Lekárske ošetrenie a ošetrenie člena rodiny (OČR)

karkulka1
27. máj 2009

Chcela by som sa poradiť,
na lekárske ošetrenie mám nárok 7 dní za kalendárny rok a ako to je s ošetrením člena rodiny, teda keď idem s malým k lekárovi na nejaké vyšetrenie?
Pripočítavajú sa mi tieto dni k tým mojím 7 dňom alebo sa to eviduje nejak zvlášť? ďakujem za radu.

nana11
22. feb 2010

Ahojte, chystam sa na operaciu do nemocnice a potrebujem poradit, ci sa manzelovi oplati si na malu zobrat OCR alebo normalne na seba PN? je to rovnako platene? je v tom nejaky rozdiel co si zoberie alebo to je uplne jedno?dakujem

alenk
23. feb 2010

ahojte, neviem ci je to otazka do tejto temy, ale nechcem zakladat novu. som tehotna a v praci odo mna pozaduju potvrdenie o navsteve lekara, kazdej navsteve aj s konkretnymi casmi.
vraj kvoli stravnym listkom (ze ak presiahnem niektory den 4hod nebudem mat narok na gastrac).

mozu toto odo mna ziadat?

ja som uz dlho nepotrebovala potvrdenie od lekara(vacsinou som to vybavila pred pracovnou dobou), ale naposledy som platila 20 korun, chodim do poradne a k endokrinologovi, to bude este vela potvrdeniek. a napriklad zajtra idem na 3D, to mi ma vazne lekar napisat na papierik, ze som tam bola v case 10:45 - 11:00 ???

ingulka
25. feb 2010

nana11... OCR aj PN je rovnako platena... takze je to jedno... nech manzel zoberie 10dni (kalendarnych) OCR a potom ak budete este potrebovat tak nech prejde on na PN....

maznacik007
25. feb 2010

ocr a PN nie je rovnako platena... lebo prve dni PN su platene len 25 percent VZ a OCR je platena 50 percent VZ

alenk.. zamestnavatel ma na to pravo.. ziadat to...

tin007
25. feb 2010

alenk ja som tiez stale nosila potvrdenky od lekara, ze som tam bola od do a raz do mesiaca sme to davali asistenke (ta neviem co s tym robila, asi nahadzovala ako podklady pre personalne), tiez som vacsinou lekara riesila pred pracou alebo v obednej prestavke, ale ked to neslo...

alenk
26. feb 2010

no tak v pohode, od gyndosa mam priepustku bez poplatku. mne islo o tie poplatky, uz ma to nebavi u kazdeho calovat jak debil ☹
a dalsich lekarov uvidim no, tam nechodim tak casto.
dakujem

tin007
26. feb 2010

alenk aha, ja som nikdy neplatila, my sme mali v praci vlastne priepustky a tak dr iba buchol peciatku a sifru a bolo (resp. sestricka). inak tusim to suvisi aj so zakonnikom prace a s odbormi (ze musi byt evidencia kto, kde je, aj kvoli pripadnym urazom, napr. ak by sa mi cestou od lekara nieco stalo a mala by som tu priepustku, tka by to bolo posudzovane ako pracovny uraz - tak nejako nam to na skoleni kedysi davno hovorili)

hankky
26. feb 2010

ahojte, neviete mi poradit,
od 21.1.2010 si platim DNP s najvyssim VZ. OCR s dcerou som od dnes do 8.2.
Pocas OCR platim dalej NP? Ak nie, ako si to vypocitam? Alebo to mi povedia na soc. poistovni?
a nemate skusenosti s kontrolami? manzel je totiz vacsinu casu z tyzdna na sluzobke a potrebujem ist aj do obchodu obcas aj tak vseobecne, mala nejlepsie spi vonku v kociku...
dakujem za kazdu radu

labodka
8. mar 2010

ahojte, mna by zaujimalo,ze ked som sa zaregistrovala na platenie dobrovol. NP z najvyssieho VZ dna 26.2.2010, platbu za februar som zrealizovala 1.3.2010, od kedy mam narok na OCR, ked moj syn ochorel 26. 2.2010? Ci mam narok uz od dna registracie, alebo az odo dna zaplatenie poistneho?
dakujem vopred za rady

gapa
8. mar 2010

hankky,
pri očr nechodia na kontroly. A očr je platená len prvých 10dní, od 11-eho dna nie je platená. T.j. za prvých maximálne 10dní neplatíš DNP, od 11ého dna očr už poistné platiš, aj keby očr pokračovala.

Samozrejme, ak bude očr trvať len napr. 6dní, tak neplatíš za tých 6dní.

vyrátaš si sama. Napr. ak si očr 13dní vo februári, t.j. poberáš ošetrovné 10dní, tak sa to ráta, tvoj VZ :počet dní v celom kalend.mesiaci x počet dní, za ktoré máš zaplatiť, takto dostaneš vym.základ, z ktorého máš platiť (tuším sa zaokrúhluje nahor, ale neviem, či na centy alebo desaťcentov). Z toho sa poistné platí 4,4% a zaokrúhluje sa nadol na desaťcenty.

Napr. ak poberáš očr od 8.2. do 17.2.2010, t.j. 10dní vo februári 2010 a máš VZ 319,58eur:

319,58eur :28 x 18=205,444eur x 4,4% =9eur poistné za 2/2010

westka
13. mar 2010

chcela by som sa opytat ako je to s ocr. vsade sa spomina 10 dni to je akoze na cely rok? alebo ako je to vlastne myslene?

gapa
13. mar 2010

westka,
je to na jednu očr. môže trvať aj dlhšie, ale platených je len 10dní.

westka
13. mar 2010

gapa dakujem za radu a est mam jednu otazku akurat som na ocr a je mi lepsie ju ukoncit v piatok alebo v nedelu? /v robote vykendy ale nerobime.

gapa
13. mar 2010

ak je sobota, nedela do10dní, tak v nedelu. Budú platené

westka
13. mar 2010

dakujem za radu 😉

alenk
17. máj 2010

ahojte, na kolko dni lekarskeho osetrenia ma tehotna narok? dakujem

meginka79
17. máj 2010

alenk

lekarske osetrenie ako paragraf alebo PN
ak paragraf, tak na milioooooooooon (resp. podla potreby) = ale vsetky sa musia tykat tehotenstva ... je to aj v zakonniku prace, ale nepoviem ti tak z hlavy, aky paragraf ;))) ale je to tam, zistovala som si to este predtym a cerpam a cerpam ;)

alenk
17. máj 2010

meginka takze viac ako 7? a ako mam dokazovat ze sa to tyka tehot. ked vlastne nemaju pravo odo mna zistovat fakty o mojom zdravotnom stave? musi to byt akoze priamo od gyndosa?
ale celkom si ma potesila ;)

tanulik20
8. sep 2010

Ahojte.Teraz som na MD s jednym dietatom, v januari 2011 sa nam ma narodit druhe dieta.Prve dieta bude mat 2,5roka vtedy.Chcem sa spytat, ked budem v porodnici, manzel bude musiet byt so synom doma,lebo sa nam nema kto o neho postarat, tak si na tie dni co ja budem v nemocnici bude musiet vziat dovolenku v praci alebo ako to je?Dakujem za radu...

skuste1983
9. sep 2010

Ahoj. Ja mám trošku iný problém: v nemocnici je môj manžel so synom (4 roky) a nechcú mi dať očr pre manžela, lebo som na materskej. To sa mám rozkrájať?
Tanulik20 tvoj manžel by mal dostať očr na teba, pretože nie si "v stave starať sa o svojho syna". Ale ak má dosť dovolenky... (je lepšie platená).

tanulik20
9. sep 2010

@skuste1983 dakujem za radu...

olifcek
9. sep 2010

@alenk musia sa tykat tehotnstva...cize od gynekologa, alebo lekara ku ktoremu Ta gynekolog poslal...dokladovat to ale musis vzdy i ked mas narok na tolko vysetreni,kolko potrebujes

s OCR...naco chciet dve OCR, ked uz ste doma s jednym dietatom? co ja viem, nesmie byt preto OCR na dieta a PN na seba, lebo tak, ci onak ste v tej chvili doma a starate sa...

paragraf mate narok na seba 7 dni a na sprevadzanie rodinnehoprislusnika tiez 7dni /je jedno, kolko mate deti, narok je len 7dni, nie pocet deti x7/

olifcek
9. sep 2010

@tanulik20 ano dovolenku...alebo neplatene volno

olifcek
9. sep 2010

@skuste1983 ak ostava v nemicnici, nevidim dovod preco mu nedat ocr...divne

gapa
9. sep 2010

@tanulik20
manžel bude mať nárok na očr, počas tvojej hospitalizácie v nemocnici. Vystavia mu ju predpokladám v pôrodnici?? Nárok na očr je aj v prípade, ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa do 10rokov je prijatá do ústavnej starostlivosti a preto sa nemôže o dieťa starať. vid zákon o sociálnom poistení § 39 ods.1 písm. b) bod 3.

gapa
9. sep 2010

@alenk
máš nárok na všetky vyšetrenia súvisiace s tehotenstvom na nevyhnutne nutný čas.
je to Zákonník práce § 141 ods.2 písm. a) bod 3

nemusí to byť len od gynek, ale aj uvz, robí sa EKG, cukry ...

gapa
9. sep 2010

@skuste1983
ja som skôr teraz čítala prípad mamičky, ktorá bola s onkologicky chrým dieťaťom v nemocnici a nárok na očr vraj nemala z dôvodu, že dieťa je v nemocnici. Vraj majú lekári také usmernenie zo soc.poist., že očr na prípady, ked je dieťa v nemocnici dávať nemôžu. Dal jej len iný papier, kde potvrdil že je v nemocnici a ošetruje dieťa ... ale to nemusí zamestnávatel akceptovať, nie je povinný dať takéto volno. Zdá sa mi to na hlavu takéto usmernenie. Ak by bolo čas, tak aj napíšem na SP.

ozaj, skús si tam napísať, na poradnu sP, čo tebe odpíšu, či manžel na očr má nárok ak nie z akého dôvodu. A povedal, že si na rodič.dovolenke z druhým dieťaťom a nie s tým, čo je v nemocnici?

tanulik20
9. sep 2010

@gapa Velmi pekne dakujem za odpoved.Super ze sa najde clovek ktory takto nezistne pomaha...Velke diky.

skuste1983
10. sep 2010

@olifcek Problém nevidím ani ja, ale vidia ho na SP a u lekárky kde mi ho odmietli vystaviť. Vraj preto, že som na MD. Lenže mám sa naozaj rozkrájať? alebo idem ja do nemocnice a o mladšieho sa bude starať muž. Vtedy mu tú očr dajú. Sila, že?
Dnes sa vrátili z nemocnice a ja dúfam, že to v pondelok vyriešime.
Ďakujem Vám všetkým za rady a spoluúčasť. Prajem pekný deň.

skuste1983
10. sep 2010

@gapa Kým mi v SP odpovedia, bude to už bezpredmetné, mám to vyskúšané. Ďakujem gapa 😉 .