Nástup do práce po rodičovskej. Čo a komu nahlásiť?

norik1
15. máj 2009

Ahojte,

viete mi niekto poradiť, čo všetko musím komu nahlasovať, ak sa vraciam do zamestnania na svoje pôvodné miesto? Neviem sa dopátrať k relevantnej informácii, či to nahlasujem SP, UPSVR alebo obom?
Rodičovský príspevok som mala schválený 10/2008, malý bude v lete so starou mamou a od septembra v súkromnej škôlke, myslím že príspevok mi zostáva v plnej výške....
Ďakujem za pomoc 😵

vranka4
23. jún 2009

Ahojte mamičky,aj nemamičky,prosím o radu,momentálne som na RD,rod.príspevok poberám od 12/2007,od 9/2009 sa vraciam do práce,na pôvodné miesto-TPP,dvojičky vtedy budú mať 2,5roka, začnú navštevovať MŠ v obci(štátnu),v 3/2010 dovŕšia 3 roky,mám nárok na vyplácanie rod. príspevku do 3 rokov,keď budú v štátnej škôlke,údajne sa mňa nový zákon netýka,alebo len do konca roka 2009 a od r.2010 len náklady spojené so škôlkou (jedná sa o 6 mes. od 9/09-3/2010),mám z tých info hokej!A ešte jedna otázka-ohľadom dovolenky,mám nevyčerpanú dovolenku spred nástupu na MD,vedel by mi niekto povedať,ako sa kráti dovolenka,podľa akých kritérií?Ja som bola pred nástupom na MD zamestnaná u jedného zamestnávateľa od 1993-2006-kým som nešla na PN od 2.9.06-15.2.07,na MD som nastúpila od 16.2.07-11/07 (37.týždňov,lebo sa mi narodili dvojčatá),rodič. príspevok poberám od 12/2007-vedel by mi niekto poradiť,koľko asi budem mať dovolenky,ešte predtým,kým sa pôjdem informovať na mzdové?Vraj by som mala mať cca 40 dní,niečo sa má krátiť...,teda ,v septembri by som mala nastúpiť do roboty,pravdepodobne budem čerpať dovolenku v auguste,koľko z tej dovolenky si môžem nechať,je nejaký stanovený limit?Dúfam,že svojimi odpoveďami pomôžete aj mne,aj keď som načala viac tém 🙂 Za všetky rady ďakujem,IVETA 🙂

antonia2077
24. jún 2009

ahojte poradte mi ten postup čo mám urobiť ,aby som to neprekombinovala

gapa
24. jún 2009

antonia,
ak chceš byť aj dôchodkovo poistená štátom, tak jedine ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Prihláška sa podáva na soc.poistovni. Popri tom môžeš robiť na dohodu, ak sa o dieťa počas tvojej práce na dohodu budeš starať sama alebo niekto z rodiny.
Byť osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov a zároven uchádzač o zamestnanie evidovaný na UP byť nemôžeš. Bud jedno alebo druhé.

soc.poistovna podla bydliska prihláška (potom do 8dní po ukončení splnenia podmienok odhláška, aj na to nezabudnúť)
zdr.poistovna čest.prehlásenie
UPSVaR, ak už nepoberáš rodič.príspevok, tak nič.

gapa
24. jún 2009

vranka,
ty ideš podla starého zákona o rodič.príspevku. To, že nastupuješ do TPP nevadí, ale vadí, že idú do štátom dotovanej škôlky. Ak by išli do súkromnej alebo sa o ne staral niekto z rodiny, bolo by to ok, RP by ti ostal. Ale ak idú do štátom dotovanej škôlky, tak nárok na RP nemáš. LEn na PnSoD vo výške preukázaných nákladov. T.j. ak budeš za 9/09 platiť za deti 30+30eur, tak dostaneš od štátu 60eur. Za každý mesiac to musíš preukázať, najviac za 6mesiacov späť.

Dovolenku z r.2006 si musíš vyčerpať do konca kalend.roku, v ktorom nastúpiš. T.j. ak nastúpiš 9/09, tak do 31.12.09. Dovolenku za r.2009 si môžeš vyčerpať do konca roku 2010.
Aký bol tvoj ročný nárok na dovolenku v r.2007? 20alebo 25dní? alebo 45?

vranka4
24. jún 2009

Gapa,ďakujem pekne,teda ak by sa starala o dvojičky mama,ktorá je na dôchodku,rodič. príspevok by som poberala ďalej do 3 rokov?Niečo som počula,že len vtedy,ak sa o dieťa stará opatrovateľka,nie člen rodiny,tak ako to je?A ešte ohľadom dovolenky-môj ročný nárok na dovolenku na r.2007 by mal byť 25dní +5 dní dodatok,čiže 30 dní-predpokladám,pracujem v zdravot.-na onkol.nám pridávali 5 dní navyše a v roku 2006 som robila do 1.9.06, od 2.9.06.-15.2.07 som bola PN až do nástupu na MD 16.2.07,to som už spomínala.

gapa
24. jún 2009

vranka, RP, môže byť ktokolvek, kto nie je napojený na štát.rozpočet t.j. mama, ty, manžel, živnostník, opatrovatelka, súkromná škôlka bez št.dotácii.

gapa
24. jún 2009

antonia,
tak ešte raz (na základe Ip)

zdrav.poistovna - možno budeš potrebovať doklad o ukončení poberania RP (neviem, zisti si sama na svojej ZP a daj príp.vedieť) a tiež RL dieťaťa a podpíšeš v ZP čestné prehlásenie

soc.poistovna - potrebudješ podať prihlášku
na tlačive registračný list fyzic.osoby
+ kopiu RL dieťaťa
+ čestné prehlásenie o starostlivosti o dieťa
+ oznámenie o sporitelovi (ak si v II.piliery a chceš odvody do II.piliera), vyplníš časť B

z toho si urob kopie (teda bez RL) a na SP si nechaj potvrdiť prevzatie. Všetko odlož do nástupu do dôchodku.

Odniesť najneskôr v prvý den po ukončení RD, ak skončí tvoj PP skôr, tak v den po ukončení PP ( ukončením PP podá odhlášku tvoj zamestnávatel, teba ešte prihlasoval zamestnávatel, lebo si nastupovala na MD do 31.7.07 a vtedy bolo účinné iné znenie zákona ako od 1.8.07), ak chceš súvislé dôch.poistenie a to do soc.poistovne podla tvojho bydliska (t.j. nie na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny, to je iná inštitúcia)

Potom samozrejme treba myslieť aj na odhlášku.

gapa
24. jún 2009

aha, v ZP možno budeš potrebovať aj doklad o ukončení PP??? (napr. zápočtový list, tam je aj dátum ukonč.PP) netuším. Ale možno nie.

pishulina
19. apr 2010

Dobrý deň, ahojte,
prosím vás o radu.
Plánujem nastúpiť po rodičovskej dovolenke na nižšiu pracovnú pozíciu ako som mala pred odchodom na materskú. Z toho obdobia mi ostalo 21 dní dovolenky a môj zamestnávateľ mi tvrdí, že mi ju môže preplatiť už nie vo výške priemernej mzdy toho obdobia, ale podľa nanovo vypočítanej priemernej predpokladanej mzdy na novej pozícii, ktorá je samozrejme nižšia.
Je to naozaj tak? Veď nárok na dovolenku mi vznikol v čase, keď som mala vyšší zárobok, vtedy som si nečerpala dovolenku, čo bolo v prospech zamestnávateľa, neurobila som tak ani po materskej pred nástupom na rodičovskú (čo viem už teraz že bola chyba) a teraz je táto pôvodná pozícia zrušená. Prečo sa teraz na mňa budú pozerať ako na nového zamestnanca? Som v nevýhode, že som na rodičovskej a som v nevýhode, že mi bolo zrušené pracovné miesto? Ako by mi preplatili túto dovolenku, keby po rodičovskej došlo k rozviazaniu pracovného pomeru? To by sa vedeli na mňa pozerať historicky?
Prečo má žena na materskej negatívne znášať organizačné zmeny zamestnávateľa dvojnásobne?

anettkka
19. apr 2010

ahojte.chcela by som sa opitat,ze ako to je ke dnom 18.4.2010mi konci materska dovolenka.od 19.4.2010 cerpam dovolenku 24 dni.keby ze sa idem zaevidovat na urad prace tak ma zaeviduju?aky posup ktomu potrebujem?dakujem

babulina
21. apr 2010

pishulina, toto sa mi akosi nezda, kamaratka mala presne rovnaku situaciu a dovolenku jej preplatili podla stareho platu - teda z vyssieho platu

pishulina
21. apr 2010

Babuli, ani mne sa to nezdá, ale moja priama nadriadená hľadá inú kompenzáciu, tak sa na to asi vykašlem.
Ale skutočne zaujímavá situácia a fakt by ma zaujímalo, či to takto zákonník práce vykladá. Chcelo by to právnika personalistu.

adulka82
25. máj 2010

Ahojte,
chcela by som vás poprosiť o radu. 30. mája mi končí rodičovská dovolenka a do práce by som mala naspäť nastúpiť od 31. mája. Počas mojej rodičovskej dovolenky sa moja pracovné miesto zrušilo. Bola som zamestnaná na dobu neurčitú na 8 hodinový úväzok. Zamestnávateľ mi teraz ponúka nižšie pracovné zaradenie na 4 hodinový úväzok alebo výpoveď dohodou, teda bez nároku na odstupné.
Chcela by som vedieť, či má právo znížiť mi pracovný úväzok o polovicu alebo ma prepustiť, keď som mu od lekára doniesla doklad, že som v 13 tt.
Ďakujem pekne.

maznacik007
25. máj 2010

adulka dala si s potvrdit prevzatie od zamestnavatela o tom ze si tehotna? ak nie tak to rychlo urob.. nemoze ta prepustit pokial sa nezrusuje zamestnavatel alebo jeho cast... /nestaci iba ze rusi miesto / tak sa nedaj do nicoho natlacit... ak bude robit stresy chod na PN ale nerozviaz PP lebo je to pre teba nevyhodne..

nie si povinna prijat nizsi uvazok.. a uz vobec nie rozviazanie PP dohodou.. bez odstupneho..

adulka82
26. máj 2010

maznacik007 dakujem pekne,
potvrdenie od zamestnavatela nemam, ale dnes tam idem, tak si to vypytam. som strasne zvedava, ako dopadnem.

adulka82
26. máj 2010

no tak uz som sa vratila a zrazu je vsetko mozne...ked som povedala, ze skrateny pracovny uvazok nepodpisem, moja predchadzajuca zmluva trva, co je velmi zaujimave, pretoze mi tvrdili, ze moje pracovne miesto je zrusene. v pondelok idem do prace, tak uvidim, ci si este nieco nevymyslia...

barjakabra
4. jún 2010

Ahojte,
chcela by som sa spýtať.. 18. 6. nastupujem po materskej do práce, na rodičovskú sa chystá manžel... ten je momentálne konateľ vo svojej s.r.o., kde si platí len zdravotné poistenie z odmeny za výkon funkcie konateľa, sociálne neplatí.. ku dňu nástupu na rodičovskú prestane poberať odmeny, tým splní podmienku nevykonávania zárobkovej činnosti... ideme vyplniť "potvrdenie o nároku na materské na účely poskytovania rodičovského príspevku".. ktorú časť tohto potvrdenia treba vyplniť a kto - ja alebo manžel?

romanelka2
19. jún 2010

: Ahojte chcem sa spitat či mi neviete poradit. Teraz 25,6,2010 mi konči materska dovolenka a od 26,5,2010 sa vraciam do prace ale som PN a budem pokračovat takže neviem kedy presne nastupim a chcem radu čo mam spravit či mam odniest PN do prace a kedy ci toho 28,06,2010 a do poistovne a odkial mi budu platit PN či poistovna alebo zamestnavatel?: Može ma prepustit s prace? Alebo mi musi dat odstupne? Dakujem za každu radu (:

kristinka.s
21. jún 2010

Ahojte maminky, viete mi niektora povedat, ci sa pri opatovnom nastupe do prace znova podpisuje nova prac. zmluva alebo dodatok?
Od 1.9.2010 nastupujem znova do prace na povodne pracovisko, no inu poziciu. Ako je to s platom? Ostava povodny alebo nizsi?
Viem, ze podla zakona ma zamestnavatel pravo ma zaradit aj o stupen nizsiu poziciu (kedze nastupujem viac ako 6m po odchode). Ale dalej neviem ako to funguje.
Ak mate niektora skusenosti, budem rada ak poradite. Dakujem pekne.

annika
30. jún 2010

Ahojte, tiež by som potrebovala radu, keďže naša personalistka v práci je taká nemožná...a aj nová dokonca...
Syn bude mať 3 roka koncom októbra... 😉 Do práce sa chystám od 1.septembra, malý pôjde do škôlky. 😉 Vraciam sa späť na tú istú pozíciu ako predtým, ale mám nárok ešte na mesačnú dovolenku od 1.augusta... 😉
TAkže teraz neviem, kedy mám nahlásiť a čo mám nahlásiť a kde mám nahlásiť ukončenie RP...a tá naša personalistka mi furt len odkazuje, že nech ju zavolám vtedy a vtedy...a potom nebere telefón...pomoooccc!!!!! Je tu niekto, kto mi poradí????Ďakujem!

trnavacka
30. jún 2010

ty do prace nastupis v auste a zan dostanes plat aj rodicovsky prispevok
ak das maleho do skolky nie od 1. septembra, ale aj na papieri ti napisu datum 2. alebo 3. (oplati sa ti to nejak vybavit, trebars aj tym, ze budes s nim den doma alebo na nejakom vysetreni), tak mas narok na septembrovy rodicovsky prispevok.
S tym potvrdenim zo skolky pojdes na urad socialnych veci a aj odhlasis od oktobra poberanie rodicovskeho

ak sa ti chce, daj si v skolke potvrdit jednotlive vydavky za oktober - prispevok ZRPS, stravne, mesacny prispevok - spolu je to cca 55 eur a tieto podklady aj so zaplatenymi sekmi alebo vypisom uctu (nie internetovym, ale musit ti prist z banky - ak platis internetbankingom, tak tam napis aj spravu pre prijimatela, co to je) - a tieto peniaze ti na urade socialnych veci z eurofondov preplatia - je to na dobu, kedy dieta este nama tri roky a chodi uz do skolky

annika
1. júl 2010

@trnavacka ˇ*Dakujem ra radu, teraz som ale pozerala to rozhodnutie zo škôlky , že je malý prijatý od 1.9. ☹ ☹ ☹ Asi tento papier chcú odo mňa na úrade, že? No a stačí to všetko vybaviť až po septembri???? nebude to neskoro???
😅 😅 😅 😅

gapa
1. júl 2010

@annika
ak si zamestnaná, poberáš RP od r.2007 alebo 2008, nepožiadala si o zvýšenie, lebo bolo dieťa staršie tak:

Na UPSVaR nahlás nástup do práce od 1.9. s tým, že od 1.8. čerpeš riadnu dovolenku v zamestnaní (aj ked toto nemá vplyv na RP v tvojom prípade, ale radšej to oznám písmne. Kedysi bolo treba napísať, kto sa počas práce o dieťa stará, ale počas riad.dovolenky ty a od 2.9. škôlka, tak sa spýtaj na úrade, ako to príp. napísať.). Tiež odnes na UPSVaR papier zo škôlky rozhodnutie o prijatí do Mš. Chod za riaditelkou mš, či ti nenapíše prijatie od 2.9.2010, tak to bežne u nás v škôlke vystavujú a čo som tu čítala aj na viacerých škôlkach. Ved 1.9. je štátny sviatok a v škôlke nepraujú. Takto budeš mať nárok na RP ešte za 9/2010. Ak ti to neprepíše, tak len za 8/2010, za 9/2010 už nie.

Na SP musíš dať odhlášku z dôch.poistenia štátom. Predpokladám, podala si si sama prihlášku po pôrode. Ak začneš čerpať dovolenku od 1.8.2010, tak treba dať odhlášku do 8.8.2010 s dátumom ukončenia poistenia dnom 31.7.2010. Urob si kopiu a nechaj opečiatkovať na SP, aby si mala doklad o tom, že si odhl. podala.

ZP vybavuje zamestnávatel. A zamestnávatel ťa od nástupu na riadnu dovolenku prihlási na dôch.poistenie ako zamestnanca, teda presnejšie ukončí prerušenie z dôvodu čerpania RD. Takže od 1.8. budeš dôchodkovo poistná ako zamestnanec.

A súhlasím s príp. vyššie, že ak si podáš na upsvar žiadosť na príspevok na starostlivosť o dieťa za mesiace, kedy už nemáš nárok na RP do mesiaca, kedy dieťa má 3roky, tak nam máš nárok, vo výške preukázaných nákladov (max. do výšky 164,22eur na mesiac). Možno aj na príspevok rodičovi, ale to by bolo u teba asi len 41eur (25% z RP za 10/2010), ak by si dostala RP za 9/2010, ale aj to sú peniaze.

Iné ma nenapadá.

annika
1. júl 2010

@gapa ďakujem ti, fakt ste mi pomohli!!!! Ste senzačné!!! 😉 😉 😉 😉

trnavacka
3. júl 2010

@annika - nezalezi na tom papieri odkedy je prijaty, ale kedy nastupi
ide len o dohovor s riaditelkou skolky, ze ty chces, aby nastupil povedzme od 5.9. a oni potom vystavuju novy papier, kedy dieta skutocne do skolky nastupilo
naozaj je to len na dohode - ako pise gapa
mne to napr. riaditelka odmietla urobit a nebolo mozne s nou pohnut
kamaratke to napisala v pohode ☹

annika
4. júl 2010

Ahá, tak asi skočím za ňou, ale až v auguste tam bude, ono teraz majú tuším dovolenku celý mesiac...Ďakujem!!!

kristinka.s
7. júl 2010

poradite prosim aj mne?

viete mi niektora povedat, ci sa pri opatovnom nastupe do prace znova podpisuje nova prac. zmluva alebo dodatok?
Od 1.9.2010 nastupujem znova do prace na povodne pracovisko, no inu poziciu. Ako je to s platom? Ostava povodny alebo nizsi?
Viem, ze podla zakona ma zamestnavatel pravo ma zaradit aj o stupen nizsiu poziciu (kedze nastupujem viac ako 6m po odchode). Ale dalej neviem ako to funguje.
Ak mate niektora skusenosti, budem rada ak poradite. Dakujem pekne.

barca25
7. júl 2010

ahojte...prosim o radu ako je to teraz so zakonom pocas materskej..moze sa privyrabat alebo nie???mam tpp a som na materskej ...a robila som u veta-strihala psov a sem tam striham teraz na materskej a zamestnavatel(cisty uboziak) sa mi vyhraza ze robim bez ich dovolenia taku istu pracu na materskej.......a hacik je v tom ze chcu aby som podpisala vypoved dohodou ze nemaju po nastupe do prace pre mna robotu a ze nedaju mi tak ci tak odstupne....viete mi poradit ci mozem alebo nemozem si privyrabat????neviem ako je to v tomto roku-2010.....dakujeeem

pezincanka
8. júl 2010

Ahojte, ja mam podobnu situaciu, ako ma Annika. RD mi konci oficialne 2.11.2010. Syna mam prijateho do statnej skolky od 2.9.2010. Do skolky vsak musi nastupit fyzicky najneskor do 15.9. Ja sa vsak do prace nejako neponahlam. Teda by som najradsej nastupila cim najneskor. Mam svojho dlhodobeho zamestnavatela, mam nastupit na povodnu funkciu, aj ked mi zamestnavatel slubil polovicny uvazok, o ktory som ziadala.
Nikto mi vsak nevie povedat odpovede na moje otazky.
Kedy musim nahlasit nastup do prace? Toho 2.9.2010? Alebo ak s nim pojden do skolky 13.9., tak s tym datumom? Mam nejaky narok na adaptaciu dietata? Ked nastupi do skolky, ma narok na nejaky cas adpatacie, teda najprv par hodin, potom doobeda, az potom cely den?
V skolke mi povedali, ze datum prijatia 2.9. je nemenny. Na UPSVR mi povedali, ze im je jedno, kedy nastupim do prace, ale ze za september este dostanem peniaze a za oktober mozem poziadat nahradu za skolku....
SEfka hovori, ze mozem kludne nastupit az od oktobra. To by som aj rada (potom budem cerpat cca 7 dni dovolenky z predchadzajuceho obdobia) ALe nerada by som bola ten mesiac v nejakom pravnom vakuu....Pochopila som, ze sa musim odhlasit zo socialnej poistovne a UPSVR. Aby som to nejako blbo neprekombinovala.
Informujem sa o tom teraz, lebo vraj mesiac pred nastupom by som mala dat zamestnavatelovi vediet termin nastupu a k tomu potrebujem podpis priamej nadriadenej, ktora odchadza na dlhu dovolenku a potom by bolo uz koncom augusta neskoro, ak by som musela nastupit v septembri....
Dakujem.

lula5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz