Kto má nárok na príspevok na bývanie a hmotnú núdzu?

anyjelyk
7. júl 2008

Ahojte, neviete mi niekto poradiť:
Bývam aj s priateľom a naším synom u svokrovcov, ale ja a malý máme trvalý pobyt nahlásený u mojich rodičov. On má hrubý príjem 10000 a ja materskú 180/1deň.
Máme nárok na nejaký príspevok?
Ak by som chcela o nejaký požiadať, kto by bol spolu so mnou posudzovaný v žiadosti?
Alebo by bolo lepšie ak by oň požiadal priateľ?
POMOC prosím.... ☹ 😅

katkarv
5. feb 2014

@zalka dakujem este raz.

zalka
5. feb 2014

@katkarv rado sa stalo

marijja
9. feb 2014

ahojte žienky chcem poprosiť o radu pre moju maminu.k veci:mamina je čiastočne invalidná dostáva dostáva 125 eur. k tomu jej dávajú príspevok na bývanie 25 eur.nič iné nedostáva,vraj už nemá nárok...neurobili niekde chybu? Mne sa to zdá choré...ale to je v tomto štáte choré.a ozaj býva sama v rod.dome.ak sa nájde nejaká dobrá dušička,tak ďakujem za každú radu.

zalka
9. feb 2014

@marijja no nemá na nič nárok ... z dôchodku jej ide 75% do príjmu pre výpočet UP ... čiže dákych 94 eur .. a dávka v hmotnej núdzi je 61,70 eur a príspevok na bývanie 55,80 e ( teraz neviem presne takto sa to hýbe) spolu je to 117,50 eur a ked od toho sa odráta príjem teda ID 94 eur ( takto to ráta UP ) tak jej ostane suma tých cca 25 eur.

marijja
10. feb 2014

/zalka/ĎAKUJEM pekne za radu i keď ma to vôbec nepotešilo,ja nenachádzam slov. 150 eur a existovať z toho???

majocka555
10. feb 2014

Dobrý deň, mám otázočku, ak by mi niekto z Vás vedel poradiť. Od septembra 2013 som poberala dávku v hmotnej núdzi, mám 25 rokov a som študentkou denného štúdia na VŠ, žijem v domácnosti s rodičmi. Od januára 2014 mi dávku zobrali, vraj už nespĺňam podmieky, ale môžem si o ňu požiadať spoločne s posudzovanými osobami s ktorými žijem v jedenj domácnosti. Otec je zamestnaný, mama na invalidnom dôchodku, brat je študentom na VŠ ako ja. Predtým som nič ako príjem rodičov nedokladovala, stačilo, že som denný študent a mám nad 25 rokov. Za pomoc vopred ďakujem .

zalka
10. feb 2014

@majocka555 no majú pravdu čítaj ..
Domácnosť na účely tohto zákona tvoria spoločne posudzované fyzické osoby, ktorým sú:
f) rodičia a deti nad 25 rokov veku, žijúce s nimi v domácnosti, ktoré sa pripravujú na budúce povolanie dennou formou štúdia,
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo...

ak by si študovala externe tak nárok by si mala, študuješ na dennom štúdiu tak ťa posudzujú spoločne s rodičmi.

ivanusssenka
15. feb 2014

dobry den chcem sa opitat ak od januara mam narok na podporu 220e.mam narok este na hmotnu nudzu ak ta moja podpora je jediny prijem pre 4clenu rodinu?

zalka
15. feb 2014

@ivanusssenka no ak vlastníte nehnuteľnosť, alebo bývate v nájomnom byte a nemáte pozdlžnosti, tak požiadaj o dávku v hmotnej núdzi. Budú doplácať cca 30e mesačne k tvojej podpore.

ivanusssenka
15. feb 2014

dakujem to som chcela vediet aj prispevok na byvanie mi patri?takze budeme v hmotnej nudzy?

zalka
15. feb 2014

@ivanusssenka dokopy dávka v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie je cca 249 eur .. odráta sa tvoja podpora a môžete dostať tých cca 30e ... treba žiadať na UP.

nenapadna
27. feb 2014

Ahojte, ako to je po novom? Pisem za kamosku, nema tu nick. Ma 24r. Tohto roku. Nepracuje momentalne. Od r.6/2011 parcovala na TPP v jednej spolocnosti 19mesiacov cize do 12/2012 a potom mala pauzu a zacala pracovat v 5/2013 az do 10/2013 vzdy zaciatok a koniec mesiaca cize ma plne mesiace odrobene. Cize dokopy 19m + 6m = 25mesiac (odrobene 2r. aj jeden mesiac) ALE nie plynule za sebou iduce. Ma narok ked sa pruhlasina UP na nejaku davku? momentalne si plati sama zdravotku je samoplatca (plati si z brigad). Keby sa nahlasila na UP ma nejaky narok na peniazky? O dohodach vieme ze by nemohla prekrocit urcitu sumu aby mala narok na peniaze. Len ci vobec ma? Dakujeme za odpovede.

zalka
27. feb 2014

@nenapadna v posledných 3 rokoch potrebuje 730 dní poistenia .. čo myslím, že má... takže by sa mohla evidovať na UP a poberať podporu.

nenapadna
27. feb 2014

@zalka dakujeme za info 🙂

zalka
27. feb 2014

@nenapadna rado sa stalo

nenapadna
27. feb 2014

@zalka este otazka. Ako sa to vypocita ked mala v kuse minimalku? Nevies poradit?

zalka
27. feb 2014

@nenapadna spriemeruje sa a podpora bude 50% z priemernej mesačnej hrubej mzdy

kamilakamila
17. mar 2014

Prosím o radu: Bývam na dedine a v meste mám byt v osobnom vlastníctve ktorý som prenajala slobodnej vnučke, nezamestnanej, platí mi nájom. Čo potrebuje ona aby mohla dostať príspevok na bývanie? A ja ako prenajímateľ musím mať zmluvu a nič viac? Na daňové netreba nič nahlasiť, alebo len pri určitej výške nájomného? Ďakujem za odpoveď.

miskacabalova
19. mar 2014

@zalka Ahoj aj mna by zaujimalo ci mame s manzelom na nieco narok : manzel je od 1.3.2014 nezamestnany a pobera RP,mne skoncila materska a od 1.3.2014 som sa prihlasila na UP kvoli podpore. Mame jedneho syna a vlastnime dom.

zalka
19. mar 2014

@miskacabalova nenapísala si sumy akú podporu máš ... bez toho sa nedá vyrátať dávka v hmotnej núdzi.

amina1981
24. mar 2014

Dobry den, ja by som mala taku otazku, ci mam narok na prispevok na byvanie, ked robim a zijem sama s 2 detmi v podnajme? dakujem pekne za odpoved 🙂

kp79
24. mar 2014

Dobrý deň, rada by som poprosila aj ja o radu. Od minulého mesiaca som začala poberať rodičovský príspevok, môj manžel má cca 480 € mesačne v čistom a bývame v nájomnom byte. Myslíte, že máme nárok na príspevok na bývanie?? Ďakujem za akúkoľvek odpoveď. Katarína

liz_lemon
24. mar 2014

@kp79 urcite nie, ved nesplnate podmienky hmotnej nudze

kp79
24. mar 2014

@liz_lemon dakujem pekne
🙂

jahodecka
24. mar 2014

ahojte maminy...chcem sa spytat,ak si este koncom tohoto mesiaca budem podavat hmotnu nudzu,bude mi neskor doplatena este aj za marec? neviem sice ci to stihnem,lebo ma brzdia spravoplatnene rozhodnutia zo soc.poistovne a zo sudu ohladom vyzivneho...sudkyna vravela,ze mi vedia dat potvrdenie o rozsudku,ako bolo rozhodnute,ze to by mi malo k tomu stacit,na tieto vybavovacky,aj ked to nieje spravoplatnene,aj zo soc.poistovne mam len obycajne potvrdenie a nie rozhodnutie,to vraj moze trvat aj dva mesiace.....mozu ma nechat taky dlhy cas bez prijmu? spominali mi este moznost preddavkovej platby,no bojim sa toho,lebo si myslim ze ex mi vyzivne platit nebude a ja to nebudem mat z coho vratit....dakujem 😉

miskacabalova
26. mar 2014

@zalka este mi neprisiel papier aku sumu budem poberat...a este by som chcela sa spytat...nakoniec ma manzel vypoved od 1.4 2014, ale od 1.3 som bola dat na UP tlacivo nech pobera RP on...musi sa ist aj on prihlasit na UP ze je nezamestnany???ale pokial viem dve davky poberat nemoze, preto som ja dala rodicak nanho, lebo ja si cerpam davku v nezamestnanosti a ja musim vycerpat, lebo pracovny pomer mi skoncil v maji minuleho roku...kam sa ma ist nahlasit???Vopred Zalka dakujem za rady 🙂 som z toho na nervy

zalka
26. mar 2014

@miskacabalova nie nemusí sa evidovať len v ZP nahlási že je na RP, .. a kým ti budeš poberať podporu on bude poberať RP .. a potom sa vymeníte ... ty sa vrátiš na RP a mng. sa zaeviduje na UP a požiada o podporu ..

zalka
26. mar 2014

@miskacabalova ešte ma napadlo, tvoj mng. má odpracovaných 270 dní? bolo by výhodné pre neho požiadať o materské na SP , do 7 dní od skončenia PP o to môže požiadať ... MD je 65% z hrubej mzdy a to je určite viac ako 203e RP.

miskacabalova
26. mar 2014

@zalka ale ja som matersku uz poberala...ta bola na mna, len RP som dala nanho kvoli davke v nezamestnanosti...

zalka
26. mar 2014

@miskacabalova no ale i on môže poberať 28t materské normálne zo SP ... známy tak teraz poberá ... 🙂 je to viac ako RP.