Krst dieťaťa. Nevadí, že nie som krstená?

daesy
7. aug 2008

nevie mi niekto povedať, že keď budem krstiť dieťa, či nebudú problémy s tým, že ja krstená nie som? a či nebude vadiť, ze krstná mama bude katolíčka a krstný otec evanjelik? ja sa v týchto veciach nevyznám tak by mi veľmi pomohlo keby mi niekto poradil. ďakujem

bubinko83
3. júl 2011

@nikavika106 a to ti je načo?

bubinko83
3. júl 2011

@jana_rybka košielka nemusi byt oblečena,ani my sme nemali.Len som to držala na zavinovačke.A ty ked maš vačšie dieta,opytajte sa farara ako to prebieha.Sviečku ani neviem kto držal.

habibi78
3. júl 2011

@jana_rybka moju sme tiez krstili ked bola vacsia..... pri samotnom krste na dcerku kosielku len tak volne polozis, alebo ju bude drzat v rukach jeden z krstnych rodicov, ten druhy drzi zapalenu sviecku.....
my sme dali fararovi kolace a peniaze po podpise, pozvali sme ho aj na hostinu, ale nastastie odmietol, ale na vychode je vraj taky zvyk, volat farara na hostinu....
pred samotnym pohostenim nam hostia blahozelali, prip, dali nejake darceky malej, tak sme sa usadili,no a moj manzel podakoval vsetkym za to ze prisli a boli v tento pre nas dolezity den s nami, podakoval krstnym rodicom za to, ze si na seba vzali taky vyznamny zavazok, slubil starym rodicom malej, ze budeme pre malu dobrym vzorom a zazelal vsetkym dobru chut..... no a po obede sme pokrajali toru, dali kavu a dovi dopo.... 😀

samasa
3. júl 2011

@nikavika106 nie...krstneho rodiča ziskavaš pri krste navždy už..možeš si potom vybrat iného birmovného ale krstný sa zmenit neda..

samasa
3. júl 2011

@jana_rybka krstnú košielku obliekat nemusíš...niekde sa vyžaduje aby oblečené dokonca nebola...položiš ju na dieta až ked ho ide knaz krstit...u vačšich deti stačí ked ju držiš v rukách ....sviečku by mal držat krstný rodič..dieta druhý krstný rodič...ak maš jedneho krstneho drži sviečku a mimi ty.alebo.otec...my sme knazovi dali len peniaze..kolače sme nedavali...ani to u nás nieje zvykom...a hostinu sme mali doma medzi rodinou takže príhovor tiež nebol...😀 ale to je podla zvyklosti...u každého iné.. 😀 neboj nič nespackáš...všetko bude na 1******* 😉

jana_rybka
12. júl 2011

Dakujem za rady, velmi mi pomohli. Krst bude najblizsi pondelok, tak dufam, ze vsetko zvladnem.

mirkaapj
22. júl 2011

Babenky čitam tu jednu tému za druhou, ale stale neviem co obliect babatku na krstiny v októbri:( stačí len perinka a hruba deka, alebo perinka a fusak:( A stačí mu košielka,svetrík a rukavičky? nezamrzne?

jasminet
22. júl 2011

@mirkaapj to ries az to bude aktualne, v oktobri moze byt 25 stupnov, ale aj sotva 10... ale zamrznut babo urcite nezamrzne 😀 kolko bude mat?

seminkads
22. júl 2011

čo všetko treba ku krstu? mala ma uz skoro 6mesiacov tak sme sa rozhodli ze uz by bolo nacase,a nevadi ze nie sme vzati?

cottoncandy
7. aug 2011

Ahojte,
mám otázku ohľadom krstu: musia ísť pred krstom na spoveď aj rodičia? Obávam sa, že pri mojom dieťati to nestíham...

stanca22
10. aug 2011

Ahojte baby, prosím Vás o odpoveď, môjho manžela sesternica chce pokrstiť svoje druhé dieťa ale s prvým manželom je rozvedená z kostola a medzi tým sa už stihla vydať za druhého na úrade, pokrstia jej to druhé v kostole, keď nie je vydatá v kostole aj po druhý krát čo ani nesmie ale má anulované prvé manželstvo od biskupa, takže by sa aj téoreticky mohla druhý krát vydávať v kostole ale nechce ... takže čo myslíte si, pokrstia jej aj druhé dieťa v kotole, keď nastávajúci krstný rodičia sú tiež vzatý na úrade a nemajú obidvaja birmovku a rodičia pravý nie sú vzatý v kostole ale jej matka má všetky sviatosti?

stanca22
10. aug 2011

@cottoncandy Ja som počula, že musia ísť všetci, krstný aj pravý rodičia na spoveď 😉 A nemá Ti kto postrážiť malé, medzi tým? Či prečo nestíhaš?

stanca22
10. aug 2011

@seminkads Ja som počula, že na krst treba od krstných rodičov sviecu, košieľku, vankúšik, nejaký dar, peniaze do perinky, zlaté naušničky alebo zlatú retiazku, pravý rodičia farárovi dajú za krst nejaké peniaze, podľa toho koľko si zapýta, všetci sa slávnostne vyobliekať, spraviť na doma alebo ísť do reštiky na slávnostný malý obed, čo zaplatia pravý rodičia, no a malé by Ti mali pokrstiť aj keď nie ste vzatý, veď to malé za to nemôže ale musia mať aspoň krstný rodičia krst, prijímanie a birmovku alespoň jeden s krstných rodičov a pravých rodičov 😉

diabolico
10. aug 2011

No my sme na spovedi neboli ani jeden iba krsná mama a to preto že chcela. A peniaze sme nedavali načo ved je to jeho povinnost 😠

stanca22
10. aug 2011

@diabolico No to máš pravdu ale zase, ako ktorý farár ... to je ťažko povedať, ja som len napísala ako to je u nás a čo som sa ja napočúvala, lebo aj ja mám ísť za krstnú mamu ... 😉

diabolico
10. aug 2011

@stanca22 no ono asi je to aj u nás tak ale kedže som nevedela ako to chodí tak sme to spravili takto🙂

stanca22
10. aug 2011

@diabolico No aj tak sa dá, všelijako 😉

monika2606
12. aug 2011

Ahojte neviem či sa to tu niekde spomínalo ale mám takú otázku. Ja som krstená a mám aj prvé sväté príjímanie aj birmovku. No môj priateľ nemá nič. Nie je ani pokrstený. Preto sa chceme zosobášiť len na mestskom úrade. Chcela som sa však spýtať či nám potom pokrstia dieťa v kostole. Určite chcem aby bolo moje dieťa pokrstené, len som sa dopočula že to môže byť veľký problém keď nebudeme mať aj sobáš v kostole. Je to pravda? Krstný rodič ktorého mám už dopredu zvoleného ten má tiež všetky sviatosti. ďakujem za odpovede som z toho zúfalá

anaxamon
12. aug 2011

@monika2606 to ze priatel nema sviatosti neznamena ze sa nemozete vziat v kostole, avsak to musi on s tym suhlasit, ak by suhlasil knaz poziada biskupa o tzv dispenz a mozete sa v kostole zosobasit
ak by ste uzavreli manzelstvo iba uradne tak pri krste ta budu brat ako slobodnu matku
avsak je to bohuzial aj tak ze zalezi od knaza na ktoreho natrafis, niektory nerobi problem z nicoho a snazi sa byt ustretovy ale iny uz taky byt nemusi...

monika2606
12. aug 2011

@anaxamon aha takže keď sa pôjdem spýtať na faru tak mám šancu že nás zosobášia aj keď priateľ nemá sviatosti? To by bolo výborné na to sa teda pôjdem informovať. Veľmi pekne ďakujem 🙂

anaxamon
12. aug 2011

@monika2606 samozrejme, tam nie je problem...knaz poziada o ten dispenz a potom sa mozete kludne v kostole vziat...chod na faru ale s priatelom, mozno to aj hned vybavite...

rybenka79
12. aug 2011

@monika2606 s mm sme zosobaseny v kostele, no ja nemam tiez ako tvoj mm ani len krt. velmi zalezi od farara, no v nasom pripade som podpisala vyhlasenie ze budeme syna vychovavat spolocne v duchu krestanskej vychovy a nic ine nechceli a dopadlo vsetko dobre. drzim palce

monika2606
12. aug 2011

@rybenka79 No výborne to som rada tak tam hneď aj skočím dúfam že sa mi to podarí vybaviť

monika2606
12. aug 2011

@anaxamon ani si nevieš predstaviť ako si mi zdvihla nádalu dúfam že sa mi to teda podarí vybaviť ešte raz veľmi pekne ďakujem

monika2606
12. aug 2011

@anaxamon no tak možno s tou svadbou by nebol problém ale ja som zistila že môj priateľ ani nechce svadbu v kostole tak už som do vybavovala. Ale nevadí čo už

anaxamon
12. aug 2011

@monika2606 ked nechce svadbu v kostole predpokladam ze len velmi tazko bude suhlasit s tym aby ste svoje deti pokrstili....takze mas teraz oba probelmy "vyriesene"

monika2606
12. aug 2011

@anaxamon nie nie s tým nebude problém vie že chcem dať dieťa pokrstiť potom a s tým nemá problém. Len proste svadbu v kostole nechce. Neviem prečo, v podstate mi to nevysvetlil ale nechce. A nútiť ho nebudem. Ja som vlastne už bola zmierená s tým že ju ani nemôžeme mať v kostole. A mne by to ani nerobilo vôbec problém len dneska som zistila že rodina s tým ma troška problém...ale budú sa s tým musieť zmieriť.

cukor
17. aug 2011

ahojte...poradíte mi prosím kde v košiciach krstia bez zbytočných problémov.krsná mama nemá birmovku a krsného otca nemáme.kde nájdem benevolentnejsieho knaza/katolík/?

gudulo
20. aug 2011

@cukor nepotrebujes aj krstnu mamu aj krstneho otca, staci jeden

cukor
20. aug 2011

@gudulo ...dakujem.....viem,ze stačí jeden ale sestra ktorú chcem za krsnú nemá birmovku.a viem ,ze niektorí knazi prižmuria oči a pokrstia,len neviem kam mam ist.