Nový zákon o ochrane osobných údajov

maria.vinea
15. máj 2018

V skolke nam povedali ze si nesmieme fotit a natacat deti na vystúpení.Viete si to predstavit? Robia to oprávnene? Nie je to len o tom ze nesmieme zverejňovať bez súhlasu ...?

viellik
15. máj 2018

@maria.vinea no podľa mňa by toto nemali zakazovať. Je pravda, že zverejňovať takéto videá by sa nemali ale aby si matka nemohla natočiť pre svoje účely a pamiatku svoje dietaťko? To je trochu choré!

bale1rinka
15. máj 2018

@maria.vinea tak im napíšeš papier, že prehlasuješ, že je to pre tvoju vnútornú potrebu a hotovo.

sense
15. máj 2018

Ano je to opravnene...

alenah31
15. máj 2018

@viellik @maria.vinea @bale1rinka nejde o to, že si nemôžete fotiť svoje, ale o to, že pri vystúpení máte v zábere aj iné deti. Ak by ste chceli fotiť alebo natáčať - a je fuk či pre vlastnú potrebu alebo nie - potrebujete písomný súhlas od rodičov detí, ktoré sa na takomto zázname - foto nachádzajú. A podľa mňa je to tak správne.

sense
15. máj 2018

Ak chces batacat vystupenie potrebujes suhlas rodicov vsetkych zucastnenych deti

viellik
15. máj 2018

@alenah31 veď na jednej strane je to dobré ale aby som pred každým vystúpením za každým jedným rodičom chodila a pýtala si súhlas? To mi príde divné!

montemotherone
15. máj 2018

@maria.vinea myslím že to pritiahli za vlasy. Ide skôr o to, že to nesmiete zverejňovať (na FB, YouTube, vôbec verejne) v prípade že sú na záberoch deti, ktorých rodičia s tým nesúhlasia (na začiatku školského roka ste všetci podpisovali informovaný súhlas o prípadnom zverejňovaní fotografií detí za účelom prezentácie školy a podobne- na web stránke, FB stránke škôlky...)

simca06022011
15. máj 2018

Dá sa to vyriešiť aj v škole, raz ročne napr vedia na to spisat zápisnicu so suhlasmi rodičov. Nie je to žiadna novinka, platilo to aj doteraz Rozdiel je v tomto, že to preniesli na rodičov,čoho nutnosť je diskutabilná, nakoľko gdpr sa netýka súkromných osôb a ich súkromných záznamov, pre vlastnú potrebu. To ani na koncerte, na ulici alebo kdekoľvek by sme sa nemohli odfotiť 🙂rovnako aj povolenie na zverejňovanie na FB a pod.

montemotherone
15. máj 2018

@simca06022011 neboj sa, aj to raz bude zakázané.... Hlavne, že všade po mestách, po obchodoch webkamery a točia nás 24 hodín denne 😀

simca06022011
15. máj 2018

@montemotherone to je bezpečnosť, zase netreba robiť zo všetkého haló 🙂)) gdpr je dobrá vec, ale niektorí chcú byť príliš aktívni 🙂))

jinxixi23
15. máj 2018

ine krajiny takto funguju a rodicia nenamietaju, urobi jedno video skola, skolka to vam da a bude

maria.vinea
autor
16. máj 2018

Hmmm,no uvidíme ako to bude,vystúpenie je dnes a chcem vidiet nafsenych rodičov ako im to vysvetluju

sense
16. máj 2018

@maria.vinea u.nas ked bolo naposledy vystupenie bolo uz na pozvanke.napisane zakax fotit a natacat, a pred predstavenim.este raxvan oznamene, nemal s tym problem.nikto..

ebi88
16. máj 2018

Kto vam to presne povedal? Pani ucitelka je mgr pedagogickeho zamerania ak viem nie pravnik.

katren
16. máj 2018

@ebi88 precitaj si novy zakon o ochrane os udajov a GDPR a budes vediet ;-

ebi88
16. máj 2018

@katren no to si teda precitam.

maria.vinea
autor
17. máj 2018

Takže fotiť dovolili,len nikde nezverejnovať.Rodičia sa na tom bavili.ale bolo to rozumne,veď to je normalne a prirodzene mat pamiatku na cely zivot

korunka1
17. máj 2018

Mimochodom , nový zákon platí až od 25.5.2018

tatrankamoja
8. jún 2018

dostali ste Vy - alebo Vaše deti podpísať nejaký dotazník - papier zo školy, kde deti chodia, kde musíte podpísať súhlas s gdpr? ako to vyzeralo? u nás v škole to nedávali, tak sa pýtam či je to povinnosť,..,

fokuska
8. jún 2018

@tatrankamoja S gdpr sa nesuhlasi - GDPR je nariadenie o ochrane osobnych udajov, nemas na vyber ci jo chces ci noe, je to zakon.
Ked uz, tak vam mozu dat podpisat suhlas s nakladanim a spracovanim udajov a pod.

vroni
8. jún 2018

Zas je niekto dolezity ako sopel na rukave. Ak by ste si vazene ten zakon aj precitali, tak hned na zaciatku je uvedene, ze NEPLATI!!!!!! pre sukromne, rodinne a podobne udaje. Takze v skolke, kde chodi Vase dieta mozete filmovat a fotit, kolko len chcete za podmienky, ze tie fotky a filmy (kde je vidno aj cudzie deti) nanabuchate na vsetky socialne siete, ktore poznate. Takze nie, skolka vam nemoze zakazat fotit a filmovat. A ziaden suhlas od ostatnych rodicov nepotrebujete. Podmienkou je vlastne dieta a ziadne zverejnovanie.
A ano, viem, o com hovorim, mam na to dokonca aj cerfitikat (myslim na vyklad a aplikaciu tohto zakona)

tatrankamoja
8. jún 2018

@vroni vďaka za výklad. priznám sa, ja som ho nečítala, ale zdá sa mi nejaké zvláštne, že základná škola nepošle žiadne dokumenty na podpis a pritom má osobné údaje ako meno, priezvisko, rodné číslo, adresu detí aj rodičov,....základná škola, kam mi chodia deti, nám to neposlala a obyčajná zuš - kam chodí dieťa dva krát do týždňa na hodinku - poslala....

vroni
8. jún 2018

@tatrankamoja, ak ste nieco podpisovali na zaciatku roka a ten suhlas je dostatocny aj podla noveho zakona, tak nemusia posielat. Ale skor si myslim, ze na to kaslu dufajuc, ze do konca skolskeho roku kontrola nebude a do septembra nieco zbuchaju....

tatrankamoja
8. jún 2018

áno, to máš pravdu - tiež si myslím, že dúfajú, že nejako vydržia do septembra....no ak by to niekto napadol, čo z toho pre školu vyplýva? klasifikuje sa to ako trestný čin? kto je zodpovedný - riaditeľ školy alebo zriaďovateľ?

tatrankamoja
8. jún 2018

@vroni zabudla som ťa označiť v príspevku vyššie 🙂

vroni
8. jún 2018

@tatrankamoja, nie, trestny cin to nie je, je za to len pokuta a aj tu urad moze a nemusi ulozit (zatial neviem o tom, ze by ju uz niekomu ulozili). Zodpovedny by mal byt zrejme riaditel, ale pokial je to statna skola, pokuta by sla zriadovatelovi, co byva casto mesto - no, jednoducho si statne urady nebudu medzi sebou posielat pokuty.... Predpokladam, ze pocitanie s tym, ze nikto nepride nic kontrolovat bude spravne... Skola dostane v najhorsom pripade napomenutie s pohrozenim prsta a terminom napravy. Pokial je to sukromna skola, je to celkom inak a tam uz by som davala pozor, tam moze byt pokuta aj likvidacna (ked niekomu lezi majitel v zaludku)...

tatrankamoja
8. jún 2018

@vroni ďakujem za poučné info, veľmi pekne si mi to vysvetlila. príjemný deň.