Nárok na paragraf pre manžela.Má naň nárok?

junovka
26. jan 2008

Chcela by som sa vas opytat, ci mate niektora skusenosti, s tym, ze ked som na materskej a potrebujem ist na odborne vysetrenie k lekarovi s babatkom , ci ma narok manzel na paragraf v ten den,aby siel s nami?Dakujem.

vojtisek2007
6. okt 2008

u nás to jde taky - mezi manželi - to je jasný, babičku,dědu, tchýni,tchána a naopak i vnuky, ....nejenže doprovázet, ale nárok i na ošetřování - jmenuje se to "podpora při ošetřování člena rodiny" a můžou ti ho vystavit až na 9dnů.....

yvetta
9. okt 2008

ahoj vojtisek mozes mi o tom viac napisat kde v zakone to najdem hladala som neuspesne 😒 a ako sa to pise do dochadzky ??? a este je to platene priemerom rovnako ako napr. dovolenka

yvetta
9. okt 2008

ooo, ale ja potrebujem ako to je CR 😀

yvetta
9. okt 2008

chcem vediet ci je aj v CR paragraf tak ako na SR 🙂

yvetta
9. okt 2008

uz som to nasla diki 😀 😀 😀

vojtisek2007
9. okt 2008

yvetta
- zákon č.54/1956 o nemocenském pojištění zaměstnanců - paragraf 25 - podpora při ošetřování člena rodiny - tam je všechno popsaný a je to i dost srozumitelný - ne jako většina našich zákonů 😀

yvetta
9. okt 2008

no je to velmi malo platene 😒 to radsej sa dohodnem so zamestnavatelom mame flexi pracovnu dobu 😅

ooo
9. okt 2008

yvetta - 😅 tak nic 😀 😀

zuzula6
14. okt 2008

Ahojte chcem sa spýtať, ako je to s výpočtom materskej.nejak sa v tom nevyznám.Nástup na materskú mám k 21.12., dieťatko sa narodí kon.januára 2009.od 1.12.2007 som v PP u jedného zamestnávateľa. za ktoré obdobie sa mi bude rátať materská , viete mi prosím aj poradiť ako si mám materskú vypočítať?
Ďakujem

vojtisek2007
14. okt 2008

zuzala - bude se ti počítat 12měsíců zpětně před nástpem na mateřskou, ale pozor od 1.1.2009 se výpočet trochu mění...

gapa
14. okt 2008

zuzula,
neviem prečo sa pýtaš na materskú v téme o paragrafe??? asi sa tu velmi ešte nevyznáš 🙂 nabudúce je lepšie sa pýtať v téme, ktorá s ozázkou súvisí 😉

ak terajší PP vznikol 1.12.07 a na MD nastúpiš 21.12.08 počas trvania tohto prac.pomeru, tak tvojím rozhodujúcim obdobím na výpočet materského je obdobie 1.12.-31.12.07

výšku materského si vyrátaš, ked si zoberieš tvoj vymeriavací základ pre nemoc.poistenie v tomto období (je to obvykle hrubá mzda, ak napr. neprekročila sumu maxima, čo je v 12/07 suma 28142,-.
Túto hrubú mzdu vydelíš počtom kalend.dní v tomto období t.j. číslom 31 (nepredpokladám, že si mala v 12/07 nejaké dni napr. PN, očr, neplat.volna, rodič.dovolenky.
Takto dostaneš denný vymeriavací základ. Z neho 55% je výška materského na 1kalend.den.

gapa
14. okt 2008

ešte zuzula, predpokladám, že si to uplatnuješ na slovensku

trpaslikg
7. jan 2009

vojtisek2007: vojaci z povolani maji pouze 7 dni, ted kdyz jsem byla po cisari tak si musel manzel vzit neplacene volno protoze se uznava jen tech 7 dni v mesici...mame doma postizenou holcicku, ktera se musi nosit, byl s ni doma zacatkem listopadu 4 dny to jsem byla hospitalizovana a pak koncem listopadu kdy jsem mela planovany porod to bylo 5 dni a pak od detsky mel jeste papir na dalsi dva tydny, protoze jsem se nemohla o dceru starat aniz bych ohrozila svoje zdravi...existuje nejaka vyjimka, kdy se muze brat vic dni nebo jsou opravdu lide v nasi situaci bezradni...

vojtisek2007
7. jan 2009

trpaslig - ale normální ošeřování na člena rodiny je max 9 dnů - proč by vojáci měli mít jen 7 -to nechápu, jaký zákon to upravuje ????

trpaslikg
7. jan 2009

vojtisek2007: nejaky vojensky, proste maji jen sedm, my se taky divili, ale je to tak...oni maji vsechno jimak... ☹

dupinka
7. jan 2009

neviem ako je to v CR, ale na slovensku plati pre vojakov zakon o statnej sluzbe profes. vojakov. V tejto otazke odkazuje na zakonnik prace, kde ze zakotvenych 7 dni.

vojtisek2007
7. jan 2009

trpaslig - tak mě napadá jediná věc a to - aby manžel šel na neschopenku 😒

trpaslikg
7. jan 2009

😀 😀 😀

vojtisek2007
7. jan 2009

teda samozřejmě v tom případě, pokud smí být vojáci nemocní víc než třeba 7 dnů 😀 😀 😀

trpaslikg
8. jan 2009

tak to snad ano... 😀 😀 😀

sorathia
24. feb 2009

Tak sem se tu nejak nedocetla jak to delate kdyz jdete k doktorovi a nechcete s sebou tahat dite. Nemyslim tim zadne nemoci, proste prevence u zubare, na gynde, u prakticke doktorky, na ocnim a kdo vi kde jeste.... prece jen semtam nejaka ta udrzba je potreba...

Nevim presne co to je ten paragraf... jedine co sem nasla je termin "osetrovne" vyplaceny socialkou.... coz se podle meho vztahuje na dlouhodobe zalezitosti a ne na 3 hodiny ktere jsem u doktora.

Je to nekde nejak osetreno nebo je to ciste na dobre vuli zamestnavatele?

vojtisek2007
24. feb 2009

sorathia - když jdeš na preventivní prohlídku - kamkoliv - oční,ušní,nosní,obvo´dák...gynda - tak v práci dostaneš propustku - kterou ti mudr potvrdí, žes tam byla - na propustce máš na to 4 hodiny si to oběhnout. A dítě hlídá manžel nebo babička, nebo kamarádka.... 😉

sorathia
24. feb 2009

vojtisek:ale kdyz jsem na rodicaku, tak v praci nedostanu nic neb nepracuji a potrebuji zajistit hlidani (jinou moznost nez manzela nemam) a zajima mne jak ziska volno z prace manzel

xuan
24. feb 2009

no ja bych se chtela zeptat kdyz jsem maminka samoziv.a jsem treba nemocna mam 40 horecky jestli dostane nekdo z rodiny na malou paragraf nebo i v horeckach se musim o malou postarat dekuji mooooooooooc

sorathia
24. feb 2009

xuan: http://aktualne.centrum.cz/finance/online-porad... zda se ze se samozivitelka, pokud tedy nezije s rodici musi starat sama....

vojtisek2007
24. feb 2009

xuan - paragraf - ošetřování na dítě dostane klidně i babička nebo dědeček, ale musí mít s dítětem stejné trvalé bydliště...jinak se musíš starat sama

sorathia - promiň, to mi nedošlo, že se ptáš takhle - ale myslím, že i to jde, zkusím přesně pohledat

xuan
25. feb 2009

jo tak jsem to myslela protoze znama mela 40 horecky a 2 mesicni miminko a o to se starala babicka protoze mamka se nemohla ani pohnout tak jsem chtela vedet jestli to jde normalne nebo zalezi na doktorce prece kdyz je nekdo nemocny a tim nemyslim jen nachlazeny a ma tak male deti tak si myslim ze by mel dostat nekdo paragraf ne?????

gapa
25. feb 2009

xuan,
ide o to, či ozaj ide len o paragraf, t.j. sprevádzanie vnučky na vyšetrenie k lekárovi alebo ti ide aj o vyplácanie ošetrovného (neviem, či aj v čr je to takto nazvané).

Na slovensku babička
- má nárok na § t.j. na platené volno na nevyhnutne potrebný čas na sprevádzanie vnučky (rodinného príslušníka) na vyšetrenie alebo ošetrenie, a to max. na 7dní v kalend.roku zákonník práce § 141 ods.2 písm.c bod 1., ale
- nemá nárok na platenie ošetrovného zo soc.poistovne. Na ošetrovné na choré dieťa má nárok rodič, osvojitel dieťaťa alebo manžel matky dieťaťa alebo rodič, ktorý má dieťa v starostl.nahrádzajúcej starostl. dieťaťa. § 39 ods.2 + ods.1 písm.b bod.3 zákona o sociálnom poistení

aspon tak tomu rozumiem ja,
podla toho, či ti ide o paragraf alebo o ošetrovné (očr-ku) treba zistiť v čr

xuan
25. feb 2009

jde mi o to kdyz budu treba nemocna nebo v nemocnici jestli moje mamka muze byt s ni doma a v praco to bude mit placene tak jak kdyby byla nemocna ona chape to tu nekdo??????