Krst dieťaťa. Nevadí, že nie som krstená?

daesy
7. aug 2008

nevie mi niekto povedať, že keď budem krstiť dieťa, či nebudú problémy s tým, že ja krstená nie som? a či nebude vadiť, ze krstná mama bude katolíčka a krstný otec evanjelik? ja sa v týchto veciach nevyznám tak by mi veľmi pomohlo keby mi niekto poradil. ďakujem

dn2a
7. sep 2011

ahojte chcela by som pokrstit nase dietatko ja som krstena katolicka ale otecko nieje ani katolik ani krsteny mozem v tomto pripade dat pokrstit nase dieta v katolickom kostole krsni rodicia budu moja sestra katolicka a jeden evanielik dakujem za radu

li_la
7. sep 2011

Ahojte, mám otázku, ktorou však nechcem uraziť nikoho hlboko veriaceho.

Ja som pokrstená, aj môj manžel je pokrstený a brali sme sa v kostole. Máme syna, ktorý má už vyše pol roka, ale ešte sme ho nedali pokrstiť. Totiž, krstný rodič, ktorého sme si starostlivo vybrali, nie je pokrstený, nie je ani evanjelik ani nemá žiadne iné vyznanie, je proste z istých dôvodov nepokrstený.
Kvôli nášmu malému sa chce dať pokrstiť, keď sme sa však informovali na fare, krst dospelého človeka si vyžaduje ROČNÚ prípravu, ale my by sme už neradi dlhšie čakali.
Ľudia sú všelijakí, aj kňazi sú všelijakí. Chcem sa opýtať, či nepoznáte náhodou niekoho, kto by nám "krstného otca" pokrstil aj bez tejto prípravy. Nechcem ho podplatiť ani nič podobné, len hľadám kňaza, ktorý by pochopil, že človek, ktorý sa chce dať pokrstiť kvôli nášmu synovi, je si plne vedomý svojho činu, robí to dobrovoľne a rád, a myslí to naozaj úprimne...

radlinka
7. sep 2011

@li_la Krstny rodic musi to byt clovek, kt. podstupil vsetky sviatosti. Staci, jeden krstny rodic, ale musi mat krst, prijimanie a birmovanie.
Krst staci na cirkevne uzatvorenie manzelstva - sobas v kostole. 🙂

radlinka
7. sep 2011

@3558 upss..prepac, mate to uz asi za sebou, hodilo ma to do tvojho stareho prispevku...ospravedlnujem sa. 🙂

radlinka
7. sep 2011

@dn2a ano mozes, staci sestra ako krstny rodic, ale musi mat absolvovanu birmovku (krst nestaci). 🙂

ootaznik
8. sep 2011

@li_la zalezi vyslovene len na fararovi - co farar, to iny rozdiel.......poznam ludi, ktori davali dieta krstit ako 1r, jeho krstna mama nebola dovtedy pokrstena, takze najprv - bez akejkolvek pripravy (len si predtym posedeli a farar pvoedal, ako sa veci maju), pokrstili ju a potom sa stala krstnou dietata. birmovku sice nemala, ale to mal ten druhy krstny rodic, kedze staci, ze ma jeden z nich
ja som dceru davala krstit a tiez nebola ziadna priprava, len tesne predtym nam farar povedal, ako to bude prebiehat, co budeme hovorit a to som k tomu vsetkemu este slobodna mamina

rakovcanka
13. sep 2011

ahojte babulky, ja potrebujem poradit, vybrala som si krstnu mamu pre svoje este nenarodene babatko, ale je rozvedena, teda len uradne, cirkevne nie, no a aj ziju stale spolu, ani nikoho ineho nemaju aj do kostola chodia, krstny otec je tiez zenaty, a ma vsetky sviatosti, chcem sa spytat, moze byt krstna mama rozvedena? teda, lne uradne, cirkevne su stale manzelia

radlinka
13. sep 2011

@rakovcanka http://www.svrodina.sk/baptism.html

Je potrebné vybrať takých krstných rodičov, ktorí budú svojmu krstnému dieťaťu dobrým príkladom. Krstným rodičom nemôže byť nekatolík, civilne rozvedený. Krstný rodič má byť bez právnej prekážky. Musí mať najmenej 16 rokov a byť pobirmovaný. Medzi krstným rodičom a dieťaťom vzniká duchovné príbuzenstvo.

Samozrejme ak je jeden z krstnych rodicov splna poziadavky, nie je problem nikde pokrstit. Inak sa treba informovat na fare, kde planujete krst ak by boli nezrovnalosti.

janinah
13. sep 2011

@li_la ahoj,myslím si,že práve o to ide-dospelý človek sa chce dať pokrstiť preto,aby mohol byť krstným otcom,teda v podstate aby vám vyhovel,asi by to malo "správne" byť preto,že on sám chce,že k tomu dospel,bez ohľadu na krst vášho dieťatka...ak sa niekto ide dať krstiť ako dospelý,tak prípravu potrebuje na to,aby o všetkom porozmýšľal.veľa vecí sa naučil/ale nie ako básničku v škole/,mnoho pochopil 😉 nejaký jeden rozhovor s kňazom nestačí...ak sa rok zdá byť dlhá doba,tak skúste požiadať o možnosť skrátiť to,nejako tú prípravu zhustiť...a dotyčný o tom nevedel skôr,že je kandidátom na krstného?lebo min.pol roka prípravy už mohol mať za sebou 😉

rakovcanka
13. sep 2011

@radlinka dakujem ze odpoved, snad nebude problem ked je krstny otec bez problemov... no uvidim co mi povie farar...

radlinka
13. sep 2011

@rakovcanka v pohode...snad nie, ked mate aspon dvoch do paru, treba sa poradit na fare. Obcas sa daju urobit aj vynimky, ale pravidla su striktne 😉

katmi
13. sep 2011

ahojte.. ja pokrstena nie som.. mam dieta,ktore by som chcela dat pokrstit.. a priatela,ktory je katolik a pokrsteny je.. myslite,ze mi malu pokrstia???

radlinka
13. sep 2011

@katmi ano, pokial si najdete krstneho rodica, kt. ma absolvovane vsetky sviatosti, teda vyzaduje sa aj birmovanie. Rodic vlastneho dietata nemoze byt krstnym rodicom 😉 Moze byt sestra, brat, znami, niekto z rodiny, kamaratka...atd. 😉

katmi
13. sep 2011

priatel nieje otcom mojej dcerky.. cize teoreticky by mohol byt aj krstnym rodicom,nie?

janinah
13. sep 2011

@katmi myslím,že pokrstia,dieťa nemôže za to,že rodičia sú nezosobášení,resp. nepokrstení ako to kážu cirk. pravidlá

katmi
13. sep 2011

@janinah ale priatel nieje otcom mojej dcerky..

katmi
13. sep 2011

@radlinka priatel nieje otcom mojej dcerky.. cize teoreticky by mohol byt aj krstnym rodicom,nie?

radlinka
13. sep 2011

@katmi teoreticky ano, ale knaz ti odpovie tolko, ze nemozete nazivat ako druh a druzka...teda len vo zvazku, takze hned vyluci jeho ako krstneho otca. Preto si musite pohladat niekoho blizkeho, kt. zije bud v cirkevnom zvazku a ma absolvovanu aj birmovku alebo je slobodny. 😉 Nech sa vam to co najskor podari, drzim palce.
p.s. jasne, ze dieti za rodicov nemozu a podla mna by mali byt vsetky pokrstne ak si rodicia zelaju 😉

katmi
13. sep 2011

pre zhrnutie: nie som rozvedena,ale slobodna..mam dcerku, a priatela,ktory nieje otcom mojej dcery 🙂 eh.. tak a teraz radte 😉

martinkatinka
13. sep 2011

@katmi - my sme malého krstili tiež pred naším sobášom ... problém mal len farár, povedal, že na spoveď možeme ísť, ale že nám nedá rozhrešenie, ale krst prebehol tak, ako mal, len sme neboli na "Oblátke"

katmi
13. sep 2011

@radlinka mas pravdu.. do buducnosti by sme sa chceli zobrat..takze asi je to s tym krstnym otcom somarina.. 😕

radlinka
13. sep 2011

@katmi ale zijete vo zvazku, ako druh a druzka (partneri) takze nie 😒 prepac.

katmi
13. sep 2011

@martinkatinka a su okolo toho nejake pripravy? rodicov,pripadne dietata? alebo ako to prebieha?? dakujem pekne

katmi
13. sep 2011

@radlinka myslela som si.. logicky ked sa nad tym zamyslim,tak je to hlupost,aby bol v podstate krstnym otcom.. ale dakujem 🙂

martinkatinka
13. sep 2011

@katmi prídeš na faru, zahlásiš to, donesieš rodný list a potom je príprava rodičov a krstných rodičov, je to jedno sedenie, aspoň u nás. Na všetko ti odpovedia priamo na tej fare, kde chceš bábo krstiť..

rakovcanka
13. sep 2011

@radlinka no krstny je v pohode, zenaty, krsteny, birmovany a vsetko, aj krstna, len tolko ze cu rozvedeny, ale len uradne, cirkevne neziadali a stale ziju spolu v jednej domacnosti ako manzelia, sa miluju asi viac ako pred rozvodom 🙂

katmi
13. sep 2011

@martinkatinka dakujem pekne 🙂

radlinka
13. sep 2011

@katmi u nas tiez bolo, potrebovali sme len krstny list od krstnej, mali sme dvoch rodicov, teda par. Knaz hovoril, ze staci jeden rodic kludne. Krstna mama musela mat absolvovanu aj birmovku, ta sa uvadza v tom krsnom liste, ktory sa prinesie - musi byt vyhotoveny minimalne par mesiacov vopred, niekde staci rok (inde tri mesiace). Tam sa uvadzaju v latine sviatosti, pripad. stav slobodny (ak nie je krstny rodic este v manzelskom zvazku).
Nauka je jeden vecer pred krstom, niekde cez vikend a potom sa hned na druhy den kona krst, da sa zvolit si aj speci datum, ak su poziadavku a pod. 😉

modrofuzik11
13. sep 2011

velmi zavisi od farara. niektori su v poho, niektori su velmi striktni. my mame dobreho, chape, ze nie kazdy je ortodoxny veriaci...

katmi
13. sep 2011

@radlinka dakujem velmi pekne.. uvidime,ako pochodime 🙂