Neobmedzené vychádzky počas práceneschopnosti v tehotenstve

bielavila
13. nov 2014

ahojte dievcata chcem sa opytat ci mate niektora v tomto roku neobmedzene vychadzky pocas tehu, viem, ze niekedy to lekari vedeli dat, ale neviem ako to je teraz.mala by som ist na PN od decembra, dovtedy este chcem a hlavne musim pracovat(potrebujem predsa peniazky), ale kedze ten december je taky sviatkovy tak by som chcela na 3 tyzdne poziadat lekarku o neobmedzene vychadzky, myslite ze mam vyskusat? a ktora mi da skor gynda ci obvodna? Na pn nenastupujem pre nejaky vazny problem, iba preto, lebo moja praca je fyzicky aj psychicky, ale hlavne casovo narocna (cele dni jazdim po republike) a tak chce lekarka aby som som uz oddychovala, potom uz od 1. januara idem na matersku. dakujem za vase rady 🙂

sissy27
13. nov 2014

@bielavila ehm, nič v zlom, ale ak si pn, tak máš nejaký zdravotný problém a teda aj liečebný režim, ktorý treba dodržovať... chápem potrebu prejsť sa na čerstvom vzduchu, vyvetrať si hlavu, ale neobmedzené vychádzky? pardon, buď ti niečo je, a ak nie, tak čerpaj dovolenku, neplatené voľno, náhradné voľno, čokoľvek iné... pokiaľ viem, vychádzky sa dajú max 2x denne po dve hodiny...

bielavila
autor
13. nov 2014

@sissy27 dakujem za odpoved, ale radsej som chcela pocut odpoved od dievcat, ktore tie neobmedzene vychadzky maju...to co mi pises mi vobec nepomohlo.... ja predsa vsetko co si napisala viem, ved som tam vysvetlila, ze nemam problem idem na PN skrz narocnej prace, mozno si nebola tehotna, ale po 7 mesiacoch je toho naozaj na cloveka dost. posledne mesiace sa davaju vypisovat na PN 95% zien tak nemoralizuj, tie vychadzky chcem len preto, ze mi to tak vyslo na december kde su sviatky a ja byvam v inom meste ako pracujem a rodicov mam v dalsom meste a svokrovcov v dalsom. nemyslim si, ze je zle aby som si konecne trosku odychla po narocnej praci ked to tak hlupo vyslo na sviatky, inak by som tie vychadzky nepotrebovala, ale predsa nebudem na vianoce sama doma, ved chceme ist pozriet rodicov, babky, surodencov, kazdy sme roztruseny po SK, nevymyslela som si to sama navrhla mi to lekarka sama, ze ma vypise, ja len neviem ci sa jej mozem opytat na tie vychadzky, pracovat chcem dokedy mozem, ale nechci aby som sa citila vinna, ze chcem od statu 3 tyzdne vonla ked cely zivot makam ako diva. len tak mimochodom od kedy pracujem som nikdy nebola PN, robim nadcasy a vikendy a to som uz v 7 mesiaci... boze ved tu kadejaky povalaci zneuzivaju socialne davky a ja co makam od vysokej chcem posledne tyzdne tehotenstva trosku relaxu bez toho aby som mala stresy kedy mi nabehne kontrola..ja sa nevyhybam praci, ale nemozem porovnavat predsa fyzicky narocnu pracu 12 hodin denne s posedenim u babky ci brata na teraske nie? verim, ze chapes, ze nechcem nic zneuzivat, len si koncne poddychnut v kruhu rodiny, ktora je kade tade. inak vsimla som si tuna na MK je taky divny trend, ze baby tu niektore nechu ani tak poradit , pomoct, pochopit, ale iba ehm nic v zlom... rypnut si a davat rady o ktore nestojime.. zelam vsetko dobre moja :-*

maciatkolulu
13. nov 2014

@bielavila ja som bola pn v podstate od 3.mesiaca. Hlavny dovod bol ten, ze islo o 3.cisarsky a na zaciatku teh.trochu krvacanie. Takze take dva tyzdne som oddychovala a potom az do deviateho mesiaca labzovala cele dni. Stahovali sme sa, takze aj nakupovali a vsetko s tym spojene. Samozrejme vsetko som robila v ramci svojich moznosti a mala som neobmedzene vychadzky. Pracovala som s detmi a aj tam mi islo o tom, ze som sa fakt bala, ze od nich najma v zimnych mesiacoch nieco nachytam. Bola som dost neprijemne hned v 11.tyzdni prechladnuta aj s teplotou. Takze som pekne ostala doma a bolo fajn. Uzivala som si teh. Takze kludne ostan doma a poziadaj obvodnu o tie vychádzky. Držím palce

liz_lemon
13. nov 2014

@bielavila hovoris, ze chces oddychovat, ale cestovanie kade tade, je dost narocne, co keby ta prisla navstivit rodina? ty mozes byt doma, oddychovat
teraz su PN sprisnene, takze pochybujem, ze ti lekar da neobmedzene vychadzky, tie sa davaju pacientom s nejakou psychiatrickou diagnozou
pises, ze mas VS, ale teda dost vela chyb si urobila...to len tak na okraj

lucindao
13. nov 2014

@bielavila to urcite neni mozne neobmedzene vychadzky.pn je koli tomu ze ti nieco je a potrebujes byt doma v kludovom rezime.ak ti nic neni a si len koli tomu pn ze mas tazku robotu tak to su na to zakony ze zamestnavatel ti musi prisposobit robotu a za taky isty plat.stat nezaujima ze kolko rokov robis ze mas nadcasy a ze chces odych.odych budes mat az ked nastupis na matersku.ja som v druhom mesiaci a som pn tiez koli narocnej robote a to nemam ziadne vychadzky zatial.takze dva tyzdne som uz nevystrcila nohu s domu.je to na hlavu vsetko postavene ale zijeme na slovensku.a za tych par korun co dostanes s pn tak sa idu zblaznit a posielaju kontrolu ako na beziacom pase ako keby sa jednalo o miliony.

lorela
13. nov 2014

@lucindao Čuduj sa svete, ja sa teda tiež veľmi čudujem, kolegyňa mala rizikové tehotenstvo a vychádzky neobmedzene počas celého obdobia 😅

sissy27
13. nov 2014

@bielavila Stanovenie vychádzok dočasne práceneschopného poistenca je výlučne v kompetencii ošetrujúceho lekára, pričom tento rozsah a čas povolených vychádzok určuje podľa druhu a závažnosti ochorenia pacienta. Zároveň ošetrujúci lekár informuje poistenca, v akom rozsahu a či môže vykonávať bežné denné aktivity, prípadne pracovné aktivity. Ošetrujúci lekár stanoví vychádzky spravidla pri prvom kontrolnom vyšetrení v rozsahu štyroch hodín denne, zvyčajne od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 16:00. Podľa druhu ochorenia a diagnózy môže ošetrujúci lekár vo výnimočných prípadoch stanoviť aj celodenné vychádzky (napr. pri onkologických ochoreniach, psychiatrických ochoreniach). Opodstatnenosť stanovených vychádzok a ich vplyvu na trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti dočasne práceneschopnej osoby môže byť predmetom kontroly posudzovania spôsobilosti na prácu vykonávanej posudkovým lekárom sociálneho poistenia.
toľko vyjadrenie zo sociálne poisťovne... ak ťa vypíše na pn, bude tam musieť napísať aj nejakú dg... keďže sa máš oficiálne vyhýbať fyzickej námahe, tak celodenné vychádzky si asi dr. neobháji...
btw. bola som tehotná, som aj matka, a pracovala som ešte tri týždne pred pôrodom... a tiež som mala dosť náročnú prácu vo všetkých smeroch (časovo, fyzicky, aj psychicky)... chápem, že tehotenstvo znášame niektorá lepšie a iná horšie, ale s týmito pnkami je to také divné - chceli by ste kľud, ale absolútne voľný režim, nech vás nikto nekontroluje, veď vám nič nie je, ste len tehotné a nie choré, ale treba vám pn... proste niečo za niečo - chceš byť pn? ok, ale potom so všetkým, čo k tomu patrí...

kryptonka
13. nov 2014

zdravim...ja som tehotna druhy krat a vzdy som bola pn od zaciatku tehotenstva...mam rizikove...neviem o tom aby boli neobmedzene vychadzky asi je to na lekarovi..ja mam pn od mojho gyn. nikdy som este nemala kontrolu a dr. mi povedal ze tehotnym velmi nezvyknu chodit kontroly...ale asi je to podla regionu...ja len tolko ze sice mam obmedzene vychadzky ale pohybujem sa viacmenej neobmedzene..ale ten mesiac to nejako zbehne...a myslim ze ten oddych si zasluzis lebo pocas materskej ked bude babo na svete si ho uz velmi neuzijes🙂

lucindao
13. nov 2014

@lorela ale nie pri takejto diagnoze.pn v tehotenstve=rizikove tehotenstvo.

bielavila
autor
13. nov 2014

@maciatkolulu dakujem za odpoved

bielavila
autor
13. nov 2014

@liz_lemon vysoku skolu som nestudovala slovencinu, myslim, ze pri rychlom pisani preklepy budu vzdy, hrubky nerobim, ak nejake predsa len hej ospravedlnujem sa za ne, ale nechci aby som sa citila ako pokarhana ziacka pri zle napisanom diktate, ved keby ze chcem opravit chyby tak to dam slovencinarke, tu sme nato aby sme si poradili v probleme ktory nas trapi, nie v gramatike, ale skus porosit admina nech otvori nove okienko- gramatiku, tam sa mozete vyblaznit 🙂

lorela
13. nov 2014

@lucindao Áno, vážne, bola na PN, mala rizikové tehotenstvo, vychádzky neobmedzené.

bielavila
autor
13. nov 2014

@sissy27 nevadi, mas svoj nazor, ja som svoje dovody napisala vyssie...nebudem sa opakovat, dakujem za radu 🙂

bielavila
autor
13. nov 2014

@lucindao ahoj viem, ze moja znama mala neobmedzene vychadzky v tehu, ale to bolo pre 3 r. neviem ako je to teraz, preto sa pytam.

lucindao
13. nov 2014

@lorela tak to potom nechapem.mam rodicov lekarov a tiez som sa ich nato pytala, tak mi povedali ze sa to neda.

domin85
13. nov 2014

Baby neobmedzene vychadzky mozu byt, zalezi od lekara a od toho ako sa stanovi diagnoza. Ja trebars tiez mam vychadzky len na dve hodiny, aj to som presviedcala ze aspon muza na nakup skontrolovat musim, ale znama sla s neobmedzenymi- na PN kvoli tomu ze je rehabka a teda s tym bruchom behat okolo pacientov je velky problem vam poviem.. Tam nevidim nic zle na tom ze nema obmedzenie na to, kolko sedi doma a kolko u mamy na cajiku a mudrych radach...

lorela
13. nov 2014

@lucindao Ja to tiež absolútne nechápem, keby som na vlastné oči nevidela, neuverím.

lucindao
13. nov 2014

@lorela a mne dr pre istotu nedal ani vychadzky.a to som len v druhom mesiaci.dufam ze sa umudry a da mi sspon dve hod.

bielavila
autor
13. nov 2014

@sissy27 inak ja svoje tehu neznasam zle, ale som cele dni v aute, vytahuje a napsat nakladam veci do prace a preto sa lekarke zdalo vhodne, aby som posledny mesiac uz nejazdila, predsa en clovek je aj unaveny a je zima, nedajboze sa nieco stane, zaspim za volantom alebo dostanem smyk, inu precu pre mna nemaju, sme mala skuromna firmicka, v mojom okoli pozma vazne vela zien co sa dali pred nastupom na matresku vypisat na PN, takze v tom nevidim nic zle, proste chcem byt oddychnuta a s rodinou 🙂 chapes nie? nechcem riskovat

lorela
13. nov 2014

@lucindao Ja som mala tiež dve hodiny 🙂

bielavila
autor
13. nov 2014

@liz_lemon to predsa neni o tom, ze mam doma lezat, ved ja vsetko mozem, vlazdem, len uz sa bojim chodit stale autom, po tme, s bruskom, mozem dostat smyk, ci zaspat, ved uz som cim dalej tym viac unavena a tarbava 🙂 cestovanie nie je narocne ak soferuje manzel, ved nemam rodinu v anglicku a nemecku, sme iba na nasom malom slovensku, neviem snad si myslite, ze chcem zneuzivat socialny system nasho stedreho statu 🙂 ale nie ja som iba zodpovedna voci sebe svojmu dietatku lebo aj skuseny vodic moze zapsat, ci dostat smyk a nie to este unavena a tarbava tehulka 🙂 ja tie vychdky vazne nechcem preto, ze sa chcem vyhnut kontrole, ale preto aby som si uzila sviatky s rodinou, ved je predsa normalne ze na svatky chodite k babkam dedkom, rodicom svokrovcom.....proste to je jeno, asi si uz radu na MK nyvypytam lebo sa teraz citim vazne zle, ze si myslite, ze co ja preboha chcem zneuzit...no nic diky baby za vase rady aj nerady, proste to nechame tak ok? snad si tie sviatky volakajo uzijeme a teraz usmev a bez zlej naladicky vstko dobre :-* a sorry za tie chyby gramaticke hihi, vzdy som pisla diktaty na jedotku, snad to bude tym, ze nam vsetko automaticky opravuje komp....

sissy27
13. nov 2014

@bielavila každá máme svoj názor 🙂 chápem, prečo už nie do práce, ale ako hovorím, dá sa to poriešiť aj dovolenkou alebo inak... a argument, že veľa iných žien sa dalo tiež vypísať a tým pádom je to ok, to prepáč, ale ako hovorím svojej dcére - keď ostatní skočia pod vlak, tak ty tiež? 🙂

sissy27
13. nov 2014

@bielavila a čo sa týka bezpečnosti za volantom - riziko šmyku, mikrospánku, havárie bolo predsa aj na začiatku tehotenstva... dlhé cestovanie aj keď šoféruje niekto iný je tiež fyzicky namáhavé, predsa len sedíš v jednej polohe, horšie ti prúdi krv, atď., možno by nebolo odveci, keby rodina navštívila vás 🙂 ano ano, vyznieva to ako rýpanie, alebo to môžu byť iné možnosti... prípadne možno aj pohľad tvojej lekárky či sociálnej poisťovne...

bielavila
autor
13. nov 2014

ale preco by som nemohla ked sa to da, ved mna tento stat vkuse odrbava, nic mi nedal nikdy , platim dane, zdravotku, som slusny a poslusny obcan tak mozem niekedy aj ja obist pravidla, ved aspon nebudme pokrytci a netvarme sa , ze sa to nerobi bezne, nesud ma, chcela som radu nie sudcu .... ok baby, ja sa to radsej opytam lekarky, ta mi bude asi vedet poradit najlepsie 🙂 have a nice day

bielavila
autor
13. nov 2014

@sissy27 je to trosku ine v lete a v zime, v 2 mesiaci a v 8 mesiaci s obrovskym bruchom pred sebou a bez neho....ale o tomto tato diskusia neni.

lorela
13. nov 2014

@bielavila Úplne ti rozumiem a určite aj mnohé mamičky pochopia. Nemaj výčitky a v žiadnom prípade si nepripúšťaj nemilé komentáre alebo komentáre s opačným názorom. Tak to proste na internete chodí... 😉

bielavila
autor
13. nov 2014

@lorela dakujem, viem, ze vela mamiek ma pochopi 🙂 mile komenty vzdy potesia 🙂 akoze mne navadi ak ma niekto ina nazor(na ktory som sa mimochodom nepytala :-*) mne len vadi ak niekto ani neporadi a este aj rype a moralizuje a este dalsi trend na MK nezabudnite ci cerevne pero a opravujte chyby - je to take smiesne, pisem z mobilu, rychlo, casto mi vynecha pismenko, hrubky nerobim a ak sa aj podari tak aj tak sa svet nezruti, niekto vie gramatiku, ale ja viem zasa chemiu, a matematiku, strojarinu....to teraz mam davat preratavat priklady aby som mohla na zaklade toho niekomu slusne poradit? 🙂

maciatkolulu
13. nov 2014

No mysli, ze v 8-9mesiaci sa uz ani neodporuca soferovat. Aspon mne tak gynekologicka povedala.

bielavila
autor
13. nov 2014

@maciatkolulu no ved prave a pre mna nemaju inu pracu vo firmicke, a dovolenku si brat nechcem ak sa to da vyriesit aj inak, ale ked nekto zavidi este aj par dni volna, alebo si mysli, ze chcem kradnut... tak ja ani neviem co na to povedat....peace 😀

danieli
13. nov 2014

Opytaj sa, za to nic nedáš, môžeš len získať a dievčatá nemoralizujte tu, autorka chce poradiť a hlúpych reči sa napočúva este dost ked porodí a prva tetka na ulici sa jej opýta prečo to babatenko nemá v auguste ciapocku?