Mám nárok na ošetrovanie člena rodiny?

pipinka1
22. nov 2009

ahojte,

chcela by som sa opýtať či mám nárok na OČR:

po 3 rokoch som ukončila RD - u zamestnávateľa som ukončila prac. pomer dohodou a následne som nastúpila dňa 5.10.2009 u nového zamestnávateľa kde som zamestnaná doteraz. Potrebovala by som ísť na OČR so svojou dcérkou len neviem či mám nárok - t.j. či tam nie je podmienka odpracovania nejakého času kedy mi vznikne nárok na preplatenie OČR sociálnou poisťovňou.
dakujem

gapa
12. feb 2011

@gabrielkabj
môžeš. Ak si na pn a poberáš nemocenské, tak je zbytočné si v tom istom dátume žiadsť očr. LEbo počas poberania nemocenského nemáš nárok na ošetrovné. Ale inak nie je problém napr. 12skončiť pn a 13. začať očr.

gabrielkabj
13. feb 2011

@gapa tak Ďakujem veľmi pekne 😉

zuzana2706
26. feb 2011

pracujem na smeny 12 hodinove denna nocna bohuzial manzel je na operacii a mna caka nocna smena, mam vsak syna s ktorym nema kto byt doma cez noc ani poobede po skolke ked mi pada 12 hodinovka od 7-19.00. mozem si dat ziadost o 8 hod. denne? alebo co? dovolenka kym manzela nepustia z nemocnice a bude schopny chodit po maleho do skolky? DIK

cartridge
26. feb 2011

@zuzana2706 Však ak si normálne zamestnaná na TPP, máš predsa nárok na OČR z povinného nemocenského poistenia, choď k lekárke a požiadaj o OČR - platených je prvých 10 kalendárnych dní a je to 55 % z Tvojho VZ.

livka299
27. feb 2011

@cartridge no ale OČR nieje iba na osobu, ktorá žije v spoločnej domácnosti (a v domácom ošetrení)? Ja neviem či to platí, aj keď má manžela v nemocnici. Neviem či nebude najlepšie to riešiť dovolenkou..

zojka05
1. mar 2011

@gapa ahoj nevieš mi prosím poradit ohladne očr? v stredu bude 10 dní čo čerpám očr so synom,no nakolko sa jeho stav zhoršil,a ja nemožem od neho odíst,možem očr v stredu ukončit a zobrat si dva dni dovolenku a od pondelka čerpat dalšiu očr?Alebo musím íst na tie dva dni do prace?

gapa
1. mar 2011

@zojka05
môžeš aj čerpať dovolenku.
Aale záleží na lekárke, ako to urobí s tou očr. Musela by dať inú diagnozu. Ale akú? či takú čo nesúvisí? netuším, to bude vedieť už ona. By som aj ja bola zvedavá, ako to je.

zojka05
1. mar 2011

@gapa díky no skúsim sa ešte spýtat na to lekára a potom ti dám vediet,čo mi na to povedal....

zojka05
2. mar 2011

@gapa no takže je to tak ako si povedala,že po tých 10-tich dnoch treba očr ukončit a zobrat si den dovolenky alebo nv a potom si dat vystavit novú očr,ale z inou diagnozou,záleží od lekára čo tam napíše...

vikiz
2. mar 2011

Ahoj baby , potrebujem poradit: bola som vypisana s dcerkou od piatka do dalsieho pondelka , teda 11dni, lekarka mi odmietla dat paier na OCR do nedele /lebo v nedelu sa neordinuje/ , aby to bolo na 10 dni, nevedela ,alebo nechcela pochopit , ze je to len kvoli poistovni, a nemozem prekrocit tych 10dni, nakoniec sme sa dohodli teda, ze napise do piatka, no tym padom mne dva dni nepreplatia, stretli ste sa uz s niecim podobnym?

anesim
2. mar 2011

@vikiz aj kolegyňa tak bola s malou vypísaná, ale tam možno ide skôr o to, či ty pracuješ aj víkendy alebo nie. Ona robí pondelok - piatok a tiež mala OČR vypísanú len do piatku

vikiz
3. mar 2011

@anesim
no ja nepracujem vobec ,platim si len DNP takze to nemoze mat ziadny vplyv na to, navyse ten prvy vikend vtom v pohode zaratany je. mne to pripada ako system skus a uvidis co z toho bude, teda co ti uznaju.

gapa
3. mar 2011

@zojka05
dik 🙂

zuzana2706
12. mar 2011

prosim vas o radu. Od 2.7.2006 (sa mi narodil syn) - som bola na rodicovskej dovolenke po dobu tri roky. do 31.7.2009. Popri tom som pracovala a syn chodil do jasiel. Pocas toho som vsak dostala vypoved a od 1.8.2009-30.9.2009 som bola evidovana na UP (dva mesiace). od 1.10.2009 som trvale zamestnana, chcem vsak dat vypoved. Prosim vas, budem mat na rok na podporu v nezamestnanosti alebo nie? alebo iba za mna bude stat platit odvody? Prosim dajte mi vediet ak je to mozne co najskor, dakujem velmi pekne.

miriamr
12. mar 2011

@zuzana2706 nárok na podporu máš

jarulda
5. máj 2011

@gapa
Mám jednu otázočku. Ja som aktuálne na materskej dovolenke, dcérka ochorela a manželovi ktorý si platí DNP vystavila pediatrička OČR na 10 dní. Keďže s pôrodom to už mám na spadnutie a dočítala som sa , že v prípade mojej hospitalitácie v pôrodnici má manžel tiež nárok na OČR na staršiu dcérku, chcela by som sa opytať či sociálna poisťovňa preplatí obidve OČR keď presiahnu spolu 10 dní? A preplatia aj keď budú v jednom mesiaci? Prípadne ak sa náhodou budú prekrývať, alebo budú nasledovať bezprostredne za sebou? Budú tam vlastne dva dôvody na OČR-choroba dieťaťa-potvrdila detska lekarka a hospitalizacia osoby starajucej sa o dieta v suvislosti s porodom-potvrdi porodnica, ale stale len na to jedno dieťa. Tak len ci ma vyznam dat si vypisat OCR aj v porodnici...Vdaka za radu

gapa
5. máj 2011

@jarulda
to sú dva dôvody, nebude podla mna s tou druhou problém. Samozrejme ak by sa prekrývali, tak bude vyplácaná len jedna. A nepredpokladám, že prvá očr bude dlhšie ako 10dni.

skôr počúvam otázky, či ak je mamina s prvým dieťaťom doma, či môže manžel poberať na toto dieťa očr. Tam neviem, či niekedy nerobia problém, aj ked som sa s tým osobne nestretla.

jarulda
5. máj 2011

@gapa Dik. Ja som to s tym prekryvanim skor myslela takto. Manzel ma narok na OCR od 3.5. do 12.5. vratane kvoli chorobe dietata. Povedzme ze do porodnice pojdem 9.5. a budem tam do 15.5. Vyplatia len tu prvu OCR za 10 dni alebo aj tie dalsie tri dni co bude trvat druha OCR?

ada11
7. máj 2011

ja idem s oboma deťmi v júli na diagnosticko-liečebný pobyt do tatier /akoby to bola hospitalizácia, nie je to len liečenie, ale aj vyšetrenia /, na príjme mi pani povedala, že mám nárok na OČR, ale musí mi ju vystaviť pediater. Pobyt trvá 21 -28 dní. chcem sa spýtať, musím mať aspoň jeden deň pauzu medzi jednotlivými OČR-ami? Prvá OČR bude od. 4.7.-13.7, druhá môže byť už hneď od 14.7, alebo až 15.7. ? no a ak sa rozhodneme byť dlhšie , tak potom by mala nasledovať ešte tretia. samozrejme, raz na jedno dieťa, druhý raz na druhé a tá tretia OČR by mala byť zase na to prvé dieťa

kisska
7. máj 2011

@ada11 ak budes striedat OCRky medzi detmi, tak tam nemusi byt volny den, mozu sa aj prekryvat, ale vyplacat sa ti bude len jedna davka. Podla mna aj keby si bola len s jednym dietatom, tak ked jedna OCRka skonci 14., tak druha moze zacat hned na druhy den. NIe som si ista, ako je to s liecebnym pobytom, alebo s rovnakou diagnozou. Asi by nemalo velky vyznam obmedzenie na 10 dni, ale ked striedas medzi detmi, tak by to malo byt v pohode 😉

zelvi
12. máj 2011

ahojte prosim Vas je mozne odhlasit sa z DNP pocas OCR? Budem mat OCR zaplatene? Pokial viem, tak musim byt prihlasena pocas ocr, alebo nie? DAKUJEM

jajka78
23. máj 2011

Baby poradte,
svokra je po operacii zal.vreda, nebyva s nami,oproti cez cestu a potrebuje pomahat. Ja som na RD a platim si DNP(270 dni je splnenych).
Mozem ist na OCR? ak ano,kto mi ju vypise? jej lekar alebo moj? mam to ohlasit aj na SP, dokedy zaniest tlacivo,
musim to este niekde oznamit- Zdr.poist, urad pracce kedze poberam rodicak. diky

kisska
23. máj 2011

@jajka78 Ziadost ti da svokrin lekar, zaniest ho treba co najskor a staci len na SP. Aj ked terminy zalezia od pracovnicky. Uz som pocula aj take, ze aj zaciatok aj koniec OCRky (platia len 10 dni v kuse) staci doniest na konci. Ja som nosila do 8 dni zaciatok a rovnako aj koniec.

silvia123
23. máj 2011

Prosím vás počas OČR si nemusím platiť DNP (teda tých 10 dní?), potrebujem to vedieť blíži sa koniec mesiaca, podľa všetkého vtedy neplatím, je to ako pri PN-ke nie?, ale pre istotu sa chcem uistiť.

jajka78
23. máj 2011

@kisska,prosim ta, a to vypisujem ja, jej lekar, moj lekar? netusim...

kisska
27. máj 2011

@jajka78 vypisuje to svokrin lekar. Ty tam pridas svoje cislo uctu, kam chces peniaze a podpisujes.

kisska
27. máj 2011

@silvia123 hej, ked poberas akukolvek davku z np, vtedy si oslobodena od platenia.

katka888
15. jún 2011

@gapa
ahojky, mozem si prosim ta ujasnit pojmy?
zachvilu ideme do porodnice rodit a na co ma narok manzel, ak by s dcerkou ostal doma? to je to OCR, maxim 10 dni, plati sa z nemocenskeho a rata sa obdobne ako PNka? personalistka mu odporucila, nech sa radsej hodi na PNku, ze PNku mu firma podla internych podmienok doplaca na 100% prijmu, ale ak by vybral to OCR tak nie.
diky

gapa
15. jún 2011

@katka888
podla info od mamičiek,pôrodnica mu môže vystaviť očr na staršie dieťa, lebo osoba, ktorá sa o nu bežne stará je v zdrav. zariadení. Soc.poistovna platí ošetrovné 55% z vym.základu na kalend. den (pn je prvé 3dni podla zákona len 25%, od 4tého dna 55%, no u jeho firmy je asi zjavne finančne výhodnejšia pn, ak doplácajú až na 100% a paltí to zamestnávatel= no to je už predpokladám v kolektívnej zmluve, nie je to v zákone o sociálnom poistení), no to už sa musíte sami rozhodnúť.

jajka78
4. júl 2011

ahojte, je mozne si uplatnit OCR na mojho stareho rodica? citala som narok na osetrovne a z toho mi vychadza ze nie, len potrebujem dakoho kto ma skusenost aby potvrdil... dakujem