😀 😀 😀

butterflyfly
29. nov 2011

@anjelicek26 -okey kasli radsej nato mala som sem daco pisat kks lebo nido asi nic nechape..a..nekomentujem traci :D :d 😠 😠 😠

makica
29. nov 2011

suhlasim s @anjelicek26, pise k veci 😉 . Ja som evanjelicka a neviem ako je to pri katolickom krste. Ale v kazdom pripade ide o vieru. @butterflyfly je jedno ci my chapeme alebo nie, dolezite je aby farar pochopil vas dovod. Predtym nez za nim pojdete, mali by ste ale vazne popremyslat nad tym co sa tu pisalo , lebo on sa o tom s vami bude rozpravat...

baby2310
2. dec 2011

@butterflyfly niekedy tu nedostaneš odpoveď akú očakávaš...je tu milión žien a milión názorov.... ale to ako sa nakoniec rozhodneš je len a len tvoja vec, nech ti tu píše kto chce čo chce... 🙂 len sa pousmej ak nesúhlasíš...čím viac sa budeš brániť, tým viac do teba budú rýpať 😔 Pozri sa, ja som evanjelička, manžel katolík, no ani jeden nie sme veriaci...ale v ich rodine sa deti krstia, tak som sa prispôsobila.... dostali sme aspoň kopec pekných darov 😉 😉 😉 krstný našej dcérky nie je vôbec pokrstený.... a ked sa pýtali povedali sme, že sme všetci katolíci... a bolo, takže sa netráp, chod sa spýtať do hociktorého kostola - AKÉHOKOĽVEK - že chceš malú pokrstiť...pokial nechcú papier o vašom krste, tak sa netráp 🙂 Pokrstite si ju kde chcete...dieťa budete predsa aj tak vychovávať tak, aby bola samostatná, zodpovedná, inteligentná, aby mala rodinné hodnoty...a či už bude chodiť ak vôbec do nejakého kostola..je zatiaľ len a len vaša vec a neskôr jej vec....čiže život a výchova dieťaťa je o niečom inom..ako rozprávať, že pán božko stvoril svet...

ciusinka
2. dec 2011

@baby2310 Ano, pokial nechcu v kostole papier, tak im mozes povedat cokolvek, ale ja by som teda nemala zaludok na to, fararovi do oci klamat, ze som katolicka, ked som evanjelicka alebo neveriaca..Ked som ja isla za krstnu, tak sa farar len opytal, ci mam vsetky sviatosti, ci som vydata v kostole..Sam povedal, ze keby sme mu klamali, nema na to ako prist, kedze papier nechce a ze to je na svedomi kazdeho a ze to si potom vyriesi s kazdym ten hore pri poslednom sude..Ale teda ako klamat fararovi, tak to dakujem pekne, ale NIE..a to nie som nijako extremne veriaca, nechodim ani pravidelne do kostola ani nic podobne..Ale teda akoze odtial potial..

baby2310
2. dec 2011

@ciusinka jajajaj...však nikto ti to neberie....pre mňa je farár človek ako každý iný...to je poprvé a po druhé...ale aby mne niekto bránil pokrstiť si dieťa tam kde chcem a to je moja vec, či je to len z dôvodu, že ten kostol sa mi páči viac alebo z iného....alebo mi bude brániť, že nemôžem dať za krstného či krstnú niekoho, kto to dieťa miluje, stojí pri nom a pomáha mu z nejakých byrokratických dôvodov, lebo nie je taký a taký...a nespĺňa normy....tak TOTO JE ODTIAĽ POTIAĽ!!! to čo je za zmýšľanie...jedna pani pár riadkov vyššie písala, že butterflyfly si chce len dupnúť nôžkov a musí byť po jej... ale to, že tu niektoré vypisujú, že ty nie si katolíčka. to je čo? Fúj, ty nie si naša, chod preč, my ťa tu nechceme???.. ženy katastrofa...ja neverím, nechodím do kostola, nemodlím sa.... ale čo už vy tu riešite...ona chcela jednoduchú odpoveď, či je to možné pokrstiť si za takých okolností dieťa..dobre, že ste ju neukrižovali.... ja sa smejem..už si viem predstaviť pána boha, ak niekde nejaký existuje..ako stojí pred katolíckym kostolom-lebo rozhodlo sa, že je katolík niekto niekde... a zakazuje veriacim iného druhu, aby vstúpili do kostola 😀 Panebože...ked už chcete byť pobožné a riadiť sa božími zákonmi...tak hlavné je, že tak ako nie sú čierni, bieli, žltí ľudia, ale len ĽUDIA, tak čo sa delíte do nejakých striktných skupín....ste proste všetci veriaci!!!

ciusinka
2. dec 2011

koncim v tejto teme, lebo to nema zmysel..Keby to bolo jedno, kde dieta pokrstim, tak neexistuju rozlicne nabozenstva, katolici, evanjelici, pravoslavni, zidia, moslimi, ved to je jedno..Nikto ju tu nechcel ukrizovat, len sa reagovalo na to, ako asi zareaguje farar, ked do kostola niekto nabehne s takouto situaciou, predpokladam, ze nikto neratal s tym, ze niekto pride do kostola a bude do oci klamat fararovi a tvrdit o sebe, ze je nejakej viery a pritom neni 😖 to je trochu extrem..Cirkev ma svoje pravidla, ktore ked chcem do nej patrit, musim dodrziavat..a nie skakat z jednej viery do druhej ako sa mi prave zachce 😖 Skoda reci..Uz nebudem reagovat, nech si kazdy robi co len chce..

lesalesuskmetova
2. dec 2011

@cmulinko správny argument :D to poviem učke, ďakujem 🙂

lesalesuskmetova
2. dec 2011

@kralicica ja osobne nie som veriaca, tak mi to je celkom jedno len som chcela vedieť kam by som sa dostala keby som nemala krst..tak či tak, ďakujem 🙂

lucinocka
2. dec 2011

@butterflyfly na tvojom mieste / ak nie si veriaca - nechce sa mi citat celu diskusiu/ by som dieta krstit nedala, s tym, ze sa rozhodne neskor , ak bude mat zaujem sa k nejakej crkvi priradit... osobne si myslim, ze kazdy clovek ma pravo si vybrat v co bude verit...skoda, ze som ja ako babatko nedostala tu moznost, inak by som sa teda urcite krstit nedala..

cmulinko
2. dec 2011

@butterflyfly ja by som ti len jednu vec napisala k tomu...krst je sviatost...dieta neabsolvuje krst ale sviatost krstu a dufam,ze vies co to znamena.

cmulinko
2. dec 2011

@lesalesuskmetova neveriaci clovek neveri v nebo ci peklo,tak celkom nerozumiem tomu coho sa obavas a preco chces vediet kam sa dostanes....ked pride tvoj cas,tak sa to vcas dozvies....pre neveriacich zatial existuje iba jedno realne miesto kam pojdu a tym je obycajna cierna zem.

radlinka
12. dec 2011

@lesalesuskmetova ahooj, dobra otazka. Tak ja som raz tuto otazku este ako teeneger polozila biskupovi. Mali sme jedno pekne stretnutie s clovekom, vlastne super mladym knazom, ktory sa stal biskupom a pravom si tuto poziciu zasluzil. Tak isto odpovedal, ze velmi dobre polozena otazka, pretoze ludia si vysvetluju mnohe veci po svojom a ani ziadna bytost na Zemi nemoze s urcitostou povedat, co nas caka po smrti a kde sa duse ocitnu.

Takze ak je clovek nepokrsteny, ak nevyznava ziadnu vieru, ale vedie prikladny zivot, moze prist do neba bez toho, aby bol pokrsteny. Kazdy si povie...ved aj ja som dobry, nehresim, nerobim nikomu zle, naprieky a vediem prikladny zivot, tak pojdem do neba, naco mi je nejaka viera ci krst, pripadne ina sviatost ? 😕
Pravdou je to, ze aj keby clovek nebol ziadneho vyznania alebo vyznaval svoju vieru dokonale, ale neviedol prikladny zivot ako napriklad mravnost, cnost, dobrota voci ostatnym, pomahanie tak ako robia niektori ludia na zemi ze sa obetuju pre blizneho cloveka a vlastne zasvatia zivot aj pracu ostatnym ludom a s laskou sa staraju, pomahaju a vedu usporiadani zivot, tak dosiahnu Bozie kralovstvo, teda spominane nebo. 🙂
Odpoved je teda jasna....ano pokial ten zivot je taky ako ma byt a Boh posudi, ci ten clovek urobit dostatok dobrych skutkov na tejto Zemi pre svojich blizkych, znamych aj neznamych a akym zivotom zil a kracal po cely ten zivot. 😉 😉 😉 😉

veve39
12. dec 2011

@radlinka pekne napisane...v Nebi bude platit jedina mena, ktora nikdy nezdevalvuje - pocet a hlbka dobrych skutkov a skutkov lasky, ktore sme v zivote vykonali....

radlinka
12. dec 2011

@veve39dakujem ved je jasne, ale ked clovek nekomunikuje a nepyta sa, tak sa nic nedozvie. 😉 Taktiez babatka a vsetky nenarodene deticky su anjelikmi a idu priamo do neba, kde sa urcite tesia so vsetkymi 🙂

veve39
12. dec 2011

@radlinka vo sv.Pisme sa pise "ani oko nevidelo, ani ucho nepoculo, co Boh pripravil tym, ktori ho miluju...."(sv.Pavol)...to je nasa velka nadej, je aj vela peknych knih o tejto problematike - napr. Nebo nie je vymysel, alebo 90 minut v nebi, zazitky ludi, ktori mali istu skusenost ...samozrejme ich nemozno brat ako smerodatne, moze ist o istu fikciu autorov, ale su plne peknych myslienok...

v kazdom pripade je z mojho pohladu velkym darom verit v to, ze zivot smrtou nekonci...musi byt velmi tiesnive verit v NIC po ukonceni pozemskeho zivota (ktory moze pre kazdeho jedneho, stareho ci mladeho, skoncit dnes, zajtra...)

maja22
12. dec 2011

@lesalesuskmetova
@radlinka nad tým som sa aj ja zamýšľala. Ako dieťaťu mi to bolo jasné - dobrí ľudia idú do neba, zlí do pekla. Teraz viem, že je to veľmi zjednodušený pohľad. Myslím si, že len byť dobrý nestačí. A čo to vlastne znamená "byť dobrý" a "byť zlý"? Veď každý si pod tým môže predstaviť niečo iné. Myslím si, že ak človek chce byť spasený a chce teda prísť do smrti do neba, musí to dať najavo slovami aj skutkami. Slovom tak, že uznám, že Boh je môj Stvoriteľ, že ma má rád a hľadám, čo si On praje, aby som robila, ako mám žiť. A tiež prijímam ako pravdu to, že Ježiš je Boží Syn, umrel aj za moje hriechy a vďaka nemu mám tú možnosť ísť do neba aj ja. Vychádzam z Ježišových slov, keď posielal učeníkov, aby hlásali evanjelium. Povedal, že tam, kde ich neprijmú, majú si aj prach z nôh striasť na svedectvo proti nim... Takže asi inak sa berie život človeka v pralese, ktorý v živote o Bohu a Ježišovi nepočul a život človeka, ktorý o Bohu a Ježišovi počul, ale neprijal to... Teda netuším, ako k nebu príde človek, ktorý síce je celý život "dobrý", ale v Boha neverí, Ježiša neprijíma, veď nebo je vlastne miesto stretnutia s Bohom, je to možnosť mať účasť na Božej sláve a prítomnosti v láske a radosti... Ak niekto Boha odmieta, Boh rešpektuje jeho slobodnú vôľu a zrejme ho k sebe nasilu nepúta ani po smrti... Ale neviem si predstaviť, že by mohlo existovať nebo bez Boha.... V každom prípade to bude zaujímavé zistenie, čo sa po smrti vlastne s dušou človeka deje...

radlinka
12. dec 2011

@veve39 no krasne si to veru napisala. Osobne si myslim, ze kazdy clovek veri v nieco. Jeden v Boha, druhy veri v prirodu alebo nadpozemske veci, dalsi napr. v seba sameho alebo v dobro. Mozno sa najde niekto kto uz neveri ani sebe, tak to je fakt smutne. Ale aj napriek tomu si myslim, ze kazdy ma v sebe stipku urcitej 'viery' 🙂

Ked som kedysi pred par rokmi stretla mnoho priatelov z Azie, Ciny a Korey, tak som sa ich pytala, ake maju nabozenstva, v co veria a aky ich postoj k danemu nabozenstvu. Napr. vela ludi verilo v duchov, alebo nejaku prirodnu silu, dalsich sa odovzdavali len prirode, potom bol dost preferovany budhizmus, shintoizmus a taoizmus. Bolo ich zaujimave pocuvat, lebo nakoniec sme dospeli k tomu, ze aj ten posledny, ktory nepatril k ziadnej viere, hladal urcity zdroj obohatenia tela a mysle v prirode, alebo mozno aj v sebe samom. 🙂

Uz trosku vychadzam mimo temu, ale je to take zamyslenie snad pre vsetkych, ze kazdy by mal v nieco verit, aby obohatil ten svoj pozemsky zivot. 😉 😉 😉

radlinka
12. dec 2011

@maja22 ahooj pekne si to vyjadrila, skvely nazor. Ja osobne nemam pochyby o svojej katolickej viere, nikdy som nemala a dufam, ze budem dost silna, ak by som mala byt v zivote skusana i ked clovek nemoze povedat ze je natolko silny, ze by sa nechal aj prenasledovat za vieru, ako to bolo pisane v zakone. Mozeme len dufat, ze dostaneme dostatok sily, aby sme mohli ist dalej v pred a pokracovat v tom co nam bolo od utleho detstva vstepene. 🙂
Popri tom ako som citala tvoj prispevok ma napadla jedna vec... Zidovsky narod. Je to narod vyvoleny Bohom, prvy, najlepsi, narod zo vsetkych narodov a predsa neuznali Jezisa Krista, stale cakaju na Mesiasa, na jeho prichod a vlastne on uz prisiel davno predtym, ako si to uvedomili. Veria vlastne len v Boha a nie v Jezisa Krista. Drzia sa Desatoro prikazani, ktore im dal Abraham a to je vsetko. Tiez nemoze ludsky rozum sudit tento narod vyvoleny Bohom, pretoze aj oni robia chyby a urobili chybu v minulosti, tak ked prite TEN ktory rozhodne, vtedy budu aj oni sudeni.

Krestania su jedni z najslabsich vo viere, preto su aj velmi posudzovani a ine nabozenstva poukazuju ako veci funguju v nasom ponimani. Proste je dost tazke presadit aj krestansku vieru vo svete, lebo napr. Islam je silnejsi, Hinduistov je tiez velky pocet a nasi krestania sa tazko zjednocuju a hladaju sudrznost. Ani vyznavac islamu, budhizmu, hinduizmu ci ineho svetoveho nabozenstva sa viery nezriekne tak rychlo, ako krestan.
Vela ludi na nas poukazuje, ide proti cirkvi ktora kedysi chybyla a robi chyby aj dodnes. Je pravda aj to, ak clovek neveri v cirkev nemoze vyznat ani svoju katolicku vieru ...preto sa modli : ' ......Verim v katolicku cirkev, odpustenie hriechov, vo vzkriesenie tela a v zivot vecny ... '

Takze v globale som tymto chcela povedat, ze nie kazdemu sa moze dostat takej viery, aby mohol prijat Boha, resp. prijimat Jezisa Krista vo sviatosti. Su ludia, ktori toto vsetko este nespoznali a mozno sa im takato moznost este nenaskytla pocas zivota a hladaju.... a pritom mozu verit a robit dobre skutky. Osobne si myslim, ze aj takyto clovek urcite pojde do neba, lebo vlastne nespoznal pocas svojho pozemskeho zivota ' to prave' co viera prinasa napr. pre nas krestanov. 🙂

veve39
12. dec 2011

@radlinka ja som to myslela tak, ze verit v NIC po smrti, cize mat len pozemsky zivot ako jediny, by bolo pre mna sklucujuce...lebo ak napriklad verim v seba, prirodu - aky pohlad ci nadej mi to dava na vecny zivot ?

Ježiš povedal Marte po smrti Lazara "Ja som vzkriesenie a zivot. Kto veri vo mna, bude zit, aj ked umrie. A nik kto zije a veri vo mna, neumrie naveky. Veris tomu ?"(Jn11,25-26)
Je to uzasny prislub....A to je ta nasa velka, silna nadej krestanov, ktoru nam Boh zjavil vo sv.Pisme...

Sme mimo temy, ale dobre sa mi pokecalo 🙂

radlinka
12. dec 2011

@veve39 ja som ta jasne pochopila 😀 😀 😀 ja som to brala obrazne ako na zamyslenie, ale uz v tom je male semienko viery. 😉
No musime si zalozit temu, kde si pokecame a zamyslime sa, lebo teraz ak nas niekto precita, tak aj zabudne, co sa chcel opytat ohladne krstu 😀 😀 😀

rainee
17. jan 2012

my sme tiez chceli dat pokrstit malu ale je to velky problem kedze sme nemali svadbu v kostole. ja mam vsetky sviatosti, manzel len krst a krstni rodicia detto. takze dodnes nebol schopny nam nikto malu pokrstit 😠 no ale hadam sa mi to podari konecne vybavit., lebo citujem farara "to chuda za to nemoze" 😀 lenze to bude mat mala 2,5 roka tak mam dilemu ako to bude prebiehat a co jej oblect, mozu byt satocky aj ruzove?