Krst dieťaťa. Nevadí, že nie som krstená?

daesy
7. aug 2008

nevie mi niekto povedať, že keď budem krstiť dieťa, či nebudú problémy s tým, že ja krstená nie som? a či nebude vadiť, ze krstná mama bude katolíčka a krstný otec evanjelik? ja sa v týchto veciach nevyznám tak by mi veľmi pomohlo keby mi niekto poradil. ďakujem

muska19
23. jan 2009

ahojte,mám 3,5mesačného syna.Chcem ho dať pokrstiť v kostole.Ja som nekrstená,priateľ je rozvedný ale pokrstený a niesme ani sobášení.Stretli ste sa niektorá s týmto,myslíte,že nám to na fare umožnia?

zajo79
23. jan 2009

krstny by mal mat aj birmovku

muska, myslim zeby to nemal byt problem, vela fararov proti tomu nemusi mat nieco, ale nevylucujem ze natrafite aj na takeho, ktory problem robit bude... drzim palceky.

Tiez ideme krstit, som rozvedena, dufam ze to nebude problem 😝 ...ale vraj by to malo byt bezproblemov

katulienka00
27. jan 2009

Otazka: je potrebne v r.2009 este krstit? Ma to pre niekoho iny ako moralny vyznam (pre pokoj v rodine, lebo sa to patri)? Ked ten cloviecik vyrastie, tak sa moze sam rozhodnut, ci chce byt pokrsteny a v akej viere... moze mat, krst+sv.primanie+birmovku naraz! Preco rozhodovat za neho? Cakame babo a zo strany rodiny tu uz bola otazka ohladom krstu, ze to treba co najskor..., ale mne sa to vobec nezda nevyhnutne a spriatelom nie sme ani zosobaseni... v dnesnej dobe je podla mna dolezite to dieta spravne vychovavat a nikoho nikde nezaujima, ci je krstene, alebo nie...

ooo
27. jan 2009

ahojte. asi 15.2. budem uz oficialne krstna mojmu synovcekovi. na co nezabudnut? viem, ze treba kosielku, sviecku... treba este nieco? nejaky darcek sa dava? alebo? dakujem.

suza1
23. feb 2009

Poradte mi prosim niekto nejaky mily prihovor na uvitanie pri stole na krstinach,nemozem nic najst,aj basen som nasla len o narodeni aj to len jedna dobra

betka1
23. feb 2009

katulienka, odpoved na Tovju otazku: Aj ked sme uz v 21. storoci, krstit stale treba. Krst nema len moralny vyznam, hlavny vyznam je iny. Krst oslobodzuje od dedicneho hriechu a zaclenuje pokrstenych do Cirkvi.
Mnohi rodicia sa rozhodnu urobit toto rozhodnutie za svoje dieta, ked je este babatkom, lebo veria, ze je to tak pre neho spravne.

lea132
3. mar 2009

katulienka: mame rovnaky nazor 😀

dominka11
3. mar 2009

my krstime teraz v sobotu, tak uvidime ako bude. Ja som nikdy na krste nebola, len na svojom 😀 neviete či musí mat muž oblek aleo môže prist normalne v "civile"?

janinah
3. mar 2009

dominika,oblek nie je podmienka,ale fakt sa hodí,my sme krstili tak,že bolo tam viac bábetiek a oblek mali tuším všetci,ale zas som nečumela len po cudzích chlapoch a bolo to pred 15 a 10 rokmi 😉

dominka11
3. mar 2009

no tak ho musím prehovorit 😉

janocka
20. apr 2009

nikollette • 1d • Včera o 21:35
Ahojte.. ako je to skrstom.. treba niečo platiť, a ako to treba vybaviť.. staci ist za kanzom,a dohodnuť sa sním??? vdaka 😉

zajo79 • 2d • Včera o 21:45
fararovi sa dava - my sme dali 35eur, sme to zaokruhlili.

potom sme dali tej pani co bola v kostole (mali sme to na dedine) par eur, zato co "obsluhovala" - podavala fararovi co treba a krstny rodicia dali nieco fararovi - ale to bolo nepovinne, to si svagrinka slubila pri jednej prilezitosti ked to dobre opadne ze da na kostol 😀 zlata 😀 😀

nikollette • 1d • Dnes o 11:23
Zajo vdaka 😉

dupinka • 37tt • Dnes o 13:04
Nikollette: u nas sa davaju peniazky na kostol, podla chuti a moznosti... no a krabicka kolacov pre fararka a ministrantov prip. kantora

jasumat
21. apr 2009

Tak ako mal krst pre niekoho význam alebo nie pred 5,10,15,20,50 rokmi, tak má z tých istých dôvodov význam aj teraz. Buď veríš, alebo neveríš, že to nie je iba divadlo, ale ide tam aj o niečo iné.

My sme pokrstili všetkých štyroch, keď mali cca6 týždňov, z presvedčenia a nie preto, lebo....babka... a svokra...atď.Farárovi sme dali tuším 1000,-sk, kostolníkovi asi 300,-a organistovi a spevokolu po krabičke koláčov.

A manžel- aj keď tento druh odevu nemusí 😀 😀 -bol zakaždým v obleku.

lola13
22. apr 2009

Nevie mi prosim vas niekto poradit ako je to s tym krstom ja som slobodna matka ale s priatelom spolu zijeme a chceme dat maleho popkrstit ale krsna mama je evanjelicka .My sme katolici.Alebo ake podmienky ma splnat krsny rodic mame este jednoho v pripade zeby nim nemohla byt ale ty druhy krsny by boli sice katolici ale bez birmovky a sveteho primania .Alebo sa chcem este spytat ako to je v pripade zeby som chcela dat krsnu mamu sesternicu ale ta je rozvedena a nema ani primanie ani birmovku je iba katolicka.Ci aj toto nieje mozne.

jasumat
22. apr 2009

Lola- musíš sa opýtať miestneho kňaza, každý je iný, niekto zvykne robiť obrovské problémy, iný vôbec nie.

pancake
22. apr 2009

lola mi sme prave krstili. ty a tvoj partner v pohode mozete dat pokrstit vase dieta aj ked nie ste manzelia.
ale krstna mama nemoze byt evanielicka. a ani ten druhy nemoze byt lebo nema vsetky sviatosti. to znamena prijimanie a birmovku. birmovka je dolezita. ta musi byt. 😉
ja som mala tiez vybrateho krstneho bez sviatosti a obvolala som si 4 fary a ani na jednej mi nechceli pokrstit ked nemam krstneho bez sviatosti /birmovky/ 🙂

labutka
24. apr 2009

caute, poradite aj mne?
chceme dat pokrstit maleho, krstny otec by mal byt moj brat (on je len pokrsteny), a krstna mama manzelova segra - ona ma aj birmovku. Brat je slobodny, a manzelova segra je vydata. Bude v tom problem?
a krstni tiez chodia na nejaku pripravku?

cinci7
4. máj 2009

Prosim Vas,viete mi niekto poradit ked chceme pokrstit dieta obidvaja sme katolici ale nie sme zosobaseny a krsna mama ktoru chceme nieje pokrstena je to vobec mozne,pokrstit dieta? ☹

terezka044
4. máj 2009

cinci, mozete pokrstit dietatko aj ked nie ste zosobaseni, ale krstna mama musi mat krst, 1.sv.prijimanie aj brimovku absolvovane.

inak baby, kedy ste dali deti pokrstit? my sa chystame v auguste, tp mam na zaciatku juna... myslite, ze to je uz v pohode?

mishusha
4. máj 2009

cinci, presne ako hovori terezka... dieta v pohode okrstia...aj ked nie ste zosobaseni...ale kmotricka musi mat vsetky nalezitosti 🙂 takze asi budete zhanat novu krstnu 😒

terezka... nasa mala sa narodila v septembri 2008 a krstili sme teraz v aprili 😎 takze casu dost...nech si to aj to dieta uzije...nasa sa vykecavala s fararom, ze sme vsetci nechapali.... a to doma ani necekne 😀

macilaci
5. máj 2009

ahojte, dá sa pokrstiť aj v kostole aj na matrike a to tak, že v kostole budú iný krstný rodičia ako na matrike?

matuskovamamina
5. máj 2009

Ja som katolicka, priatel evanjelik, krstny evanjelik, krstna ateistka...Krstime v evanjelickom kostole, tam nam problemy nerobili. Katolici by mali problem. U nas na dedine sa stalo, ze fararovi sa nepacili krstni rodicia(vdova a rozvedena, krstny ma nemanzelske dieta), tak jednoducho nepokrstil alebo len pod podmienkou, ze si vyberu inych. Prepacte za nazor, ale podla mna je to chore, ved viera nie je o tom, ci sme rozvedeny alebo mame dieta bez svadby. Je to o cloveku, ktory veri, ze mu tam hore niekto pomaha a dozera na neho. Evanjelici to v tomto beru realne. Nikoho nemozete nutit, ked nieco nechce. Je to o presvedceni.. Ja len tolko

veronka55
19. máj 2009

Cele sa mi to nepaci, hlavne to, co chcu katolicki farari. Ja som pokrstena katolicka, do kostola nechodim. Moj manzel je pokrsteny katolik, absolvoval vsetky cirkevne sviatosti, ale do kostola nechodi, aj ked to ma na 30 metrov od domu. Mame dve dcery, obidve su pokrstene a maju aj prve svate prijimanie. Ja som na tom naozaj netrvala, ale moj muz je zo silne nabozensky zalozenej rodiny. Mali sme dohodu, ze nam staci civilny sobas a deti nebudu pokrstene. Vsetko bolo v poriadku, kym sa nam nenarodilo prve dieta. Vtedy zacal mat zaludocne a dalsie zdravotne problemy. V tom case som rezignovala a suhlasila som so sobasom v kostole pre klud v rodine. Asi sa vsetci budu divit, ale jemu to naozaj pomohlo a ja som musela absolvovat prvu svatu spoved, nastastie zatial poslednu.
Teraz mame iny problem. Nasa starsia dcera (pokrstena atd.) sa vydala za muza ateistu, mali samozrejme civilny sobas, mne to nevadilo a moj muz sa k tomu nevyjadruje. Narodila sa im dcerka a urcite nebude pokrstena, mne na tom nezalezi a cakam, co to urobi s mojim muzom.
Asi dost divna historia, ale aj taky je zivot. V nedelu privitame nasu vnucku do zivota, urobime jej malu slavnost, moj manzel prednesie prihovor a zivot pojde dalej...

evii
19. máj 2009

Dievcence a ako ste poobliekali deturence na krst? Pretoze ja vobec nemam sajnu,co malemu obliect...

sorciera24
25. máj 2009

ahojte, chcela by som poznat len vase nazory na takuto vec 😉 s manzelom sme sa kedysi davno, este hodne pred svadbou zhodli na tom, ze nase dieta pokrstit nedame, ale ak sa tak v buducnosti rozhodne, branit mu nebudeme, len proste nechceme rozhodnut za neho....okrem toho ja som neveriaca, cize nie som ani pokrstena, manzel je evanjelik krsteny, ale do kostola nechodi, max. na nejake sviatky, kvoli jeho mame.....ani v kostole sobaseni nie sme....a teraz ustredny problem 😉 svokra na muza nalieha (bez toho aby sa o tom bavila aj so mnou), aby sme maleho dali pokrstit, ze su to tradicie a bla bla....moj muz jej vysvetloval a daval argumenty, ktore som uz uviedla, ale vraj potom sa asi nase vztahy...(svokra-my) vyrazne ochladnu....ale no povedzte, je to zdrave, aby o nasom dietati rozhodoval niekto iny?....hlavne ked my budeme jeho rodicia a v prvom rade xcem rozhodovat o nom ja, reps. nech sa rozhodne sam.... 😠 uvitam vsetky nazory 🙂

ani3012
25. máj 2009

ono je to naozaj pekne ten krst.
Mám dve kamarátky. Jedna dala "krstiť" svoje dve deti na mestskom úrade. Mali krásny slávnostný zápis a ked že ani jeden z nich nechodí do kostola, tak to riešili takto
Druhá kamarátka zase nieje ani krstená, jej manžel má aj birmovku, sú sobášený v kostole a aj malého dala pokrstiť. Povedala, že zle ho v kostole nenaučia , ale keď tam nebude chcieť chodiť, tak ho nebude nútiť.
A keď ste vy dvaja dohodnutý, tak kašlite aj na vaše maminy. keď sa to narodí, tak to budú ľúbiť či to bude pokrstené alebo nie.
My to máme doma tak, že ja mám aj birmovku, môj manžel je len krstený ale do kostola nechodí, lebo povedal, že je tam viac hriešnikov ako v šenku 😀 Ale tiež dal malého pokrstiť a aj druhe bude.My sme v MA mali strašne dobrého farára Michala Pokopca a toho môj muž zbožňoval už len preto, že sa nehral na svätého, ale chodil si s mládežou zahrať futbal...Ale keď dáte krstiť, tak sa nič neudeje, kostol nespadne 😉

euphoria
26. máj 2009

neviete mi poradit prosim kde v BRATISLAVE kupim kosielku na krst a sviecku? velmi surne potrebujem..vopred vdaka za skore odpovede

ajka39
30. máj 2009

ahoj, nevie mi niekto poradit? Chcela by som dat za krstnu mama moju sestru ale ona ma este len 17 rokov, bol by s tym nejaky problém? Musí mat viac ako 18? dakujem

roasha
30. máj 2009

nie nemusi,kludne keby mala aj 12. 😉

pikino
2. jún 2009

ahojte mam otazku musim mat dvoch krstnych rodicov alebo staci len jeden?
ak ebyze scem dvoch musi to byt muz a zena?

roasha
2. jún 2009

pikino,mozu byt aj dve zeny/aj ja so sesternicou sme dve krstne maminy/ 🙂
aj ja sa toto leto chystam dat okrstit malu/6r/ 😀