Kto má nárok na príspevok na bývanie a hmotnú núdzu?

anyjelyk
7. júl 2008

Ahojte, neviete mi niekto poradiť:
Bývam aj s priateľom a naším synom u svokrovcov, ale ja a malý máme trvalý pobyt nahlásený u mojich rodičov. On má hrubý príjem 10000 a ja materskú 180/1deň.
Máme nárok na nejaký príspevok?
Ak by som chcela o nejaký požiadať, kto by bol spolu so mnou posudzovaný v žiadosti?
Alebo by bolo lepšie ak by oň požiadal priateľ?
POMOC prosím.... ☹ 😅

martina0308
25. nov 2014

@zalka este ta opravim....davka je 61,60

zalka
25. nov 2014

@martina0308 hej ... 8 eur dávka v hmotnej núdzi, a kopa vybavovania ... 🙂 ale i to pomôže
v mojom prvom príspevku som zabudla na ochranný príspevok .. tak preto som napísala, že nevýjde.

martina0308
25. nov 2014

@zalka odvolavaju sa aj pre 2 eur dochodcovia...pre nich je aj par drobnych viac ako nic...

zalka
25. nov 2014

@martina0308 neni tam dáka 3 eurová hranica čo musí byť aby bola dávka vyplácaná?

martina0308
25. nov 2014

@zalka hranica je 1 €

zalka
25. nov 2014

@martina0308 aha ... dík

sisa1909
3. dec 2014

Dobrý večer,chcela by som sa spýtať či mi neviete poradiť...som slobodná mamička,mám 11 ročnú dcéru.poberam sociálnu dávku a príspevok na bývanie nakoľko bývame v prenájme.lenže z tohoto všetkého na čo mám nárok mi odrataju prijmi a započítavajú do toho aj výživné-65eúr. No a teraz mi budú posielať 50 eúr lebo sociálku aj príspevok na bývanie mi dali do kopy a z tej kopy mi odratali 65 eúr lebo som odmietla aktivacne práce-čo je ok na koľko som ich odmietla ale aj alimenty.je to normálne?,lebo v tých 50 eurách čo mi idú poslať mám aj príspevok na bývanie aj prídavok na malú.ďakujem za odpoveď

maria1989
3. dec 2014

@sisa1909 áno. ak si odmietla aktivačné, je to v poriadku. je to okolo 60 eur, čo ti môžu vziať. vzali ti to práve z príspevku na bývanie, nie z prídavkov na dieťa.

sisa1909
3. dec 2014

Majka a môžu mi odratat aj výživné?

sisa1909
3. dec 2014

A ešte ma napadlo že známa tiež dostáva okolo 50 eúr ten prispevok ale má okolo 50 rokov čiže nepoberá prídavky na dieťa a má tak isto ako ja... 😒

martina0308
3. dec 2014

@sisa1909 je to v poriadku...vyzivne je prijem, ktory sa odpocitava v plnej vyske...dolezite vsak je, ci to vyzivne je skutocne platene...vyska poskytovanej pomoci v hmotnej nudzi sa urcuje ako rozdiel medzi narokmi a prijmom...davka pre jednotlivca s jednym dietatom je 117,20 €, prispevok na byvanie je 89,20 € a prispevok pre nezaopatrene dieta je 17,20 €, cco je spolu 223,60 €... Toto je suma narokov...od nej sa odpocita 61,60 € za odmietnutie vykonavania cinnosti v rozsahu 32 hodin a vyzivne v sume 65 € a samozrejme ak mas este aj ine prijmy tak aj tie...

Ak sa mozem spytat z coho mas ine prijmy?

sisa1909
3. dec 2014

Ďakujem za odpoveď,už nemám iný príjem,mala som do minulého mesiaca brigádu ale už nemám a áno výživné dostávam.vlastne preto som aj odmietla tie aktivacne práce lebo som nosila vyplatnu pásku na ktorej som mala tých 32 hodín aby som nemusela robiť tie aktivacne a aj tak mi to neuznali a dali mi ich vykonávať čo som odmietla. Ale teraz iný príjem nemám.

martina0308
3. dec 2014

@sisa1909 kvoli comu ti to odmietli? Ako si mala na dohode stanoveny rozsah hodin?

sisa1909
3. dec 2014

Ja som praveze nemala zmluvu na ktorej som mala 32 hodín,mala som len klasickú dohodu a najprv to bolo v poriadku lebo som nosila tie vyplatne pásky a jedného dňa sa rozhodli že to nestačí a musím nosiť vyplatne pásky aj na ďalej plus vykonávať aktivacne práce no a to som odmietla. A pokiaľ mi to akceptovali tak mi posielali 150 eúr,potom ako som odmietla tie aktivacne mi poslali tuším 70 a teraz mi došlo že sa mi to znižuje na tých 50.

martina0308
4. dec 2014

@sisa1909 tazko sa kimk tomu vyjadruje ked som tu tvoju dohodu nevidela....neakceptuju sa dohody kde je napisany mesacny rozsah hodin napr. ze maximalne 40 hodin mesacne...to slovicko maximalne tam nesmie byt....

sisa1909
4. dec 2014

No ale tak už nebrigadujem len je zarážajúce že mi budú dávať ešte menej... ☹

martina0308
5. dec 2014

@sisa1909 no ak si odmietla ponuku, tak ti budu davat menej o 61,60 € az do doby dokial bola ponuka...kedze viem, ze vacsina ponuk bola robenych do konca roka, tak do konca roka...ale treba pocitat s tym, ze potom ti zas daju dalsiu ponuku...a ked ju odmietnes, tak po celu tu dobu, na ktoru bola ponuka ti bude znizena davka....ono sa v podstate viac oplati ist na klasicke aktivacne, pretoze tam mas 64 hodin (teda o polovicu viac) ale dostanes za to aktivacny prispevok 63,07 €....cize v podstate odrobis o 32 hodin viac a este dostanes 63,07 Eur...ked odrobis len tych 32 hodin nemas nic navyse....teda samozrejme ak sa nepodari najst si nejaku brigadu...a ak by si si nejaku nasla, tak si daj pozor ako budes mat v dohode napisany mesacny rozsah hodin...

subica2
10. dec 2014

@zalka Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či mám nárok na pomoc v hmotnej núdzi - ja mám podporu 200,- e, manžel 220,- e a mám 3 malé deti.aké mámešance?ďakujem

zalka
10. dec 2014

@subica2 žiadne ...
Príspevok na bývanie je určený na čiastočnú úhradu nákladov spojených s bývaním. Výška príspevku je:
b) 89,20 eura mesačne, ak ide o domácnosť s viacerými členmi domácnosti, alebo ak ide o nájom bytu viacerými nájomcami.
Dávka je: d) 160,40 eura mesačne, ak ide o dvojicu s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi,
Dokopy 160,4+89,2 = 249,20 eur ... Váš príjem je 420eur teda nie je nárok na dávku v hmotnej núdzi.

subica2
11. dec 2014

@zalka ďakujem veľmi pekne...

zalka
11. dec 2014

@subica2 rado sa stalo

matyaska85
31. dec 2014

Ahojte chcela by som sa spýtať,že keď som normálne zamestNana A vychovavam syna sama, či mám nárok na príspevok na bývanie.A ak áno kde sa to vybavuje A aké papiere nato treba....ďakujem

anatalia77
31. dec 2014

@matyaska85 nie,tento prispevok je viazany na hmotnu nudzu.

alena2795
5. jan 2015

ahojte chcem sa opytat mam 2rocneho synceka som slobodna mamina a byvam pri mame no rada by som sa odstahovala poberam rodicovsky a vyzivne 30e mam narok na prispevok na byvanie alebo niaku davku
kedze najom sa plati 180 a dokopi to mam len 220e 🙂 dakujem 🙂

zalka
5. jan 2015

@alena2795 musela by si byť v hmotnej núdzi aby si mala nárok na príspevok na bývanie ... a dávka v hmotnej núdzi pre rodiča s dieťaťom je bajočko 117,2 eur od toho sa odráta výživné 30 eur ... a pre teba hmotná núdza je 87,20 eur + príspevok na bývanie 89,20 e = dokopy 176,40 eur ..
tvoj príjem je 203 eur RP , 30e výživné ... to je viac ako prípadná dávka v hmotnej núdzi, takže nemáš nárok na nič.

alena2795
5. jan 2015

dakujem 🙂 myslela som si ze aspon nieco no necakala som ze nic :D ... ale to je cely nas uzasny stat 🙂

zalka
5. jan 2015

@alena2795 prepáč ale dávka v hmotnej núdzi je o prežití, o jednom jedle do dňa a nie o živote v bežnom štandarde , .... to by dávky museli byť 4-5 násobné, a to by sa poniektorí spoluobčania moc potešili.

alena2795
5. jan 2015

tak to ano lenze komu staci raz do dna jest dospely to je este v pohode ale decku asi tazko staci jest raz denne

zalka
5. jan 2015

@alena2795 plačeš na nesprávnom ramene, ja zákony netvorím.... oslov poslanca za tvoj kraj, navrhni zmenu zákona ...
ak sa chceš osamostatniť, urob to čo robia aj iný, zamestnaj sa a pracuj .. a budeš mať viac peňazí a zaplatíš si vlastné bývanie ...

A ak sa nevie matka postarať o dieťa, tak ho môže " odložiť " do domova, alebo ponúknuť na adopciu. Neboj úradníci by ti v tomto poradili ... toto už ber ako ironiu. Lebo ak rodič nedokáže nakrmiť dieťa, tak dieťa v domove skončí, a štát nemôže nahrádzať príjem ľudom ktorý nepracujú vo výške aby mali pekný život.

alena2795
5. jan 2015

zamestnat sa nemozem kedze nemam skoncenu este skolu 🙂 rada by som sla pracovat 🙂