Kto má nárok na príspevok na bývanie a hmotnú núdzu?

anyjelyk
7. júl 2008

Ahojte, neviete mi niekto poradiť:
Bývam aj s priateľom a naším synom u svokrovcov, ale ja a malý máme trvalý pobyt nahlásený u mojich rodičov. On má hrubý príjem 10000 a ja materskú 180/1deň.
Máme nárok na nejaký príspevok?
Ak by som chcela o nejaký požiadať, kto by bol spolu so mnou posudzovaný v žiadosti?
Alebo by bolo lepšie ak by oň požiadal priateľ?
POMOC prosím.... ☹ 😅

nelly666
24. okt 2013

Ďakujem

zalka
24. okt 2013

@nelly666 no nepotešila som :(

vejulka2509
3. nov 2013

@zalka ahoj chcem sa spýtať keď sa vyznáš v takých veciach mám 21 rokou môj syn 4 roky som v podnájme ja a syn nik viac mám zmluvu o tom že platím mesačne 250€ skončila mi aj predĺžená rodičovská dovolenka a pôjdem na úrad chcem si žiadať o hmotnú núdzu a príspevok na bývanie nakoľko nemám žiadny príjem len výživné na môjho syna od bývalého priateľa a to sumu 70€ ... čítala som na internete že rodičia majú vyživovaciu povinnosť do 25 rokou ... to aj keď bývam mimo jej dediny a mám v prenájme byt? a zmluvu? je posledná možnosť hmotná a príspevok na bývanie nakoľko všade keď poviem že som matka 4 ročného chlapca pre mňa nemajú prácu.ďakujem veľmi pekné za odpoveď

zalka
3. nov 2013

@vejulka2509 ťažko odpovedať, pracovníci občas vedia mnohé veci prehliadnuť.... ale áno do 25r si posudzovaná s rodičmi ... takže bud žiadať výživné od nich ...súdom, ak súd priklepne výživné tak budeš posudzovaná samostatne aj keby ho neschválil ...
ale hovorím možno tetušky na UP toto nebudú vyžadovať ... ktohovie ... no a dávka v hmotnej núdzi je 115,10 eur príspevok na bývanie 89,20 eur + prísp. na zdravotnú starostlivosť 2x2 e tj. 208,30 eur bajočko ( výška sa má od nového roka meniť ) a od toho odrátajú výživné čo dostávaš od expartnera, prípadné výživné od rodičov a ak niečo ostane tak taký bude nárok na dávku v hmotnej núdzi. Čiže pr. súd schváli rodičom 0 eur výživné .. tak tvoja dávka v hmotnej núdzi bude 208,30-70eur výživné = 138,30 eur dávka v hmotnej núdzi.

vejulka2509
3. nov 2013

@zalka no len nechápem otca nemám ani v rodnom liste moja matka je šiška robí na minimum nemáme vôbec dobré vzťahy sama je rada že ma do úst a to ona má ma živiť veď ja mám dieťa to je zneuživanie si myslím

zalka
3. nov 2013

@vejulka2509 ti hovorím záleží ako sa postaví k tomu pracovníčka na UP .... možno to nebude vyžadovať a možno áno ... tak potom dáš návrh na súd na určenie výživného na teba ... súd predvolá teba a tvoju matku a môže určiť výživné 0 eur ... požiadaj o výživné 5 eur a vybavené ...

103dominecqa103
12. nov 2013

Ahojte chcela by som sa spýtať kamarátka mi vravela že by som mohla mať nárok na jednorázový príspevok . Mám 17 rokov a bývam u priatela od rodičov som odišla a bývame v podnájme myslíte že by som mala nárok ? Na niečo takéto ?

havana_frost
13. nov 2013

@103dominecqa103 Jednorázový príspevok za čo? Len z popísaného nevyplýva žiadny príspevok.

103dominecqa103
14. nov 2013

@havana_frost Tak ja neviem videla som že rozoberáte takúto tému tak som sa chcela iba spýtať .... Keby požiadam na súde o víživné to si môžem určit sama alebo mi určí súd ale kedže nechcem poberať peniaze od rodičov ?

pandora2013
15. nov 2013

Chcem sa opýtať, poberám rodičovský príspevok, mám 7 mesačnú dcéru, bývam u priateľa v byte (nie sme manželia), ktorý má v osobnom vlastníctve, priateľ je nezamestnaný. Ja mám ďalší byt v osobnom vlastníctve, ktorý som prenajala, môj zisk z neho je však minimálny, pokryje vlastne len náklady spojené s bytom. Mám nárok na príspevok na bývanie, alebo na nejaký iný príspevok?

zalka
15. nov 2013

@pandora2013 nie nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi, lebo máš príjem ( RP) a ten je vyšší ako dávka v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie, kt. sa dáva k dávke v hmotnej núdzi.

pandora2013
15. nov 2013

Ďakujem veľmi pekne za informáciu. Pekný deň.

zalka
15. nov 2013

@pandora2013 rado sa stalo

diiivaa
15. nov 2013

Kto tu pobera prosim prispevok na byvanie a byva v podnajme?potrebovala by osm poradit nieco...lebo tam na urade mi nieco vysvetlovali ze vlastnik tohto byt co prenajimam nema mat na mene byt ci co nerozumiem...PROSIIIM O POMOC??????????

lenkaa51
20. nov 2013

chcela by som sa opytat ci mame narok na prispevok na bývane ked cakame druhe dieta manzel robi ja som na rodicovskom prispevku mame uver na byt dakujem za odpoved

zalka
20. nov 2013

@lenkaa51 nie nemáte nárok, príspevok na bývanie je príspevkom resp. príplatkom k dávke v hmotnej núdzi, a vy máte príjem ( plat + RP) nie ste odkázaný na dávku

margi2
21. nov 2013

dobry chcem sa spytat ze popri neplatenej materskej dovolenke mozem poberat prispevok na byvanie?s priatelom sme sa prestahovali do najomneho bytu mame jednu spolocnu dcerku on zaraba 330eur a ze ci musim byt zaregistrovana na usp alebo mozem ostat na materskej neplatenej dovolenke a tak poberat prisp.na byvanie dakujem za rady.

zalka
21. nov 2013

@margi2 komplikované, priateľ zarába tak nárok nie je. Ak je nájomná zmluva na teba, a zaeviduješ sa na UP a budeš mať súdom určené výživné od priateľa na dieťa, tak potom by možno nárok na dávku v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie bol. Ak by ti ho schválili potom by si mohla sa vrátiť na neplatenú rodičovskú teda odhlásiť sa z UP.
A príspevok na bývanie sa dáva len osobám čo sú v hmotnej núdzi tj. majú na túto dávku nárok.

margi2
21. nov 2013

dakujem pekne kazdemu za radu.

iwusik88
24. nov 2013

Babenky...ja som bola na hmotnej nudzi pred porodom teraz som na rod.dovolenke od Up tiez poberam 13.50 na maleho do 1roka ..otazocka znie teraz sa stahujem do obecneho bytu budem mat narok aj na prispevok na byvanie ?S partnerom nie sme spolu..neprispieva mi financne ale kazdy mesiac mu napisem co maly potrebuje a on vsetko kupi..funguje nam to tak ok aj bez sudu myslite ze mi to uznaju aj takto alebo musi byt papier zo sudu o vyzivnom ...vdakaa za kazdu radu ci skusenost 🙂

zalka
24. nov 2013

@iwusik88 no ja ti neviem kočka, lebo po narodení dieťaťa už poberáš RP 199,60 eur a to je viac ako dávka v hmotnej núdzi, kt. by ti vyšla .. a RP je pre tieto účely považovaná za príjem, takže ti dávku v hmotnej núdzi odnímu.

iwusik88
24. nov 2013

@zalka Ano HN mi zobrali hned ked som sla na RP a este ten pridavok 13.50 do 1 roka na babo ja len ci by mi dali prispevok na byvanie ked budem byvat sama .

zalka
24. nov 2013

@iwusik88 vieš príspevok na bývanie dávajú k hmotnej núdzi, a ty už v hmotnej núdzi nie si, poberáš RP kt. suma je vyššia ako je dávka v hmotnej núdzi pre osobu s dieťaťom, s príspevkom 13,50 do 1 roka dieťaťa a aj príspevkom na bývanie .. ked som to predtým prerátala tak mi prípadná dávka v hmotnej núdzi a príspevkom na bývanie vyšla na 195 eur ... a ty máš viac, máš 199,60 eur .. takže nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi a tým pádom ani nemáš nárok na príspevok na bývanie.

iwusik88
24. nov 2013

Ahaa...noco uz budeme sa musiet uskromnit ..dakujem za radu 🙂

@zalka

zalka
24. nov 2013

@iwusik88 rado sa stalo ...

john13
14. jan 2014

Som dva roky nezamestnaný,manželka pracuje a máme jedno dieťa.Máme vlastný byt.Mám nárok na príspevok na bývanie?Ďakujem za odpoveď:

emilia35
3. feb 2014

Dobrý deň mám otázku.
Mám známu, ktorá je takejto situácii:
Kamarátka poberá čiastočný invalidný dôchodok cca 160€,. Je to jej jediný príjem. Je slobodná, bezdetná. Býva v 3-izbovom byte, vlastníkom bytu je bytové družstvo. Je možné dostať príspevok na bývanie alebo nejaký iný príspevok? ďakujem

zalka
3. feb 2014

@emilia35 bez presnej sumy sa to vyrátať nedá, ale tak bajočko prepočtom nemá n árok na nič .

katkarv
5. feb 2014

@zalka Ahoj zalka,potrebovala by som poradit,moja znama ma dvoch synov,je rozvedena.Otec na nich plati 2x po 20eur.Ona je v hmotnej nudzi,pobera socialku aj prispevok na byvanie.Chlapci maju 16 a 13rokov.Chcela by este babo ale meno otca nemoze uviest.Keby porodila a dostavala rodicovsky prispevok,siahli by jej na davky,V resp.kolko by dostala,dakujem

zalka
5. feb 2014

@katkarv samozrejme by jej stiahli dávku v hmotnej núdzi, lebo rodičovský je príjmom ... a aj keby neuviedla otca dieťaťa, tak dávka v hmotnej núdzi ak jej teraz vychádza čo ja viem strielam 200e a dostane RP 200 e tak dávku už nič nedostane ... a o čo bude mať viac tak len o prídavky na to 1 novonarodené dieťa.