Nárok na podporu v nezamestnanosti po ukončení rodičovskej

lillik3
2. jan 2017

Prosim o radu. Tento rok (2017) koncom februara mi konci RD, toho casu som evidovana ako zamestnanec, ale do prace sa vratit nemozem (uz je podpisana dohoda o ukonceni PP)... Pocas MD som pre danu firmu pracovala (brigadne) po cca 10mes som opat nastupila do prace na TPP a muz nastupil na RD. No v praci sa to cele skomplikovalo a ja som nastupila na PN od 12/2014 do 04/2015 a potom opat na RD az do toho casu...je nejaky narok na podporu a z coho sa bude ratat podpora? Dakujem

zalka
18. feb 2018

@aeneas takto ti preplatí dovolenku ale nečerpeš ju takže ti neovplyvní výšku podpory, lebo sa nebudú platiť odvody do SP v takom pr ípade.
Ak chceš max. podporu treba RD ukončiť štvrtok, piatok čerpať dovolenku a ani to sa nedá lebo je to veľká noc a piatok je voľno ...

takže musíš si vybrať iný termín napr. skončenie RD 27.2. čerpanie dovolenky 28.2. skončenie PP 28.2.

aeneas
18. feb 2018

@zalka asi si myslela termin 27.28. marec, nie februar, lebo to oznamenie musim dat mesiac dopredu. Ale aj keby to tak bolo a skoncim 27.3 RD, 28.3. cerpem dovolenku a zaroven koncim PP, mna zaujima, ci zamestnavatel je povinny mi toho 28.3.2018 tu dovolenku preplatit, alebo sa moze rozhodnut,ze mi ju preplati po skonceni PP, kedy by mi uz max. davka nevysla, vdaka

zalka
19. feb 2018

@aeneas mal by k poslednej výplate .. a nie po nej ... a písala som február aby si vedela že ak sa dohodneš tak aj teraz môžeš skončiť RD a PP

aeneas
19. feb 2018

@zalka aha, dakujem. Ja asi ale dam az na marec, aby nemali problem s tym,ze som ich neinformovala mesiac dopredu, este si tie datumy zosuladim, za
tial dakujem
pekne

aeneas
19. feb 2018

@aeneas este sa spytam, to ukoncenie dohodou moze byt aj 27.3. a koniec RD 26.3. nevadi, ze to nie je koniec mesiaca, ci?

aeneas
19. feb 2018

@zalka este sa spytam, to ukoncenie dohodou moze byt aj 27.3. a koniec RD 26.3. nevadi, ze to nie je koniec mesiaca, ci?

aeneas
19. feb 2018

@zalka ak napr. 27.3. ukoncim PP,od 28.3.budem evidovana na UP mozem si dat ziadost o odnatie RP napr. k 4.4/aby mi vznikol este narok na RP v aprili/ a tym padom i ziadost o manzelove materske k 4.4.hoci budem evidovana na UP od 28.3., tak mi potom davku v nezam. priznaju od 4.4., alebo moze sa stat,ze ju nepriznaju,kedze v zaciatkoch evidencie este poberam par dni RP?vdaka

aeneas
19. feb 2018

@evittam
@zalka
Este ma napadlo, ci vobec v mojom pripade by mi aj ten 1 den prace a preplatenia dovolenky u zamestnavatela pomohol, kedze mali mal este len 31.1.2018 2 roky, cize v dvoch poslednych rokoch nemam len RP ale aj matersku dovolenku, tak by sa to potom ta davka v nezamestnanosti nepriemerovala s VZ z materskej dovolenky? vdaka

zalka
19. feb 2018

@aeneas MD je dávka nie mzda ... podpora sa ráta zo mzdy

evittam
20. feb 2018

@aeneas Tak ako pise
@zalka .
MD nie je zdanitelny prijem.

krumpla
20. mar 2018

Ahojte, prosim vedeli by sme mi poradit. Retazova materska bola od 01.01.2009 - 05.04.2018. Zostatok dovolenky je 46 dni /priemer na 1 den 40 eur/ + bude vyplatene odstupne cca 2500 eur.
Ak by bola cerpana dovolenka do konca aprila a zvysna preplatena + vyplatene odstupne vysla by maximalna vyska davky v nezamestnanosti? dakujem.

majusqa77
20. mar 2018

@krumpla s najvacsou pravdepodobnostou ano

krumpla
20. mar 2018

@majusqa77 dakujem

mimuska1994
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aeneas
27. sep 2021

Dobrý deň,

Ak je možnosť prosím o radu pre moju známu. Pracovala ako upratovačka na 6 hodín denne /zárobok asi 300 EUR/ pred materskou. Chcela by som jej pomôcť, aby dosiahla max. podporu v nez. a aspoň. raz mala vyšší príjem. Jej dcéra bude mať 3 roky 04.01.2022.Zamestnávateľ nie je ochotný ju deň pred ukončením RD zamestnať a preplatiť zvyšnú dovolenku. Ak jej ju preplatí až po skončení prac. pomeru, tak jej to už nepomôže?Tam sa už neodvádzajú odvody do fondu v nezamestnanosti? Prípadne by jej pomohlo, ak by sa zamestnala po skončení PP /alebo počas?/ u nejakého SZČO hoc na 1 deň z vysokého VZ a potom sa je bude počítať podpora z tohto VZ? Počas MD a RD nikde nepracovala. Ďakujem krásne, veľmi by ste mi aj jej pomohli.

zalka
27. sep 2021

@aeneas áno ak sa zamestná u niekoho iného aj počas RD a bude mať vysokú mzdu ... tak potom sa jej bude podpora počítať z toho VZ ... ale pozor treba mať pracovnú zmluvu nie dohodu.

aeneas
27. sep 2021

@zalka ďakujem a stačí na 1 deň sa zamestnať napr. Z VZ 100 eur? Ten 1 deň musí u nového zamestnávateľa odpracovať ešte počas trvania RD, alebo to môže byť aj deň nasledujúci po ukončení RD a PP. A ešte jedna otázka, ak jej pôvodný zamestnávateľ preplatí dovolenku po ukončení PP, to nebude mať žiadny vplyv na výšku podpory? Ci sa to nejako nespriemeruje s tym 1 dňom u nového zamestnávateľa. Veľmi pekne ďakujem

zalka
27. sep 2021

@aeneas ak len preplatí tak ako si správne podotkla , tak nebudú sa platiť odvody z toho, takže to nijako neovplyvní výšku podpory.
Je jedno kedy, či počas RD, či po skončení RD. A áno VZ 100e bude max. podpora, ale určite by som aspon pár dní odrobila.

aeneas
27. sep 2021

@zalka ďakujem a prečo viac dni? Myslíš ze by to mohli nejako presetrovat zo sociálky? Resp. musí nový zamestnávateľ odvádzať odvody i počas sviatkov a víkendov, alebo, ak jej dá zmluvu na upratovačku, kt pracuje len 5 dní v tyzdni, tak len počas prác. Dní?

zalka
27. sep 2021

@aeneas a neni to hlúpe zmluva upratovačka a taký plat ak prídu na kontrolu... jasne že môžu prešetrovať účelnosť ... ako keby nejakú pozícia manažér ... a dva tri dni .. tak by som brala ... ale upratovačka a denný plat 100e .. wau ...

aeneas
27. sep 2021

@zalka máš pravdu, aj 80 eur bude dosť na max. Podporu a náplň práce skôr asistentka, alebo neviem. Ja som sa nikdy s presetrovanim zo strany sociálky nestretla, ale asi sa to fakt deje. Ja by som jej tak chcela pomôcť, škoda, že jej zamestnávateľ nechce. A za tie víkendy a sviatky platí zamestnávateľ odvody tiež? Ak by sa zamestnala na viac dni

zalka
27. sep 2021

@aeneas platí len za dni kedy sa pracuje ... čiže určite neriešiť aby tam bol víkend .. sviatok hej za sviatok patrí mzda ak je sviatok v pracovný týžden ...

aeneas
27. sep 2021

@zalka 4.1.budemat koniec RD. A nastúpila by u nového z-la od 5.1. Do 7.1.2022 z VZ 80 eur. Takto by to malo byt ok. Ešte sa spýtam, poznáš aj nejaký konkrétny prípad, kedy sociálky vysetrovala takú účelovost? Ci vôbec do toho ísť, aby som jej nenarobila nakoniec viac starostí.

zalka
27. sep 2021

@aeneas ved to môže riešiť teraz .. aby tam nemala sviatok ... napr. že skúša

aeneas
27. sep 2021

@zalka ešte musí nájsť ochotneho szco, ktorý ju zamestná. Čiže mohla by to spraviť aj na 3 dni v októbri, alebo novembri počas RD? A prečo je ten sviatok problém?

zalka
27. sep 2021

@aeneas no tak má ukázať prácu a nie sviatkovať :D ale nie .. za tri dni potom plat 240e v hrubom ...
áno môže to spraviť aj v oktobri aj novembri ... aj decembri kedy vyhovuje

aeneas
27. sep 2021

@zalka ďakujem krásne, dám jej vedieť, dúfam ze nepostveme sociálku