Mám nárok na daňový bonus?

alfirin17
17. nov 2020

Ahojte.
Otec mojho dietatka si uplatňuje danovy bonus v ceskej firme pre ktorú pracuje. Ja som nastúpila do prace na Slovensku a zijem v spolocnej domácnosti s mojou dcerkou (on s nami nezije).
Mam aj ja narok na danovy bonus? Mam nejaké prednostne pravo? Ako postupovat? Ďakujem

anos18
19. nov 2020

@rachel36a a samozrejme oba má nárok a veď otec si na SK nič neuplatňuje. Náš daňový zákon porušený nebude. A to,že on porušuje český zákon o dani z príjmu,tak to nie je vec matky.

rachel36a
19. nov 2020

@anos18 ja nikde nepíšem ze ona poruseje nas danovy zakon..ved jej pisem ze si ma DB uplatniť lebo na neho ma narok. Oznamenie o tom ze otec pobera DB neopravnene je len pretob aby mala v ruke doklad ze ho na to upozornila. Tak nam to odporucali z DU. A tam to aj nas zanestnanec urobil, ked jeho ex piberala v CR DB ba deti ktore v opatere nemala.

anos18
19. nov 2020

@rachel36a napriek tomu,že matka otca neupozorni,že poberá bonus neoprávnene,ona si môže na Slovensku uplatniť

rachel36a
19. nov 2020

@anos18 ano, tvrdim snad ze nie? Poradila som jej len nech mu upozornenie posle... A zial niektoré firmy vyzaduju potvrdenie ze nepobera druhy rodic, napriek tomu, ze sa podpisuje prehlasenie...tiez som musela volat muzovej uctovnicke ze jej ziadne potvrdenie o tom, ze ja nepoberam DB neposlem lebo to nie je potrebne...ale viem ze niekde na tom trvaju, aj ked neopravnene

anos18
19. nov 2020

@rachel36a len ona sa s ním nechce asi rozhádat.

anos18
19. nov 2020

@rachel36a ale tvrdila si tiež,že nárok v dvoch štátoch nie je. Keby žili všetci spolu,a otec robí v ČR a bude tam poberat DB a potom si podá daňové priznanie na Slovensku a všetky príjmy budú vo vyňatí,aj tak bude mať nárok na bonus v SR. Takže narok je v oboch štátoch. Samozrejme to nie je tento prípad. Ja len tvrdim, že slovenského zamestnávateľa nemá čo zaujímať,čo sa deje v ČR. Slovenskému zamestnávateľovi treba povedať,že na SK si nikto bonus na dieťa neuplatňuje.

alfirin17
autor
19. nov 2020

Ahojte ja uplne chapem ze mam na to narok ale som v novej firme a kedze vyzaduju potvrdenie o tom ze si zrusil db v cr a to je nerealne tak s tym velmi vela neurobim. Toto je velka nadnarodna spoločnosť a zase nepotrebujem nech tu moju situáciu rozobera pol firmy. Ja bez toho prezijem, aj tak sa mam za tou pani zastaviť na dalsi tyzden tak s nou pokecam ale nechcem to velmi rozmazavat lebo čím menej o tebe vedia tym lepsie no

anos18
19. nov 2020

@alfirin17 tak potom v r. 2021 nepoziadaj zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane za rok 2020,ale si vypýtaj potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a daj si vypracovať za rok 2020 daňové priznanie a tam si daňový bonus uplatnis

alfirin17
autor
20. nov 2020

@anos18 super napad! Dakujem. Takže to mam dat vypracovať nejakej ekonomke?

anos18
20. nov 2020

@alfirin17 áno,nájdeš si niekoho,kto robí daňové priznania a vypracuje ti daňové priznanie, v nom si uplatnis daňový bonus na dieťa. A nemusíš sa báť, že budeš mať nejaké problémy s našou finančnou spravou, na dieťa si na Slovensku nik iný neuplatňuje bonus,uplatnis si ty.