Kto má nárok na príspevok na bývanie a hmotnú núdzu?

anyjelyk
7. júl 2008

Ahojte, neviete mi niekto poradiť:
Bývam aj s priateľom a naším synom u svokrovcov, ale ja a malý máme trvalý pobyt nahlásený u mojich rodičov. On má hrubý príjem 10000 a ja materskú 180/1deň.
Máme nárok na nejaký príspevok?
Ak by som chcela o nejaký požiadať, kto by bol spolu so mnou posudzovaný v žiadosti?
Alebo by bolo lepšie ak by oň požiadal priateľ?
POMOC prosím.... ☹ 😅

miskacabalova
9. júl 2014

@zalka a ak mi skonci podpora?

zalka
9. júl 2014

@miskacabalova tak RP +75% z príjmu mng. sa bude posudzovať ... suma 249,60 e ostáva rovnaká .. nenapísala si viac takže netuším či je tam ešte narok aj na iné príspevky okrem dávky v hmotnej núdzi a príspevku na bývanie .

miskacabalova
9. júl 2014

@zalka a naco su este prispevky, alebo co treba viac dopisat...

zalka
9. júl 2014

@miskacabalova http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo... tu si prečítaj ... je tam príspevok ak je malé dieťa, ochranný príspevok ...

realka
10. júl 2014

Ahojte!Chcela by som opytat ,ze vykonam dobrovolnicku cinnost(dohodu).Povedali mi ,ze budem dostat 199 euro.Mám tri deti(14,8,a 5)rocné.Byvame najomnom byte,ja deti a otec .Moj druh(otec mojej 3 deti)pracuje,a jeho cista mzda je 326 euro.Mám nárok na hmotnu nudzu?Dakujem pekne!

koka89
3. aug 2014

pekny den potrebovala by som poradit v decembri dovrsim 25 rokov mam jedno 5 rocne dieta druhe na ceste priatel je na UP pobera hmotnu nudzu vo vyske 160 euro ktore musi aj odrobit ja len 24 euro a tiez som na UP mame narok na nejake peniazky od statu ? byvame u nasich . chcem sa poinformovat kedze na UP su take ustretove ze radsej nic nepovedia aby nemuseli platit . dakujem za akekolvek info

koka89
3. aug 2014

@zalka ak ta mozem poprosit o radu 🙂

vierkal
10. aug 2014

@koka89 mate narok , a mas pravdu zeny na urade aj ked maju povinnost povedat vsetko obcanovi nepovedia nic, dokonca maju zakazane povedat.asi setria peniaze tomuto statu.
jedine co vsetko vedia su cigani, u nas das 5 eur ciganovia on ti vsetkopovie na co mas narok. mam pocit ze cierny by mali robit na urade prace aj na uradoch kde sa vybavuje hmotna nudza

zalka
10. aug 2014

@koka89 ťažko sa odpovedá, ty nárok na dávku v hmotnej núdzi nemáš lebo si ešte nedovršila 25 rokov to čo poberáš je prídavok na dieťa. Kedy sa ti narodí druhé dieťa?

mima4
10. aug 2014

@vierkal je zaujimave, ze koke hovoris o ciganoch, pricom ona zije ako osadnicka s frajerom sama... obaja nezamestnani a uz druhe dieta, stavim sa ze v zivote nerobila... je preto velmi humorne spominat ciganov... hlavne tym bielym osadnikom

koka89
10. aug 2014

@vierkal
@zalka vierka a na aky prispevok mame narok ? zalka drobec by sa mal narodit 29.11

zalka
10. aug 2014

@koka89 ked sa narodí tak budeš dostávať rodičovský príspevok + 2x prídavky na deti ... cca dokopy dákych 240e

koka89
10. aug 2014

@mima4 len pre tvoje info ano pracovala som ale nakolko zialbohu priatela prepusrili kvoli znizovaniu stavov ocitol sa tam kder sa ocitol a nie pretoy zeby robit nechcel !! a co sa tyka co tu pisu je pravda aj ked nieaom rasista vela krat som mala moznost vydiet kolko pobera taky cigan a kolko biely . ale kazdy usudzuje podla seba a ty zrejme asi patris k tej vacsine ...

hana31867
11. aug 2014

Ahojte

Chcela by som sa spýtať,na aké dávky mám nárok,keď som externý študent,som evidovaná na urade prace,a nebývam s rodičmi.Bývam v strýkovom dome ,ale on tam nebýva,on býva v inom meste.V dome býva iba babka a dedo ale vlastníkom domu je strýko.
Ďakujem

dobry chcem sa spitat či je možne vybavit si prispevok na byvanie ked zme podnajme z malou ja som na urade a ona ma matersku dakujem

nella156
19. sep 2014

Ahojte chcela by som sa opytat ci by som mala narok na prispevok na byvanie ak: sa ideme z priatelom stahovat do podnajmu a chceme si tam dat prechodny pobyt,ja som tehotna a cakame dvojicky ktore sa narodia zhruba o mesiac...a chceli by sme ako najomcu uviest mna koli tomu prispevku??,ja som ukoncila studium na strednej skole a momentalne som nahlasena na urade prace,,,,neviete ako to je???

liz_lemon
19. sep 2014

@nella156 prispevok na byvanie mozes dostat, iba ak splnis podmienky na poberanie davky v hmotnej nudzi

nella156
19. sep 2014

@liz_lemon aha no tak ja sa pojdem informovat na UPSVAR,,,

zalka
19. sep 2014

@nella156 tie nesplníš lebo čo nevydieť budeš poberať rodičovský príspevok, takže nebudeš v hmotnej núdzi.

nella156
20. sep 2014

@zalka aha...no super...to je ale stat toto...dakujem za info

zalka
21. sep 2014

@nella156 prepáč dávka v hmotnej núdzi nie je na život, je na prežitie ... ak by dávka v hmotnej núdzi stačila na život, tak nikto by nerobil len by naťahoval ruku k štátu. Nemáš ten pocit? Dávka v hmotnej núdzi má zabezpečiť 1 teplé jedlo denne toť vsio.

maria1989
2. okt 2014

@zalka konečne normálny názor 🙂

martina0308
4. okt 2014

@zalka @nella156 to ze bude mat rodicak neznamena ze nebude v hmotnej nudzi...zivotne minimum pre rodinu s dvomi detmi je 517,12€...teda pokial prijem rodiny bude nizsi ako suma zivotneho minima stale su v hmotnej nudzi...moze im vsak zaniknut narok na pomoc v hmotnej nudzi....naroky pre takuto rodinu by mali byt cca 263€...cize ak prijem rodiny bude nizsi ako 517,12 € budu v hmotnej núdzi ale ak bude vyssi ako 263 € narok na davku nevznikne... zalezi co robi priatel...

martina0308
4. okt 2014

@123456789123456789123456789 samostatny prispevok na byvanie existuje

martina0308
4. okt 2014

@hana31867 kolko mas rokov? si prihlasena na trvaly pobyt inde ako rodicia? pracovala si niekedy?

martina0308
4. okt 2014

@realka na zaklade udajov, ktore ste uviedli by vam davka nevysla...ale mozete poziadat o dotacie pre deti...lebo sa povazujete za rodinu v hmotnej nudzi...tzn. stat bude prispievat detom na obedy v skole/skolke...informujte sa na prislusnom urade prace, socialnych veci a rodiny na oddeleni pomoci v hmotnej nudzi.

alena2795
1. nov 2014

ahojte chcela by som sa opytat mam narok na prispevok na byvanie mam 19rokov a zijem s mojim synom pri mame a bratovi v podnajme no chcela by som sa odstahovat do ineho podnajmu trvaly pobyt mam pri otcovi 🙂
s malym zijem sama bez partnera poberam RP 🙂 citala som ze je prispevok na byvanie vo vyske 50e a 80e 🙂
mam na tento prispevok narok ?? ak by som sa odstahovala ?? 🙂 dakujem 🙂

zalka
2. nov 2014

@alena2795 poberáš RP nie si v hmotnej núdzi, lebo RP je viac ako dávka v hmotnej núdzi.
Tá je vo výške 117,20e pre teba, + príspevok na bývanie ak by si mala vlastný byt alebo nájom 89,20e tj. dokopy 206,40e .. čo je o necelé 3e viac ako poberáš RP. No ale do tvojho príjmu sa zarátava výživvné na dieťa .. takže RP + výživné je viac ako 206,40 e tým pádom nárok na dávku v hmotnej núdzi ti nevznikne a taktiež nie na príspevok na bývanie. A určite nie v celej výške.

alena2795
2. nov 2014

a nemala by som mat to zivotne minimum co je vo vyske 193e tak niako ??? lebo ako viem aj ked je v hmotnej nudzi tak zivotne minimum by malo byt 193e 🙂

zalka
2. nov 2014

@alena2795 nikto nikdy nedoplácal do životného minima. životné minimum je len veličina na základe ktorej sa vypočítavajú rôzne štátne dávky, ktorá slúži na výpočet pre exekútorov a súdy a rôzne úrady .... ale nikto nikdy nedoplácal do životného minima.