Maródka počas rodičovskej dovolenky

mana85
8. nov 2013

Ahojte potrebujem poradiť 😔 takúto tému s podobným " problémom " som tu nenašla ak viete o nejakej kľudne ma usmerniie budem rada...

Takže poberám rodičovský príspevok a popritom som chodila do práce na dohodu ! Tá mi skončila 31.10 . 2013
idem do nemocnice tak budem na PN aby si môj muž mohol vziať OČR mno a teraz by ma zaujímalo s čoho mi bude vypočítaná maródka ?
pracovala som 5 mesiacov na dohodu počas rodičaku priemerne som mohla zarobiť 40-50 eur za jeden mesiac takže budem mať vypočítanú pn-ku s tejto sumy ? keď že po novom sa platia odvody aj dohôd ...
Alebo je možné že nedostanem žiadnu pn-ku keď bol môj plat tak nízky a tak aj odvody boli nízke ba až žiadne ?
Inak som pred nastúpením pracovala na zmluvu s dobou neurčitou a spĺňala som požiadavku na poberanie materskej ...
ďakujem za každú reakciu ....

dena1973
8. nov 2013

@mana85 Ak zamestnanec pracujúci na dohodu,má pravidelný príjem a je nemocensky poistený má nárok aj na nemocenské dávky. Ochranná lehota po ukončení prac. pomeru je 7 kal. dní ak zamestnanie trvalo 7 a viac dní. V tvojom prípade si ukončila PP 31.10.2013. Ochranná lehota, keď si bola nemocensky poistená ti uplynula 7.11.2013 (včera). Po tomto dátume ti nárok na nemocenské zaniká....

mana85
autor
8. nov 2013

@dena1973 Ďakujem za odpoveď ...
A to teda znamená že doktor ma vypíše ale maródku nedostanem lebo som robila na dohodu ? a ak by som nerobila na tu dohodu tak by som mala nárok ? dúfam že som to zrozumiteľne napísala 😅

dena1973
8. nov 2013

@mana85 V prvom rade ide o to, či si bola v sociálnej poisťovni nemocensky poistená. Ak si bola tak, nárok by vznikol, ale iba do 7.11.2013, lebo ochranná lehota po ukončení prac. pomeru je 7 dní. Ak ťa lekár vypíše na PN od 8.11. resp. neskôr už ochrannú lehotu nemáš a tým pádom ani nárok na preplatenie nemocenskej...
Nárok na nemocenské má každý kto je nemocensky poistený ako zamestanec (či už na dohodu s pravidelným príjmom, alebo na hlavný prac. pomer) resp. po ukonč. prac. pomeru (resp.dohody s pravidelným príjmom) stihne ochrannú lehotu....ty ju už bohužiaľ nestíhaš.... 😒

mana85
autor
9. nov 2013

@dena1973 ďakujem pekne 😉

dena1973
9. nov 2013

@mana85 Ak by si sa niekde zamestnala odpracovala by si 90 dní (bez PN, OČR....), tak by si mohla byť na PN z príjmu od zamestnávateľa kde by si pracovala. Ak by si sa zamestnala a neopracovala by si tam 90 dní (t.z. bola by si nemocensky poistená menej ako 90 dní), tak nárok by ti vznikol, ale iba z minima....

milluska
5. jan 2014

@dena1973 ahoj a da sa poberat sucasne rp a nemocenske? Bo niekde pisu ze ano (vraj pn je brana ako zarobk cinnost) a niekde ze nie. a ak som na rd bola aj cely minuly rok, aj teraz a sla bych na pn, mam narok na pn z minima? je tak?

empowering
5. jan 2014

ahoj chcem sa opytat som na predlzenej r.p.a k 31.12.2013 mi skoncil prac.pomer na dohodu urcitu mozem ist do sedem dni na marodku?som v tej ochrannej dobe aj popri tom ze poberam r.p.a mam sa ist znova prihlasit na dochodkove alebo az po marodke?dakujem 🙂

dena1973
6. jan 2014

@milluska Ak si ešte v pracovnom pomere a poberáš rodičovský príspevok, tak nemocenské za obdobie poberania RP ti nepatrí. V období poberania RP by si mala mať prerušené poistenie, ktoré dáva zamestnávateľ....(vtedy ti sa registruješ na soc. poisťovni na dôchodkové poistenie). Ak po ukončení RP trvá PP, tak znova je nárok na všetky nemocenské dávky. Ak ukončíš RP (pracovný pomer trvá), tak môžeš poberať PN. Príjem na výpočet, ak si bola v minulom roku (celý rok) na RP sa ti bude počítať z pravdepodobného vym. základu, ktorý ti určí zamestnávateľ.

milluska
6. jan 2014

@dena1973 dakujem pekne za odpoved

dena1973
6. jan 2014

@milluska Nemáš začo.... 🙂

empowering
6. jan 2014

@dena1973 ahoj chcem sa opytat som na predlzenej r.p.a k 31.12.2013 mi skoncil prac.pomer na dobu urcitu od zajtra idem na PN kedže som v OL....tomuto rozumiem ,ale chcela by som vediet ked sa prihlasim na DNP a na duhy den pojdem na OčR,PNa zaplatim si max.VZ dostanem aj max.PN prip.OčR????alebo musim platit DNP 26tyždnov aby som mala narok na max PN?? a dovtedy si platim len minimalny VZ.a kolko je maximalny VZ?cca 1200eu dakujem za odpoved velmi by som potrebovala poradit 🙂 🙂

dena1973
7. jan 2014

@empowering Aby si mala nárok na max. nemocenské dávky, tak musíš platiť 26 týždňov z max. VZ

empowering
7. jan 2014

@dena1973 dakujem 🙂

dena1973
7. jan 2014

@empowering Nemáš začo... 🙂