Nástup do práce po rodičovskej. Čo a komu nahlásiť?

norik1
15. máj 2009

Ahojte,

viete mi niekto poradiť, čo všetko musím komu nahlasovať, ak sa vraciam do zamestnania na svoje pôvodné miesto? Neviem sa dopátrať k relevantnej informácii, či to nahlasujem SP, UPSVR alebo obom?
Rodičovský príspevok som mala schválený 10/2008, malý bude v lete so starou mamou a od septembra v súkromnej škôlke, myslím že príspevok mi zostáva v plnej výške....
Ďakujem za pomoc 😵

gapa
16. máj 2009

norik,
ak si na SK, a začala si poberať RD od r.2008 (nezáleží na schválení, ale odkedy si si požiadala, no to je u teba jedno, píšem len pre presnosť), tak predpokladám, že RP budeš poberať. No spýtala by som sa aj tak príležitostne na svojom UPSVaR za tú súkrom. škôlku.

Ak si si dávala prihlášku do SP podla bydliska, aby si bola dôchodk. poistená štátom, tak treba dať do 8dní po nástupe odhlášku s dátumom ukončenia poistenia, t.j. posledným dnom, kedy si nerobila.

Ako píšeš,treba to oznámiť na UPSVaR aj s tým, kto sa bude o dieťa starať. Zo súkr.škôlky možno budú chcieť potvrdenie, že nie je napojená na štát. rozpočet (aj také súkr.škôlky sú). Ak by bola napojená na šr, tak s určitosťou nemáš nárok na RP, len na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných nákladov, max. do výšky RP.

Inak myslím nikde netreba nič. Snád som na nič nezabudela. Ak by, snád doplní niekto.

erka12
16. máj 2009

neviete niekto,ci je aj na nete tlacivo, ktore musim odovzdat na upsvr,ked nastupujem do prace z rodicovskej dovolenky a nadalej budeme cerpat rp 😉

mami.sk
16. máj 2009

erka - najlepsie je asi ist priamo na UPSVR 😉 mne sa nepodarilo najst ani ziadost o rodičovsky prispevok na nete ☹ nakoniec mi dali tlacivo na UPSVR 😕

miroslava72
17. máj 2009

Erka,to prides len priamo na upsvr a oni ti daju taky papier format A5 a na to napises prehlasenie ze nastupujes do prace a kto sa bude starat o deti a to je vsetko.Ja som to vypisovala pred mesiacom,tak mam cerstve info.

martinaema
27. máj 2009

Prosíííím súrne o pomoc ☹
Dnes som išla na UPSVaR s tým, že idem podať to čestné prehlásenie, ktoré ste tu vyššie spomínali, že malá nastupuje do jasiel - súkromných, pretože od 1.6. sa vraciam do práce (TPP). Tam mi tie ženské tvrdia, že nemám nárok na RP ale na ten príspevok na star.Tak ako to je???? 😨
Ja už mám z toho totál guláš, som myslela, že podľa starého zákona môžem ísť do práce a malú dať do súkr. jasiel

norik1
autor
27. máj 2009

martinaema, ja som presne v rovnakej situacii ako ty, prave idem na UPSVaR tak som zvedava co mi povedia. Tiez este spadam pod stary zakon...poobede dam vediet co mi povedali 😕

martinaema
27. máj 2009

no ved práve ja som sa tam vadila s celým ansáblom, vrátane vedúcej, ale teraz ako googlim, tak to vyzerá, že pravdu asi majú oni.Niekde som našla článok, že mamičky, čo už pracovali v min. roku, tak pre tie sa nič nemení, ale tie čo začínajú pracovať až teraz a dajú dieťa do jaslí, je jedno, či súkr. alebo štátnych, majú nárok len na ten príspevok.
Ja viem, že by som ho dostala v plnej výške, ale stále tsm chodiť a dokladovať to 😝 😝 😝

martinaema
27. máj 2009

inak sme v zlej téme 😅

gapa
27. máj 2009

martinaema,
je jedno, či si začala pracovať v r.2008 alebo v r.2009. Ak ide do súkromných jaslí, ktoré nie su dotovaná štátom, tak nárok na RP máš. Ak by išla do súkrom.škôlky, tak nehovorím na 100%, lebo v prechodných ustnoveniach je niečo také, že nárok zaniká ... dnom zabezpečenia starostlivosti o dieťa podla § 1 ods.2 písm.a) alebo b) v materskej škôlke (nie je tam písané, že štátom dotovanej, takže preto by som netvrdila na 100%, aj ked je odvolávka na starý zákon, kedy sa hovorilo zjednodušene povedané o štátom dotovanej (je to inak dlhší popis, no nechce sa mi to opisovať)

no presne si pozrite zákon o rodič.príspevku § 12 ods.8 až 10, a hlavne teda ten ods.10.

Netreba sa dať. Ak by niečo, volajte si na číslo ústredia UPSVaR, čo tu už bolo spomenuté alebo sa odvolajte voči odobratiu RP.

martinaema
27. máj 2009

jéééj díky gapa, už som myslela, že si tu dobre pokecám sama so sebou. To číslo ústredia je to čo tu spomínala nejakú pani ginepra v téme o "záhadnom príspevku na dieťa"?

gapa
27. máj 2009

áno

norik1
autor
28. máj 2009

martinaema,

vcera mi tiez zacal ten pan vysvetlovat ze dostanem 25% z RP bla bla a potom ze jaaaaaj vy ste podla stareho zakona, tak nic, mate len oznamovaciu povinnost (priniest kopiu pracovnej zmluvy) a nic sa nemeni. RP dostavas v plnej vyske bez ohladu na to, kto sa o dieta stara - pokial nejde o statnu skolku - tie dostavaju na deti dotacie a nemoze jedno dieta bat dotovane na skolku aj na rodica....

takze chod naspät a pekne im pripomen ze ty ides podla stareho zakona a slus...

martinaema
28. máj 2009

super norik, že máte poučených úradníkov
Tej pani Kovárovej som sa dnes nedovolala, ale už mám na ňu mail, tak som napísala a uvidíme.

norik1
autor
29. máj 2009

juj drzim palce, daj vediet ci sa teta spamätala 😉

erka12
5. jún 2009

nastupila som do prace po rodicovkej,dnes som vybavila upsvr a ako mi radila gapa sla som aj do socialnej poistovne,neviete ci este musim aj do zdravotnej poistovne ?

erka12
5. jún 2009

este som zabudla napisat,ze som asi prvy krat spokojna,ked som bola nieco vybavovat s pracovnickami,normalne som nechapala 😉

gapa
5. jún 2009

erka,
ak si bola celý čas zamestnaná počas md, rd a nastúpila si do práce hned po RD, tak do ZP isť nemusíš, vybaví to zamestnávaetl.

bibinka
10. jún 2009

ahojte,
možno mi budete niekto vedieť poradiť. Som na rodičovskej(tú som začala poberať od 03/2008) a mám trvalý prac.pomer v česku. Teraz sa mi možno naskytne zamestnanie tu na Slovensku a mal by to byť opäť trvalý prac.pomer. Myslíte, že môžem mať niekoľko trvalých prac.pomerov?

Pretože o ten český by som nerada prišla, lebo mi ČR dotuje rodič. príspevok kým tam mám prac.zmluvu. Na českej sociálke mi tvrdia, že môžem mať aj viac trv.prac.pomerov a nič mi neovplyvní poberanie rodič.príspevku z ČR, lebo som si tam zvolila dobu 3 rokov RD. tým, že z jedného TPP som na RD a môžem voľne pracovať bez zastavenia RP.
No neviem ako je to na slovenskom úrade ,lebo tie tetky bláznivé sa furt vykrúcajú, že musím jeden pomer zrušiť ...a tým pádom ja prídem o dosť podstatnú sumu (z čr). A tá práca by bola veľmi zaujímavá, aj finančne

gapa
10. jún 2009

bibinka,
na SK nie je problém s viacerými prac.pomermi súčasne. Podla slov.zákonov, ak mamička v jednom prac.pomere čerpe rodič.dovolenku, tak vklude môže pracovať v druhom prac.pomere. Pre mamičky, ktoré začali poberať rodič.príspevok za obdobie najneskôr od 31.12.08 platí, že popri zárobkovej činnosti (vykonávaní prac.pomeru) môžu poberať aj RP. Mamičky, ktoré nastúpili na RD a požiadali o RP za obdobie od 1.1.09 alebo neskôr, tak už nie je možné zároven pracovať na PP a poberať RP. To je zmena od 1.1.09. Na to sa však nepýtaš, resp. v čr predpokladám, to zostalo postarom.

Ešte pre úplnosť treba spomenúť § 83 Zákonníka práce, kde sa píše.

§ 83 Výkon inej zárobkovej činnosti.
1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v prac.pomere vykonávať zárobovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávaela, len s jeho predchádzajúcim písomným súhladom.

pokračuje to ods.2+3 (výnimky ...)

bibinka
17. jún 2009

gapa - ďakujem 😉 😉 😉 😉 teraz je mi jasné, že môžem mať aj niekoľko pracovných pomerov, v zákone nie je definované aké môžu byť, tzn.môže ich byť niekoľko aj na trvalý prac.pomer. No neviem ako to je ,že ak budem mať jeden v česku a jeden na Slovensku. Hádam bude stačiť to povolenie z českej strany ,keďže je tá funkcia rovnaká.A navyše, v tom českom TPP už po rodičovskej nebudem pokračovať a dám výpoveď.Keďže chcem trvalo ostať na SK.
ešte raz vďaka

lucietta
18. jún 2009

dievcence, mozem sa opytat, neviem sa z toho vysomarit...na materku som nastupovala v january 2008, po materskej som cerpala dovolenku do polky decembra a potom som nastupila na rodicovsku... v sept. nastupujem do prace a o malu sa bude starat opatrovatelka, ako je to s rodicovskym? Zostane mi ? Vdaka 🙂

gapa
18. jún 2009

lucietta,
ak si začala poberať RP v r.2008 a dieťa nezačne chodiť do štátom dotovanej škôlky, tak by si mala mať nárok na RP aj nadalej.

lyndus
18. jún 2009

gapy dakujem velmi pekne 🙂

lyndus
18. jún 2009

chcela som vediet to iste pre moju sesterku, ani som sa pytat nemusela 🙂

gapa
18. jún 2009

🙂 samozrejme podmienka je, že sestra bude pracovať na prac.pomer.

lyndus
18. jún 2009

myslis normalne trvaly pracovny pomer? samozrejme, klasicka praca 🙂

gapa
18. jún 2009

na prac.pomer, tj. nie na dohodu napr.

antonia2077
23. jún 2009

Ahojte vie my niekto poradiť teraz chcem podať výpoveď k 30.6 v práci a 3.7 mi konči RD môžem sa zaevidovať na úrade práce bez toho aby som poberala nejaký príspevok chcela by som aby zamňa platili len zdravotné a dôchodkové ináč by som chcela pracovať na dohodu kde neprekročím limit 116 eur budem sa môcť zaevidovať aby za mňa platil štát a na sociálke neviete čom mám nahlásiť? Ak by mi niekto vedel poradiť tak by to bolo fajn Ďakujem

gapa
23. jún 2009

antonia, ak sa dohodneš so zamestnávatelom na ukončení PP dohodou (nie výpovedou, tam by plynula výpovedná doba, podla zák.práce 2mesačná), tak ak sa zaeviduješ na UP, tak za teba bude štát platiť len ZDRAVOTNé poistenie, žiadne idé. Ak ostaneš s dieťaťom doma a nebudeš sa evidovať ako uchádzač o zamestnnaie, budeš sa osobne starať o dieťa (len počas dohody sa bude staraťnapr. niekto z rodiny) a podáš si prihlášku na SP na dôch.poistenie štátom (najneskôr v den po ukončení PP resp. čerpania RD, čo bude skôr)ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak môžeš byť poistená štátom aj dôchodkovo a aj zdravotne (tiež treba zájsť na svoju ZP s rodným listom dieťaťa a podpísať čest.prehlásenie).

antonia2077
23. jún 2009

Ahoj Gapa trochu tomu nerozumiem áno výpoveď mám dohodou a dalej neviem ten postup ak chcem pracovať dalej len na dohodu a neprekročím hranicu tých 116 eur a chcem byť poistená aj zdravotne aj dôchodkovo tak mám ísť iba na socialku a zdravotnú, alebo aj na úrad práce teraz som sa akosi poplietla. Alebo nemusím ísť na úrad práce prosím ťa poraď mi ďakujem