Lekárske ošetrenie a ošetrenie člena rodiny (OČR)

karkulka1
27. máj 2009

Chcela by som sa poradiť,
na lekárske ošetrenie mám nárok 7 dní za kalendárny rok a ako to je s ošetrením člena rodiny, teda keď idem s malým k lekárovi na nejaké vyšetrenie?
Pripočítavajú sa mi tieto dni k tým mojím 7 dňom alebo sa to eviduje nejak zvlášť? ďakujem za radu.

lazika1
11. sep 2010

Odpovie mi niekto? platí sa za dni počas trvania Očr, dobrovolné pripoistenie? alebo je to len pri PN?Ak sa neplatí, ako vymáhat preplatok?dakujem pekne za odpovede

janazuza
11. sep 2010

Lazika ja som si na konci roka skočila do poisťovne zistila som preplatok a potom som sa dohodla s pani aby mi z neho strhli platbu za január. Ale dá sa aj požiadať o vrátenie preplatku. 🙂

lazika1
12. sep 2010

@janazuza dakujem krásne za odpoved.

janazuza
12. sep 2010

nie je zač, mne to tiež poradili 😀

janka_pn
30. aug 2011

ahojte, potrebovala by som poradit. ako je vlastne plateny ten den (podla paragrafu 7dni na vysetrenia)? a ako to je, ked cerpam v praci riadnu dovolenku a zrazu potrebujem ist na ocr/PN/paragraf, musim to v praci dako specialne ohlasit? alebo po skonceni cerpania riadnej dovolenky im prinesiem papiere od lekarov a na personalnom mi automaticky budu ratat prerusenie dovolenky??? dakujem

stonozka
8. dec 2011

maminky, ja by som potrebovala poradiť... som s malým na predĺženej rodičovskej dovolenke a teda nemám nárok na OČR dieťaťa... chcela by som vedieť či manžel môže isť na OČR s dieťaťom, keď ja som s ním doma na RD... a či ja musím isť ku Dr na PN keď som chorá?! ďakujem

celestina
8. dec 2011

To, že si na predĺženej rodičovskej dovolenke, nie je prekážkou pri nároku na OČR. Na vznik nároku sú iné podmienky.

stonozka
8. dec 2011

@celestina ďakujem za odpoveď, takže manžel sa bude starať o nás oboch, bez toho aby ho potom niekto naháňal....

somtoja
15. dec 2011

zdravím,zaujímalo by ma,ako je to v prípade,keď idem s dcérou na plánované vyšetrenie,no ja som zostala neplánovane PN. PN som prvý deň.. 🙂
Ďakujem

skrecok
19. dec 2011

Ahojte,
chcela by som radu ci informaciu....
Som v tomto mesiaci s malym na OCRke od 01.12. do 6.12. a potom od 12.12 do 23.12. Budem mat platene obidve OČRky aj ked je to prerusovane?
Druha vec, som zamestnana a zaroven si platim aj DNP. Tak ako bude platene, z obidvoch?
Dakujem.

vrn
8. feb 2015

Ahojte, poradite? Som evidovana na UP ako nezamestnana, nasla som si brigadu (dohoda o vykonani prace) na polovicny uvazok a po 3 dnoch bum zasa deti chore....... nerada by som prisla aj o tuto moznost prace, po 6 rokoch na dvojitej materskej uz mi fakt doma stacilo. Manzel by mohol zobrat OCR. Je to vsak zo zakona mozne ked mam taku pracu ako mam? Dakujem za radu.

lilitela
28. júl 2015

@gapa Ahoj prosim ta, ako to je v sucasnej dobe s OCR a PN? Ak ochoriem ja, alebo moje dieta a lekar vypise tento doklad, do kolkych dni som povinna ho odniest do práce? Ci staci iba telefonicky informovat, a doklady sa prinasaju do prace po ukonceni? Vdaka.

lilitela
28. júl 2015

@gapa A ešte ma napadlo - ked mam neplatene volno vo firme, a ochorelo by mi dieta, resp. ja, tak mozem cerpat OCR alebo PN, ci nie? Ci zavisi od toho, ci si platim nejake poistenie v tomto obdobi? Ake by som si mala platit? A kam potom mam doniest vyplnene tlaciva - priamo do soc. poistovne? Vdaka

gapa
1. aug 2015

@lilitela ak si pracovala alebo čerpala riadnu dovolenku , tj. trvalo nem.poistenie aspon 7kalend.dní (pozor!!! počas rodič.dovolenky netrvá nem.poistenie) a potom išla na nepl. volno, tak máš nárok na ošetrovné, nemocenské zo soc.poisovne len ak vznikne pn,očr do 7dní od ukončenia poistenia (počas NV je prerušené=netrvá). Ak neskôr, tak len ak máš dobrov.poistenie a splnených aspon 270dní nem.poistenia 2roky pred vznikom pn, očr (dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia možno prirátať k tomu, ale !!! dni rodič.dovolenky ani nepl. volna nemožno prirátať k tomu, lebo netrvá nem.poistenie)

gapa
1. aug 2015

@lilitela podla mna je to na dohode, myslím že je bezodkladne a zmeny musí nahlásiť mzdárka niektoré do 8dní, tj. by som sa jej spýtala. Neviem ti odpovedať ako je v zákonoch.

zuzi04
8. okt 2015

@gapa Ahoj, prosim ta, chcem sa opytat, ci by si vedela z coho mi bude vypocitana OCR. 30.9. som nastupila do noveho zamestnania a zial, hned od 05.10. som na OCR, lebo mi ochoreli deti. Do toho 30.9. som bola na UP a poberala podporu. Dakujem za odpoved. Este by som doplnila, ze do 17.4. som bola na RD, potom som na par dni nastupila do predoslej prace a od 21.4. som bola na urade s podporou.

gapa
8. okt 2015

@zuzi04 ak si celý rok 2014 mala len RD nič iné, tak z pravdepodobného vymzákladu, ktorý by si dosiahla za mesiac vzniku očr a ktoré ti mzdárka uvedie do potvrdenia pre soc.poistovnu. Môžeš sa jej spýtať, čo uviedla, aby neuviedla minimum! a aby sa ti to z dôvodu, že chýba to potvrdenie nevyplácalo dosť neskoro.

momoyka
26. okt 2015

ahojte, chcem sa opytat, bola som v tomto mesiaci na ocr so synom 9 dni, a od dnes som doma ale s dcerou, s tou istou diagnozou, a je pravdepodobne, ze to bude aj do dalsieho mesiaca... bude to ok? ked bude ocr na ine dieta? alebo treba aj inu diagnozu? dakujem

janika84
7. sep 2016

@gapa ahoj.prosim vedela by si mi poradit?manzel bol 10dnic ocr potom nastupil na pn ta trvala 14dni.co mu ma zaplatit zamestnavatel a co socialka?dakujem

evittam
7. sep 2016

@janika84 Ak sa nenahneváš odpoviem ti. OČR platí celých 10 dní sociálna poisťovňa - vo výške 55% vymeriavacieho základu. Čo sa týka PN - prvých 10 dní platí zamestnávateľ - prvé 3 dni 25% z VZ ostatné 55% z VZ. Od 11.dňa platí PN sociálna poisťovňa.

janika84
7. sep 2016

@evittam dakujem ti moc si zlata 🙂

evittam
7. sep 2016

@janika84 Za málo 😉