Kto má nárok na príspevok na bývanie a hmotnú núdzu?

anyjelyk
7. júl 2008

Ahojte, neviete mi niekto poradiť:
Bývam aj s priateľom a naším synom u svokrovcov, ale ja a malý máme trvalý pobyt nahlásený u mojich rodičov. On má hrubý príjem 10000 a ja materskú 180/1deň.
Máme nárok na nejaký príspevok?
Ak by som chcela o nejaký požiadať, kto by bol spolu so mnou posudzovaný v žiadosti?
Alebo by bolo lepšie ak by oň požiadal priateľ?
POMOC prosím.... ☹ 😅

jaduska
7. júl 2008

Any, najlepšie je zájsť si na ÚPSVaR v mieste bydliska, tam ti poradia, dajú tlačivá atď. Ak povieš, že bývaš s priateľom, tak budú brať tvoj aj jeho príjem, ak povieš, že bývaš u rodičov, tak iba tvoj príjem ,ale tým pádom by mal mať priateľ vyživovaciu povinnosť...

anyjelyk
autor
7. júl 2008

jaduska: ďakujem..hlavne sa bojím toho, že ak priznám, že bývame u jeho rodičov, budú posudzovať aj ich príjmy, no a navyše aj jeho dospelej sestry, ktorá s nami žije dokonca v jednej izbe.. 😒

lienocka235
7. júl 2008

Narok na prispevok na byvanie mas len ak si vlastnik, alebo najomca co predpokladam nie ste... museli by ste to dokladovat tym ze platite najomne a pod..a to asi nerobite resp. nie ste ani vlastnici ani najomcovia..
zivotne minimum pre dvojicu s dietatom je 11 610 Sk mesačne. tvoj prijem teda resp. materska je 5400 mesacne.. partnerov.. odhadujem.. cca 8 000 v cistom.. co je spolu 13 400 co presahuje hranicu zivotneho minima.. pre dvojicu s jednym dietatom..
ak by si poziadala ty s tym ze si sama s dietatom.. tak ziv. min. je 7850 co je rozdiel oproti tvojmu prijmu ale narok by si mala az keby si si uplatnila vyzivne.. od partnera..
moc to nevychadza ani z jednej strany.. bohuzial.. 😒

anyjelyk
autor
8. júl 2008

☹ to je skoda, ale aj tak velmi pekne dakujem za vysvetlenie..

emjee
3. sep 2008

monikka22 • Dnes o 16:12
Ahojte ani neviem ci to sem patri ale potrebovala by som radu kedy je narok na prispevok v hmotnej nudzi?? Kde moze hladat pomoc mama s dietatom o financnu pomoc?? Fakt neviem ako pomoct a tak velmi by som chcela dakujem

lienocka235 • 1d, snž • Dnes o 16:22
monika.. narok na prispevok.. ma ak splni urcite podmienky.. rata sa to zo zivotneho minima..
pre jednu dosp. + dieta je to 7850
ak je jej prijem nizsi.. tak ma narok na davku v hmotnej nudzi.. najviac moze dostat 3300 SK mesacne.. ale len do vysky minima..

treba popisat situaciu blizsie...
je na MD alebo na RD.. priblizne prijmy .. ci ma do 25 rokov alebo ci zije s rodicmi.. prip. s inymi. osobamiktore by sa mohli spolu posudzovat..

monikka22 • Dnes o 16:29
Dakujem za reakciu.. nie byva sama v podnajme a ma uz 6 rocnu dcerku ide do prvej triedy a ledva zvlada zapatit svoje vydavky ide mi hlavne o tu malu, je rozvedena a ma 26 rokov, malej nema za co kupit ani zakladne veci ci uz na oblecenie alebo do skoly fakt by som chcela velmi pomoct ale neviem ako,., zaraba viac asi neviem kolko v cistom myslim ze je to asi 13000 v hrubom...

lienocka235 • 1d, snž • Dnes o 16:42
tak to je problem.. lebo prvoradou podmienkou je to zivotne minimum... odkial je prosim ta? z akeho mesta... pripadne mi posli kontakt na teba do IP

monikka22
3. sep 2008

lienocka235 mas ip

arimzv
6. okt 2008

ahojte,
chcela by som poprosit o radu.
s manzelom sme sa dohodli na oddelenom byvani, lebo si uz nejako nerozumieme. on odiseil k rodicom. ja so 16 mesacnou dcerou sme ostali v mojom byte, ktory mam v osobnom vlastnictve a bol moj uz pred svadbou. manzel tu ma len prechodny pobyt. my dve trvaly. zatial sme sa nic nedohodli riesit sudom, bude nam prispievat na fungovanie domacnosti urcitou sumou. moj prijem je rodicovsky prispevok a pridavky. mozem poziadat aj o prispevok na byvanie? mam podla vas nejaku sancu ho ziskat?
dakujem vopred za odpovede

dejna3
6. okt 2008

arimzv,
pokiaľ nie ste právoplatne rozvedení, prípadne nemáš súdom určenú vyživovaciu povinnosť manžela voči Tebe a dcére, pri posúdení hmotnej núdze ste riešení spoločne,
t.j. ak manžel pracuje a zarába, berie sa do úvahy aj jeho mesačný príjem a hmotná núdza sa posudzuje porovnaním všetkých príjmov rodiny (t.j. rodič. príspevok + mzda manžela) a sumy nárokov na príspevky (ak manžel zarobí čo i len min. mzdu, tak Vám to ako rodine pravdepodobne prevýší sumu nárokov).
o samotný príspevok na bývanie požiadať nemôžeš, na ten Ti vznikne nárok len v prípade, že Ti vznikne nárok aj na hmotnú núdzu 🙄

arimzv
7. okt 2008

dakujem krasne za odpoved. 🙂 tusila som ze to takto bude ☹

evka0005
12. apr 2009

neviem či to sem patri,ale budem rada ked my niekto poradi!po skončeni rodičovskeho prispevku som sa prihlasila na zdravotu a socialnu poisťovnu.ze ostavam z malou do 6.rokou doma.ja som bez primu.mame 3deti z toho 2 školopovinne.manžel pracuje ,ale len za minimalnu mzdu.finančne to nezvladame.deti sa učia dobre a aj navštevuju umelecku školu.Mame narok na nejaku socialnu pomoc?Už som počula o obedoch za korunu a aj o štipendiu pre deti.lenže zakona sa menia a na urade na mna pozeraju,že čo tam chcem ked manžel pracuje .tak vas prosi o radu čo mam robyť.a či mam ,alebo nemam narok na nejaky prispevok .dakujem za radu.ahoj

miriam17
24. máj 2009

dobre ranko,ako sa posudzuje prispevok na byvanie?....ak byvam u rodicom a som slobodna tak sa neberie nahodou prijem celej domacnost?....dakujem za radu

evka0005
24. jún 2009

ahojte z manželom si vybavujeme hmotnu nudzu,ale nikde vam nepovedia všetko tak vas prosim o radu na čo mame vlastne narok:Manželovy schvalili podporu od maja t.r vo vyške234,10€ ja nedostavam nič,lebo som z malou doma do 6 rokoch na predlženej materskej .Mame 3 deti z toho 2 su školopovynne.Načo vlaste mame narok? Hmotna nudza nam vyde.počula som,že deti by mali mat obedy,su aj jednorazove prispevky do školy.prispevok na byvanie a aj prispevok na zdravotnu starostlivosť .No neviem či ešte niečo,a či vôbec mame na niečo narok.Velmy pekne dakujem za radu 🙂 🙂 🙂

leonella
2. júl 2009

ahojte,
mamina mi ovdovela teraz a chcem sa spytat byva sama zaraba minimalnu mzdu ci ma narok na nejaky prispevok v nudzi. Ma 47 rokov.
Leonella

dasti87
19. sep 2009

ahoj chcela som sa spitat.zijem s priatelom v spol.domacnosti.platime najom ale priatel neberie ani korunu lebo som dostavala matersku z roboty vysoku.teraz prechadzam na rodicovsky a priatel mozno dostane soc.1700sk a ja ten rod.prispevok.mame narok na prispevok na byvanie?????

maznacik007
19. sep 2009

ak priatel bude mat priznanu hmotnu nudzu tak bude mat narok aj na prispevok na byvanie v tomto pripade.. treba dokladovat ze nemate podlznosti.. voci najomcovi.. a pod.. ale najprv musi byt v hmotnej nudzi... kde sa bude robit aj presetrenie pomerov.. v domacnosti..

idris
20. okt 2009

Tak a cil davam par info co vsetko k tomu treba 🙂 snad to niekomu pomoze ... a tajne dufam ze tem prispevok ziskam, lebo v celku ma hneva ze nas stat pomaha len romom ako nic proti nim ale ked pride normalny obcan sa popytat tak su tak vrrrr ze nechapem preco... Ale spet k teme 🙂

Ak ste vlastnickou bytu daju vam taketo papiere
Ziadost o pomoc v hmotnej nudzi
Cestne prehlasenie o vlastnictve a nevlastnictve hmotnych statkov
Ziadost na katastralny urad o potvrdenie ze ten byt v ktorom byvate je vas.
Priloha k zoadosti tam to vyplni bud bytove druzstvo alebo spolocenstvo ... a potom dalsia kolonka pre mestsky urad o zaplateni dani
Suhlas o spracovani vasich udajov .
Cestene vyhlasenie za posledny rok ... ale ohlaodm coho to si uz nepametam

potom budu este chciet potvrdenie z uradu prace ze ste evidovana na urade prace, zo socialky ze nepoberate davku v hmotnej nudzi ... aspon odomna to chceli

A zajtra idem znova a upresnim aj veci co treba ak nevlastnite nehnutelnost ale len byvate v podnajme 🙂

danu
24. nov 2009

deniska0704 • Včera o 15:01
Chcela by som sa opytat, za akych podmienok moze clovek poziadat o prispevok na byvanie?Staci mat prechodny pobyt?

andzi • snž • Dnes o 08:06
Ahoj, stačí, ak máš byt v nájme a si v ňom prihlásená na prechodný pobyt. Musíš však splniť podmienku, že si v hmotnej núdzi.

baska8521
6. aug 2010

Ahojte chcela by som sa opytat ci niekto neviete ci mam narok na nejaky prispevok os statu na byvanie alebo prispevok hmotnej nudze manzel ma 300eur ja mam rodicovsky prispevok chceme ist byvat do podnajmu co je 280eur zostava nam 200 je mozne ze mam na nieco narok?? mame 1 dieta

mojko111
26. aug 2010

Dobrý den,
Vyplatia nám príspevok na bývanie aj za predchádzajuci rok ked mám naň nárok?
Mi sme otom nevedeli až teraz sme si to začali vybavovat a ide o vela EUR!
Sme dvaja v rodine v hmotnej nudzi a máme len sociálku+za aktivačné práce a sme spoluvlastníci bytu a nemáme žiadne dlhy a všetko si poctivo platíme.
Dostane 89 EUR len jeden z nás ku podpore?
dakujem

mariro
26. aug 2010

Ahojte,vidim ze sa tu vyznate 😉 chcem poprosit aj ja o radu.
Mama je na plnom invalidnom dochodku v sume nejakych 246€ a ma este dceru vo veku 24 rokov ,ktora studuje v Anglicku a nepracuje.Byva v najomnom byte.
Ma narok mama na davku v hmotnej nudzi?
Vopred dakujem za odpovede. 😉

viktoria79
4. sep 2010

mojko111...na spätné vyplatenie príspevku na bývanie za predchádzajúci rok nemáte nárok...tento príspevok sa spätne nevypláca...ak si teraz vybavíte tento príspevok, úrad práce Vás bude posudzovať spoločne, tak príspevok dostanete len jeden.

mariro...nie som si istá, ale tvoja mama asi nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi...síce má 24 ročnú dcéru, ale tá s ňou nebýva v spoločnej domácnosti, takže je posudzovaná samostatne.

mariro
9. sep 2010

@viktoria79 - ahaa... dakujem za odpoved 🙂

mojko111
9. sep 2010

no už to máme vybavené a vraj dostaneme každý po 55 EUR príspevok na bývanie lebo sme slobodný a ked sme si to vybavili koncom augusta tak nám vyplatia aj za august príspevok na bývanie?

viktoria79
9. sep 2010

mojko...mali by vyplatiť aj za august
Len mi nesedí príspevok na bývanie pre obidvoch..pokiaľ mám informácie, vypláca sa len jeden, aj keď v spoločnej domácnosti žije viac členov v hmotnej núdzi.Možno zmenili zákony.

viktoria79
9. sep 2010

@baska8521 --manžel poberá podporu, dávku v hmotnej núdzi alebo je zamestnaný?
Životné minimum pre dvojicu s 1 až 4 deťmi predstavuje tuším sumu 398,89 € mesačne.

Mariro...životné minimum jednotlivca predstavuje sumu 185.19 €.Za príjem sa nepovažuje 25 % z invalid.dôchodku.
Ale pre istotu by sa mala opýtať na úrade práce.Zákony sa stále menia.

viktoria79
9. sep 2010

Výška dávky v hmotnej núdzi
Dávka predstavuje od 1. septembra 2009 sumu
• u jednotlivca 60,50 € ( 1 822,62 Sk ) mesačne,
• u jednotlivca s dieťaťom alebo najviac so 4 deťmi 115,10 € ( 3 467,50 Sk ) mesačne,
• u jednotlivca s viac ako 4 deťmi 168,20 € ( 5 067,19 Sk) mesačne,
• u dvojice bez detí 105,20 € ( 3 169 Sk ) mesačne,
• u dvojice s dieťaťom alebo najviac so 4 deťmi 157,60 € ( 4 747,86 Sk ) mesačne,
• u dvojice s viac ako štyrmi deťmi 212,30 € ( 6 395,75 Sk ) mesačne.
Dávka patrí občanovi, ktorý je v hmotnej núdzi, a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na zabezpečenie základných životných podmienok.
Uvedené sumy dávky sa zvyšujú od 1. septembra 2008 o 13,50 € (406,70 Sk) mesačne, ak je občan alebo fyzická osoba, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje, tehotná žena. Toto zvýšenie patrí tehotnej žene od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva, ak preukáže svoje tehotenstvo tehotenským preukazom a počas tehotenstva pravidelne navštevuje tehotenskú poradňu.
Dávkou je aj 13,50 € ( 406,70 Sk ) mesačne u občana alebo fyzickej osoby, ktorá sa s občanom spoločne posudzuje, ak je rodičom dieťaťa do jedného roku veku.
Dávkou je aj 17,20 € ( 518,17 Sk ) mesačne pre dieťa na účely zabezpečenia jeho základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi, ak toto dieťa plní povinnú školskú dochádzku. Dávka sa poskytuje od začiatku školského roka v období školského vyučovania a školských prázdnin.
Dávka patrí len jednému z rodičov bez ohľadu na počet detí do jedného roku veku.
Určenie výšky dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke
Výška dávky a príspevkov sa určí ako rozdiel medzi
• ustanovenými sumami dávky v hmotnej núdzi,
• sumou príspevku na zdravotnú starostlivosť,
• sumou aktivačného príspevku,
• ustanovenými sumami príspevku na bývanie,
• a sumou ochranného príspevku
a príjmom.
Ak dávka a príspevky patria občanovi, ktorý je v hmotnej núdzi, a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, výška dávky a príspevkov sa určí ako rozdiel medzi sumou nárokov a ich príjmom a poskytujú sa v jednej sume.
Ak je výška dávky a príspevkov nižšia ako 1 € , dávka a príspevky sa nevyplácajú.

mojko111
11. sep 2010

Za Mečiara bola sociálna podpora raz tak vysoká ako je teraz.
Nebude sa zvyšovat?
Je to málo 62 EUR mesačne na jedlo 😉

viktoria79
13. sep 2010

@mojko111 ...a táto vláda tie príspevky určite zníži...veď chcú zmeniť celý sociálny systém...

vudu
27. okt 2010

ahojte,
prosim vas, narok na prispevok na byvanie ma clovek v hmotnej nudzi len ak ma prenajaty cely dom/byt, alebo aj vtedy, ak ma prenajatu len 1 izbu + uziva spolocne priestory (napr. u rodicov).
Dakujem za radu.

evvkaa
21. jan 2011

dobry den neviem sa vyznat v tych vypoctoch podla platu manzela niesme v hm nudzi zaraba 400e ale ja nemam ziaden prijem a mame dve deti ale nemame prijem viac ako je zivotne minimum pre dvojicu a jednym az styroma detmi,mame narok na davku v hm nudzi?dakujem a este sa chcem opytat ci sa do tych vypoctov platu rata aj danovy bonus z prace