Kto má nárok na príspevok na bývanie a hmotnú núdzu?

anyjelyk
7. júl 2008

Ahojte, neviete mi niekto poradiť:
Bývam aj s priateľom a naším synom u svokrovcov, ale ja a malý máme trvalý pobyt nahlásený u mojich rodičov. On má hrubý príjem 10000 a ja materskú 180/1deň.
Máme nárok na nejaký príspevok?
Ak by som chcela o nejaký požiadať, kto by bol spolu so mnou posudzovaný v žiadosti?
Alebo by bolo lepšie ak by oň požiadal priateľ?
POMOC prosím.... ☹ 😅

liz_lemon
22. feb 2012

@viktoria1511 vsetko zalezi od toho, ake prijmy maju tvoji rodicia, lebo kedze s nimi zijes, budu sa posudzovat spolu s tebou
ak nesplnis podmienky na davku v hmotnej nudzi, nebudes mat narok ani na prispevok na byvanie
vsetky informacie su tu:
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo...

mimiqa
22. feb 2012

ja som prisla byvat k mamine ktora je na dochodku a mam vyse 6 rokov teda vtedy odrobenych a mne dali 37 eur🙂)a take behacky som mala okolo toho ze dakujem🙂nikdy viac

aaddeelliinnaa
22. feb 2012

na davku v hmotnej nudzi potrebujes tolko vybavovaciek...ze ked to uvidis..tak ta to hned prejde 😀 a potom este cakas....kolko ti schvalia....prekvapenie na zaver 😀
a papierovacky typu.....co vlastnis?....byt:...mesacne naklady,kolko platis..a ci platis vlastne 😉
dalej..ak mas auto..tak sa netes 😀 😀 ....vybavovacky na policii..znalecky posudok...hodnota auta...ak hodnota presiahne urcitu sumu..teraz neviem,kolko je to presne(manzel nieje doma 😀 /..tak ti davku nepriznaju...povedia ti...predajte auto..mate za co zit 😉 ...lebo auto nieje potrebne.. 😀 ..som sa smiala...kolko ustretovosti a dobrych rad
dalej...kde pracuje manzel....mesacny prijem...dokladovat kazdy mesiac
kde pracujes ...ty...mesacny prijem
kolko mas deti....
a tak dalej ..a tak dalej...
v ramci nudy ...odporucam si to pobehat....ale za tych par eur....neviem ,neviem.

liz_lemon
22. feb 2012

@aaddeelliinnaa zmysel davky v hmotnej nudzi je v tom, ze si clovek nevie zabezpecit prijem pracou ani predajom majetku...ono je to dokonca tak, ked ma niekto rodinny dom, tak mu kludne mozu povedat, aby ho predal a kupil si maly byt, a hned bude mat peniaze a davku mu netreba

aaddeelliinnaa
22. feb 2012

@liz_lemon ..ved jasne...ja s tebou uplne suhlasim 😉

lopko123456
2. mar 2012

Dobry den,chcela by som vas opytat, som uz po materskej dovolenke, a ja s manzelom dostavame ciastocny invalidny dochodok,bo sme nepocujuci (ja 175e a moj manzel ma 150e to je spolu 325eur, to znamena ze mame narok prispevok na byvanie? kedze byvame s manzelom a s jednym dietatom a je to nas vlastny byt a sme spolu nezamestnany.Za nejaku vasu pomoc Vopred velmi pekne dakujem.

mardenad
9. apr 2012

@michaelafiladelfiova

Dobrý deň, čítala som váš príspevok v teme a chcem sa opýtať, ako ste dopadla nakoniec? máte nárok na hmotnú núdzu? Pýtam sa preto, lebo som v podobnom prípade... mám 3 deti, sama ich vychovávam aj živým , poberám RP a výživné na 3 deti po 26 eur na dieťa. dávku v hmotnej núdzi mi neuznali... s príjmom cca 260 eur mesačne som normálne že milionarka... 😀 inak som v hmoznej núdzi, ale nárok na dávku v hmotnej núdzi nemám, lebo môj príjem prevyšuje nárok na HM,... to je sila... Marcela

michaelafiladelfiova
10. apr 2012

@mardenad Dobryvečer po rozvode som bola na urade a tiez som pytala , no vtedy som mala plat 380€ ale z toho som platila nájom 270€ a mile tetky ma odbili ze mam vysoky plat!!! a teraz ked som na RP a vyzivne by sa nemalo ratat do prijmu , lebo to je na dieta nie na byvanie- ani uver ti nedaju , nepocitaju s vyzivným ked dokladujes prijem,, ale na urade to maju zas pomylene. a no a to ma odbili ze nech ziadam vyssie vyzivne od svojho ex manzela aj na byvanie! a co mám dceru s priatelom nech aj on plati! akoze ciernym daju vsetko, platia im skolku skolu dopravu prispevky a MY co odvadzame dane nas odbijaju...

tak som sa tam len pekne vytocila a odisla som! lebp radsej budu tahat peniaze z ludi co na to nemaju, namiesto toho aby ti stat pomohol! pom aha ludom co nic nerobia- vlastne my im pomahame! 😠

zalka
10. apr 2012

@lopko123456
Nie je to také jednoduché, lebo príspevok na bývanie je súčasťou dávky v hmotnej núdzi.

Tvoj dôchodok je vo výške 175 eur, UP to berie ako tvoj príjem pri posudzovaní dávky v hmotnej núdzi ale len vo výške 75%. Takže 75% zo 175 eur je 131,25 €. U tvojho mng. sa to ráta tak isto takže 75% zo 150 eur je 112,50 eur.
Čiže Váš príjem pre účely výpočtu dávky v hmotnej núdzi je 131,25 + 112,50 = 243,75 eur.

Dávka v hmotnej núdzi je :
157,60 € pre dvojicu s 1 až 4 deťmi,
2 € x 3 osoby príspevok na zdravotnú starostlivosť
89,20 € príspevok na bývanie, ak je viac spoločne posudzovaných osôb.
spolu je to 157,60 + 6 + 89,20 = 252,80 eur.

Vaša dávky v hmotnej núdzi je rozdiel 252,80 - 243,75 = 9,05 eur.
Takže ak ty alebo tvoj manžel požiada o dávku v hmotnej núdzi tak mesačne Vám ako rodine doplatia 9,05 eur. Ak ale máš špolopovinné dieťa tak sa táto dávka zvýši o 17,20 € . Takže v tom prípade by vám UP doplacal mesačne 26,25 eur.

zalka
10. apr 2012

@michaelafiladelfiova @mardenad
babenky , zbytočne sa hneváte. Tetušky na UP si zákony nevymysleli, tie zákony schválil náš parlament. A dávka v hmotnej núdzi nemá byť náhradou príjmu, ona má len umožniť prežiť, bez toho aby ste kúpili nové veci deťom, aby ste si dopriali všetko čo treba ... preto je to dávka v núdzi.

Toť čiernym to stačí, neplatia byty, neplatia nájmy tak ostane aj na pijatiku a cigarety. No a výživné to sa naozaj zarátava do príjmu.

mardenad
11. apr 2012

@zalka áno, je to tak ako hovoríš... ale práve som si išla vybaviť Dv HM, lebo mi vznikol nárok (niečo sa zmenilo) a tetuška na UP si myslela, že tomu nerozumiem, tak mi povedala (inými slovami, nie priamo, aby potom ona nemala problém, že mi dala zlú informáciu), že nemám nárok, ale ja som mala vec od známej prerátanú a potvrdenú, že mám nárok, tak som išla na isto a povedala tetuške, že mi teraz vzniká nárok podľa toho a toho... atd... a zrazu ztíchla a začala prerátavať, potom sa zdvihla a dala mi všetky talčivá k žiadosti... takže toto sa mi nepáči, že sa k ľudom, ktorý potrebujú prežiť stavajú ako ...akoby to išlo z ich vlastného vrecka do kelu...

zalka
11. apr 2012

@mardenad
Tak to máš pravdu, nie raz ľudom som rátala ( nie každý to vie ) či vôbec výjde dávka v hmotnej núdzi. A je úžasné ako oni bez toho aby vedeli, či človek má nárok povedia nárok nie je.

No dúfam, že tú dávku dlho potrebovať nebudeš a že sa to obráti k lepšiemu 🙂

zsuzsika83
24. apr 2012

dobry den chcem vediet ci obecny urad ma narok mi neviplnit papier na byvanie dan za nehnutelnost mam zaplateni ale miestny poplatok za komunale odpady nie dakujem

zalka
24. apr 2012

@zsuzsika83
no možno sa treba dohodnúť na splácaní toho poplatku s obecným úradom, aby vydal potvrdenie... lebo nemala by si mať dlžobu aby TI štát vyplácal príspevok na bývanie.

No a ak dlžobu máš, musíš mať dohodnutý splátkový kalendár a splácať to, nakoľko o 6 mesiacov budeš potrebovať nové potvrdenie.

Je to na dohode s obecným úradom, ak vysvetlíš situáciu, tak dohodnú si splátky s tebou a ty dostaneš viac penazí a tým pádom skôr im zaplatíš.

majjinka
17. máj 2012

Pekny den....Neviete my niekto poradit.......S manzelom niesme za dobre uz pol roka...On byva u svojich rodicov a je zamestanny.....a ja byvam s malickym u nasich a so syncekom....Ja poberam iba matresku nic viac....Nevedela by som si vybavit neaku hmotnu nudzu na UP???..O vyzivne som nepodala nakolko nema zaujem o snyceka a ani ja nechcem aby ho vidal.... a sme este manzelia
DAKUJEM ZA RADY ☹

xenicka13
17. máj 2012

ja som sa bola pytat ked sme mali dve deti a zevraj musite vyzit z 400 eur styria

zalka
17. máj 2012

@majjinka
No moja,
kým si nepodáš žiadosť o výživné na dieťa, a o výživné na manželku tak sa UP s tebou o dávke v hmotnej núdzi baviť nebude.
To ak nemá zájem o dieťa neznamená, že nemusí platiť výživné. A ak sa oneho nezaujíma teraz tak určite sa nebude ani potom.
Takže šupom na súd, zo žiadosťou o výživné na dieťa a o výživné na teba.

majjinka
17. máj 2012

Dakujem pekne za radu .D

ristorante
20. máj 2012

dobrý deň, poprosila by som vás o radu.... nedávno som sa zaevidovala na úrade práce , pred tým som mala odrobené roky , ne dovŕšila som ešte 25 rokov, môj manžel je študentom na dennom štúdiu vysokej školy,nepoberá žiadne štipendium, a bývame v podnájme, chcela by som vedieť či mám alebo nemám nárok na príspevok na bývanie,alebo na iný príspevok... na úrade som sa informovala uz tri krát a vzdy mi bolo povedané, že nespĺňame byť v hmotnej núdzi ,a tým pádom nemôžme poberať príspevok na bývanie.... dôvod : nedovŕšili sme obidvaja ešte 25 rokov ,a manžel začal študovať pred 25 . je to ozaj možnéééé ???? veď mám odrobené 4 roky ,som vydatá a nebývam s rodičmi ,tak prečo mi nemôže štát pomôcť aspoň dočasným príspevkom na bývanie ,veď keď som im odvádzala dane,nevadilo im ,že nemám viac ako 25 rokov.... nechááápem....
veľmi pekne ďakujem za každú radu !!!!

liz_lemon
20. máj 2012

@ristorante a narok na podporu ti nevznikol, ked si pracovala 4 roky?

zalka
20. máj 2012

@ristorante
No napíš Váš mesačný príjem, a aby manžel bol posudzovaný samostatne tak musí od rodičov žiadať výživné, minimálne je 26 eur. Až potom vám zrátajú príjem tvoj a výživné tvojho manžela a vyrátajú či máš alebo nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi a príspevky. A to isté sa týka aj teba. Musí súd určiť výživné až potom UP bude brať a rátať dávku v hmotnej núdzi.
Lepšie sa TI poradiť nedá. Nakoľko si dala málo info.

miselienocka
10. aug 2012

Ahojte chcem sa spytat......mam narok na davku v hmotnej nudzi ked som nezamestnana a byvam v prenajme? trvale bydlisko mam u rodicov ale nebyvam u nich ...dakujem za odpoved

4angelina2
6. feb 2013

dobry den,potrebujem pomoct prave som si dokoncila vybavenie na socialke ohladom hmotnej nudzi mozem sa aj zamestnat ak moj prijem nepresiahne zivotne minimum.bude mi tato davka v hmotnej nudzi odobrata ,priatel nikde nepracuje a mame spolocne jedno dieta dakujem pekne za odpoved

zalka
6. feb 2013

@miselienocka koľko máš rokov?

4angelina2
6. feb 2013

@zalka 46

4angelina2
6. feb 2013

@zalka alebo moze sa starat priatel o otca ktory prisieln z nemocnici domov a bude potrebovat celodennu starostivost tym padom by poberal neake peniaze zostala by mi pomoc v hmotnej nudzi alebo nie

zalka
6. feb 2013

@4angelina2 no ked budeš pracovať tak dávku v hmotnej núdzi ti budú krátiť ... životné minimum je len číslo od ktorého sa odvíjajú dávky ale nikdy sa nedopláca do výšky životného minima.
Ste posudzovaný spoločne? Alebo ty si posudzovaná samostatne s dieťaťom?

Ak ste posudzovaný spoločne tak dávka v hmotnej núdzi bude krátená aj ked si priateľ nájde prácu.

4angelina2
6. feb 2013

@zalka sme posudzovany spolocne ako rodina to znamena ze sa nemoze starat o otca a nemoze poberat opatrovatelske potom by nam to zobrali alebo ako to je dakujem

zalka
6. feb 2013

@4angelina2
zo stránky UP http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo...
Za príjem sa nepovažujú:
· peňažné príspevky občanov s ťažkým zdravotným postihnutím na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ich ťažkého zdravotného postihnutia, okrem príspevku za opatrovanie,

To znamená, že UP príspevok na opatrovanie považujje za príjem a zníži dávku v hmotnej núdzi.

4angelina2
6. feb 2013

@zalka ok dakujem pekne za pomoc