Kto má nárok na príspevok na bývanie a hmotnú núdzu?

anyjelyk
7. júl 2008

Ahojte, neviete mi niekto poradiť:
Bývam aj s priateľom a naším synom u svokrovcov, ale ja a malý máme trvalý pobyt nahlásený u mojich rodičov. On má hrubý príjem 10000 a ja materskú 180/1deň.
Máme nárok na nejaký príspevok?
Ak by som chcela o nejaký požiadať, kto by bol spolu so mnou posudzovaný v žiadosti?
Alebo by bolo lepšie ak by oň požiadal priateľ?
POMOC prosím.... ☹ 😅

1veverica
14. apr 2016

Ahojte baby,
vedeli by ste mi poradit? Moj priatel berie prispevok na byvanie, momentalne cakame babatko, a chceli by sme zacat spolu byvat, je nutne nahlasit to up ze cakame babo, a ze budem byvat u neho, ci to sa hlasi az po narodeni dietatka? Nemam s tymito vecami vobec ziadnu skusenost, nechcem aby mal nejake problemi, dakujem

hmotnu nudzu vybavujem momentalne,lebo moj mes,prijem je 107e,kde 50e platim vyzivne na najladsiu,60e mam nahradne vyzivne na najstarsiu,a 80e by mal posielat sudom rozhodnutie pre dceru jej biolog.otec,ale to je vyzivne 50e,a 30e omeskane za dobu 3rokou,no plati smiesnich 55e...vybavujem aj prispevok na byvanie a na co mam vlastne ako slobodna matka s 2 nezaopatren.detmy.školo povinná,a školkarka vlastne narok,...ako to ten nas stat posudzuje?

placem
17. apr 2016

@1veverica podľa mňa sa to hlási, až keď sa dieťa narodi, teraz je to od veci

1veverica
18. apr 2016

@placem dakujem ti, tak mne to tiez pripadalo takto logicke, ze az po narodeni sa to hlasi, len som si nebola ista, vies ty nasi uradnici niekedy velmi cudne veci ziadaju 🙂

No vybavujem aj hmotnu nudzu.

bebulka238
26. apr 2016

Dobrý deň, ja idem tento týždeň na urad som zvedavá čo vybavím. Neviete mi presnejšie poradit prosím vás .mám takýto problém pracujem na dohodu ,že mesačné odrobim 32 hodín. Dostavam zo štátu príspevok na bývanie a socialku ktorým sa mi odratavaa. Takze zo štátu dostavam do 60€. S priateľom žijeme v nájomnom byte ktorý je evidovaný na UP nemá príjem. Ked som sa bola pýtať na čo máme nárok tak mi nevedeli odpovedať.ďakujem za radu.

placem
27. apr 2016

@bebulka238 trošku konkrétnejšie napíš, rozumiem tomu tak že sociálku poberas, a či by ste dostali viac od štátu keďže ste dvaja?Na sociálnom by ti mali vedieť povedať,

bebulka238
27. apr 2016

Nooo presne. Ved pojdem sa v piatok opýtať, som zvedavá čo mi povedia. Keď sme dvaja malí by sne poberať 89,20 ako príspevok na bývanie. A pomoc v hmotnej.núdzi je 107,10€ pre dvojicu? A chodi mi zo štátu 59€ . keď som tam bola naposledy pani úradníčka sa krútila na stoličke a nedokázala mi odpovedať.

bebulka238
27. apr 2016

Môj mesačný príjem je 73€ .chcela by som vedieť na čo mám nárok, a na čo nie. Keďže na úrade nieje žiadna snaha od úradníckek a tvária sa ako keby zo svojho dávali. Ďakujem za všetky rady od Vás.

placem
27. apr 2016

@bebulka238 ja som bola dneska na socialke a poriadne má nastvali 😒

bebulka238
28. apr 2016

Preco? Co sa Vám stalo????

1veverica
28. apr 2016

@bebulka238 urcite mas narok na prispevok na byvanie a hmotnu nudzu, ty robis na dohodu?

bebulka238
28. apr 2016

Od bebulka@1veverica áno na dohodu že môžem odrobiť 32,h mesacne

bebulka238
28. apr 2016

@1veverica áno na dohodu,že mozem odrobiť 32h mesacne

placem
28. apr 2016

@bebulka238 som posudzovaná spolu so synom ,ktorý robí na dohodu, má napísané 32 hod,že odpracuje ,a úradníčka "robí" problémy, hrozí že zobere 60 eur za to že nechodí odrabat sociálku ,zákony ala "slovenska republika 😖

1veverica
29. apr 2016

@bebulka238 ale tak ci tak mas narok, na ten doplatok k tej sume

bebulka238
30. apr 2016

@placem pokiaľ si odrobi 32h u zamestnávateľa tak nemusí robiť aktivacne práce v danom meste či v dedine.

alena2327
4. máj 2016

Ahojte mam otazku ziadala som si o hmotnu nudzu do 30dni mi ma prist rozhodnutie tak za tento mes.dostanem len pridavky na maleho nie?
Neviete kolko asi mi vynde ked som sama s malym v podnajme a otec plati na neho 30€mes.?
A este jedna otazocka po akej asi dobe si treba ist odrabat tych 32hod.? emoticon
Dakujem

evlinka
28. jún 2016

Dobrý deň,
práve som ukončila VŠ štúdium. Som tehotná. Nahlásila som sa na úrade práce. Požiadala som o dávku v hmotnej núdzi (cca 61, 6 eur plus okolo 13 eur mesačne za to, že som tehotná). Bývam s priateľom, ktorý je zamestnaný a za byt platí nájomné. Nemám však u neho trvalý pobyt.
Rada by som vedieť, či mám nárok ešte na nejaký príspevok alebo dávku. Napr. príspevok na bývanie a tak.
Ďakujem

draik
28. jún 2016

Máte určené tzv. výživné od otca budúceho dieťaťa? Do úvahy tiež vstupuje, koľko máte rokov a s kým budete posudzovaná pre účely hmotnej núdze.

evlinka
29. jún 2016

Nie, nemam urcene vyzivne. Budeme sa o maleho starat spolocne. Ja mam 25 rokov. Teraz ma uz posudzovali samostatne od rodicov, aj ked mam este u nich trvaly pobyt.

draik
29. jún 2016

@evlinka
Posudzovaná budete spolu s priateľom. Ak by ste žiadali ako osamelá matka, museli by ste mať určené výživné.

evlinka
30. jún 2016

@draik aj so si myslela. Ďakujem

katikakatka
10. aug 2016

Dobry den,chcem sa aj ja opytat,ci mam na nieco na rok alebo nie som slobodna matka mam jedno dieta6rocne a cakam babetko koncom septembra,budem dostavat matersku pol roka s priatelom byvame v podnajme.Chcem sa opytat ci mam narok na prispevok na byvanie aspon alebo nieco dakujem.

placem
10. aug 2016

@katikakatka podľa mňa nie, a priateľ je zamestnaný?

katikakatka
10. aug 2016

@placem ano je zamestnany

1veverica
10. aug 2016

@katikakatka no podla mna tiez nie, kedze tam sa bere od prijmu, ak je fakt zamestnany normalne na zmluvu, tak vam tam vyjde urcite vyssii prijem ako je zivotne minimum ☹

katikakatka
10. aug 2016

@1veverica aj ked platine vecsi najom?a on zarobi 500a mne urcia matersku minimum...a mam este 6rocneho synceka

1veverica
10. aug 2016

@katikakatka ono sa rata prijem oboch, a nejako sa to potom rozpocitava zivotne minimum musite mat, toto je najlepsie riesit na socialke, tam ti budu vediet najskor poradit, a hlavne by si mala byt uvedena aj v tej najomnej zmluve

katikakatka
10. aug 2016

@1veverica dakujem,ano som uvedena aj v najomnej zmluve.