Krst dieťaťa. Nevadí, že nie som krstená?

daesy
7. aug 2008

nevie mi niekto povedať, že keď budem krstiť dieťa, či nebudú problémy s tým, že ja krstená nie som? a či nebude vadiť, ze krstná mama bude katolíčka a krstný otec evanjelik? ja sa v týchto veciach nevyznám tak by mi veľmi pomohlo keby mi niekto poradil. ďakujem

maggie2
7. okt 2011

@sssimi kňaz nie je od toho aby ako policajný orgán preveroval pravdivosť údajov ktoré ľudia uvedú. Je to na ich svedomí. Niektorí nemajú problém niečo zatajiť či zaklamať a ešte sa s tým i poochvália ako so všetkými vybabrali. Verím, že Ty nie si ten prípad. Na druhej strane mnoho dnešných krstov a krstných rodičov je len a len formálna záležitosť, nikoho nezaujíma zmysel, podstata, čo to vlastne znamená. Je to tak smutne povrchné. Načo potom chcú ľudia vlastne krstiť? Pre parádu? Pre perinky? Pre darčeky? Zo zotrvačnosti? Ale - aj taká je doba. nech si robí každý čo chce. Mňa osobne to zabolí, ak neskôr v škole rodičia detí uvedú do kolonky že "bez vyznania" hoci viem, že boli pokrstené. Trápne.

maggie2
7. okt 2011

@kotli A nestačí Vám jeden krstný otec na dieťa?

sssimi
7. okt 2011

@maggie2 určite nebudeme klamať, že nie sme birmovaný. Obaja sme veriaci, len nemáme na tieto "záležitosti" čas. A osobne viem, že mi to do budúcna nič nedá, tak ako prijímanie (teda okrem sobáša v kostole). Keď je človek raz veriaci, tak nemusí sedieť od rána do večera v kostole a potom vyliezť von a ohovoriť všetkých čo tam sedeli. To je pre mňa zbytočná strata času. Ale ako veriaca sa tak snažím správať. Myslím, že je to dostatočné a taktiež sa za to nehanbím. Moje deti budem vychováť v tom istom duchu, ale ak budú iného názoru nebudem im ho vyvracať. Každý človek je osobnosť sama o sebe, ktorá má vlasnú hlavu a rozum, aby si vybrala.
Len sa mi osobne nepáči prístup dnešných farárov. Mám o nich vlastnú mienku. nehádžem ich do jedného vreca, ale viem že drvivá väčšina tam nemá čo robiť a ešte idú poučovať.....

veronikam
7. okt 2011

@sssimi Jeeeej, ahoj, ozaj, si to ty, som ta najprv vobec nespoznala podla tej malej fotecky 😉 . Ako sa mas? Si skoncila uz nepokracujes dalej? Ja mam skonceny prvy semester 4 rocnika, a mala osm prerusene, a teraz od januara pokracujem. Nejako to snad doklepem 😉 .

radlinka
7. okt 2011

@kotli ahoj, osobne som sa nestretla s tym, ze by mal niekto 2 krstnych otcov. 😕 Su dvaja krstni rodicia - par (muz a zena). Ak je len jeden z nich, staci bud muz (ako krstny otec) alebo zena (ako krstna mama). Nepotrebujete mat par, staci jeden clovek - na pohlavi nezalezi (ani nemusi byt clen rodiny, moze byt hocikto blizky, znamy), ktory absoloval vsetky uvedene sviatosti vratane birmovania. Samozrejme sa treba spytat na fare, co si knaz vyzaduje, treba aj malu pripravu pred krstom. 😉

kotli
7. okt 2011

ja som aj chcela aby bol len jeden ale manžel tvrdohlavo trvá na tom že musí byť aj jeho brat tak ako môj a preto mám tento problém či by to mohli byť aj dvaja krstný otcovia.nijako ho neviem presvedčiť že by stačil len jeden.ale velmi pekne vám ďakujem za rady ste strašne zlaté🙂

radlinka
7. okt 2011

@kotli zaujimave 😀 to sa dohodnite na fare 😉 bud bude jeden alebo druhy, ale mozu prist obaja, aspon sa budu striedat v drzani babatka pocas obradu 😉

kotli
7. okt 2011

už to nejako vyriešime možno ho nakoniec presvedčím 🙂 prečítal si tieto príspevky a mám pocit že povoľuje 😀 ešte raz ďakujem pekne za pomoc 🙂

evatko
12. okt 2011

Ja to nechapem, vsetci vsetko chcu, ale nic nedaju... Proste su urcite pravidla, tak ako v cestnej doprave, ako niekde na danovom urade, atd kde platia pravidla , kt treba respektovat. Mne pride uplne odveci, ak chce byt niekto zosobaseni v kostole, len preto, ze ten sobas je krasny a ma "atmosferu", ak chce mat pokrstene dieta, lebo chce povedat: "ano moje dieta je pokrstene", chce byt krstnym rodicom, lebo sa to ma.... ale do kostola ide len tri krat za zivot: svadba, krst a snad pohrebny obrad. Vsetci sa preukrutne cuduju, ze ich nechcu zosobasit, ze im nechcu pokrstit dieta, ze im chcu pokrstit dieta, ale treba splnit nejake podmienky. Co z toho mate? Ziadna viera v Boha, len tradicia. Nato by som sa vykaslala. Ved o co ide, ze deti budu nazyvat brata a svagrinu, ci sestru a svagra krstni a nie ujo a teta. To je to posledne, co by ma trapilo.
Kedysi by ludia ani okolo kostola nepresli, absolvovali "romanticku" svadbu na MNV, so vsetkou pompeznostou recitatoriek, spevaciek a primatora.Tak isto aj to uvedenie do zivota, ci ako sa to vola. Robili to lebo to tak cutili, od kostola , co najdalej. Teraz je to inak a clovek by bola aj vdacny, keby tych, kt sa davaju sobasit a krstit v kostoloch, tam aspon, nieze v nedelu, ale aspon vo velky sviatok videl. Ale tym krstom a svadbou to vzdy aj konci. Je po atmosfere...
Bez birmovky NIKTO nie je birmovnym rodicom, su to len svedkovia krstu. Birmovka :http://sites.google.com/site/birmovancisala/co-je-to-birmovka , staci ten prvy odstavec na precitanie. Ja chcem, aby krstni rodicia mojich deti dali detom viac ako len nejaky darcek. Chcem, aby mu spolu s nami dali zivu vieru, aby ho viedli zivotom. Krst nie je len o tom jednom slavnostnom dni, byt POKRSTENY v KRISTOVI je na cely zivot.
Este jeden kratky pribeh, co nam rozpraval pre veeela rokmi jeden dekan: zacinal sa sobas v kostole, mladomanzelia stali pred dverami, nejaky kamarat zeenicha isiel do kostola, chlapsky sa pozdravili, a zenich mu sepol do ucha: toto je posledny krat , co idem do kostola. Smola bola vtom, ze to nevesta pocula. Prebiehala omsa,nasledoval obrad a na knazovu otazku, ci si berie a t d mila nevesta odpovedala : NIE a tym sa vsetko skoncilo. Milujem tento pribeh, tak som musela.

radlinka
12. okt 2011

@evatko suhlasim, viem presne ako to myslis 😉 kazdy by sa mal zamysliet, ale neda sa zovseobecnovat a hodnotit ludi len preto, ze chcu mat pokrstene dieta. Kazdy sa stavia ku viere tak ako to citi, mozno pre niekoho je to pozlatko a pre ineho zase nieco v co veri cely zivot a je tomu zasvateny. 🙂

Tiez sa neda porovnavat sviatost s niecim ako danovy urad ci cestne predpisy, je to smiesne. By som tu vedela vypisat xy pripadov, kedy sa da vyhnut pravidlam ci nepodat danove priznanie...takze to je 100 a 1 😉

Jezis povedal: 'Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním.' ... tak isto vola k sebe aj vsetky dietky bez vynimky. 🙂

Kazdy ma svoj vlastny rozum, zmyslanie, citenie, vieru a zije si taky zivot aky si sam vytvori. Preto tu nie sme nato aby sme odsudzovali, ale skor pomohli alebo ukazali lepsiu cestu aj tym ostatnym. Mozno niekto hlada len to spravne 'svetielko pravdy', ktore mu pomoze dostat sa dalej. Aj keby clovek pochyboval po cely zivot a v poslednej minute zmenil svoje zmyslanie v prospech svojej viery v Boha, bude uprednostneny. 😉
Boh nesudi, nepozera na chyby a pady...tiez sa nediva sa na cloveka 'nasimi ocami' pretoze kazdy je niecim vynimocny a bez rozdielu. 🙂

Krestanska viera je najslabsia, ludia su pochybujuci co ma nasledok aj odzrkadlenie sa v ich zivote a uprednostnenie vlastnych postojov ci usudkov. Ine cirkvy a nabozenstva v tomto nemaju problem, su silne, zdatne a ludia pevne veria, nik neodstupi ani neprestupi bez pochyby.

lesalesuskmetova
26. nov 2011

Na náboženstve nám hovorili že ak sme pokrstení, pôjdeme automaticky do neba. Čo ak ale nie som pokrstená ? Učiteľka mi nechcela odpovedať. Takže, kam pôjdem ak nemám krst ?

kralicica
26. nov 2011

@lesalesuskmetova naozaj si myslis, ze Bohu zalezi na nejakych formalitach ako je krst/nekrst? myslim (a viem) ze Mu ide viac o tvoj postoj srdca, ci Mu uprimne doverujes alebo nie. co by potom bolo s detickami ktore rodicia nestihli pokrstit a zomreli male? ach jaj, tieto bludy co ucia na nabozku to milujem

cmulinko
26. nov 2011

@lesalesuskmetova v prvom rade pani ucitrelka asi neovlada ucivo,lebo krst ne je ziadna zaruka,ze pojdes do neba.Adolf Hitler bol pokrsteny katolik...myslis si,ze je v nebi?

butterflyfly
27. nov 2011

dobry den ja sa chcem spýtat jednu vec .. mam 16 mesacnu dcerku este sme ju nekrstili ..ale chcela by som len sa chcem spýtat či by neboli nejake problemy..som z trenčína ja som pokrstená v evanielickom kostole ale s priatelom sme neni zobratý.... moj priatel nieje pokrstený... za krstných rodičov by som chcela mojho švagra ten je katolík a priatelova sestra by bola krstna mama ta je tusim katolicka ale niesom si ista.. tak potrebovala by som len vediet ci by stym neboli problemy a ci viete nejaky katolicky kostol kde by im to v tn nevadilo..dakujem za odpoved

beruska.zuzanka
27. nov 2011

@sssimi len tak, asi mimo tému...

Píšeš, že na "tieto záležitosti" nemáš čas... Ako teda prejavuješ svoju vieru, ako ju žiješ, ako dávaš Bohu najavo, že je tu pre Teba, že On je to naj pre Teba, že je pre Teba dôležitý? Veď predsa o to ide a dostali sme k tomu ako dar sviatosti, svätú omšu, modlitbu... Je to kvôli tomu, že inak svoju vieru a lásku k Bohu nevieme ako ľudia vyjadriť. Je to pre nás, pretože potrebujeme niečo hmatateľné, niečoho sa "držať" a tak kráčať vo viere životom...

Ako môžeš, keď vravíš, že si "veriaca" povedať, že na tieto veci nemáš čas a nič Ti to nedá, keď vieš, že Boh kvôli Tebe zomrel, nechal sa pribiť na kríž? A urobil by to znova, aj kvôli Tebe samej, jedinej, ak by nikto iný na svete nebol, iba Ty.... z lásky.... a od Teba chce len minimum času, ktorý si dostala...

Prajem Ti požehnaný a pokojný advent a múdre rozhodnutia do budúcnosti 😉

veve39
27. nov 2011

@cmulinko ja si hlavne myslim, ze to tak nikto na nabozenstve neuci 😒 ...velmi povrchny, z kontextu katolickej nauky vytrhnuty vyklad - kazdy pocujeme ci zapamatame si, co chceme 😉

sssimi
27. nov 2011

@beruska.zuzanka Každí to prežíva trošku inak. Ja sa nemusím promenádovať po kostole, aby iný videli, že som veriaca. A zduše neznášam, keď tí ľudia čo sú tam denno denne ešte nemaju ani päty vonku z kostola a už ohovoria všetko čo sa tam pohlo..... Myslím si že Boh vie veľmi dobre ako to ja cítim a všetky tie veci okolo kostola sme si už vymysleli len my ľudia. Pochybujem, že by bol taký malicherný a vyžadoval niečo také. Keď už raz veríš, tak sa podľa toho správaj-asi tak by som to zhrnula.

Ale samozrejme nič v zlom. Vidím, že si taká tá "hlasajúca veriaca". Snáď vieš čo tým myslím. Ja som skôr veriaca v sebe a nemám potrebu sa nejak o tom veľmi rozprávať, pretože sto ľudí ti povie niečo iné. Ja si tiež vieru beriem po svojom a nikoho do ničoho nenútim.

janka79
27. nov 2011

@butterflyfly
rodicia maju byt katolici, aby mohli viest dieta v katolickej viere, takisto krstny rodicia-maju mat sviatost krstu, birmovania a Sviatosti Oltarnej...dnes je ale vsetko mozne aj v KC, tak ak budu krstny rodicia katolici, kludne sa moze stat, ze vam dieta pokrstia
ale nedava mi to cele zmysel, lebo v prvom rade vy ako rodicia mate viest dieta potom v katolickej viere, aby bozske cnosti, ktore pri krste dostane mohli byt potom vdaka vam prebudene a stal sa z neho krestan-katolik
ked tento umysel nemate, viazete si slucku na krk, ked to tak mozem povedat-budete sa za svoj slub, ktory nemate ako dodrzat zodpovedat, preto by vam knaz mal odmietnut krst dietata, aj on sa bude zodpovedat zo svojho rozhodnutia, ze vam pomohol uviazat si slucku na krk
ak naozaj katolicky krst chcete, stante sa katolikmi najprv vy a potom ziadajte krst pre svoje dieta, inak budete plnit len statistiky KC

butterflyfly
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
butterflyfly
27. nov 2011

@janka79 -moja sestra nieje katolicka ma manzela katolika ona je evanielicka tak isto ako ja a pokrstili jej syna takze nemusi to byt tak ze musia byt katolici alebo tak..urcite nie..to akoze myslite vazne alebo si robyte srandu?? urcite ze sa nedame na katolicku vieru to co tu prosim vas pisete?? pekne blbosti akoze..niesom zase taka veriaca akoze tu pisete... :D... chcem len dat cerku pokrstrit do katolickeho koli ocinovi ktory je bohuzial v nebi.. chcem to kvoli tomu... a prosim vas nepiste tu take nezmysli ako pisete ach..

katrinka8
27. nov 2011

No, ono to asi nie je take cierno-biele s celou vierou 😉 Podla mna velku chybu robi aj cirkev (resp. jej predstavitelia) v tom, ze nedodrziavaju presne pravidla, ktore si urcili. Ved sami vidime, ze pomaly v kazdom kostole je to inak - tu Ti daju take podmienky, tam onake, tu nie je potrebne toto, tam zase musis mat hento aj tamto... Keby vsetci knazi dodrziavali pravidla, t. z. ze v kazdej farnosti by na vsetky sviatosti vyzadovali to iste od vsetkych ludi bez rozdielu, snad by nebola situacia taka, aka je 🙂
Dalsia vec je, ze nie kazdy, kto sa chce brat v kostole, krstit deti, ako tu padlo, ze pre "atmosferu ci tradiciu" to tak robi prave z tohto dovodu. Na Slovensku je stale este velky tlak rodiny a velakrat su ludia donuteni absolvovat nieco, s cim nie su vnutorne stotozneni prave pre onen povestny "klud" v rodine 😠 Nesudme ludi, najma ak nepozname pricinu ich konania. Kazdy sme strojcom svojho stastia, ako sa vravi, a viera je podla mna intimna zalezitost kazdeho cloveka 😉
Odpoved na otazku v teme: v nasom kostole stacilo, aby krstni rodicia boli pokrsteni katolici, "dobre by bolo, keby mali aj prijimanie ci birmovku, ale ak nemaju, nevadi". Nasi mali zhodou okolnosti vsetko. Ale na oplatku, ja som krstna mama a nemam birmovku. Este nam povedali, ze existuje tzv. svedok pri krste, a to moze byt vraj hocikto aj uplne bez sviatosti.
Ja chcem len polozit otazku na zamyslenie - nemal by byt krst ako dolezity krok v zivote cloveka zalozeny na dobrovolnosti? Nechcem provokovat, ale casto sa nad tymto zamyslam.

butterflyfly
28. nov 2011

dobry den ja sa chcem spýtat jednu vec .. mam 16 mesacnu dcerku este sme ju nekrstili ..ale chcela by som len sa chcem spýtat či by neboli nejake problemy..som z trenčína ja som pokrstená v evanielickom kostole ale s priatelom sme neni zobratý.... moj priatel nieje pokrstený... za krstných rodičov by som chcela mojho švagra ten je katolík a priatelova sestra by bola krstna mama ta je tusim katolicka ale niesom si ista.. tak potrebovala by som len vediet ci by stym neboli problemy a ci viete nejaky katolicky kostol kde by im to v tn nevadilo..dakujem za odpoved..prosim odpovedzte mi na to dakujem

anjelicek26
28. nov 2011

@butterflyfly - ty si evanjelicka a manzel nie je nic, preco by vam mali dieta pokrstit v katolickom kostole? Preco vobec ako katolicku? Preco nie ako evanjelicku? Nerozumiem tomu celkom.

V katolickom kostole vam ju urcite nepokrstia. Ani jeden z rodicov nie je katolik. Tak preco volit tuto vieru pre dieta? Ono krst nieco symbolizuje, nie je to nieco, co "nutne" MUSI mat kazde dieta.

butterflyfly
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
butterflyfly
28. nov 2011

@anjelicek26 my sme neni zobraty pisala som to tam... vies co precitaj si hore co somk tam vsetko pisala nebudem tu kazdemu vypysovat vsetko... chcem dat preto katolicku kvoli ocinovi... sestra tiez dala maleho kvoli ocinovy..:D jezisi kriste... sestraaaaaaaaa je evanielicka a jej manzel je katolik a pokrstili staci???....

anjelicek26
28. nov 2011

@butterflyfly - "kvoli ocinovi" je super dovod. Ako ja nie som nejak silne veriaca, ale toto mi neprijde ako dovod davat dieta krstit. Podla mna by ste si mali ujasnit priority, lebo krst fakt nie je len o tej peknej ceremonii, satockach a rodinnej "party", je to nieco, co rozhoduje o sposobe vychovy a hodnotach, v ktorych bude dieta vychovavane najblizsie roky. Mozno najdes niekoho, kto ti malu takto pokrsti, ale mozno aj nie. Dovtedy pouvazuj - nad dovodom - preco ju vlastne chces dat krstit. Povinne to fakt nie je 🙄 🙄 🙄

Navrhujem si na tuto temu spravit "privitanie" do zivota v rodinnom kruhu, da sa to tiez uzasne spravit.

ikke
28. nov 2011

@butterflyfly no ak takto zareagujes na katolickom farskom urade, tak ta poslu kade-lahsie... 🙄
chces krstit kvoli tvojmu otcovi? on bol katolik?
ciste teoreticky si myslim, ze vdaka tomu, ze jeden z krstnych rodicov je katolik, by na to mozno nejaky knaz pristal. ale tiez mi katolicky krst vo vasom pripade nedava zmysel, ak si ty evanjelicka (ci uz len pokrstena, alebo aj naozaj veriaca) a otec dietata je bez viery (bez vyznania) 😒

anjelicek26
28. nov 2011

@butterflyfly - no docitavam dozadu a oci otvaram. Toto fakt nie je dovod na krst dietata. Co s toho ta mala bude mat? Papier o krste? Ked sa ta raz spyta, preco je katolicka, preco je pokrstena, co jej povies? Kvoli dedkovi?

Nie si katolicka, nechces byt katolicka a za malu rozhodnes - bez jej suhlasu - ze katolicka bude? Nerozumiem tomu a asi ani nemusim 🙄

wieruss
28. nov 2011

@butterflyfly ziaden knaz pri zmysloch Vam dieta nepokrsti... sorry ale ty si evanjelicka, priatel bez vyznania... ako chcete dieta vychovavat v katolickej viere ked o tom nemate ani jeden ani potuchy ?? lebo to je to co slubujes pri krste dietata, ze ho vychovas v katolickej viere .... to je to dolezite 😉 a nechapem preco utocis na @anjelicek26 ked ona ti ako jedina odpisala - preto sa mi ta veta co pises, ze nemas cas kazdemu vysvetlovat zda dost od veci 😕

veve39
28. nov 2011

vacsina ludi z toho co tu citam zial nema ani elementarnu vedomost co krst je, co znamena, co prislubuje a k comu (aj rodicov, aj krstnych rodicov) zavazuje...zial, co by nevadilo, pokial by o ten krst nejavili zaujem....
a potom su tu ti "zli" farari, ktory vymyslaju a "robia problemy"
a samozrejme veriaci - hlavne katolici sa promenaduju v kostoloch len preto aby ich ostatni videli, potom vzapati ohovaraju...

len jedno mi nie je jasne - katolickym krstom sa dieta nezmazatelne stava katolikom, clenom tela Kristovej Cirkvy...preco teda chcete, aby sa stalo clenom tak "pofidernej" instancie ?