Mám nárok na ošetrovanie člena rodiny?

pipinka1
22. nov 2009

ahojte,

chcela by som sa opýtať či mám nárok na OČR:

po 3 rokoch som ukončila RD - u zamestnávateľa som ukončila prac. pomer dohodou a následne som nastúpila dňa 5.10.2009 u nového zamestnávateľa kde som zamestnaná doteraz. Potrebovala by som ísť na OČR so svojou dcérkou len neviem či mám nárok - t.j. či tam nie je podmienka odpracovania nejakého času kedy mi vznikne nárok na preplatenie OČR sociálnou poisťovňou.
dakujem

gapa
22. nov 2009

máš nárok na ošetrovné hned pri vzniku PP, tak isto ako aj na nemocenské. Len pri materskom je u "zamestnancov v prac.pomere" podmieka aspon 270dní nem.poistenia v podledných dvoch rokoch pred pôrodom.tfc

sue
22. nov 2009

...ja sa chcem spýtať na koľko dní v roku má osamelá matka s dieťaťom do 3.rokov nárok na "ošetrovné", viem,že sa píše 7dní,ale zaujíma ma,či je to 7dní pre matku + 7dní pre dieťa alebo 7dní dokopy pre obidvoch.

Ďakujem.

gapa
22. nov 2009

sue,
ty hovoríš o nároku na sprevádzanie na ošetrenie a vyšetrenie s dieťaťom a nie o ošetrovnom. Ošetrovné platí soc.poistovna max. 10dní od začiatku očr. To čo sa pýtaš ty platí zamestnávatel priemerom a je to na kalendárny rok 7dní na seba + 7dni na ostatných členov rodiny (nemusí byť len na dieťa) a zákonník práce myslím bližšie určuje, na koho je to možné.

sue
22. nov 2009

Gapa, ďakujem krásne - presne na toto som sa pýtala - ospravedlňujem sa, mám v tých termínoch oficiálny chaos.

sstefi
29. nov 2009

ak by som bola na očr, može príst kontrola zo socialky?

nika2007
11. jan 2010

prosim vas,viete mi poradit,som na md mam narok na ocr,alebo pn ? niesom dnp...diiik

nika2007
11. jan 2010

gapa,kde si ????

gapa
11. jan 2010

počas poberania materského nie.

nika2007
11. jan 2010

materskeho alebo rodicovskeho ?

delina1
12. jan 2010

Prosim vas, nevie niekto poradit ci ma manzel zo zakona narok na pracovne volno aby sa mohol starat o dieta, kym ja budem v porodnici s druhym?? V zakonniku prace som nasla iba, ze ma narok na volno aby odviezol a priviezol manzelku s porodnice... 🙂
Dakujem 😉

zuzana2706
11. sep 2010

neviete mi povedat, ked som riadne zamestnana, syn 4 roky ochorel, som na OCR, plati mi stat aj vikend alebo sviatok?
ked som na OCR od stredy do piatku, je pre mna lepsie ak som na OCR do pondelka? alebo sa to zbytocne natahuje?

aero
11. sep 2010

@zuzana2706
ja viem , že OCR môžeš brať 2 dni po sebe, potom dotoho vsunúť 1 deň dovolenky a zas 1 deň OCR
do mesiaca môžeš mať 3 vybraté OCR
aspoň tak to máme mi v robote
a počas jedného roka , môžeš využiť 7 OCR na dieťa a 7 na seba
neviem,či mám dobré info , ale tak by to malo byť...

zuzana2706
11. sep 2010

ja nemyslim jednodnove, ale viac dnove, ked som s nim doma kvoli angine a tak ...

vie11
11. sep 2010

Zuzana, ošetrovné je najviac na 10 kalendárnych dní za sebou, keď je dieťa aj naďalej choré musíš po 10 dňoch nastúpiť do práce a potom môžeš ísť znova na ošetrovné. Ja som to zatiaľ ešte nepotrebovala, ale moja kolegyňa áno. Pýtaš sa či to platia aj cez víkend, určite áno aj PNku platia cez víkendy a sviatky. Na PNke som už bola a mala som ju od pondelka až do nedele a platovo to bolo výhodnejšie, lebo mi zaplatili aj za sobotu a nedeľu a tak som až tak veľa na plate nestratila. Dúfam že som ti aspoň troška pomohla. Keď to chceš vedieť troška podrobnejšie, tak si googli daj ošetrenie člena rodiny a tam to všetko nájdeš.

lazika1
12. sep 2010

@aero neviem, ale podla mna to nieje OCR, ale P-čko, ktoré možeš využit 7krát do roka na seba a 7krát do roka na dieta, popr. na manžela, bez ohladu nato kolko máš detí, Očr je niečo iné, toto nieje určené kolko krát do roka možeš mat očr. no najdlhšie može trvat 10 dní, resp. len 10 dní budeš mat preplatených.

katka888
12. sep 2010

OCR je ošetrenie člena rodiny, narok je 7 dni v roku

mima595
12. sep 2010

@zuzana2706 - urcite nekonc OCR v piatok, stat plati aj soboty a nedele, tak si daj ukoncenie v nedelu a v pondelok nastup do skolky... alebo ak ides na kontrolu v pondelok, tak trebars ukoncenie v pondelok a nastup v utorok...
tym sa ti OCR stane aspon trosku rentabilnejsia, /teda ak v praci nepracujes aj v soboty a nedele/

@aero - to si popisala P - to možes podla Zakonnika prace mam 7 dni na seba a 7 dni na pribuzneho /deti, manžela, rodicov/
OCR - je platena 10 dni, dieta može byt OCR aj dlhsie, ale to sa už musis urobit tak, ako pisala vie11 - na 1 den prerusit OCR a potom cerpat novu.... a do roka nie je obmedzene množstvo OCR, len možes cerpat 3 OCR do mesiaca, myslim, že 1 OCR na 1 dieta a na 1 diagnozu do mesiaca... ale s tym poslednym už som si nie ista...

aero
12. sep 2010

@mima595 -tak prepáčte , myslela som , že to je to OCR 😒

zuzana2706
14. sep 2010

mima diky za info 🙂

zuzana2706
13. dec 2010

prosim vas, potrebujem poradit, pracujem na smeny 12 hodinove, avsak manzel ide na operaciu a syn mi chodi do skolky. To znamena ze budem musiet ist pracovat na 8 hodin denne, je nejaka moznost ako pracovat cca tyzden alebo dva na 8 hodin denne? nic ine mi neostava, nakolko nema kto iny byt so synom. Alebo mam ist na OCR alebo ake su moznosti?

katie.2906
4. feb 2011

Ahojte. Už zisťujem kade-tade, píšem kade-tade a zatiaľ žiadna odpoveď. ☹
Neviete mi niekto poradiť, či mám nárok na platenú OČR na dcérku? Ja som zamestnaná v školstve a manžel je oficiálne na RD. Našiel si však prácu na polovičný úväzok. V prípade, že by dcérka ochorela, musí zostať doma s ňou manžel a čerpá OČR on alebo ju nesmie čerpať vôbec alebo v prípade, že by nemohol zostať doma on, môžem ja čerpať ošetrovné? Viem, že "po strarom" to bolo tak, že partner, ktorý bol zamestnaný nemohol čerpať očr, v prípade že manžel/ka bol na RD. Zmenili sa nejako podmienky od 1.1.2011 s ohľadom na to, že aj partner na RD už môže pracovať???
Veľmi pekne ďakujem za akékoľvek reakcie.

miriamr
4. feb 2011

Môžeš čerpať OČR a manžel pokiaľ má pracovnú zmluvu a je z toho pracovného pomeru platené nemocenské, tiež môže čerpať OČR.

bubulka722
9. feb 2011

@gapa Ahoj! Prosím o radu ako je to s P-čkom na novorodené dieťa rodiča. Aj v tomto prípade platí spomínaných 7 dní v roku??? Je to dosť málo... Ďakujem!

gapa
10. feb 2011

@bubulka722
takže ty si nastúpila hned po MD do práce? Tak bohužial je to len 7dní, potom (ak bude viac ako 7dní) jedine neplatené, myslím (teraz neviem, či s prerušením poistenia v soc.poisťovni či bez prerušenia) alebo dovolenku. Ale aj manžel má nárok na 7dní, tj. ak sa dá, môže niektoré kontroly absolvovať on. Alebo ak je dieťa choré, tak samozrejme očr (tam nie je žiadny limit)

aha, tvoje dieťa má len vyše mesiaca, tak neviem, ako si to s tým Pčkom myslela.

bubulka722
10. feb 2011

@gapa Myslela som to kvôli čerpaniu P-čka manžela. Tak ale podľa všetkého je to len tých 7 Péčiek na člena rodiny.
Díkes!

miriamr
10. feb 2011

@bubulka722 7dní má P-čko zamestnanec na seba + 7 dní má na iné člena (dieťa, manželka)

katka888
10. feb 2011

ake mate skusenosti s cerpanim ocr-ka pocas rodicovskej dovolenky? nerobia lekari nejake problemy, ze ste doma na rodicovskej , tak vas netreba s dietatom " vypisat" ?

bubulka722
11. feb 2011

@katka888 Tak to záleží pravdepodobne len od vôle a ochoty lekára.

gabrielkabj
12. feb 2011

@gapa ahoj Gapa chcela by som vedieť či v jednom kalendárnom mesiaci môžem čerpať pár dní maródky so sebou a pád dní očr s dcérkou. Mala som táký prípad že som bola chorá ja a práve v tom okamihu bola chorá aj dcérka, alebo keby som ja marodovala na začiatku mesiaca a dcérka na konci mes. tak ako by to bolo? Dík 😉