Môže dať triedna podnet sociálke za 2 dni bez ospravedlnenky?

samanta82
18. jan 2015

Ešte v decembri min.roku 18-19.12. bolo synovi zle ale lekárovi sme nešli.Zabudla som požiadat jeho ošetrujúceho lekára o ospravedlnenky a synova triedna sa mi vyhráža socialkou ak do týždna potvrdenie od lekára neprinesiem.Od vtedy je už mesiac a pediater mi už zrejme nebude moct dat potvrdenie.Čo urobit,čo može triedna? Som bezradná ☹

meluela
18. jan 2015

to co sa deje v tom skolstve .. ved vzdy stacilo na bezne choroby ospravedlnenka od rodica ...
pri 12 rocnom dietati je 100x praktickejsie a aj pre pacienta menej bolave nechat ho chripkou s beznym priebehom doma sa liecit, nez sa trepat k lekarke a cakat tam dve hodiny v cakarni nech tam chyti este nieco k tomu ... plus zaplatit 4 eura za potvrdenku
zakomplexovane chudery su to a nie ze plnia svoje povinnosti ... len si nieco dokazuju

sorciera24
18. jan 2015

@meluela zakomplexovane chudrey? ty si rodic jak vysity!....ak ma v skolskom poriadku napisane, ze len 3krat moze ospravedlnit rodic, tak to tak je a hotovo!.....pani si je toho este aj vedoma...tak enviem, co ma za problem?.....kazda skola ma iny sk. poriadok a ten maju respektovat ziaci, rodicia i ucitelia....len ho treba precitat a aj dodrziavat....
u nas napr. moze rodic ospravedlnit 2 dni...ak sa to opakuje prilis casto, moze ucitel pozadovat potvrdenie od lekara....tak je to v sk. poriadku a hotovo.....
zakony tiez musime dodrziavat, nie?.....
s tou socialkou je to trochu prehnane, uznavam, ale pozadovat od lekara potvrdenie, na zaklade toho, co pani napisala ucitelka moze....

emily76
18. jan 2015

@meluela teda, nie so ucitelka, ale fakt nechapem, preco si ich nazvala zkomplexovane chudery... na zaciatku skolskeho roku vzdy triedna povie, kolko moze rodic dietatu ospravedlnit dni... ale ked som rano zavolala, ze syn je chory a nepride, tak nikdy nebol problem aj ked to uz bol dalsi den.. lebo triedna vedela, ze nevymyslam dodatocne nejake ospravedlnenie absencie... a to, ze musia na socialku hlasit absenterov je zakon.. to si tiez nevymyslela nejaka chudera ucitelka, ale jej to je nariadene zhora.. a predstav si, ze ak to neurobi, moze byt postihovana... tak co, necha sa kvoli nejakemu decku vyhodit z roboty?? Ty by si sa dala?? Ved mamicka vie, ze urobila chybu.. na jej mieste by som isla za riaditelkou a skusila sa nejako dohodnut s nou.. ale nie vyskakovat, ze ja hento a moje dieta toto....

demartka
18. jan 2015

U nás môže rodič ospravedlniť až 5 dní,ale ak dieťa nepredloží ospravedlnenku do 3 dní,bude mať hodiny neospravedlnené.máme to v školskom poriadku a tiež platí zákon,že škola je povinná hlásiť zãškolãkov.aj učiteľky musia dodržiavať zákony a učíme to aj deti-zákon sa má dodržiavať.odporúčam v deň neprítomnosti zdvihnúť telefón a oznãmiť-moje dieťa nepríde,lebo....a dohodnúť sa s lekárom-ak moje dieťa dieťa bude mať napr.nádchu,nie je potrebné vás navštíviť a je možné dať pečiatku?podľa mňa je nezodpovedné riešiť ospravedlnenku po mesiaci.ak viem,ze moje dieťa v škole nebolo,tak viem aj to,že ospravedlnenie potrebuje a teda mu ho napíšem alebo navštím lekára.a neviem si teda predstaviť,ak má dieťa raz za mesiac nejaký zdravotný problém,potrebovali by ste na rok 20 dní?aby aspoň2 dni zostalo doma?a zase-vec názoru-soplík nie je choroba a už 12 ročný by to fakt mohol zvládnuť a nasivinom a vreckovkami...

cacianka
20. apr 2015

poznám "mamičku" - 10 r. dcérenka im doma slúžila ako opatrovateľka pre starých rodičov.
babke bolo zle - nejde do školy, dedovi bolo zle - zase zostala doma, babku bolela noha - doma, dedka seklo - doma. ked ochorela malá, tak samozrejme doma.
za necelý šk. polrok (3,5 mesiaca) nazbierala 96 chýbajúcich hodín, nejakých 20 od lekárky pre dievča, ostatné iba od matky že ju bolela hlava....
Otec sa neustále zaujímal (nežijú spolu už vyše 10 r.), telefonoval, stretávali sa s dcérou, ale toto sa nepochválila. aj učiteľke zakázala informovať otca o dcére, učka mala obavy a povedala mu iba všeobecne, že je všetko v poriadku.
až v polke januára trochu zvýšil hlas na učiteľku že predsa má právo na info a tá pod troškou nátlaku a po zistení že nie je všetko tak ako nakecala matinka, ale že otec sa o dcéru sa riadne zaujíma, mu vysvetlila ako to je.
zistila, že matinka veľký záujem nemá, za rok a pol nebola v škole viac ako 1x, ignorovala pozvania školy na rodičká, na osobné konzultácie, od spolužiakov a susedov sa podozvedala že žiačka strážila starých, a až ked hrozilo že budú musieť kontaktovať sociálku, ochotnejšie informovala otca.
takže aj škola má zodpovednosť za dieťa v čase šk. dochádzky a ked nie je v škole, musí sa zaujímať čo sa deje.
potvrdenia od lekára a ospravedlnenky od rodičov sú úplne legálne doklady, tak ako vy nemôžete len tak odísť z práce, ale musíte mať priepustku potvrdenú lekárom, PN lístok prípadne podpísanú dovolenku.

skôr ako by som tvrdila že učitelia sú chudáci, to rodičia sú mešuge. za každú cenu "chrániť" svoje dieťa, maskovať jeho hovadiny, zastávať jeho evidentné chyby a neriešiť ich, ale útočiť na ostatných "tých zlých", veru to nie je dobrá cesta. rodičia majú vychovávať a učitelia vzdelávať, samozrejme v spolupráci a nie "hon na učiteľov", alebo "kladivo na učiteľov" (parafráza na čarodejnice...)
v oboch táboroch sa nájdu dobrí aj zlí
nie som a ani som nebola pedagóg - mám však reálne vnímanie a názory,
a zažila som - pracovala som v zariadení v budove školy a čo niektoré decká povystrájali, by ste neverili.