Kto má nárok na príspevok na bývanie a hmotnú núdzu?

anyjelyk
7. júl 2008

Ahojte, neviete mi niekto poradiť:
Bývam aj s priateľom a naším synom u svokrovcov, ale ja a malý máme trvalý pobyt nahlásený u mojich rodičov. On má hrubý príjem 10000 a ja materskú 180/1deň.
Máme nárok na nejaký príspevok?
Ak by som chcela o nejaký požiadať, kto by bol spolu so mnou posudzovaný v žiadosti?
Alebo by bolo lepšie ak by oň požiadal priateľ?
POMOC prosím.... ☹ 😅

alena2795
2. nov 2014

ahaa ja som si myslela ze to zivotne minimum ze musi byt 🙂

zalka
2. nov 2014

@alena2795 nie je to tak

alena2795
2. nov 2014

ahaaaa tak dakujem 🙂

martina0308
4. nov 2014

@zalka @alena2795 nie je pravda, ze nie je v hmotnej nudzi...v hmotnej núdzi je kazda fyzicka osoba, ktorej prijem je nizsi ako suma zivotneho minima...kedze je sama s dietatom tak zivotne minimum je pre 198,09 + 90,42 = 288,51 €....cize ak jej prijem (rodicak + vyzivne, priadvky sa tam nepocitaju) nepresahuje tuto sumu tak je v hmotnej núdzi...otazny je vsak narok na pomoc v hmotnej núdzi...ten nemusi vzniknut pokial je prijem vyssi ako uhrn sum narokov...

byt v hmotnej nudzi a mat na narok na pomoc v hmotnej núdzi su dve rozdielne veci, ktore treba odlisovat....niekomu staci len status fyzickej osoby v hmotnej nudzi, cim ziska rozne ulavy...napr. potom vznika narok na dotacie na stravu pre deti v skole/skolke

alena2795
4. nov 2014

no toto mala aj mamina dostavala 240e a brat ma aj obedy v skole za 1e tak niako 🙂 len uz som trosku stoho popletena ze naco budem mat narok ak nahodou si nenajdem robotu :/

martina0308
4. nov 2014

@alena2795 kolko mas urcene vyzivne?

alena2795
4. nov 2014

30e 🙂

martina0308
4. nov 2014

@alena2795 tak takto..ono je to trosku zlozitejsie...pokial budes byvat s mamou tak sa budete posudzovat vsetci spolu, teda ty, tvoje dieta, mama a brat...a tam by to potom zaviselo aj od ich prijmov....

ak budes byvat sama s dietatom tak pomoc v hmotnej núdzi sa pocita tak, ze sa zrata vsetko na co mas narok a od toho sa odpocita tvoj realny prijem v tom ktorom mesiaci...narok mas na davku v sume 117,20 € a ak by si mala v najme byt tak aj prispevok na byvanie v sume 89,20 € (tu upozornujem ze musis byt najomca nie podnajomnik lebo vtedy by ti nevznikol narok na prispevok na byvanie)...cize tvoje naroky su 206,40 €....tvoj akutalny prijem je rodicak v sume 203,20 € a vyzivne v sume 30 €, co je celkom 233,20 €....ked tvoj prijem je teraz vyssi ako suma narokov....momentalne nemas narok na pomoc v hmotnej núdzi...ked ti skonci rodicak a nebudes mat pracu, poziadaj si o davku...vtedy ti budu z tych 206,40 € odpocitavat len vyzivne 30 € a ten rozdiel budes dostavat ako pomoc v hmotnej núdzi...samozrejme za predpokladu ze nebudes mat dalsi iny prijem a ze splnis podmienky na priznanie prispevku na byvanie...potom ked pojde dieta do skolky budes mat narok aj na tie dotacie na stravu (lacnejsie obedy)...

a vyzivne ti otec dietata riadne plati?

ak nieco nie je jasne kludne sa pytaj 🙂 rada vysvetlim 🙂 pracujem v tejto oblasti ;)

alena2795
4. nov 2014

no mna uz neposudzuju s mamou ja byvam snou ale na socialke nas maju osobitne 🙂 tak nam to tam povedali ze ja uz nie som s mamou 🙂 kedze mam otca napisaneho 🙂 bola som len zvedava ze na co sa mozem "tesit" 🙂 ked nahodou nenajdem robotu 🙂

martina0308
4. nov 2014

@alena2795 no to je velmi cudne...pretoze deti do 25 rokov sa posudzuju spolu s rodicmi kedze nezijes s otcom dietata v spolocnej domacnosti...ale tak teraz je v zakone aj formulka, ze urad na zaklade vlastneho uvazanie moze vynat dieta do 25 rokov z okruhu 🙂

no mozes sa tesit na kopec papierovaciek a birokracie...a inak jeden mesiac potom budes bez prijmu...s tym pocitaj...pretoze napr. ak ti rodicak konci v januari, posledny dostanes vyplateny vo februari a teda vo februari by si nemala este narok na pomoc v hmotnej núdzi az v marci...ale marcova pomoc v hmotnej núdzi sa vyplaca az v aprili...to len aby si sa na to pripravila keby nahodou ;)

ak by si este cokolvek potrebovala kludne napis ;)

alena2795
4. nov 2014

ach uz teraz sa nato tesim :( no vyhnali ma od mami aby ona dostala socialku 🙂
takze budeme bez korun 🙂 pekne 🙂 takze dostanem teoreticky tolko kolko teraz ??? 🙂

martina0308
4. nov 2014

@alena2795 ked budes mat len vyzivne, ktore bude riadne platene a budes mat daky byt v najme tak dostanes 176,40 €.... len tam potom pri tom najme bytu fakt treba dat pozor aby si bola najomca a nie podnajmonik, teda aby si mala najomnu zmluvu s vlastnikom toho bytu....

alena2795
4. nov 2014

no a keby som nemala byt zeby som byvala pri mame ??? 🙂 lebo tolko kolko si mi napisaala ze dostanem tak asi byt nezaplatim :D

martina0308
4. nov 2014

@alena2795 tak by si mala narok len na holu davku, teda 117,20 € a z toho by ti odratali vyzivne....cize by si dostavala 87,20 €. ale napr. mozes chodit na aktivacne prace a mala by si potom aktivacny prispevok 63,07 €.

alena2795
4. nov 2014

noooo tak to by somm vela dostala 🙂 ach 🙂 no dakujem velmi pekne 🙂

martina0308
4. nov 2014

@alena2795 no ja viem, ze to je malo :( zial taketo skvele zakony mame :-/

alena2795
4. nov 2014

tak to hej nechapem potom preco ty nasi iny obyvatelia maju toho o mnoho viacej a ovela inaksie vyhody maju a mi dokopi nic ... este na nich treba robit .... ach 🙂 skoda sa aj nad tym pozastavovat 🙂

martina0308
4. nov 2014

@alena2795 uprimne? to su bludy, ze maju toho viac...robim s tym, vidim to 🙂 zakon rovnako plati pre vsetkych... 🙂

alena2795
4. nov 2014

tak ja len usudzujem podla toho ako kazdy hovori ako sa kazdy rozculuje 🙂 potom preco nechodia do roboty ??? ani jeden nerobi zase keby natom boli uplne rovnako tak aspon sa snazia robit ale im staci len to co dostanu a mi ako ja napr.. budme musiet robit aby som si maleho uzivila 🙂 ale oni ?? .... nechce sa im 🙂

martina0308
4. nov 2014

@alena2795 no to je pravda...ale zas vies oni maju trosku iny sposob zivota a asi im to staci...ale mozes mi verit, ze sa posudzuju rovnako ako vsetci ostatni 😉

alena2795
4. nov 2014

maju iny sposob to je jasne to kazdy vidi 🙂 ale tak to je jedno 🙂 treba robit aj na nich :P

slovina
23. nov 2014

Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu ohľadom príspevku na bývanie. Moja svokra býva sama v dome, má 80 rokov, nikdy nepracovala a poberá 230 Eur ako pomernú časť svokrovho dôchodku. Má nárok na príspevok?

zalka
23. nov 2014

@slovina nie nemá nárok ... http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo... tu si prečítaj ... jej príjem ( dôchodok) je vyšší ako prípadná dávka v hmotnej núdzi, takže nárok na dávku v hmotnej núdzi a ani príspevok nemá.

lukasko1010
23. nov 2014

Ahojte .mám otazočku. Mám dve deti poberam 250€ čakám 3 babo, s priateľom sme v podnájme za kktorý platíme 290€. Priateľ robí a má plat 400€. Keď všetko poplatime lebo máme dve pôžičky tak nám nevyjde ani na jedlo ani plienky. Je možné aby som dostávala nejaky príspevok? Či už na bývanie alebo hmotnú núdzu? Ďakujem za odpoveď

zalka
23. nov 2014

@lukasko1010 nie ... prečítaj si link čo som dala o príspevok vyššie ... váš príjem je oveľa vyšší ako prípadná dávka v hmotnej núdzi a tak nárok nemáte.

fidorka7
24. nov 2014

@lukasko1010 nie nemáte. Vaše pohľadávky - pôžičky nikto nebude zohľadňovať, ani výdavky na domácnosť. Váš príjem presahuje životné minimum

martina0308
25. nov 2014

@slovina nieco malo by jej vyslo...kolko ma odpracovanych rokov? tuto informaciu ma uvedenu v rozhodnuti o priznani dochodku...

martina0308
25. nov 2014

@zalka prijem vo forme dochodku sa vzdy znizuje o minimalne 25%....

zalka
25. nov 2014

@martina0308 no mýliš sa @slovina písala, že svokra nikdy nepracovala preto sa jej odpočíta len tých 25% z dôchodku a 75% bude brané ako príjem. Ale máš pravdu čo sa týka dávky v hmotnej núdzi, vznikne nárok na 8,07 e

Tj. jej príjem na posúdenie dávky v hmotnej núdzi je 172,50e , a kedže dávka v hmotnej núdzi je 61,70e + príspevok na bývanie 55,80 e + ochranný príspevok 63,07 e je dokopy 180,57 e a tým pádom dôchodok je nižší o 8,07e čo by mohla byť dávka v hmotnej núdzi ak požiada.

martina0308
25. nov 2014

@zalka to ze nikdy nepreacovala som prehliadla...ale pointa je ta ze jej predsa len narok vznikne 🙂 a v tom mam 100 % ved s tym robim ;)