Kto má nárok na príspevok na bývanie a hmotnú núdzu?

anyjelyk
7. júl 2008

Ahojte, neviete mi niekto poradiť:
Bývam aj s priateľom a naším synom u svokrovcov, ale ja a malý máme trvalý pobyt nahlásený u mojich rodičov. On má hrubý príjem 10000 a ja materskú 180/1deň.
Máme nárok na nejaký príspevok?
Ak by som chcela o nejaký požiadať, kto by bol spolu so mnou posudzovaný v žiadosti?
Alebo by bolo lepšie ak by oň požiadal priateľ?
POMOC prosím.... ☹ 😅

zalka
5. jan 2015

@alena2795 ani skončenie školy ti nezabezpečí robotu.

kika1975
20. jan 2015

ahojte..
viete mi niekto poradiť.. mám nárok na dávku v hmotnej núdzi, keď som nezamestnaná, evidovaná na úrade práce a nemám žiadny príjem? ale žije som nou v domácnosti môj dospelý syn 28 ročný..

zalka
20. jan 2015

@kika1975 môj názor si posudzovaná samostatne ak syn zarába ... takže na dávku by si nárok mala mať.

danieladorota
26. jan 2015

@zalka Ahoj. Môžem sa spýtať aké mám nároky... Myslím, že na: dávku v HN, ochranný príspevok, aktivačný a príspevok na bývanie. Ale ešte je tam ten osobitný a to neviem. Nároky som vypočítala 326,17 a príjmy by boli 293,20€. Takže by som mala nárok na tých 32,97? Ale nie som si istá tým osobitným, či by tam ešte mohol byť doplnený...

Osobitný príspevok patrí fyzickej osobe, ktorá je členom domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo ktorej sa skončilo poskytovanie pomoci v hmotnej núdzi v súvislosti so vznikom pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu.

Som matkou dvojmesačnej dcéry, som na rodičovkej dovolenke, keďže som nemala odpracovaný potrebný čas (dostávam 203,20 + 23,52). Bývam teraz u maminy, ale chcem ísť do podnájmu. Bola som doteraz študentkou externého štúdia, ale štúdium som ukončila a dám si prihlášku na denné štúdium. Na čo mám nárok, ak by bol so mnou posudzovaný otec dieťaťa, ktorý by na dohodu dostával 90€? Trvalé pobyty máme rozdielne, ale už máme vybavený podnájom.
Ďakujem veľmi pekne.

zalka
26. jan 2015

@danieladorota h... dala si zle posudzovanie ... RP sa berie celý ... plat sa berie 75% do pr íjmu pre účely dávky v hmotnej núdzi.
A áno max. na doplatok by bol nárok aj ked neviem či si tých príspevkov nenapočítala až priveľa ...

martina0308
27. jan 2015

@danieladorota v momentalne situacii by ti narok na davku nevznikol...pretoze tvoj narok z toho co pises momentalne tvori davka 160,40 € + ochranny prispevok za starostlivost o dieta do 1 roku veku 13,50 € + prispevok na byvanie 89,20 €, co je spolu 263,10 €... tvoj momentalny prijem je rodicak 203,20 € a 75 % z prijmu otca dietata, t.j. 67,50 €, co je spolu 270,70 €....vzhladom na to, ze prijem je vyssi ako uhrn sum narokov, narok na pomoc v hmotnej núdzi nevznika.... pri dennej forme studia nemas narok na aktivacny, len pri externej.... pridavok na dieta sa do prijmu nepocita....

na osobitny prispevok narok urcite nemas ;)

martina0308
27. jan 2015

@kika1975 syn ma viac ako 25 rokov...pokial nestuduje dennou formou, tak sa neposudzuje spolocne s tebou....

papinotata
1. feb 2015

Ani ja sa v tom.absolutne nevyznam...Sme 5 clenna rodina,my rodicia e obaja Nezestnany mame deti vo veku 3,5,7 r byvame vo vlastnom.dome ,poziadali sme konecne pp pol roku takehoto stavu o hmotnu nudzu a prispevol na byvanie..Co mame ocakavat? Budem vdacna za kazdi odpoved.

martina0308
2. feb 2015

@papinotata tak pokial nemate ziadny prijem, tak davka pre rodinu s tromi detmi je 160,40 €, prispevok na byvanie je 89,20 € a pre to najstarsie dieta aj prispevok pre nezaopatrene dieta v sume 17,20 €...266,80 € to su vase naroky podla toho co pisete...pokial mate nejaky prijem, tak tento bude odpocitany od tych 266,80 €... zalezi vask od druhu prijmy, pretoze napr. prijem z dohody o vykonani prace/ o pracovnej cinnosti sa znizuje o 25 % a tento znizeny prijem sa nasledne odpocitava od narokov....ak mate nejake otazky kludne sa pytajte

papinotata
2. feb 2015

@martina0308 Martinka,dakujem.pekne ..Ja som nasla jednu ponuku na pracu predavacky ,plat pocitam okolo 300e, to by sme potom prisli o davky?

papinotata
2. feb 2015

@martina0308 Este som zabudla ,som.na Pn a zevraj nempz.byt dlhsie ako 30 dni,tak musim ist ukoncit PM lebo o 3 dni bude 30dni...?

martina0308
2. feb 2015

@papinotata ak by si mala plat 300 €, tak na ucely hmotnej nudze sa za prijem povazuje 225 € (300 € - 25%)...cize narok na davku by nezanikol, dostavali by ste ten rozdiel medzi narokmi a tvojim prijmom...

co sa tyka PN...nemusis ukoncit PN...ked si PN viac ako 30 dni vznikne ti narok na ochranny prispevok v sume 34,69 €...ale to vznikne az po tych 30 dnoch...cize potom by sa tych 266,80 € este navysilo o 34,69 €, cize spolu by to bolo 301,49 €.

a este, ak by si zacala robit normalne na zmluvu a mala by si v zmluve dohodnutu minimalnu mzdu, co je teraz v hrubom 380 €, co je 339,09 € v cistom, vznikol by ti narok na aktivacny prispevok v sume 63,07 €...

potom by to vyzeralo takto:
naroky: davka 160,40 €, prispevok na byvanie 89,20 €, prispevok pre nezaopatrene dieta 17,20 € a aktivacny prispevok 63,07 €, co je spolu 329,87 €.
prijem: 339,09 € - 25 % = 254,31 €
pomoc v hmotnej nudzi: narok - prijem, t.j. 329,87 € - 254,31 € = 75,56 €....po zaokruhleni 75,60 €.

neviem ci som to napisala dost jasne, ked nie kludne sa pytaj

papinotata
2. feb 2015

@martina0308 Dakujem pekne, lepsie ako v urade, si jednotka, neviem sa lepsie ani vyjadrit. NO a dnes nam teda uznali ten prispevok HURRAAA .. Kvapka vody do studne dlhov ....ale hadam sa vysplhame aj hore.. Este posledna otazka, nevies ci mame narok aj na nejake ulavy u lekarov ? Ci sa to aj inde vztahuje.. Dakuejm vopred za odpoved -)

martina0308
3. feb 2015

@papinotata neviem o tom zeby existovali nejake ulavy u lekarov... ale ako rodina v hmotnej nudzi mozes mat ulavu napr na domovu dan v obci a tak... obcania v hmotnej nudzi maju ulavu na niektorych poplatoch, ale to je vzdy upravene samostatne...nie je to tak, ze niekam pojdes a tam o to komplexne poziadas...

a sucasne ti vznikne narok aj na dotacie na stravu pre deti v skole, cize budu mat obedy lacnejsie....
a dakujem, ale je to moja praca, tak to musim vediet 🙂

papinotata
3. feb 2015

@martina0308 No, tusila som,ze asi s tym robis,dakujem a zelam vsetko dobre 🙂

1981965
19. feb 2015

Dobrý deň
prosím o radu - dcéra má invalidný dôchodok vo výške 80 Euro, býva spolu s nami. My sme obaja szčo.
Dcéra má 31 rokov - má nárok na nejakú dávku ? v hmotnej núdzi? Je nezamestnaná 10 mesiacov.
Vopred ďakujem za každú odpoveď.

martina0308
23. feb 2015

@1981965 aku ma dcera mieru poklesu schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost?

1981965
23. feb 2015

má 50%

1981965
23. feb 2015

má 50% a psychické problémy - diagostikovanú poruchu osobnosti - má veľký problém nájsť si prácu.

martina0308
23. feb 2015

@1981965 hmm, kedze ma len 50 % a invalidny dochodok 80 €, pomoc v hmotnej nudzi by jej vysla len 1,60 €. Narok ma len na davku v sume 61,60 €. Z jej invalidneho dochodku sa za prijem povazuje 75 %, t.j. 80-25% = 60 €...a pomoc v hmotnej nudzi sa vypocita ako rozdiel medzi narokom, t.j. 61,60 € a prijmom, t.j. 60 €. Na ine prispevky jej narok nevznika, kedze byva s Vami.

abigael
15. mar 2015

dobry den sme trojčlenna rodinna manžel ma 500 eur hrubom a ja rodičovsky prispevok dcerka ma 3 roky mame narok na nejaku hmotnu nudzu byvame v starom dome dakujem

zalka
15. mar 2015

@abigael nie ... manžel zarobí viac ako by bola prípadná dávka v hmotnej núdzi.

abigael
16. mar 2015

@zalka dakujem vam

monikkak
16. mar 2015

ahojte..vedeli by ste mi poradit..v aprili mi konci rodicovsky prispevok a byvam s malou v podnajme. Budem mat narok na nejake prispevky ? Dakujem

martina0308
16. mar 2015

@monikkak byvas sama s dietatom? co otec dietata? mas urcene vyzivne?

monikkak
17. mar 2015

@martina0308 byvam sama z dietatom ale este vyzivne nemam urcene, lebo nas caka sud este

martina0308
17. mar 2015

@monikkak no pokial po skonceni rodicaku nebudes mat ziadny prijem tak budes mat narok na preddavok na pomoc v hmotnej núdzi (poskytuje sa ak prebieha nejake konanie - v tvojom pripade konanie o urcenie vyzivneho na dieta)...narok by si mala mat na davku v sume 117,20 € a na príspevok na bývanie v sume 89,20 €, cize spolu 206,40 €...tuto sumu by si mohla dostat len ak nebudes mat ziadny prijem...ako nahle budes mat urcene vyzivne na dietata bude sa od tejto sumy odpocitavat vyzivne, ktore sa povazuje za prijem...

rada by som ta vsak upozornila, ze pokial ti bude priznany preddavok na pomoc v hmotnej nudzi, po tom ako rozhodnutie sudu o urceni vyzivneho nadobudne pravoplatnost bude vykonany prepocet naroku spatne...tzn. ak by si si teraz podala ziadost a nemala ziadny prijem vyplacali by ti 206,40 €...dajme tomu ze v juni by sud pravoplatne rozhodol o tom, ze urcuje vyzivne na dieta 50 € od 01.09.2014....na zaklade tohto rozsudku by urad spatne prepocital tvoj narok a rozhodol by o povinnosti vratit pomoc v hmotnej nudzi od marca do maja (cize 3x50€)...teda ze tie mesiace kde ti vyzivne nepocatali ti ho spatne zarataju ako prijem...neviem ci som to napisala dost jasne, ak nie kludne sa pytaj

vienny
2. apr 2015

@martina0308 ahoj..vyzera ze sa v tomto celkom vyznas..potrebovala by som poradit ci by som mala narok na osobitny prispevok resp.akykolvek prispevok ak sa o roku na urade prace zamestnam avsak cisty plat budem mat 400 €. Trcaly pobyt mam u rodicov pricom otec je na dohodku a mama este pracuje...ale prechodny pobyt mam u znameho ktory je vsak SZCO ale mesacne tiez zarobi minimalnu mzdu.dakujem

martina0308
2. apr 2015

@vienny podmienka naroku na osobitny prispevok je okrem ineho aj to, ze pred nastupom do zamestnania musi byt tomu cloveku poskytovana pomoc v hmotnej nudzi. Nepises ci poberas pomoc v hmotnej nudzi, takze ti neviem odpovedat...

Su vsak aj prispevky, ktore poskytuju sluzby zamestananosti, k tym ti vsak blizsie neviem povedat, kedze ja pracujem na hmotnej nudzi...

monikkak
8. apr 2015

@martina0308 no bola som na urade mam prist az potom ked mi pride tento mesiac posledny rodicovsky prispevok..ale mam len narok na tych 117,20 € kedze v podnajme nebyvam sama, to je strasne malo :/ a ze najlepsie by bolo prist vtedy ked uz budem mat urcene vyzivne...ale este sud neviem kedy bude a teraz sa bojim ze ked nebudem mat ziadny prijem ze malu zveria otcovi ☹