Kto má nárok na príspevok na bývanie a hmotnú núdzu?

anyjelyk
7. júl 2008

Ahojte, neviete mi niekto poradiť:
Bývam aj s priateľom a naším synom u svokrovcov, ale ja a malý máme trvalý pobyt nahlásený u mojich rodičov. On má hrubý príjem 10000 a ja materskú 180/1deň.
Máme nárok na nejaký príspevok?
Ak by som chcela o nejaký požiadať, kto by bol spolu so mnou posudzovaný v žiadosti?
Alebo by bolo lepšie ak by oň požiadal priateľ?
POMOC prosím.... ☹ 😅

anna2401
21. máj 2013

ahoj...chcela by som radu...28.2. som si podala ziadost o davku v hmotnej nudzi,kedze nemam overeny podpis majitela bytu,nedostala som pripevok na byvanie...chcela by som len vediet ci mi ho urad vyplati po dolozeni zmluvy spatne,alebo som uz o ne prisla.Dakujem

melani1
22. máj 2013

dobry chcem sa informovat alebo radu som na invalidnom dvochodku a poberam120e a urad prace mi vravel ze nemam narok na prispevok na byvanie a som vlast bytu chela by som vediet ci mam narok a akolko dakujem

zalka
22. máj 2013

@melani1 žiješ sama? máš viac ako 25 rokov? si slobodná, vydatá , rozvedená? počet detí ... príjem partnera ...

melani1
22. máj 2013

mam 55 som rozvedena v domacnosty zije moj sin a ma33r a zatial nepobera nic

melani1
22. máj 2013

pred tym ako som bola na soc davkach som mala narok ako nachle mi uznali invalidny dvochodok mi prislo rozhodnutie ze poberam prispevok ale zaroven mi ho stahuju vraj mi presahuje tak mam iba invalidny to je 120e a kazdy mesiac im dokladujem kolko byt platym a potvrdenie ze ten byt je zaplateny a nemam ziadne podlznosty za byta uz 3roky marodujem a mesacne len 20e minimum nusym dat na lieky na ktore mi prispeva zat

zalka
22. máj 2013

@melani1 syn má nárok na dávku v hmotnej núdzi ak nemá príjem .. vo výške 62,50 eur.
Čo sa týka teba ... tak dávka v hmotnej núdzi s príspevkom na bývanie je 118,30 eur .
Máš ID ... je to príjem ... UP pre svoje výpočty berie ako príjem 75% z ID tj. pri 120 eurovom ID, UP berie ako keby si mala príjem 90 eur ... takže vzniká Ti nárok na doplatok dávky v hmotnej núdzi a príspevku na bývanie vo výške 28,30 eur mesačne.

No ak vraciaš neoprávnene prevzatú dávku v hmotnej núdzi ( čo je pochopiteľné, kedže ID nedávajú zo dna na den ale treba čakať ) tak kým sa nevyrovná pozdlžnosť tak nárok mať nebudeš.

A čo sa týka PN počas UP schválili nový zákon ešte som ho nepozerala presnejšie len som si všimla, že ochranný príspevok za PN UP vyplatí len 12 mesiacov v posledných 24 mesiacoch, takže tam si asi vyčerpala túto možnosť . Ak nie tak doplatok k dávke by bol trošku vyšši o 34,69 eur.

melani1
22. máj 2013

a dnes prislo rozhodnutie podla novych zakonou nedostanem nic len invalidnech a ako invalid nemam nanic narok ani na zlavu na autobus mi bolo zamietnute

melani1
22. máj 2013

@zalka
@zalka ano ale tych 28.30mi stahuju a neviem stale preco

melani1
22. máj 2013

@zalka a syn nema soc davku lebo donesol ukoncenie prac zmluvu po francuzky a a nema kto prelozit a oni prv musia overit a potom si ma poziadat o spetne

melani1
22. máj 2013

@zalka ja nemam ziadnu podlznost voci up alebo bytovemu domu

zalka
22. máj 2013

@melani1 dávka v hmotnej núdzi sa nevypláca spätne. Len za mesiac kedy sa podá žiadosť, takže čím dlhšie potrvá preklad tým menej penazí dostane.

zalka
22. máj 2013

@melani1 ak chceš zlavy na autobus a podobne, tak to musíš požiadať UP o preukaz ZTP ... len ten ti umožní lacnejšie cestovať.
A nie je pravidlom, ak je človek invalidný, že dostane aj TZP preukaz.

marwa
27. máj 2013

viete mi poradit ci mam narok na nejaku davku v hmotnej nudzi? som vydata, ale zijem sama s 2maloletymi detmi v garsonke, ktoru mi prenajima mama iba za najomne-voda, elektrika...to co musi platit ona asi cca 80euro na mesiac a mam rodicovsky prispevok+rodinne pridavky asi to vyjde cca 246euro...na prve dieta mi plati vyzivne jeho otec to je cca 80euro mesacne-ktore dam ale mame za najom, cize mi ostane stale tych 246euro,.moj manzel terajsi s ktorym mam druhe dieta je cudzinec/tretia krajina/ nemoze sem prist-problemy s cudzineckou policiou a je nezamestnany, ale nemam to ako dokazat..mam sancu?alebo to mam skusit...

durmir
3. jún 2013

Zdravím. Kamarátka býva u mna v byte a ma tu aj prechodný pobyt. Chce si ist vybavit prispevok v hmotnej nudzi a aktivacny prispevok kedze je este studentka na VŠ tak sa chcem spýtat ci ma nan narok a co vsetko k tomu potrebuje. Ďakujem za info

zalka
3. jún 2013

@durmir študuje na dennej forme alebo externej? koľko má rokov?

durmir
5. jún 2013

Ahoj. Studuje externe a ma 23 rokov. Ma zasebou uz aj absolventsku prax a momentalne je na urade prace a nedostava ziadne peniaze.

zalka
5. jún 2013

@durmir ak chce dávku v hmotnej núdzi, musí požiadať na súde od rodičov výživné ... ak súd zamietne tak vtedy môže požiadať o dávku v hmotnej núdzi ... a čo sa týka príspevku na bývanie to môže dostať ak bude mať nájomnú zmluvu ...
príspevok na bývanie sa dá požiadať len spolu s dávkou v hmotnej núdzi. ...

sonickaopicka
20. jún 2013

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať...vidím že zopár z Vás sa tu v tom vyzná 🙂 vopred ďakujem za rady...
Moja situácia je takáto. Predtým než som porodila som poberala prísevok v HM, kým som chodila do školy tak aj prispevok na školu čo bolo min. roku ešte a to nejakych 125€ od min. roku od septembra som poberala do aprila príspevok v HM, kedze som v aprili porodila, tento príspevok zanikol a vznikol mi rodičovský prísevok + prídavky, čo teraz činí cca 220€.Materská mi nevznikla nakoľko som od ukončenia strednej nikde nepracovala (officialne myslim).
Priateľ je officialne tiež nezamestnaný,predtým poberal HM tiež, ale teraz poberá opatrovateľský príspevok na starú mamu (o tu sa však stará jeho sesternica, ktorá si našla prácu na dohodu a tým padom by jej to zaniklo a tak to vybavila na mojho priatela, myslím že to je okolo 215€, samozrejme že to nejde jemu ale jej) Chcem sa opýtať, že ak by to zrušil a povedal jej nech si to vybaví na niekoho iného a on si vybaví znova HM či budem mocť poberať aj príspevok na bývanie?On ma trvalý pobyt doma a ja mam zatial u znamych, ale ak by nastala takáto situácia:

že ja budem vlastníkom nehnutelnosti a poberat rodicovský + detske pridavky 220€, obaja + dieťa budeme mať zapísaný trvalý pobyt v tej danej nehnuteľnosti, on bude mat len HM 62€, bude sa dať vybaviť v tej domácnosti príspevok na bývanie?že by si urobil nájomnu zmluvu so mnou aj keď sme partneri a on je otcom dieťať, alebo poradťe prosim ako sa to tá vybaviť, chcela by som aby sme všetci 3 mali pobyt v tom dome ak by to bolo možné...

ďakujem vopred za všetky rady 🙂
pekný deň prajem

lubo02
28. sep 2013

Ahojte. Chcel by som sa spytat, alebo ci by mi nevedel niekto poradit. Chcel by som sa spytat ci mam narok na prispevok na byvanie, som zamestnany a jeden z rodicov je nezamestnany. Byvam v prechodnom pobyte. Vedel by mi niekto poradit?

havana_frost
29. sep 2013

@lubo02 Príspevok na bývanie sa viaže k hmotnej núdzi, takže ak spĺňaš podmienky hmotnej núdze, asi o tom vieš a poberáš dávku v hmotnej núdzi. V hmotnej núdzi by si bol, ak ty a osoby spoločne s tebou žijúce nedosahujete životné minimum a nemôžete si príjem zabezpečiť alebo zvýšiť vlastnými pričinením.

iwusa14
10. okt 2013

Chela by som sa opytat ci budem mat narok na davku v hmotnej nudzi a tiez na prispevok nabyvanie, ked som slobodna matka, byvam v byte ktoreho je vlastnik otec ale vsetko si platim sama a tiez moji rodicia byvaju v dalsom svojom byte. Cize tu zijem len ja a moj syncek. V januari mi konci rodicovska dovolenka ale pred otehotnenim som bola nezamestana teda sa nema kam do zamestnania vratit. Robotu si uz skoro rok hladam ale ked pridem na pohovor a poviem, ze mam dieta automaticky si ma nezoberu ☹. Od januara teda budem mat prijem len 22eur pridavky. S otcom dietatu sme tu spolu zili ale uz snami nebyva a dava mi na ruku 100eur mesacne ako vyzivne. Bola to nasa ustna dohoda, nechcelo sa mi tahat posudoch a riesit to tak zdlhavo. V rodnom liste je uvedeny.
Auto nevlastnim a nemam ani vodicak.
Mam teda narok na davku v hmotnej nudzi a prispevok na byvanie?
Dakujem za odpoved.

zalka
10. okt 2013

@iwusa14 v prvom rade treba mať určené súdom výživné. Ak to nemáš UP sa s tebou ani o dávke v hmotnej núdzi baviť nebude. Výška výživného sa potom odpočítava od prípadnej dávky v hmotnej núdzi.
Má sa meniť od nového roka výška dávky v hmotnej núdzi, takže to čo napíšem ber orientačne. Ak by sa to týkalo tohoto roka, tak dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca s dieťaťom je 115,10 eur, + príspevok na zdrav. starostlivosť 2x2 eur dokopy 119,10 eur.
Tým, že nie si čo i len čiastočný vlastník bytu, a nemáš s rodičmi nájomnú zmluvu podpísanú ( musia sa rodičia prihlásiť na DU a podávať potom DP z prenájmu ) tak nemáš nárok na príspevok na bývanie. Ak by ti otec prepísal daroval časť nehnuteľnosti kde bývaš stačí malý podiel ( napr. 1/10tina) tak by ti nárok na príspevok na bývanie vznikol. Ten by bol vo výške 89,20 eur.
Takže v takom prípade je dávka v hmotnej núdzi 119,10+89,20 = 208,30 eur.
Z toho sa odpočíta súdom určené výživné ak to bude 100 e tak dostaneš v takom prípade z UP dávku v hmotnej núdzi vo výške 108,30 eur .

Ale ako píšem od nového roka sa majú dávky meniť, píše sa čosi o odpracovaní si dávky a tak , takže ťažko je napísať presnejšiu odpoveď na január.

iwusa14
10. okt 2013

@zalka To je teda uzas tieto ich zakony. Teda podla toho nemam na rok na nic. Ved to je sila!!!
Hlavne, ze nasim pocernim obcanom daju vsetky mozne davky!!!!
Tak ja skoncim s 22eur a nezamestna. Ako nezamestana budem dostavat aspon nieco?
Ved v tomto chorom state je taka diskriminacia, ked mam dieta ako keby som mala lepru nikde ma nechu!!!
A to mam odpracovane roky a tiez dost dobru prax ale mam dieta tak ma nikde nechcu.

zalka
10. okt 2013

@iwusa14 si čítala čo som písala? Nárok mať budeš na pár eur ... či na 19 eur alebo na 108 eur to už bude záležať od teba, návod a postup čo máš robiť som ti napísala.

nelly666
20. okt 2013

Som invalidna dôchodkyňa byvam s dcerov,ktora je slobodna mamička a nezamestnana na urade prace evidovana čmam narok na prispevok na byvanie? Mam pôžičky ktore som si zobrala na opravu domu a mesačne naklady mi nepokriju vydavk

zalka
20. okt 2013

@nelly666 a aký je tvoj invalidný dôchodok? príspevok na bývanie sa dáva osobám v hmotnej núdzi, si v hmotnej núdzi? to neviem povedať kedže si nenapísala výšku tvojho dôchodku ... 🙂

nelly666
21. okt 2013

Môj invalidny dôchodokje309€

zalka
21. okt 2013

@nelly666 ešte otázočka, dcéra je posudzovaná s tebou? alebo samostatne? koľko má dcéra rokov?

nelly666
24. okt 2013

Dcera ma 33rokou.

zalka
24. okt 2013

@nelly666 si už posudzovaná samostatne, tým pádom nárok na dávku v hmotnej núdzi a príspevky nemáš, lebo tvoj príjem je vyšší.
Dcéra si požiadala o dávku v hmotnej núdzi? A ak vlastní časť domu, tak ona by mohla dostať príspevok na bývanie. Ak nevlastní tak príspevok na bývanie jej nedajú.