Občiansko - právny spor o vrátenie peňazí

zziva
14. aug 2012

Ahojte, neviem, snad sa tu najde niekto, kto sa vyzna trosku aj v tychto veciach, za kazdu radu budem vdacna,
ide totiz o to, ze byvam v panelaku, ktory ma tri vchody, v kazdom vchode je jeden dovernik a v tom nasom je to trosku na hlavu.. Podrobnosti by som radsej neuvadzala,kym nemusim.. Vec je taka,ze od januara sme sa skladali kazdy byt po 10 eur mesacne, ustne sme sa dohodli ze takto budeme prispievat a ze ked si nasporime spravime si okna na medziposchodiach. Ja ale z osobnych financnych aj inych dovodov (okna sa nerealizovali, najomnici neplatia v stanovenom case, vo vchode mame 7 neplaticov atd..je toho viac).... dovernikovi som oznamila ze viac odmietam sporit a nasporenu ciastku ktoru mam za 7 mesiacov tj 7ée pozadujem vratit.... Toto mi odmietol vratit napriek tomu ze som mu napisala aj pisomnu vyzvy s dorucenkou o vratenie penazi. Kam sa mam obratit? Na sud? Ma niekto nejaky vzor prosim Vas ako by mal vyzerat navrh na vydanie platobneho rozkazu proti fyzickej osobe? Mozem vobec ziadat tieto peniaze spat ak neboli pouzite na svoj ucel? A mozem uspiet? Dakujem za kazdu radu....

sarinka123
15. aug 2012

A mas doklad, ze si kazdy mesiac dala dovernikovi 70 EUR ? Uz mu nedavaj nic, ked sa ostatní neskladali. Co je to za domoveho dovernika pane boze ! Su kvoli 70 EUR neviem, či sa oplatí, urcite to narusi vzťahy medzi vami, ale asi sa mu dobre zilo, ked ste mu davali mesiac, co mesiac peniaze. V dnešnej dobe ústna dohoda ? Ani najlepšej kamaratke nie!
Ja by som spravila nasledovne;
1.) Ziadne peniaze mu uz nedavala.
2.) Osobne trvala na stretnuti a ziadala peniaze vratit.
3.) Ak to nepomoze, tak napisala list, ze ak ti peniaze nevrati: Budes žiadať vymáhanie súdnou cestou / posli to doporucene.
4.) Vymenila dovernika.
My mame tiez domoveho dovernika, Skladali sme sa na plastove okna, zvolal domovu schôdzu, ukázal 5 ponúk od firiem, ktore nam budu robit okna, my sme hlasovali, ktorú firmu chceme. Potom sme dostali komplet ponuku a podpisovali sme, ked sme davali peniaze. Nasledne nam ukázal a dal kazdemu faktúru a zvyšné peniaze vrátil. Vsetko bolo zdokladovane. Dnes bez dokladu tazko nieco vysudis. To mas ako keby si si kupila topanky za 100 EUR, chces ich vratit a pozadujes peniaze, ale nemas blok. Hold smola.

sarinka123
15. aug 2012

@zziva Ale skus sa nato popytat este právnika. Ja by som si ho chytila skratka. Nie sama, ale s manzelom, alebo nejakym vysokým svalnatejsim kamaratom. Pohrozila len ! Sud kvoli 70 EUR sa asi neoplati. Vyslo by ťa to hrozne vela. Právnik atd.

zabka88
15. aug 2012

požiadaj ho písomnou formou s doručenkou nech ti buď peniaze vráti alebo ti vydokladuje ich použitie, inak to budeš brať ako bezdôvodné obohatenie z jeho strany a obrátiš sa na súd. Je pravda, že kvôli 70 eurám by som sa nesúdila, skôr by som obehala všetkých susedov a dala im podpísať žiadosť o zmenu domového dôverníka a adresovala na bytový podnik. drž sa a napíš ako si dopadla

zziva
autor
15. aug 2012

@zabka88 poziadala som ho o vratenie aj ustne, odmietol, poziadala som aj pisomne s dorucenkou,ale nereagoval na moju vyzvu, zvolal schodzu na ktorej mi vsetci odmietli vratit peniaze a stoja za dovernikom. neviem co mam dalej robit, doklady o tom ze som peniaze davala mam. asi sa predsalen budem musiet obratit na prislusny sud.

zabka88
15. aug 2012

tak potom skús niečo také, s tým že ty si platila na základe ústnej dohody (dôkaz- návrh vypočuť svedkov...) , doklady máš, avšak peniaze neboli použité na daný účel a napriek výzvam si nedostala vydokladované na čo boli peniaze použité. Preto žiadaš peniaze späť ako bezdôvodné obohatenie dôverníka... drž sa

http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-l...

zziva
autor
15. aug 2012

@zabka88 zabka dakujem, no oni uz vo vchode teraz rychlo konaju a objednavaju tie okna... neviem ci to potom bude platne daco... ale podla mna nemaju sancu uz nejako s tym manipulovat,pretoze vyzva mu bola dorucena skor nez sa robili alebo objednali okna....

dupinka
15. aug 2012

vyzvat na vratenie penazi z dovodu, ze nedoslo k plneniu, na ktoreho ucel boli peniaze hradene. Samozrejme pisomne, poslaet bud doporune alebo proti podpisu mu to dat do ruk + ak mas dohodu, ze sa bude skladat, tak vyhoda pre teba.
Ak nebude plnit dobrovolne (daj mu lehotu), tak potom mas pravo podat navrh na vydanie platobneho rozkazu - vzor najdes na strane Ministerstva spravodlivosti, alebo jednoducho napises navrh, uvedies, o co ide a co ziadas. Tu sa nenariaduje pojednavanie, rozhoduje sa len na zaklade Tebou predlozenych dokladov.
Sudny poplatok je 16,50 EUR za navrh, v tomto pripade. Samozrejme, v navrhu mozes uviest petit: sud uklada odporcovi zaplatit navrhovatelovi 70 EUR a trovy navrhovatela a trovy sudneho konania" cim si zabezpecis narok na vratenie zaplatenych trov, ktore ti vzniknu v suvislosti so sudnym konanim.
Niektore sudy vydaju platobny rozkaz hned, ine (hlavne tie okresne sudy v sidle krajskych sudov) su tym priam zavalene....
Ak nie su ziadne pochybnosti o tvojom prave, sud vyda platobny rozkaz. V tom ulozi odporcovi zaplatit do 15 dni, alebo podat odpor (nieco ako odvolanie) Podanim odporu sa platobny rozkaz rusi a sud nariadi pojednavanie.