Lekárske ošetrenie a ošetrenie člena rodiny (OČR)

karkulka1
27. máj 2009

Chcela by som sa poradiť,
na lekárske ošetrenie mám nárok 7 dní za kalendárny rok a ako to je s ošetrením člena rodiny, teda keď idem s malým k lekárovi na nejaké vyšetrenie?
Pripočítavajú sa mi tieto dni k tým mojím 7 dňom alebo sa to eviduje nejak zvlášť? ďakujem za radu.

gapa
27. máj 2009

máš nárok na 7dní na seba (ošetr., vyšetrenie) a 7dní na sprevádzanie člena rodiny, t.j. každé zvlášť (samozrejme nie na každého člena rodiny 7dní, ale spolu 😀 .

titkovamiriam
27. máj 2009

jasne ze sa na kazdeho zvlast pocitaju dokonca na hodiny.

zuzana2706
16. dec 2009

ahojte, potrebujem radu,
od 1.10.09 som zamestnana, a hned som isla na OCR s 3 rocnzm synom. Predtzm som bola 2 mesiace na urade prace ako nezamestnana bez podpory, lebo som skoncila RD. ako sa mi vzpocita ta OCR? musi mi pri kazdej OCR prist z uradu rozhodnutie alebo iba poslu peniaze na ucet? totizto som bola v oktobri na OCR 2 krat, v novembri 1krat a v decembri 1 krat, a stale mi neprislo nijake rozhodnutie ze narok na OCR mam. Co teraz, kde si to preverim? Som BA Raca, dakujem

gapa
16. dec 2009

zuzana,
niekedy rozhodnutie neposielajú, ale hned peniaze. Nárok ti vyrátajú podla vym.základu pre nem.poistenie v období od 1.10.09-31.10.09, pri očr čo si bola v 11/09 a z obdobia 1.10.9-30.11.09 pri očr v 12/09.

gapa
16. dec 2009

pri očr v 10/09 z obdobia 1.10.09- den pred očr-kou.

zuzana2706
16. dec 2009

a to som bola v septembri na urade prace bez naroku na podporu, tak co mi daju?
a kam sa mam obratit ked mi este nikto nic neposlal?

gapa
16. dec 2009

ak si dala očr-ku zamestnávatelovi a ten odniesol tento papier spolu s potvrdením o vymeriavacom základe pre SP, tak sa treba obrátiť na soc.poistovnu zamestnávatela oddelenie nem.dávok. Rozdelené to je pravdepodobne podla priezviska.

Ráta sa z tvojho platu pred očr-kou.

zuzana2706
16. dec 2009

ale akeho platu pred OCR ked som bola na na RD a potom 2 mesiace na UP?

gapa
16. dec 2009

uved dátumy, presné!

zuzana2706
16. dec 2009

do 30.7.2009 - Rodicovska
1.8.09=30.10.09 - UP
1.11.09= trva - pracovny pomer 3.11.09-9.11.09 OCR.

zuzana2706
16. dec 2009

ZNOVA

do 30.7.2009 - Rodicovska
1.8.09=31.9.09 - UP
1.10.09= trva - pracovny pomer 3.10.09-9.10.09 OCR.

gapa
16. dec 2009

aha!!!!! ale ty si napísala, že od 1.10.09 si zamestnaná, takže:
1. PP podla prac.zmluvy začal vo štvrtok 1.10.09 ?
2. očr začala v sobotu 3.10.09?

3. aká je tvoja mzda za 10/09? (očr č.1 = 3.-.9.10., očr č.2 : od do ... resp. ako si vyplácaná? mesačnou mzdou? a

(ako sa nám pekne vonku chumelí 🙂 )

zuzana2706
16. dec 2009

som vzplacana zakladnou mzdou a formou odmien, takze asi zo zaklednej mzdy, no teraz mi pipla sms, a prislo mi par eur, moze prist viac OCR v jednej platbe? a ako si to potom overim ci su tam vsetky OCR ked ich bolo 4 a nemam ani jedno rozdodnutie?

maznacik007
16. dec 2009

nemusi ti prist rozhodnutie ani mne neprislo a prisli mi peniaze na ucet co som bola v novembri na OCR ale treba ratat s tym ze to nie je zazracne platene
ocr.. mozes byt max. desat dni /kalendarnych v jednom mesiaci/

zuzana2706
16. dec 2009

to viem, ale bola som na ocr 2x v oktobri, aj novembri aj yaciatkom decembra a teraz neviem ktore z toho mi zaplatili.

maznacik007
16. dec 2009

to ti nepovieme.. skus tam zavolat... mne uz vyplatili ocr za november.. a to som bola ten posledny tyzden novembrovy na nej 😉

zuzana2706
21. dec 2009

takye som zavolala, dohodla nech mi poslu ku kazden OCR rozhodnutie a je vybavene, dakujem za pomoc.

monikka22
5. jan 2010

Ahojte neviete mi niekto poradit. som zamestnana a mam maleho brata mozem si na neho vziat aj ja OCR pripadne pri pobyte v nemocnici s nim ako to je??DAKUJEM

danabr
7. jan 2010

Gapa prosim o radu,momentalne som od oktobra 2009 nezamestnana,predtym som rok a osem mesiacov pracovala a potom som išla na MD,po skončeni RD som evidovana na urade prace ,moja otazka: ak budem s malym doma,lebo je chory zaplati mi niekto OČR,kedže som na urade prace? ďakujem za odpoved.

mauzos
13. feb 2010

moze zamestnavatel preplatit len pol dna paragraf pri sprevadzani dietata u lekara a na druhy pol den dat neplatene volno, ak bolo na paragrafe od lekara uvedene "celodenne osetrenie"?

anesim
14. feb 2010

Mauzos, u nás v práci to berú tak, že ti odpočítajú ten celý deň a priepustka platí na ten celý deň.
No ja som sa chcela spýtať, ak vyčerpám za rok tých 7 dní, na kt. mám nárok a potrebujem ísť s malou k lekárovi, normálne si môžem zobrať priepustku a nebudem to mať len platené alebo ako?
lebo ja som na konci roku mala už vyčerpané všetko a potrebovala som ísť k lekárovi a musela som si na to zobrať dovolenku alebo dohodové voľno ( to si môžme zobrať dva krát zy rok na čo my potrebujeme )

mauzos
14. feb 2010

No ved aj u nas to tak bolo, ze mi preplatili cely den. Ale teraz bol s malym manzel a zaplatili mu len pol dna a na druhy pol dna mu dali neplatene volno 😠 Vobec sa mi to nepozdava. Vraj maju od noveho roka nejaky interny predpis, ale podla mna tym porusuju zakonnik prace ...

Myslim, ze bez naroku na mzdu mozes ist k lekarovi kedykolvek, ak uz mas vycerpanych tych 7 dni.

ingulka
18. feb 2010

ahojte, ako je to vlasne s OCR? som prvykrat na nej.... takze ma zaujima vsetko...

kto to vyplaca? cely podiel poistovna alebo nejaku cast zamestnavatel a nejaku cast poistovna?
co v pripade ak potrebujem byt viac ako 10 kalendarnych dni na OCR?
ake percenta z platu sa pocitaju?

vopred dakujem

maznacik007
18. feb 2010

ingulka... vyplaca ju socialna poistovna od prveho dna a je to 50 percent vymeriavacieho zakladu z platu rata sa to na kalendarne dni... a preplatene bude len 10 kalendarnych dni. potom uz je to neplatene

ingulka
18. feb 2010

maznacik007... dakujem

a co v pripade ak potrebujem viac ako 10dni? ... je to zo strany zamestnavatela akceptovane ako neplatene volno? alebo ako to je?

medolenka
18. feb 2010

možu mi bežať dve očr na obe deti súčastne a preplatia mi ich?? Už som preštudovala snaď celý zákon o soc. poistení a nikde ani zmienka

Ingulka všetko nad 10 dní je neplatená očr...

anesim
18. feb 2010

Medolenka, myslím, že nie. Ja som minulý rok chcela na seba PN-ku a bola chorá aj malá a na tú som chcela OŘku, ale obidve som nemohla mať naraz. Aj keď OČR vypláca SP a PNku prvých tuším 10 dní zamestnávateľ , ale nedalo sa to. Tak vde OČRky pochybujem.

maznacik007
18. feb 2010

medolenka nie.. budes mat jednu ocr ani ocr a Pn nie je moze pre jednu osobu cerpat sucastne...

ingulka ak to bude viac ako desat dni.. tak zamestnavatel to musi akceptovat ale lepsie by bolo keby si sla ty na PN myslim finanacne... po tom desiatom dni...

medolenka
19. feb 2010

bola som na socialke a pani pri okienku mi povedala , že dve očr možem (ale na dve deti) susede takto preplatili!! má dvojčatá a vždy sú choré naraz tak dáva na obe a dostáva duplovanú očr!!
v zákone síce je že nemožeš brať dve dávky naraz z jedného poistenia (PN+očr, MD+PN, MD+Očr, PN+očr), ale pod tým je veta, že očr sa dá uplatniť raz na jedno dieťa jedným rodičom, čiže ak máš dve....
normálne som zúfalá, lebo nikto mi nechce 100% potvrdiť , že to potom nebudem musieť vrátiť!!!

jankkam
19. feb 2010

ahoj gapa
potrebovala by som vedieť že keď je niekto nezamestnaný a nastúpi do práce bude pracovať napr. 4 dní a pôjde na maródku má na ňu nárok a ako sa to bude počítať
ak bude mať za tie 4 dni napr. 250eur vypočítajú mu maródku z toho alebo ako to je?