Krst dieťaťa. Nevadí, že nie som krstená?

daesy
7. aug 2008

nevie mi niekto povedať, že keď budem krstiť dieťa, či nebudú problémy s tým, že ja krstená nie som? a či nebude vadiť, ze krstná mama bude katolíčka a krstný otec evanjelik? ja sa v týchto veciach nevyznám tak by mi veľmi pomohlo keby mi niekto poradil. ďakujem

xstelinka
7. aug 2008

http://www.evanjelik.sk/node/3695

to plati v pripade, ze to bude v evanjelickom kostole, ale to vsetko zavisi od farara.
Ja som katolicka, priatel evanjelik, teda nie sme zosobaseni a krstny bude moj brat katolik, ma len krst a priatelova sestra, ta ma aj konfirmaciu, no vydavala sa v katolickom kostole. Farar nam maleho pokrsti, iba sa pytal ci sa chcem neskor s priatelom zobrat, povedali sme ze ano, ved raz by sme chceli....

safranka
7. aug 2008

Ahoj Daesy, môžem Ti poradiť len ako katolíčka, som katechétka. Treba prísť na faru ohlásiť krst dieťaťa, ty píšeš, že si nepokrstená, predpokladám, že pokrstený je ocko bábätka, on by mal byť teda akousi garanciou výchovy vo viere. Krstný rodič by mal byť katolík, pokrstený, birmovaný,bol na 1. sv. prijímaní...To žiada kódex kánonického práva.Ak je jeden z krstných rodičov iného vierovyznania, do matriky sa uvedie nie ako krstný rodič, ale ako krstný svedok. Pred krstom by ste mali absolvovať predkrstnú náuku, kde sa dozviete aké záväzky na seba ako rodičia krstom beriete.

kukona1
8. aug 2008

my sme malú krstili v evanjelickom kostole ja som tiež neni pokrstená muž je,alestačilo nám ak bol aspon jeden z krstných rodičov pokrstený v evanjelickom kostole...v katolíckom neviem ako je to

emjee
8. aug 2008

problemy mozu a nemusia byt, viac kuk napr. temy (su to temy o katolickych krstinach, ale predpokladam, ze rovnake problemy mozu byt aj u evanjelikov, ale nemusia samozrejme) https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

andzi
10. aug 2008

Ahojte. O necelý mesiac by som sa ja s mojím snúbencom mali stať krstnými rodičmi nášmu synovcovi. Obaja sme aj pokrstení, máme všetky cirkevné sviatosti, ale ešte nie sme manželia. Bude to problém? Budeme musieť dať aj nejaké doklady, keďže krst bude v inej farnosti ako pochádzame? Vie mi niekto poradiť?

xstelinka
11. aug 2008

andzi,
spytaj sa konktretneho farara, ktory by mal krstit dietatko. Je to totiz viac na jeho rozhodnuti.
U katolikov robia v niektorych pripadoch problemy.

malibuu7
15. aug 2008

andzi, to ze budete krstní rodičia neznamena ze musite byt manzelia... vacsinou ked su krstni rodicia tak jeden je z mamkinej strany a druhy z otcovej /myslim rodicov dietatka/.
a co sa jedna o doklady, tak od nas fararko vyzadoval ofotene obcianky, ale nakoniec ani to sme nedavali, pretoze nam veril ze sme udali spravne udaje ale ako pise xstelinka, zalezi od konkretneho farara a velmi

andzi
18. aug 2008

baby, ďakujem, zdá sa, že tento farárko je v pohode, len sme nadiktovali mená.

mhas
25. aug 2008

ahojte. myslíte, že je veľmi nezvyčajné krstiť po troch mesiacoch od narodenia?

buchova
25. aug 2008

mhas

preco by to malo vadit???poznam aj takych co sa davaju krstit pred svadbou..
uz to nieje take ako volakedy... 😵 😵 😵

skrecok
25. aug 2008

Ahojte, ja som bola pokrstena ked som mala 5 rokov. Takze si myslim, ze krstit po 3 mesiacoch nie je nezvycajne. My by sme chceli najskor po polroku.
A mam otazku, krstni rodicia (aspon jeden z nich) musi byt pokrsteny, bol na 1.sv. prijimani a birmovany? Teda v katolickom kostole. Nestaci ked bol iba pokrsteny?

bershka
25. aug 2008

baby poradte. pokrstia mi dieta ked sme s manzelom sobaseni na urade a on neni pokrsteny?

vinka
25. aug 2008

Bershka záleží od farnosti.My ked sme krstili malú bol tam aj pár ktorý žili spolu.Mhas prečo nezvyčajné.Naša Vivien malá 5 mesiacov ked sme krstili a nikomu to nevadilo.Ani jej kričala na farára ked povedal niečo čo jej zjavne nevyhovovalo.A mne sa viac páči neskôr lebo môžeš bábo krajšie obliect a nieje v perinke.kuk albumík aké šaty mala Vivina na krstinách aj na svadbe.No aj farárovy sa páčila sám povedal ako je krásne oblečená 😀

monca301
25. aug 2008

bershka ako uz napisali istatne zalezi na farnosti,ale pravdepodobne s tym budes mat problem. My sme s manzelom tiez zosobaseny na urade a v 5 farnostiach nam nechceli pokrstit maleho. A vypocula som si toho naozaj dost. Mozno to teraz co napisem niektore poburi,ale ja som sa v cirkvy strasne sklamala. V boha verit budem,ale cirkvy nie. Urobila zo mna horsieho cloveka ako muza,ktory pride domov a umlati zenu a deti. Ten sa ,ze vraj moze vyspovedat a ja nie.

chulieta
26. aug 2008

to neviem ako je ked ti nie si krstena, ale moja sestranica ked sa vydavala tak manzel nebol krsteny a zosobasili ich s tym ze sa deti budu vychovavat v krestanskom duchu,a myslim ze viera ci je katolik alebo evanjelik je v poho lebo tieto dve cirkvi si nerobia prieky, my sme teraz krstili dceru a ja som katolicka a priatel evanjelik a este k tomu cudzinec a v pohode, len podpisal ze nebude robit prieky vo vychove katolickej....

maurizia
3. sep 2008

bershka, ked sme absolvovali predmanzelsku nauku- katolicku, bol tam aj par, ktory bol sobaseny na urade, mali babatko..ale koli krstu sa museli dodatocne sobasit v kostole. cize dodatocne predmanzelska nauka, cirkevny sobas, aby dieta mohlo byt pokrstene v kostole.

ale, viem aj o takom pare, ktory bol zosobaseny na urade, pretoze manzel bol po cirkevnom sobasi uz rozvedeny (zena ho opustila koli inemu a potom ziadala rozvod) a teda sobas v kostole pre neho neprichadzal do uvahy. dieta im pokrstili..

myslim, ze pokial u Vas nie su prekazky sobasa v kostole, asi bude problem dat pokrstit dieta. vies, to, ze manzel nie je pokrsteny, nie je prekazkou cirkevneho sobasa. on moze byt vlastne pri cirkevnom sobasi pasivny, teda ak neveri v Boha, nesklada prisahu. co je potrebne, je vybavit na takyto sobas suhlas biskupa. to by Vam poradili na fare. otazkou je, preco dieta vlastne chcete pokrstit? A suhlasil by s tym vobec Tvoj manzel? basnicke otazky, drzim Ti palce.

bibianna
18. sep 2008

musí byť chlap v obleku alebo môže maťaj bundu, dosť spoločenskú?

szivem
24. sep 2008

ak chcem dat pokrstit deti v reformovanom kostole co k tomu potrebujem?Som pokrstena ale rozvedena a nemam ani 1.svete primanie ani birmovku,z prveho manzelstva mam 8r.syna,jeho otec je katolik a s terajsim "manzelom" mame 15mes.syna,on je reformovany.Kedze prvy manzel nechcel syna pokrstit tak by som teraz chcela pokrstit obe deti,da sa to aj bez vedomia byvaleho manzela?

maurizia
25. sep 2008

bibi, podla mna je to osobne rozhodnutie, co si clovek oblecie..slusna bunda je urcite v pohode..my sme cely krst prerevali, takze som si absolutne nestihla vsimnut, co mal kto na sebe 😅

ajdika
16. okt 2008

Vie mi niekto poradiť, či nám môže farár odmietnuť pokrstiť dieťa z dôvodu, že nechodíme pravidelne do kostola? Taktiež nám odmietol dať povolenie pre iného farára (ten nám ale tvrdí, že on pokrstiť musí, aj keby sme boli kto chceme, že je to jeho povinnosť), tak neviem čo robiť. My s manželom sme pokrstení obaja. Dá sa v takom prípade, ak nám neumožní, aby bolo dieťa pokrstené, niekde na neho sťažovať? Majú s ním problémy viacerí.

janinah
23. okt 2008

ajdika,pre to čo píšeš nemôže krst odmietnuť,predpokladám,že ste cirkevne zosobášení,neviem prečo iný kňaz potrebuje od vášho povolenie,my sme krstili tretie dieťa v inim kostole/nie tam,kde patríme podľa bydliska/a nebol problém ani povolenie sme nepotrebovali,manžel povedal,že kostol si môžeme vybrať podobne ako lekára 🙂 ,doniesli sme potrebné doklady a bolo,sťažovať sa môžete na biskupskom úrade,kde je vlastne nadriadený vášho kňaza asi v tom zmysle,že takýmto prístupom odrádza ľudí,ved by mohol byť rád,že chcú dieťa pokrstiť 😉

ajdika
25. okt 2008

janinah, vďaka za radu, tak už je to našťastie OK, tiež mi jeho postup pripadal divný...ale keď sme spomenuli, že mama pracuje pri biskupskom úrade a chodí na obed s farármi a pýtala sa ich na to, hneď bol ochotný 😀 . Tiež mi príde čudné, že všade sú dôležití krstní rodičia a tento od nich nechce ani len krstný list, mám pocit, že je to tým, že nie sú odtiaľ, ale z Blavy, takže asi že z nich mať nič nebude (no a nám na náukách nezabudol niekoľkokrát zdôrazniť, že očakáva, že budeme každú nedeľu naklusaní v kostole). Možno mu krivdím, ale farár, ktorý povie ľuďom, aby nedávali do zvončeka mince, ale papierové peniaze, že sa mu to zle ráta... no čo si mám o tom myslieť? 😉

janinah
27. okt 2008

no vidíš,že sa to poriešilo 🙂 a k tým peniazom,o chvíľu budú eurá,tak aj potom bude chcieť papierové? 😀

3558
7. dec 2008

potrebujem poradit. chcem pokrstit maleho ale neviem ci musi mat aj krstneho otca, alebo staci krstna mama. mam svagrinu,ta by isla za krstnu, ale je slobodna a nema priatela. najhorsie je, ze ani nevim ktoreho muza by som oslovila zo svojich znamych. chcela by som iba ju. je to mozne, alebo nie? vdaka

marcelirv
18. dec 2008

ahoj zuzana29 pokrstia ti malého aj bez toho či máš alebo nemáš krstného otca.

kala713
16. jan 2009

Ahojte, žienky viete mi poradiť kto všetko sa na krst volá a čo sa deje po samotnom krste? Myslím tým nejakú hostinu alebo ako to vlastne celé prebieha? A ešte stále neviem ako mám malého obliecť . . . a čo si oblečiem ja???? 😀

kocurik16
20. jan 2009

my sme išli na evanjelickú faru,tam udali dátum krstu,mená krstnýh rodičov,ani jeden z nich neni evanjelik a bol krst.Oblečenie je slávnostnejšie,ale do kostola sa, ani nechodí v teplákoch,takže nemsí byť zase nejaká extra paráda.Po krste sme išli domov,rodičia čo ešte žili,kmotrovci,pri dvoch deťoch sme volali oba páry, mužov brat to bolo všetko.
Podávalo sa predjedlo,polievka,na prvom bolo pečené kura s ryžou,na druhom rezne a šalát,plnená kapusta a samozrejme sladké, káva, víno,kto čo pil.
tak isto prebehla aj konfirmácia staršiemu synovi boli to milé posedenia v kruhu rodiny,lebo koho si chceš pozvať

ela13
20. jan 2009

ahojte,
pls chceme dat pokrstit maleho v evanjelickom kostole. Sme tak isto evanjelici a
aj sobas prebehol v kostole. Name vsak problem s krstnymi rodicmi. Kolko ich
moze byt? Manzel je totizto z vychodu,ja z ba a teda by sme chceli pre maleho
krstnych rodicov aj na vychode aj v ba. Je to mozne? Dik🙂

kocurik16
20. jan 2009

to neviem,lebo my sme mali iba jeden pár každému.Treba sa opýtať neakého farára a uvidíte čo povie.My sme sa rozhodli,ked som čakala prvé,že jedno bude mať krstných rodičov z mužovej a jedno z mojej strany,kedže sme plánovali dve deti.

3558
20. jan 2009

mozem si za krstneho otca zvolit kamarata ktory nema prijimanie ani birmovku a je iba pokrsteny???