Kto má nárok na príspevok na bývanie a hmotnú núdzu?

anyjelyk
7. júl 2008

Ahojte, neviete mi niekto poradiť:
Bývam aj s priateľom a naším synom u svokrovcov, ale ja a malý máme trvalý pobyt nahlásený u mojich rodičov. On má hrubý príjem 10000 a ja materskú 180/1deň.
Máme nárok na nejaký príspevok?
Ak by som chcela o nejaký požiadať, kto by bol spolu so mnou posudzovaný v žiadosti?
Alebo by bolo lepšie ak by oň požiadal priateľ?
POMOC prosím.... ☹ 😅

miselienocka
7. feb 2013

@zalka 23 🙂

zalka
7. feb 2013

@miselienocka no je to na posúdení UP, poväčšine požadajú u žiadateľov mladších ako 25 rokov dokladovať súdom určené výživné od rodičov. Takže ak chceš požiadať o dávku v hmotnej núdzi, chod sa opýtať na UP ( paradoxne fakt to každý ináč posudzuje , možno Ti ju dajú ) ako to beží u Vás, aké majú podmienky.
Ak budeš potrebovať súdom určené výživné tak ti neostane nič iné , len dať na súd žiadosť o výživné od rodičov, a ked súd neschváli výživné tak dostaneš dávku v hmotnej núdzi 62,50 eur. Ak ti súd schváli výživné napr. 26 eur .. tak dostaneš doplatok dávky v hmotnej núdzi 36,50 eur. Ak by si mala aj nájomnú zmluvu na byt tak je ešte možnosť získať príspevok na bývanie cca vo výške 55,80 eur k dávke v hmotnej núdzi.

Takže relevantné info Ti dajú na UP, a nedaj sa odbiť .

ewana73
18. feb 2013

nevie niekto nahodou ako sa posudzuje "vyzivne na malolete dieta" pre urcenie davok v hmotnej nudzi ak nie je sudom urcena vyska? nestaci nejake cestne prehlasenie od notara, o plateni dohodnutej sumy?

zalka
18. feb 2013

@ewana73 no ak nie je súdom určené tak ani nezačnú konať vo veci dávky v hmotnej núdzi. Treba dať návrh na súd.

ewana73
18. feb 2013

@zalka dakujem pekne za odpoved.

bettylove
26. feb 2013

Ahojte,potrebujem radu.Manžel stratil prácu,zaevidoval sa na ÚP,no nemá nárok na dávku nezamestnanosti,ale pani na úrade práce povedala,že má nárok na hmotnú núdzu.Neviete mi povedať,ked bude poberať dávku v hmotnej núdzi,bude musieť chodiť aj hlásiť sa na ÚP?Alebo nie?Dakujem za rady

zalka
26. feb 2013

@bettylove ty máš aký príjem, lebo si posudzovaná spolu s manželom. Takže možno ani dávka v hmotnej núdzi nevýjde.

sudabe
26. feb 2013

@bettylove pokial by si ty nevolá zamestnana máte nárok s manzelom na dávku v hmotnej nudzi okolo 110eur pokial pracujes tak záleží sky máš prijem moze být že vám nic nepriznaju. a na urad sa musí chodit hlásit

bettylove
26. feb 2013

@zalka Ja som ešte na predľženej materskej dovolenke a pani povedala,že musím sa aj ja zaevidovať na ÚP a budú nás posudzovať spolu ako rodina.Len som nevedela,či sa má ísť aj hlásiť sa či nie.

bettylove
26. feb 2013

@sudabe a ako často treba chodiť hlásiť sa?

zalka
26. feb 2013

@bettylove áno musí sa hlásiť , a spolupracovať s UP .. ak nebude tak bude musieť sám platiť do ZP odvody 55,02 eur mesačne.

bettylove
26. feb 2013

@zalka dakujem ti za radu

zalka
26. feb 2013

@bettylove nie je začo

sudabe
26. feb 2013

@bettylove ráz za mesiac sa bude chodit hlásit,

smokenakova
1. mar 2013

ja bi som dakoho poprosila o radu som vydata ale nezijem z muzom chcela by som vediet ako to je z prispevkom na byvanie 🙂

zalka
1. mar 2013

@smokenakova máš určené výživné od manžela?
Medzi manželmi je zo zákona vyživovacia povinnosť , ak nemáš príjem je povinný Ti prispievať ... nepíšeš nič či máš deti, či vlastníš nehnuteľnosť.

smokenakova
1. mar 2013

maiem ci mam nato narok mam 2deticky ale nehnutelnost nemam ziadnu a neviem muz je nezamestnany tak nev ci si sa mi da vybavit to byvanie ak mi vie dakto poradit

zalka
1. mar 2013

@smokenakova musíš na súde požiadať o určenie výživného na deti, a na seba od manžela .. bez toho nič nevybavíš ...

smokenakova
1. mar 2013

tak na deti mi plati po50eur ale namna neplati vraj ani nebude povedal a uz 2 mesiace mi nezaplatil da sa to niako riesit

zalka
1. mar 2013

@smokenakova ak mu to prikáže súd tak platiť musí, a riešiť ... no exekútorom, alebo trestným oznámením po 3 nezaplatení ...

lienocka166
20. mar 2013

Ahoj chcem sa opýtať môj kamarát žije s mamkou v jednom dome a užíva jednu miestnosť je momentálne nezamestnaný a vybavuje si dávku v hmotnej núdzi. Inkaso je na jeho meno ale iné nič , ma nárok na príspevok na bývanie? Ďakujem

zalka
20. mar 2013

@lienocka166 pokial nevlastní časť nehnuteľnosti alebo celú tak nie nárok na príspevok na bývanie nemá.

lienocka166
21. mar 2013

dakujem velmi pekne za odpoved . Mam este jednu otazku ohladne bonusu na deti ked niekto nerobi iba na dohodu alebo je na urade prace ma narok na bonus? 🙂

zalka
21. mar 2013

@lienocka166 ak zarobil za rok viac ako 1966,20 eur tak nárok na bonus má ... ak nezarobil tak nemá.

lienocka166
25. mar 2013

Ahoj dakujem za odpoved a chcem sa opytat , som v hmotnej nudzi a mam dve deti , ktore chodia do prvej triedy. Mam narok na znizenie smeti?

sufo
9. apr 2013

@zalka dobry den, po precitani par prispevkov mam z vas pocit, ze sa dokazete vcelku dobre orientovat v oblasti upsvar. preto si dovolim vas oslovit a mat par dotazov... v kratkom case sa idem zaevidovat na socialny urad, kedze mi nevznika davka od uradu prace (v nezamestnanosti - nemam odrobene za posledne 3roky - 2). resp. idem sa hlasit, ale s tym, ze budem vyuzivat iba davku v hmotnej nudzi., mam 33rokov, moja dcera ma 12, som rozvedena a mam sudom uznane vyzivne v sume 80,- eur/mesiac. mam teda nasledovne otazky : 1,/ davka v hmotnej nudzi sa dospely+jedno dieta 128,- euro - z tejto sumy sa mi odratava sudom urcene vyzivne teda tych mojich 80,- eur ?? 2,/ prispevok na byvanie : byt v ktorom byvam je vlastnictvom mojho otca (rodicia rozvedeni), ktoremu ale platim prenajom za uzivanie, sice to nie je velka suma, ale ide o polozku, ktora je o 50,- eur vyssia ako su vydavky na -najom bytu u prevadzkovatela. pokial by som mala spisanu najomnu zmluvu, mala by som narok na prispevok na byvanie??? 3,/ mojou poslednou otazkou je narok, co sa tyka pripevku na moje dceru, konkretne neviem ako sa prispevok nazyva, ale ide o prispevok na stravne v skolskom zariadeni ( viem, ze nieco taketo byvalo v skolkach aj skolach a dieta neplatilo plnu stravu, ale iba mesacne 1eur lebo bolo posudzovane ako zo socialne slabej rodiny). Velmi pekne dakujem za akukolvek informaciu, aby som sa dokazala aspon z casti postavit tomuto systemu a ziadat si prispevky, na ktore mam zo zakona narok, ale bohuzial nikto nas o nich "zamerne" neiformuje. dakujem

zalka
9. apr 2013

@sufo
1./ dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca s dieťaťom + príspevok na zdravotnú starostlivosť + na školskú dochádzku dieťaťa = 136,30 eur , z toho sa odráta výživné ... 80 eur .. ostáva 56,30 eur.
Nepíšeš ako dlho si rozvedená, ale do 5 rokov od rozvodu musíš súd požiadať o výživné na rozvedeného manžela, kým nemáš rozhodnutie UPSVaR Ti nevezme žiadosť o dávku v hmotnej núdzi. Ak Ti súd schváli nejaké výživné od manžela na teba, tak aj to výživné sa odráta od prípadnej dávky v hmotnej núdzi.

2./ s príspevkom na bývanie je to ťahšie, záleží od toho ako sa UP postaví k tomu nájmu u rodiča. To je sa lepšie pýtať na UP, ak Ti to odsúhlasia tak potom sa otec musí registrovať na DU ako prenajímateľ . A príspevok na bývanie je vo výške 89,20 eur .

3./ s týmto príspevkom ja skúsenosti nemám, takže neviem poradiť. To sa vybavuje mám pocit priamo v škole, dajú papiere, kt. treba vypísať a potvrdiť na úradoch ...

1104
15. apr 2013

Dobry den celkom dobra tema aj ja by som sa nieco spytala som na materskej dovolenke dostavam okolo 200 euro. Manzel pracuje ale jeho plat je len 150 euro mesacne v cistom uz mame jedno dieta.Mala by som narok na neaky prispevok od statu ak sme vlastnici domu? Dakujem

zalka
15. apr 2013

@1104 nie nemáte nárok na dávku v hmotnej núdzi, pretože Váš príjem tvoj RP + 75% z manželovho platu je viac (312,10 eur) ako možná dávka v hmotnej núdzi s príspevkom na bývanie (252,80 eur ) ...

kyjev
1. máj 2013

Dobry den. Nedavno mi umrela mama,s ktorou som zil v spol.domacnosti.Teraz ostalo platenie bytu na mna.nie som vlastnik. Mam nárok na nejaky prispevok,ked zarabam od 140-az 170e.zrazky zo mzdy exekucia.dakujem za odpoved.