Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mám nárok na dávku v nezamestnanosti?

cichlidka
12. dec 2012

Ahojte, prosim vas vedeli by ste mi poradit ci mam narok na davku v nezamestnanosti? Bola som zamestnana od 1.9.2008 na dobu neurcitu. Od aprila 2009 PN rizikove tehotenstvo a nasledne MD+RD. Ku 3rokom dietata som dala vypoved a zaevidovala som sa na urade prace. Mam narok, ci nie? dakujem

mima4
12. dec 2012

@cichlidka musis mat odrobene dva roky pred nastupom na MD, takze podla mna nebudes mat narok.

gretka2
12. dec 2012

RD sa rata do odpracovanych rokov, takze ano, mas narok.

danadany
12. dec 2012

za posledné tri roky musíš mať odrobené dva roky, keď si na MD a RD ráta sa to ako zamestnaná, existuje aj taká finta kde po skončení RD sa to dá spraviť tak, aby si podporu dostávala 1200,- eur 😉

gapa
13. dec 2012

nárok určite máš. podpora sa ráta z vym.základu dva roky pred nástupom na RD (nie md), ak si teda 2roky pred zaevidovaním nemala vym.základ, len md a rd. (md a rd, ak trval prac.pomer sa do potrebných 730dní rátajú)

mamasik
8. feb 2013

Prosím o radu. KOnči mi RD.Odpracované mám spolu s RD ,6 rokov. Zamestnavateľ mi ponuka ine miesto vykonu práce,, dve hodiny cestovania. Ked si požiadam o vypoved sama mam nárok nadavku v nezamestnanosti? A musím dodržať vypovednu lehotu?

evita68
8. feb 2013

@mamasik zákonník práce, par. 157:
1) Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1.

je tam, že Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku

takže ked nemá pre teba prácu v mieste, kde si pracovala a nové ponúkané miesto je pre teba menej priaznivé, ako bolo pred nástupom na RD, nech ti dajú výpoved

ak si dáš aj sama výpoved, budeš mať nárok na podporu

mamasik
9. feb 2013

@evita68 Ďakujem pekne 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli