Nástup do práce po rodičovskej. Čo a komu nahlásiť?

norik1
15. máj 2009

Ahojte,

viete mi niekto poradiť, čo všetko musím komu nahlasovať, ak sa vraciam do zamestnania na svoje pôvodné miesto? Neviem sa dopátrať k relevantnej informácii, či to nahlasujem SP, UPSVR alebo obom?
Rodičovský príspevok som mala schválený 10/2008, malý bude v lete so starou mamou a od septembra v súkromnej škôlke, myslím že príspevok mi zostáva v plnej výške....
Ďakujem za pomoc 😵

lula5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
emjee
9. júl 2010

@kristinka.s §157 zakonnika prace hovori o tom, ze po md alebo rd ta zamestnavatel musi zaradit na povodne miesto, ak je toto miesto zrusene, tak na inu pracu zodpovedajucu pracovnej zmluve - odkial mas info, ze ta moze (bez tvojho suhlasu) preradit na nizsiu pracovnu poziciu? podla mna ti musi dat miesto adekvatne tvojej pracovnej zmluve, ktora nadalej plati v plnom rozsahu (aj plat) - jedine ze by si dobrovolne podpisala dodatok alebo novu zmluvu, ale podla mna do toho sa nedaj natlacit, ak to ma byt pre teba nevyhodne

emjee
9. júl 2010

@barca25 ide o to, podla akeho zakona sa posudzujes (kedy si isla na md / rd?) podla noveho zakona od januara 2010 nemozes popri md / rd pracovat (su tam nejake vynimky - "obchadzky", ale dost komplikovane; urcite nemozes pracovat na dohodu)

gapa
12. júl 2010

@barca25
ozaj je to teraz s dohodami mamičiek komplikovanejšie. Ak však sa popri práci na dohodu o dieťa osobne staráš (dieťa by napr. spalo v kočíku pri tebe), t.j. nie niekto iný a dohoda by bola len na časť mesiaca, tak by nebol problém.

Zamestnávatel asi myslí, že vykonávať rovnakú=ZHODNú činnosť ako je predmet jeho činnosti môžeš vykonávať len s jeho súhlasom. vid § 83 Zákonníka práce. Ak by išlo len o OBDOBNú činnosť, jeho súhlas nepotrebuješ.

gapa
12. júl 2010

@pezincanka
Nárok na adaptačný pobyt dieťaťa máš. Je to na dohode s riaditelkou škôlky. Ale pre upsvar, SP je jedno či je dieťa v škôlke 1hodinu alebo 8hodín. Pre adaptačný pobyt nie su vynimky z dôchodkového poistenia štátom a splnenia podmienky riadnej starostlivosti o dieťa. Najlepšie by bolo nastúpiť do škôlky asi čo najneskôr a počas adaptačného pobytu čerpať riadnu dovolenku.
Od nástupu dieťaťa do škôlky by si už nemala byť podla zákona dôch.poistená štátom (ja som o tomto nevedela a odhlášku z dôch.poistenia som si dala až nástupom do práce koncom mesica a dieťa mi chodilo cca od 5teho do škôlky. Neviem či to kontrolujú, budú kontrolovať, no toto nie je doriešené

gapa
12. júl 2010

ešte
za oktober a november budeš mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných nákladov, najviac 164,22eur na mesiac. Treba o to požiadať do 6mesiacov t.j. do apríla. Tiež máš nárok na príspevok rodičovi vo výške myslím 2x41eur, ak do práce nastúpiš v sept.

barca25
12. júl 2010

@emjee no na matersku som nastuipila v aprily 2009 takze minuly rok..mala ma teraz jeden rocik..neviem ako to chodi..nakolko sa mi vyhraza://///..

barca25
12. júl 2010

@gapa no je to tak ze malu ma muz po skonceni dennej roboty-tj striham ked skonci pracu a on je pri malej..alebo cez vikend..mozem v tom pokracovat??i ked muz ma na tu cinnost zivnost ale robim to ja??? ale striham ako som pisala len ked pride z prace domnov alebo cez vik!!!je to proti zakonniku prace a moze sa mi vyhrazat??

loulou
19. júl 2010

Ahoj, prosím o radu, momentálne som na RD, ktorá mi končí 23,9,2010, dcérka bude mať 24,9,2010 3 roky a v bývalej práci som bola zamestnaná na dobu určitú. Dcérku mám prijatú do obecnej škôlky, bez presného dátumu nástupu, nakoľko ešte neviem či nastúpim do novej práce k 15,9 alebo až od 1,10. A tak sa chcem spýtať na pár vecí: 1)či je možné dať dcérku od začiatku septembra do škôlky aspoň na pár hodín denne a pritom neprísť o RP. 2)ak budem môcť nastúpiť až k 1,10 či sa treba ísť registrovať na UPSVaR, alebo nie, aby mi do budúcnosti nechýbalo tých pár dní, alebo či sa tie dni dajú nejako samostatne doplatiť. 3) chceme mať za nejaký čas 2 dieťatko a tak by som chcela vedieť koľko musím mať znova odrobené aby mi vznikol nárok na riadnu materskú. Ďakujem

gapa
19. júl 2010

@loulou
ak máš na rozhodnutí o prijatí do Mš dátum od 2.9.2010, tak nárok na RP za 9/2010 budeš mať, elbo splniš podmienky 1.9.2010 a to stačí. Ale od nástupu dieťaťa do škôlky si treba dať odhlášku do SP, lebo už nemôžeš byť podla zákona dôch.poistená štátom, lebo sa o dieťa budú starať aj v škôlke. Zdravotne môžeš byť poistená bud ako poberatle rodič.príspvku (odnímu ti ho od 1.10.2010, tj. teoreticky do 30.9. by si mohla byť predpokladám takto ZP štátom, alebo ak bude dieťa chodiť do škôlky max. na 4hod denne, tak môžeš byť ZP štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa podla zákona o zdr. poistení.
Nepíšeš kedy ti skončil prac.pomer. Ak pred viac ako 15mesiacmi od začiatku nového PP, tak treba byť nem.poistená aspon 270dní do pôrodu, aby nárok na materské podla teraz účinného zákona vznikol.

loulou
19. júl 2010

@gapa
Ďakujem za radu, dátum na rozhodnutí ešte nemám, dohodli sme sa, že mi ho pripíšu neskôr ale najskôr to bude od 6,9 takže to spĺňam. A ak dám napr. od toho 6,9 odhlášku, dôchodkové poistenie si budem musieť doplácať? A ak by som teda nastúpila toho 15,9 tak mi bude vyplatený plný RP

gapa
19. júl 2010

@loulou
dôch. nemusíš doplácať.
Neviem, ako a či nejako kontrolujú dochádzku do škôlky, no najneskôr daj odhlášku den pred nástupom do práce. Ak ide len o pár dní, možno by nemal byť problém.
RP je vždy vyplácaný v plnej výške, nikdy sa neráta na dni, ako je to pri materskom, t.j. dostaneš plnú výšku

loulou
19. júl 2010

@gapa
Ďakujem 🙂

gapa
19. júl 2010

aha a pre úplnosť, odhláška sa dáva do 8dní, t.j. ak by si dávala odhlášku s dnom ukončenia dôch.poistenia napr. 10.9., tak odhlášku treba podať do 18.9.

ivetah
19. júl 2010

@gapa - ahoj, snazila som sa prestudovat si tu, co mam robit v mojom pripade, ale nie som si ista, kedze ta nasa byrokracia je dost narocna 😀 😝 tak prosim o radu.
dnes som ukoncila RD, nastupila som naspat do prace, avsak cerpam si dovolenku do 31.7. tymto dnom zarven ukoncujem PP dohodou. dcerka este nema 3 roky. co mam teraz robit voci nasim uradom?
na socialke si mam dat odhlasku z dochodkoveho positenia a ostatne za mna nahlasi zamestavatel? este aj nieco ine? na urad prace asi nahlasit ukoncenie RD, ze?
potom budem nezamestnana, takze od 1.8. sa prihlasim na urad prace ako nezamestnana a budem dostavat podporu (mylsim, ze splnam podmienky). a na socialku treba nieco nahlasovat zase? kde este? toto uz fakt netusim... dakujem velmi pekne!

gapa
19. júl 2010

@ivetah
na SP odlhlášku do 8 dní od ukonč. RD (lebo máš iné dôch.poistenie)
na UP nahlásiť nástup do práce (aj ked vlastne, ked skončíš PP kooncom mesiaca, tak by si mohla RP poberať aj nadalej, ak sa o dieťa budešosobne staraať), ale tebe asi ide o vyššiu podporu? tak to musíš ukončiť poberanie RP. Ako to bude v tvojom prípade však netuším. Ak ho poberať už nechceš, tak ukonč. PP im nemusíš oznámiť a oni ti RP predpokladám odoberú od 1.8.

od ukonč. PP už nebudeš dôch.poistená ani v nezam., ani nemocensky ako zamestnanec.
Dôchodkovo môžeš byť poistená štátom len ak sa celodenne osobne staráš o dieťa do 6rokov. Niektoré maminy sú aj popri evidovaní na UP takto dôch.poistené.
ale nemám s tým skúsenosť.

ivetah
19. júl 2010

@gapa dakujem 🙂
len pre upresnenie: cize bud budem mat podporu alebo RP? napriek tomu, ze sa budem starat o dieta?
ako je to s prispevkom pre rodica? ten sa na mna nebude vztahovat?
a ked budem nezamestnana, tak si mozem dobrovolne platit nemocensku, kym to nejako neporiesim?

gapa
19. júl 2010

@ivetah
ak oznámiš na UPSVaR nástup do zamestnania na čerpanie dovolenky cca od 19.7.a ukončenie PP 31.7. a dieťa ešte nemá 3roky , tak môžeš nadalej poberať rodičovský príspevok. Podmienky splnaš. Ak však nehladáš prácu, tak sa nemusíš evidovať na UP, aj ked si nezamestnaná. Aj ja som nezamestnaná a čerpem RP. Na UP by si si musela hladať prácu, dokladovať to.
Takto môžeš byť zdravotne poistná ako osoba poberajúca rodič.príspevok, nie už ako zamestnanec. Musíš to ale zdokladovať v svojej ZP.
Od ukončenia PP nie si už poistná ako zamestnanec. Dôch.poistenie by si mala odhlásiť a nanovo dať prihlášku so všetkými prílohlami najneskôr 1.8, ak chceš byť súvisle dôch.poistená.

gapa
19. júl 2010

ano,
nemožno poberať aj RP a aj podporu.
Príspevok pre rodiča neviem, ked končíš PP. Neviem, či to musí nadväzovať po ukončení poberania RP alebo stačí, že si pár dní nastúpila. Netuším.

ivetah
19. júl 2010

@gapa dakujem velmi pekne 🙂 zajdem do poistovne a na UP a uvidim, co mi tam povedia. len som zistila z tychto diskusii, ze kazda "pani" povie inac... este raz vdaka 😉

romanelka2
29. júl 2010

Awojte poradte mi 25,6,2010 sa mi skoncila materska zamestnavatel ma nemal kam dat robyt tak mi dal zatial moju staru dovolenku teraz 3,08,2010 mam nastupit do prace ale on stale nevie kam ma da!!! mozem mu sama navrhnut odstupne? ☹ a aby ukoncil somnou pracovny pomer?

tatolu
14. sep 2011

@maznacik007 @gapa Pomoc 🙄
Pracujem v jednej veľkej organizácii 21 rokov. Počas trvania pracovného pomeru som bola na MD a RD. Riadna RD mi končila 9.4.2011, po kontrole zdravotného stavu najmladšieho (jedného z dvojek) mi predĺžili RD do 4.11.2011. Požiadala som zamestnávateľa o nástup do práce. Zavolali ma na pokec, z čoho vznikol normálny pohovor dokonca na nižšiu prac.pozíciu. Po 3 týždňoch si ma znovu personalista dal predvolať a ponúkol mi výpoveď dohodou 6 mes.odstupné + preplatenie dovolenky (30,5 dňa). Moje pôvodné pracovné miesto sa zrušilo. V práci v súčasnosti však prebieha výberové konanie na podobnú pozíciu. Evidentne ma tam nechce. U nás sa zmenilo celé vedenie...
Mám sa rozhodnúť, či chcem tú výpoveď odo dňa podania žiadosti o návrat po RD, alebo od 4.11., kedy končí predĺženie RD zo zdravotných dôvodov. Problém je ale aj v tom, že som podala na UPSVaR žiadosť o opätovné posúdenie zdrav.stavu. Gapa, Ty si písala, ale ešte v roku 2010, že poberanie rodičáku nemôže byť zároveň s nezamestaneckým. Stále to platí?
U nás je problémov viac, keďže manžel je nezamestaný od febr.tohto roku a v polovici februára tohto roku utrpela maminka mozgovú porážku a potrebuje stálu opateru.
Prosím, poraďte, čo je pre mňa najvýhodnejšie? Ak mi budú vypočítavať nezamestanecké z akej sumy mi budú rátať? Za opatrovanie maminky peniažky nedostávame - nemáme nárok 🤐
Inšpektorát práce mi cez telefón iba povedal, nech zoberiem tú výpoveď, ale možno je ešte aj iné riešenie 😒

gapa
15. sep 2011

@tatolu
ak je manžel nezaemstnaný, tak by mohol on byť poberatelom RP (ak nemá nárok na podporu) a ty môžeš byť evidovaná na UP a poberať podporu (stále platí, že počas poberania RP nemôžeš poberať podporu, ale by sa ti to posunulo na neskoršie obdobie). V tomto prípade bude nemusí byť evidovaný na UP, ale môže (ak nepoberá RP), zdravotne môže byť poistený štátom ako poberatel RP. Aj ked si nájde prácu, môže podla terajších zákonov nadalej poberať RP aj popri vykonávaní zárobkovoej činnosti, len by mal poberanie RP oznámiť zamestnávatelovi (kvôli zdr.poisteniu, mzdárka to nahlasuje).

Ak si v posledných dvoch rokoch pred ukončením prac.pomeru nemala ani 1den trvania poistenia v nezam. (t..j. ani den neodpracovala, nečerpala riadnu dovolenku, či nemala preplatený sviatok...) a máš v tomto období len obdobie čerpania RD, tak sa ti bude podpora rátať z vym.základov v obd. obd.dva roky pred nástupom na rodič.dovolenku (nie materskú). Ak nejaký vym.základ v obd. 2roky späť máš, tak sa bude rátať z neho. (ak ti bude vyplatené odstupné a preplat.dovolenka počas RD, tak sa z neho poistné v nezam. do soc.postovne neodvádza)

Čo sa týka dôch.poistenia, neviem, či môže byť dôch.poistený štátom len jeden z vás alebo vzhladom na to, že máte dvojičky by bolo možné, aby ste boli dôch.poistný štátom obaja. To bohužial neviem, ale nikde v zákone o soc.poistení sa to myslím nevylučuje. Podmienku riadnej starostlivosti splnaš, ak zabezpečíš riadnu starostliovsť o dieťa do 6rokov osobne alebo inou plnoletou fyzickou alebo právnickou osobou. Tj. aj ked sa on staráš osobne, aj ked sa on stará niekto iný plnoletý napr. z rodiny, známa, či niekto na živnosti, či je v jasliach, či škôlke. Toto by som si overila a napísala na poradnu soc.poistovne, ako je to, ked máte dvojičky, či je to možné aby ste si dali obaja prihlášku, každý na druhé dieťa (ak by si našiel manžel alebo ty prac.pomer, treba sa do 8dní odhlásiť). A bola by som velmi zvedavá, čo ti odpovedia (ak zistíš, daj vedieť, príp. aj na ip) A prihláška sa nedá vybaviť so spätným dátumom.

Tiež je možné, že od nového roku bude nejaká zmena, aj ked som zatial nepostrehla v tomto nič.

tatolu
15. sep 2011

@gapa Ďakujem za odpoveď 😉

hana1236
16. sep 2011

Baby, neporadíte čo s tým?končí mi RD po 6 rokoch pre zdravot.stav dieťaťa. Môj zamestnávateľ, zrušil pobočku v NR a zostala firma len v BA, zrušené je aj moje miesto. Takže som zamestnávateľovi poslala list, kde mu mesiac pred skončením RD píšem, že dňa 9.10 mi končí riadna RD a teda dňom 10.10 nastúpim do riadneho prac pomeru,ktorý mi podľa pracovnej zmluvy stále trvá...Dnes mi volal konateľ,že čo s tým myslím,že nemajú pre mna prácu...a že teda napíše mi skončenie prac.pomeru dohodou na 10.10.Načo som mu povedala,že dobre ale podla §63,odsek 1,pís. a,A on že prečo to robím, že on mi to nedá, že čo tým sledujem,že odstupné mi nedajú,že firma je pomaly v krachu....a že šípy z toho problémy atd.Že ja som po 6rokoch pre nich cudzia osoba,len na papieri...Takže som mu povedala, nech mi to pošle písomne čo mieni, a budem teda potom na to reagovať tiež písomne.Takže čo môžem urobiť, ked som v práve a asi sa ho nedomôžem nijak? ked sa nedohodneme a bude už 9.10, môžem sa na chvíľu dať na PN, pomohlo by to niečomu?budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti?koľko by tá podpora bola ked neodpracujem ani jeden deň po skončení RD?a malo by na výšku podpory vplyv to že by som bola ešte týžden na PN, takže by mi zamestnávateľ dal výpoveď tým pádom neskôr? Ďakujem

tatolu
18. sep 2011

@hana1236 A máte u vás odbory? Ak áno, skús sa obrátiť aj na nich. Ináč ja som bola za právnikom ešte predtým ako to postihlo aj mňa. Povedal, že ma nemôžu vyhodiť ako normálne nastúpim. Ak áno, vraj si mám najať právnika a v konečnom dôsledku ho nakoniec zaplatí zamestnávateľ, keďže mala by som vyhrať. Ja sa však do toho nepustím. Firma, v ktorej som ja pracovala je veľmi veľká 😒 Čo sa týka podpory v nezamestnanosti, dostaneš ju. Sumu podpory mi napísala Gapa vyššie 😉 O tom, či by PN pomohlo, neviem povedať nič 😔

maznacik007
18. sep 2011

@hana1236
no velmi zavisi ako mas napisanu pracovnu zmluvu ci tam mas uvedene miesto vykonu prace Nitra ... ak nie tak by si teoreticky mala nastupit po skonceni RD do miesta sidla spolocnosti ... to si pozri...

ak by si aj sla na PN tak nemas narok na PN v zmysle dostavania nemocenskej lebo ako osoba na RD za teba stat nemocenske poistenie neodvadza... musela by si najprv nastupit do prace
Jedna z moznosti je normalne nastupit do firmy prosto rano tam prist a ziadat zadelenie prace a nech to oni riesia... a potom sa da dohodnut bud na dvojmesacnej vypovednej lehote alebo na odstupnom podla noveho zak. prace uz nie je mozny subeh oboch...
ja sa obavam ze firma ta skor bude mat v hrsti kedze nepredpokladam ze by sa ti oplatilo cestovat NR - BA...

hana1236
19. sep 2011

@maznacik007 , baby firma je malá, dvaja ju v podstate vedú, áno mám v zmluve výkon práce v NR, a platila som si DNP 9mes. z maxima a tento mesiac už z minima.Takže tak rozmýšľam,že ked sa budeme písomne naťahovať a bude už posledný deň RD a nebude to doriešené, či by pomohlo keby som sa dala na PN...

nina55
20. okt 2011

@hana1236 a co keby si sa skusila poradit s gapou - sa mi zda, ze je v tejto oblasti velmi zbehla 😉

wivian
20. dec 2011

Ahojte,
co to som si tu precitala, ale chcem si este overit, resp. potvrdit.
Som na RD a chystam sa do prace na polovicny uvazok. Maleho mam zabezpeceneho.
Nahlasit nastup do prace treba na UPSVaR a na SP? To je vsetko? Treba tam priniest nejake vyplnene tlaciva? Kedy nemam narok na poberanie RD popri praci? Dkaujem!