Kto má nárok na príspevok na bývanie a hmotnú núdzu?

anyjelyk
7. júl 2008

Ahojte, neviete mi niekto poradiť:
Bývam aj s priateľom a naším synom u svokrovcov, ale ja a malý máme trvalý pobyt nahlásený u mojich rodičov. On má hrubý príjem 10000 a ja materskú 180/1deň.
Máme nárok na nejaký príspevok?
Ak by som chcela o nejaký požiadať, kto by bol spolu so mnou posudzovaný v žiadosti?
Alebo by bolo lepšie ak by oň požiadal priateľ?
POMOC prosím.... ☹ 😅

martina0308
8. apr 2015

@monikkak pomoc v hmotnej nudzi ti priznaju aj ked este nie je urcene vyzivne...akurat sa poskytne vo forme preddavku a potom ked sud urci vyzivne sa spravi zuctovanie...k prispevku na byvanie sa neviem vyjadrit kedze s nevidela najomnu zmluvu...

vienny
8. apr 2015

@martina0308 co je vlastne pomoc v hmotnej nudzi?? Som uz 9 mesiacov na urade prace a posledne tri mesiace nepoberam nic. Priatel je živnostnik ale u neho mam iba prechodný pobyt.

martina0308
8. apr 2015

@vienny o pomoc v hmotnej nudzi si musis poziadat na odbore socialnych veci a rodiny na oddelenie pomoci v hmotnej nudzi...alebo ak uz urad v mieste tvojho trvaleho bydliska presiel reformou tak na oddeleni sluzieb pre obcana...to ze si 9 mesiac na urade prace, tym asi myslis ze si evidovana ako uchadzac o zamestnanie...to s hmotnou nudzou nema v podstate nic spolocne...ci by si mala narok na pomoc v hmotnej nudzi ti neviem povedat, kedze neuvadzas ziadne konkretne informacie...ak chces napis mi do spravy info a ja sa ti pozriem na to, ci by ti vznikol narok...potrebujem vediet hlavne kolko mas rokov, kde a s kym byvas, aky mas aktualny socialny status, ci mas nejaky prijem, ak ano z coho a v akej vyske, ci mas deti atd....

bruuke
1. máj 2015

ahojte..prosim Vas vie niekto poradit na uznanie hmotnej nudzde potrebujem byt evidovana na urade prace? dakujem

monikkak
2. máj 2015

@bruuke mne povedala ta uradnicka ze ano

bruuke
2. máj 2015

pytam sa preto lebo mne povedala ze nie nemusi a ani nikde na nete sa to nespomina ze iba prijem musi byt mensi ako zivotne minimum

miriam17
2. máj 2015

Dobry den chcela by som sa informovat,
Som na materskej dovolenke a poberam matersku v sume 230€ + 47(det-prid) a dostavam vyzivne v sume 40€ ,spolu s priatelom chcem ist byvat do domceka .On je nezamestnany a chcela by som vediet na co ma narok ked budeme spolu byvat.Niesme zosobaseni a dcera nieje jeho tak ak by dostaval HN tak aj na nu ?
Dakunem za skoru odpoved

martina0308
3. máj 2015

@bruuke samotna evidencia nie je podmienkou, ale musis mat uplatneny narok na davku v nezamestnanosti...a podmienkou uplatnenia naroku je byt v evidencii...zalezi to samozrejme od toho kedy si naposledy robila...

martina0308
3. máj 2015

@miriam17 pokial nemate spolocne dieta, tak sa bude posudzovat sam...

miriam17
3. máj 2015

Mame s nim som na materske

fidorka7
3. máj 2015

@miriam17 Ak je uvedený na rodnom liste,tak spoločne tvoríte okruh posudzovaných osôb a dávka mu nevyjde, nakoľko máte vyšší príjem, než je hmotná núdza /ráta sa tam aj tvoj rodičák, výživné a prídavky/.

martina0308
6. máj 2015

@miriam17 kolko maju deti rokov/mesiacov? a to co poberas je materska alebo rodicak?

miriam17
6. máj 2015

@martina0308 dcera ma 8 r.syn ma 4 mes.ja poberam matersku v sume 320€,plus vyzivne od byvaleho 40€,s priatelom teraz zijeme u mojich rodicoch ale on ma tr aly pobyt u svojich.a nepobera nic od uradu prace

martina0308
6. máj 2015

@miriam17 takze prijem na ucely posudzovania hmotnej nudze je 75 % z materskej plus vyzivne v plnej vyske, co je spolu 280 €... Narok tvori davka 160,40€, prispevok pre nezaopatrene dieta v sume 17,20€, prispevok pre osobu starujucu sa o dieta do jedneho roka 13,20 €....to je spolu 190,80 €...co je menej ako je tvoj prijem, cize narok nevznikne...ak by ste aj sli byvat do podnajmu tak naroky by sa zvysili o prispevok na byvanie v sume 89,20€, co ti ale nepomoze lebo sa dostanes s narokmi zhruba na hranicu tvojho prijmu..suma sumarum v momentalnej situacii ti narok nevznikne...

nat23
17. júl 2015

Ahojte chcela by som sa spýtať skôr ako sa potrepem na úrad... Sestra má 5 detí, pred dvoma týždňami som je podala návrh na úpravu práv a povinností voči mal. deťom, chystám žiadosť o rozvod... Ešte nemá prisúdené nič a navyše jej tento mesiac končí RP... Do práce by šla rada, ale deti... Ak jej poskytneme s manželom trvalé bydlisko budeme spoločne posudzované osoby? Manžel pracuje, ja som PN a žije s nami aj mama, kt. tiež pracuje. Aj keby sme čo robili neuživíme ich, nie na dlho... Má sestra nárok na dávky v hmotnej núdzi, ak áno koľko cca? Čo tie ostatné príspevky ako napr. na bývanie, ochranný atď... ? Spolieham sa na to, že na UPSVaRe povedia a poradia len minimum ak vôbec, lebo majú veľa práce s trvalými klientmi, ktorí nevedia písať iba počítať bankovky pred poštou po dátume dávok..... Ďakujem za akúkoľvek radu ;)

maya23
19. júl 2015

Dobrý deň,rada by som Vás poprosila o radu..Som posudzovaná ako dobrovoľne nezamestnaná a sama si platím zdravotné poistenie.Pred tým som bola vedená na sociálnej poisťovni kde za mňa odvádzali odvody.Pred pár mesiacmi som odmietla ich aktivačné práce a po nejakom čase mi prišla upomienka zo zdravotnej poisťovne o dlhu..Odmietnutím aktivačných prác som prišla o základnú dávku v hmotnej núdzi,čo je pochopiteľné,ale nevedela som,že za mňa už nebudú platené ani odvody..Pred tým bolo možné byť evidovaná na sociálnej poisťovni,nebola som ani evidovaná na úrade práce a istú dobu som nepoberala ani žiadne príspevky v hmotnej núdzi,ale odvody za mňa odvádzali..Prosím Vás,odmietnutím aktivačných prác už nemám nárok ani na to,aby ich za mňa odvádzali?Je možné sa niekde registrovať mimo úradu práce,aby ste boli oslobodený od platenia povinných odvodov ako samoplatiteľ?Veľmi pekne ďakujem..

zalka
20. júl 2015

@maya23 nie .. len ak si evidovaná na UP tak za teba platí štát odvody do ZP,
a ak máš dieťa do 6 rokov a nechodí do škôlky na viac ako 4 hodiny denne .. tak vtedy štát za teba platí odvody do ZP ak sa v ZP nahlásiš.

doda4
22. júl 2015

Prosím Vás kto by mi vedel poradiť.Som vedená na úrade práce a pokiaľ som nebola vydatá som poberala hmotnú núdzu v ktorej bol vraj zahrnutý príspevok na bývanie.Po sobáši mi príspevok zrušili.Chcela by som poradiť či nemám nárok na príspevok na bývanie keďže s manželom nemáme rovnaké trvalé bydlisko?Ďakujem krásne 🙂

placem
27. júl 2015

@arimzv pokiaľ máš rodicak a detské prídavky, plus ti nejake peniaze hodi manžel, myslím ze na príspevok na bývanie nemáš nárok, iba v tom prípade z by ti skončil rodičovský prispevok

placem
27. júl 2015

@nat23 podla mna sestra bude samostatne posudzovana, samozrejme aj s deťmi, a aby jej priznali prispevok na bývanie, myslím (možno sa mýlim) mala by vlastniť aspoň časť rodinného domu

nat23
28. júl 2015

@placem ďakujem, už to máme v podstate za sebou... má nárok s 5 deťmi na cca 220e... Smiešne! 😠

placem
29. júl 2015

To je naša slovenská republika, nemam slov

milota164
6. aug 2015

naljepsie je ist sa opytat na urad prace tam ti to presne vysvetlia. mne napr. povedali ze nemam na nic narok a to som mala len matersku kym nepodam ziadost na sud o vyzivne lebo je to mozny prijem a kym ho nebudem mat vycisleny tak mi nic nepriznaju.

nat23
8. aug 2015

@milota164 jj to chceli aj od nás, a teraz hoci jej nič ešte nepriznali to berú ako príjem!!! a okrem toho, keď ti to výživné nebude posielať, tak je to takmer nemožné dostať ... Je mi z toho úplne zle ako to tu funguje ☹

lulia
16. sep 2015

Ahojte chcem sa spytat ci mame narok na davky v hmotnej nudzi ked ja poberam id 122E ,a obaja sme na up ..mame dve deti .dakujem

zalka
16. sep 2015

@lulia áno ale nie v plnej výške, budú ich krátiť kvôli poberanému ID ... odrátajú ti 75% z ID z dávky

lulia
16. sep 2015

ale tak nebude to nadlho muz ide do zahranicia robit ...len zatial dufam nieco daju ,len tie vybavovacky atd toje katastrofa..:(

cindyy
17. sep 2015

@martina0308 ahoj ,vies sj mne poradit ohladom prisp.na byvanie?mozem ti poslat spravu?

martina0308
17. sep 2015

@cindyy mozes

etella01
16. okt 2015

Ahojte, potrebovala by som poradiť predtým ako navštívim upsvar. Naša momentálna situácia je že ja som vyšle roka evidovaná na ÚP, moj preukázateľny prijem je len sudom určené vyživné vo výške 150€( ex neplatí ale nechcem to riešiť) moj manžel ma v hrubom 455€ a na účet mu chodí 429€-( v tom uz je 2x daňový bonus). Ja nastupujem 1.2.2016 do prace.bývame v mestskom nájomnom byte. Moja otázka je: Spĺňame momentálne podmienky na hmotnú núdzu, dá sa uplatnit nárok spätne a ak by nám bola priznaná hmotná núdza budem mať od februara ( ked sa zamestnám) nárok na osobitný prispevok ktorý daváju k platu??? Velmi pekne ďakujem za akúkoľvek info, pretože som to študovala na stránke upsvar ale nejako sa zamotávam.