Kto prepláca paragrafy?

milka1978
20. aug 2012

Ahojte .... chcem sa len opýtať kto vlastne prepláca paragraf od lekára či už, ktorý je vystavený na mňa alebo na OČR .... prepláca ho zamestnávateľ? alebo dostáva zamestnávateľ peniaze od štátu, resp. od sociálnej poisťovne? ďakujem

olifcek
20. aug 2012

@milka1978 OCR socialna positovna, ale max. 10 dni, potom je to uz neplatene, alebo treba na den prerusit a zacqat novu OCR

paragrafy zamestnavatel

milka1978
autor
20. aug 2012

@olifcek takže keď manžel vezme na mňa 3 dni paragrafov všetko mu preplatí zamestnávateľ? nedostáva zamestnávateľ peniaze od štátu alebo sociálnej poisťovne? ... pýtam sa preto, lebo v manželovej práci mu najnovšie za 3 a viac dni paragrafov do mesiaca siahnu na odpracované percentá, keďže je platený od výkonu a stiahnu mu 10% .... pre nás je to dosť prísť do mesiaca o 30 eur ..... keďže som tehotná a chodím na všelijaké vyšetrenia , pretože tehotenstvo nie je bezproblémové a preto toľko paragrafov

olifcek
20. aug 2012

@milka1978 nie, socialna poistovna nedava zamestnavatelovi za paragraf nic...

to, ze mu siahne na cosi, co je len bonusom, nie je ani napadnutelne...:(

milka1978
autor
20. aug 2012

@olifcek ten výkon čo odpracuje v práci je jeho zárobok ... koľko percent odpracuje takú bude mať výplatu ..... takže mu siahnu na výplatu nie?

gapa
20. aug 2012

@milka1978
platených (platí zamestnávatel
je ale len 7dní § na členov rodiny na kalend. rok. Viac jedine, ak majú v kolektívnej zmluve.
to odmenovanie záleží presne ako je to definované.
Ak je to za výkon a majú stanovené jednotku a odmenu za jednotku výkonu, tak by nemali zobrať, ak osobné, či také dačo, tak môžu.

milka1978
autor
21. aug 2012

@gapa je to stanovené ako jednotka a odmena za jednotku výkonu .... do 100% je pevná suma a potom za každé ďalšie odpracované % naviac sa pripočítava 3 eur k pevnej sume ..... to znamená, že keď mu vezmu 10 % tak príde o 30 eur a to je v dnešnej dobe dosť ..... osobné hodnotenie má na výplatnej páske zvlášť .... je to sťažený výkon a osobné hodnotenie, ktoré posudzuje majster smeny ... takže na tie % by mu siahnuť nemali, nie?

gapa
21. aug 2012

@milka1978
priznávam, nerozumiem. ak má výkon o 1% vyšší tak dostane 3eur ak o 10% tak 30% a ak teda neodrobí viac, tak tých 30eur nedostane.
ale čo je 100%? jeho plný mesačný prac.čas (či ako to nazvať) x výkon na jednotku času?
tu ide o detaily a asi ti v tomto neporadím, by som mohla napísať názor, ale to by som do toho dosť musela omnolho lepšie vidieť ale kedže s týmto som ani nerobila, aj tak by som sa mohla mať nesprávny názor.

milka1978
autor
21. aug 2012

@gapa oni to maju tak ...... jeho pracou je bandážovať káble .... napr. na jeden kábel má určitý čas, za ktorý ho musí obandážovať ...... takto si za celú smenu napíše koľko káblov oplietol a za koľko minút ..... všetky časy spočíta a podľa nejakého vzorca si vie vypočítať koľko má % za deň .... on môže mať vyrobené aj menej ako 100% ..... lenže keď chce aby mal ako-tak dobru výplatu musí manžel robiť stále nad 100% ..... a od 100% za každé percento má krát 3 eur k výplate .... takže ak má manžel na konci mesiaca 110% ale v danom mesiaci ešte vezme 3 paragrafy tak jeho celková výplata sa bude rovnať len 100% čo nie je nič moc .... a 30 eur (za tých 10% čo mu vzali) nám bude chýbať

dancul12345
21. mar 2013

chcela by som vediet naco sa robia zakony prace ked ich nikto nedodrzuje ani sukromnik ani statny podnik







$robia zakony kj
ed ani

)

simca06022011
21. mar 2013

@dancul12345 co konkretne ta trapi??? 🙂

lusym412
5. mar 2014

dobry den vsetkym..potrebujem poradit..tak v skratke ..ide o to ze som si vzala paragraf na dceru sktorou som musela ist po doktoroch a vysetreniach....ibaze je problem to ze som mala nocnu a teraz mi to v praci nechcu uznat prave preto ze som mala nocnu smenu..ale bola som po dvoch 12hodinovych nocnych a nemala som kedy sa vyspat a potom som este ala ist na dalsiu 12hodinovu smenu...a podotykam ze pracujem v chranenej dielni kedze som na invalidnom dochodku..je mozne ze by mi to majitelka nepreplatila???dakujem za radu...