Mám nárok na ošetrovanie člena rodiny?

pipinka1
22. nov 2009

ahojte,

chcela by som sa opýtať či mám nárok na OČR:

po 3 rokoch som ukončila RD - u zamestnávateľa som ukončila prac. pomer dohodou a následne som nastúpila dňa 5.10.2009 u nového zamestnávateľa kde som zamestnaná doteraz. Potrebovala by som ísť na OČR so svojou dcérkou len neviem či mám nárok - t.j. či tam nie je podmienka odpracovania nejakého času kedy mi vznikne nárok na preplatenie OČR sociálnou poisťovňou.
dakujem

micinka74
14. aug 2011

potrebovala by som pomoct,chcela by som vediet,ci sa statny sviatok zaratava do tych 7 dni očr co je dane zo zakona

monr
14. aug 2011

Narok na ocr je max. 10 po sebe nasledujucich kalendarnych dni. Podla mna, nezalezi na tom, ci je alebo nie je sviatok.

renatkas
12. sep 2011

ahojte, ked budem v porodnici a manzel ostane na OCR s malym (som na MD - syn 18m), kto mu tu OCR vypise, v porodnici alebo nasa pediatricka? A potom to ma sam odniest na SP alebo to musi predlozit zamestnavatelovi a on to tam posiela? Dakujem.

adrioska
15. sep 2011

@renatkas myslim, ze mu ju vypisu v porodnici...ak je zamestnany, tak treba predlozit zamestnavatelovi... 😉

danncela
16. okt 2011

ahoj ja by som chcela vediet ci mam narok na ocr ak moj syn ma 15. rokov .ma zlomenu nohu a nevyhnutnu operaciu kolena. bol prepusteny po 3.dnoch do domaceho liecenia kde potrebuje moju pomoc aspon pokial si zvykne na tu velku sadru.dik za odpoved ☹ ☹

titkovamiriam
16. okt 2011

@danncela jasne normalne očr 😉 ,len neviem ako je platena dieta nad 10r.

mima595
17. okt 2011

@danncela - kedže OCR možes mat aj na manžela, rodicov, resp. svokrovcov...tak možes mat aj na dieta nad 10 rokov....rozdiel v plateni nie je....

adamko05
21. okt 2011

baby, neviete mi poradiť, ako môžem isť z OCR na OCR, či je to možné... som od pondelka so synom doma a potrebujem s ním zostať ešte do konca mesiaca.... a dovolenky toľko nemám... vie mi niektorá poradiť??
na nete som našla, že z OCR na OCR sa dá ist tak, že v druhej OCR musí byť uvedený iný dôvod (ale vobec si nepamatam, či tam nejaký bol)... tak nevie, či je to možné, či nie...

vdaka za rady....

anesim
22. okt 2011

@adamko05 musí byť uvedená iná diagnóza alebo mať medzi OČR jeden deň dovolenky alebo byť v práci. Ale záleží od Dr či ti tam dá inú diagnózu
A na OCR môžeš byť ako dlho chceš, ale platných je len prvých 10 dní, potom už nie, ale dom byť môžeš

adamko05
22. okt 2011

@anesim vdaka, toto iste som zistila.. skočím za dr. v pondelok, ked tak, dva dni budem doma aj "zadarmo" 😒 , čo už, ked nemám na výber 😒

miroslava21
28. okt 2011

ahojte, viete si prosím vám poradiť či mám nárok na očr ked som na úrade práce? požiadala som si o dávku v nezamestnanosti, ktorá mi ešte len bude vyplácaná. ale mám 3 r. syna, ktorý je často chorí a treba byť s ním doma. a na úrade sa treba dosť často zahlasovať a takisto rôzne sedenia, školenia. pracovníčka mi síce povedala, že ma ospravedlni len pn-ka, ale neviem či môžem poberať naraz aj podporu v nezamestnanosti a pn-ku, alebo očr (ak budem mať chorého syna). ...

maznacik007
28. okt 2011

pokial si si neplatila DNP so soc. poistovne min. 270 dni tak narok nemas ... teda vypisat si mozes dat ale zbytocne lebo od SP neodostanes nic... tak skor len nejake ine potvrdenie nech ti lekarka da

gapa
28. okt 2011

@miroslava21
to, že budeš očr, ťa ozaj neospravedlnuje z toho, že sa nedostavíš na UP, v den, kedy máš. Len ak by ta poslali niekde na školenie, či niečo také, tak myslím vtedy ta to ospravedlní.

lukinko
2. nov 2011

Ahojte,potrebovala by som poradit.
Syn je chory,je doma uz 10dni.Mala som naplanovanu dovolenku,ktoru som cerpala a tym padom som si nepytala ocr.Po kontrole znie verdikt - zostat este aspon tyzden doma.Mne vsak uz dovolenka skoncila a idem do sluzieb,s malym by bol doma manzel,ale potrebuje ocr.A tu je problem,nasa lekarka ju nechce vystavit,vraj v strede diagnozy sa to neda,ze bud vypise ocr hned na zaciatku choroby,alebo vobec.Mne to pride divne,ved na tuto diagnozu este ocr nebola a podla mna je jedno,od akeho datumu mi ju vypise ,hoci v karte ma zaznacene,ze sa lieci syn uz 10dni.Kocky,ako to je,prosim??????

lunnka
28. aug 2012

@gapa ahoj, mozno ste tu uz podobne pisali, potrebovala by som vediet, ako sa riesi, ked som na MD a potrebujem surne k lekarovi, kde nemozem vziat babatko. Ked ostane manzel doma, mozem mu dat nejako potvrdit OCR? Malu nemame kde nechat... zatial sme to riesili pol dnom dovolenky...dakujem

sisaha
28. aug 2012

@lunnka preco si manzel nevypise priepustku, ktoru das potvrdit ty lekarovi? Manzel ma narok na 7 dni v roku na lekara s dietatom, a 7 dni na seba, tak bud to riesit tak. Alebo v priepustke zaciarknut sukromna zalezitost a zamestnavatel je povinny ho uvolnit na nevyhnutny cas. OČR je zbytocna - slabo platena a oplati sa radsej pri riadnych chorobach dietata.

lunnka
29. aug 2012

myslela som, ze OCR je rovnako platena ako paragraf na seba.. ta kolonka sukromna zalezitost potom nemusi udat zamestnavatelovi dovod? neviem, no..myslela som, ci sa to da nejak poriesit bez toho, ze klameme..asi som mala dat potvrdit priepustku pre muza u mojho lekara..ak by s tym nemal lekar problem..dakujem 🙂
@sisaha

sisaha
29. aug 2012

@lunnka myslim, ze lekar s tym mat problem nebude. Paragraf je plateny tak ako keby bol v praci. Kolonka sukromna zalezitost - ak si to pojde dat podpisat sefovi, tak neviem ake maju vztahy - sef by sa nemal vypytovat, ak mu povie, ze je to na pol dňa, ale ak by sa pytal, moze povedat pravdu s tym, ze si ten cas nadpracuje..Ak donesie peciatku od lekara, je to ospravedlnena nepritomnost..

lunnka
29. aug 2012

@sisaha aha a ta OCRka je menej platena ako paragraf ked si beriem na seba? rovnako, pravda?

sisaha
29. aug 2012

@lunnka 55% z vymeriavacieho zakladu a max 10 dni.

jahodalr
4. feb 2013

Potrebovala by som poradit.... som na rodicovskej dovolenke s 2-rocnou dcerkou, momentalne ma skolila crevna chripka a lezim v posteli a potrebovala by som, aby mi manzel pomohol s malou. Podotykam, ze so nezamestnana na rodicovskej dovolenke. U koho si ma manzel pytat OCR? Moze si vziat OCR aj na mna u mojho obvodneho lekara?
Dakujem za rady!!!

jankastubka
21. máj 2013

Ja by som sa chcela spytat, ako je to ak chcem aby ma manzel sprevadzal pri porode. V robote mu povedali, ze priepustku moze pouzit len na odvoz do nemocnice. Ale ak sa chce zucastnit porodu tak si musi zobrat dovolenku. Je pripadne mozne, aby si na to zobral aj OCR - ci toto nie je dovodom pre OCR?
Alebo nemoze mat pripustku na cely cas? Ved predsa bude ma cely cas sprevadzat v nemocnici - alebo sa priepustka na manzelku pouzit neda?

engiii
19. mar 2014

@gapa ahoj prosim ta chcem sa spytat OCR je nejako rocne obmedzene alebo mozem mat hoci kolko pocas roka? A dve ocr v mesiaci, jedno na zaciatku a druhe zasa na konci mesiaca medzitym som 6 pracovala tak by mi mali zaplatit obe? Ďakujem

gapa
19. mar 2014

@engiii ak nejde o ten istý prípad, tj. to isté ochorenie u dieťaťa, tj. napr. je to chrípka a potom niečo napr. s rukou, tak ok. Nie je to limitované na počet, len v tom istom prípade len raz, tj. ak je chrípka a nastanú komplikácie,tak predpokladám sa to berie ako jeden prípad a neuznajú dve očr.

engiii
19. mar 2014

Na zaciatku mesiaca som mala 4 dni ocr to mal priedusky chytene.. Vyliecil sa 6 dni som chodila do prace a teraz ma zasa anginu tak by to malo byt o.k.. A za rok mozem mat kolko ocr, to nieje obmedzene?

maria009
22. máj 2014

poprosil o odpoved mám nárok na ošetrenie člena rodiny svokrvcov aj ked s nimi nežije ak áno kolko

katnor
21. sep 2014

Ahojte. Nasla som vyborny priamy link na zakonnik prace. Ziadne preklikavanie, vzdy aktualny. Mozno sa zide 🙂 http://zakonnikprace.psbs.sk/

oliinka
9. okt 2014

ahojte potrebujem poradit,som zamestnaná v skušobnej dobe a teraz som s malou na očr,ale zamestnávatelovi sa to nepáči tak myslím,že ked pridem v pondelok do práce dostanem výpoved,prosím vas som v nejakej ochrannej lehote,žeby som mohla ist na pn alebo na očr aby som dostala nejaké peniaze ešte potom?dakujem

miloslavmiloslav
30. júl 2015

Dobry. Chcel by som sa opytat? Teraz som sa zamestnal a potreboval by som nahle na mamu osetrovacku. Po akom case mi Pn toleruje zamestnavatel?