Kto má nárok na príspevok na bývanie a hmotnú núdzu?

anyjelyk
7. júl 2008

Ahojte, neviete mi niekto poradiť:
Bývam aj s priateľom a naším synom u svokrovcov, ale ja a malý máme trvalý pobyt nahlásený u mojich rodičov. On má hrubý príjem 10000 a ja materskú 180/1deň.
Máme nárok na nejaký príspevok?
Ak by som chcela o nejaký požiadať, kto by bol spolu so mnou posudzovaný v žiadosti?
Alebo by bolo lepšie ak by oň požiadal priateľ?
POMOC prosím.... ☹ 😅

zalka
16. okt 2015

@etella01 nie nesplnaš podmienky pre hmotnú núdzu, to že ti ex neposiela peniaze neznamená, že UP s nimi nič rátať nebude ..
a ak mng. má 390 eur v čistom +150 e výživné .. tak príjem rodiny je 540 eur z toho 75% zo mzdy + výživné pre posúdenia nároku na dávku v hmotnej núdzi je 292,50+ 150 = 442,50 eur

Dávka je určená na zabezpečenie základných životných podmienok.

Dávka je:
d) 160,40 eura mesačne, ak ide o dvojicu s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi,

Príspevok na nezaopatrené dieťa je určený na podporu výchovy, vzdelávania a všestranného rozvoja dieťaťa v domácnosti, ktoré riadne plní povinnú školskú dochádzku. Výška príspevku je 17,20 eura mesačne. tj. ak máš 2 školopovinné deti príspevok je 34,40 eur ak jedno tak 17,20e

Príspevok na bývanie je určený na čiastočnú úhradu nákladov spojených s bývaním. Výška príspevku je: b) 89,20 eura mesačne, ak ide o domácnosť s viacerými členmi domácnosti, alebo ak ide o nájom bytu viacerými

čiže ak to zrátaš ... 160,40 + 17,20 ( rátam s jedným dieťaťom, druhé má asi do 6 rokov ) + 89,20 = 266,80 eur ... tj. toto je hranica dávky v hmotnej núdzi pre rodinu tvoju rodinu ... a váš príjem je vo výške 442,50 eur ktorý sa posudzuje. Čiže sama vidíš, že nárok na dávku v hmotnej núdzi nemáš, a tým pádom nemáš ani nárok na osobitný príspevok ak sa zamestnáš od 1.2.16

etella01
16. okt 2015

@zalka dakujem krásne za vyčerpávajúcu odpoved, zmiatlo ma to ze naše príjmi nedosahujú výšku životného minima, v podstate som nerátala s dávkou v hmotnej núdzi ale len s tým ze budeme niekde evidovani ako rodina v hmotnej núdzi a ja by som si mohla požiadať ked sa zamestnám o ten osobitný prispevok.
Pekny den prajem

zalka
16. okt 2015

@etella01 no nikto nikdy nedoplácal do životného minima, je to len položka od kt. sa odvíjajú rôzne dávky .. rado sa stalo

lulubrud
10. nov 2015

ahoj, poberám dávku v hmotnej núdzi 61,50 Eur a chcem sa opýtať či mám nárok na príspevok na bývanie keď mám trvalý pobyt u rodičov v rodinnom dome a platím im mesačne určitú sumu?

fidorka7
27. nov 2015

@lulubrud nie nemáš.

rolu22
4. jan 2016

Dobry den,,,Chcem sa opytat chodim sa podpisovat na urad...Mam 4r dcerku navstevuje skolku,,,s robotou je tu tazko bo som snou sama byvame na dedine a skolka je od pol 8 do 15:30hod,,,Dostavam hmotnu nudzu a prispevok na byvanie 159e a od otca vyzivne 70e,,,posielaju ma stale hladat pracu ale nechapu ze nikde ma nezamestnaju ked som s malou sama a nema mi ju kto nosit do skolky so skolky taku pracu medzi tym mi nedaju,,,Co spravit aby som nemusela byt medzi ludmi hladanie zamestannia ale dostavala tento prijem,,,aby som sa nemusela chodit podpisovat,,,len ako socialny pripad,,,znama taketo ma vybavene a ja ked pridem na urad a poviem ze aj ja chcem takto nakolko mi nema kto bit s dcerou mi povedia ze to sa neda aby som sa nechodila podpisovat a dostavala hmotnu nudzu aj prispevok na byvanie,,,ze som mala ostat doma na predlzenej materskej ale potom s coho budem platit ucty ked nedostanem nic,,,akurat mi zaplatia zdravotnu,,dakujem

evittam
4. jan 2016

@rolu22 Prepáč, ale na jednej strane chápem tvoju situáciu, ale dá sa nájsť práca aj na polovičný úväzok a podobne. Ale ty chceš od tohto štátu príspevky a nemusieť ani "zdvihnúť riť" a ísť sa podpísať na ten úrad - to si predstavuješ ako?!!!! Dajte mi peniaze a pokoj-nenúťte ma prísť sa podpísať, hľadať robotu, vôbec pracovať a starať sa sama o seba a dieťa a potom mi ešte dajte super dôchodok?! A platia ti "len" zdravotku?! Vieš koľko to je peňazí? Môžeš byť len rada, že za teba štát platí..... Mnoho mamičiek je na tom ešte horšie ako ty.

zalka
4. jan 2016

@rolu22 budem vecná ... je to možné, poberať dávky v hmotnej núdzi, a nebiť evidovaná na UP a nosiť papieriky ...
dá sa odhlásiť z UP, tým, že si poberateľom dávky v hmotnej núdzi tak štát za teba platí odvody do ZP aj bez toho aby si bola evidovaná na UP ...
akurát tento stav je možný len do 6 rokov dieťaťa, potom ťa začnú naháňať z UP ohľadne odpracovania si dávky v hmotnej núdzi v rozsahu 32 hodín mesačne ...

placem
4. jan 2016

Dávku v hmotnej núdzi by vam dali , keby bol manžel nezamestnaný, môžte zájsťt na úrad pracu a spýtať sa na dotáciu , ktora je určená pre deti ktoré navštevujú zs prip.matersku škôlku, zrataju vam prijmi za 6 mesiacov, a ak nemáte životné minimum dotáciu vám priznaju

evittam
4. jan 2016

@placem Píše, že dostáva výživné - takže v tomto prípade je manžel,otec dieťaťa asi bezpredmetný. 😉

placem
4. jan 2016

@evittam ukazovalo mi celkom iný článok, na ten som reagovala, k tomuto problému je moj prispevok úplne nepoužiteľný sorry 🙂

rolu22
5. jan 2016

@zalka dakujem ,,,velmi pekne

zalka
5. jan 2016

@rolu22 rado sa stalo ... pozor na brigády ak si nájdeš tak na oddelenie dávky v hmotnej núdzi musíš odniesť zmluvu a každý mesiac aj príjem ... napr.

bruuke
12. jan 2016

dobry vecer poberame hmotnu nudzu dvojica s dietatom ... ako dokladovat alebo co bude ziadat urad prace ked som ostala sama s dietatom?

placem
13. jan 2016

@bruuke ako sama s dieťaťom?

bruuke
13. jan 2016

@placem ano

placem
13. jan 2016

Máš ísť na sociálne povedať, že si ostala sama s dieťaťom, myslim že ti znížia pomoc v HN

1cita
19. jan 2016

zdravim.chcem sa opitat ci mam narok na prispevok na byvanie ked som v podnajme s 2 detmi sama a mo prijem je 270e a to je opatrovatelsky.manzel s nami nebyva .Dakujem

placem
19. jan 2016

@1cita neviem ale asi nie, ☹

cindyy
19. jan 2016

@1cita musis byt v hmotnej nudzi,ked mas z dvoma detmi prijem 270e mas na rok na hmotnu nudzu a aj príspevok na byvanie ak sa nemylim.

placem
19. jan 2016

@cindyy a výživné ma určené? Aj to sa zaratava do príjmu, ja mám hmotnu a neberiem ani 200 eur a to mám aj príspevok na bývanie

cindyy
20. jan 2016

@placem ja neviem ale pise ze jej prijem je tych 270e...asi nema otca v rodnom liste ...nemoze presiahnut prijem na kazde dieta vychadza 90e a nu tusim 180e cize nempokial nema nad 360e ma narok na hmotnu aj na byvanie prispevok

placem
20. jan 2016

@cindyy podľa mňa nemá, nech sa ide opýtať na sociálne, za to nič nedá

realka
28. feb 2016

Ahojte!Mam tri deti(15,9,6) ročné.Byvame v najomnom byte ,a mam aj sudom určene vyźivné.30€..na každe dieťa.Chcela by som opýtať , na čo mam nàrok?Ďakujem pekne!

mirka2801
29. mar 2016

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám nárok na príspevok na bývanie keď som študentka na VŠ - denná? Aké podmienky musím spĺňať. Mám v podnájme byt a platia mi ho rodičia, ktorí tiež nemajú nazvyš. Otec je dôchodca, mamka ešte pracujúca. Ďakujem za rady.🙂

zalka
29. mar 2016

@mirka2801 poberať dávku v hmotnej núdzi, mať nad 25 rokov a určené výživné od rodičov ... nemáš šancu aby ti štát prispieval na bývanie, vezmi niekoho do podnájmu alebo brigáda. Možno štipko ak splnaš podmienky poradia pomôžu ti na študijnom.

cindyy
29. mar 2016

@realka rodinne pridavky na deti ak pracujes tak este danove na deti inak nic...ak si nezamestnana a mas prijem len vyzivne a rodinne tak potom mas narok na hmotnu nudzu a prispevok na byvanie.to je vsetko ...ja som vdova z dvomi detmi a okrem sirotskeho a rodinnych nemam narok na nic.

mirka2801
30. mar 2016

@cindyy som študentka a dostávam len detské prídavky to je všetko.

Dobrý deň,chcem sa opýtať,mám 3 dcerky ale najmenššiu čiže najmladšiu má otec jej biolog.sudom pridelenú,a ja som povinná platiť mesačne výživné,ale zaujímalo by ma kedže nežijeme v spoloč.domácnosti každý oddelene,že ja ked byvam s 2 dcermy v rod.dome co zdedil moj otec,a mame ja a moj otec medzi sebou,najomnu zmluvu ci mam narok na prispevok na byvanie?.dakujem

draik
31. mar 2016

@monikamoncicojanncokova
Na príspevok na bývanie by ste mali nárok, ak ste v hmotnej núdzi.