Partner nechce byť uznaný za otca. Ako postupovať?

danielkapo
3. apr 2008

Ahoj,
potrebovala by som radu ohľadne prípadného určovania otcovstva. Maličké sa má narodiť cca o mesiac...otec dieťaťa sa oň vôbec nezaujíma a cez sms mi odkazal ze si nepraje aby som ho uznala ako otca ..Spočiatku som to tak aj chcela urobiť, ale malinké má právo poznať otca a aj on nech si splni aspoň minimálnu povinnosť..no k veci....Moja otázka znie:
1. Ak by napokon súhlasil s tým, že bude uvedený ako otec...čo všetko má to súhlasné vyjadrenie obsahovať...a ako mám postupovať?
2. Ak nebude súhlasiť riešiť to bez súdneho procesu...ako dlho trvajú testy, kto ich hradí a kto platí súdne poplatky...a tiež...ako mám postupovať?
Veľmi pekne ďakujem🙂

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Tak napis list.. rozhodne je to lepsie, vyskusat vsetky nenasilne moznosti, ako niekoho nutit.

sarzan
6. jún 2011

@alexandra vidíš toto ma nenapadlo,ale aj tak ved co mama s tym chapes..

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Chapem len to, ze to nechapes, ale ako mama 2 deti a zaroven pomerne racionalna osoba Ti to skusim vysvetlit.

Zene sa pocas tehotenstva vzplavuju do krvi uplne ine hormony ako ked nie je tehotna, moze byt precitlivejsia, emocionalnejsia, menej racionalna. (Slovami muzov, moze sa javit ako hysterka). V tomto case potrebuje pri sebe ludi, ktorym moze doverovat, a idealne aj takych, ktori jej stavu rozumeju (napriklad zeny, co uz boli tehotne, pripadne ktore ju doverne poznaju a ktore ona pozna). Ked si zratas 1 a 1 (dovera v cloveka co ju pozna + pochopenie od niekoho, kto to zazil), vyjde Ti pravdepodobne 2 (jej matka).

Pochopil?

sarzan
6. jún 2011

@alexandra ja jej mame nejdem pisat aj tak,mohla by sa na to urazit..ona sa na vsetko uraza

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Zobrala Ti lopatku, tak sa na nu uraz a nehraj sa s nou 😉

sarzan
6. jún 2011

no ano zobrala mi lopatku 🙂,vidím to na ten sud bohuzial,cize ja tam nechcem byt na debila co sa nestaral a nezaujimal tak robim taketo minikroky-peniaze odkladam,ponukol som jej odvoz do nemocnice-to cosi nepochopila..potom kupil som dnes veci pre novorodenca-idem na to dobre nie?

sarzan
6. jún 2011

@alexandra budem musiet dokazat,že ja som nebol ten co sa uplne od toho distancoval-aj pred koliznou opatrovnickou-chapes moje zmyslanie teraz?

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Nie, nechapem. Ked napises jej mame list, tak tym dokazes, ze nemas zaujem?

Nie, nejdes na to dobre. Tlacis kde je to zbytocne miesto toho, aby si bol trpezlivy a snazil sa dohodnut.

sarzan
6. jún 2011

ale co si ho mam potom prefotit? jej mama asi na sude nebude

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Nie, dat ho koliznej, ze aha, pozrite sa, nechcel som stresovat tehotnu zenu, tak som sa pokusil priblizit sa jej cez jej matku, aby som NEZISTNE videl, co potrebuje a ako by som jej mohol pomoct.

Jej mama na sude bude, ak ju das predvolat ako svedka, ale to uz velmi predbiehame.

sarzan
6. jún 2011

neviem ci ju bude predvolavat skor si myslim,že nie...pocuvaj tak mam ho napisat a dat ho koliznej ci poslat ho mame tej mojej ex? 🙂 som jej pisal nedavno,že tam chceme prist a dat reč s jej mamou a ona ani pocut-tak som z tejto verzie upustil

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Predvolat ju mozes dat aj Ty, ale o to teraz nejde.

Naco by si pisal list matke Tvojej ex a dal ho koliznej? Ked raz pisem list pre niekoho, tak ho poslem tomu, komu ho pisem, nie? 😉

sarzan
6. jún 2011

@alexandra ja potrebujem teraz vediet nasledovne-narodi sa,pojde vybavit rl-tym si zaisti svoje priezvisko a matrikarka sa jej opyta ci chce urcit otcovstvo hej? povie nie a ako sa toto ja dozviem? ked zavolam na matriku,čo povedala ta a ta a ze chcem vediet pohlavie ona mi to povie co myslis?

sarzan
6. jún 2011

@alexandra nelistujme sa už prosim ta-pridal som jej mamu ako skype kontakt len ma musi prijat 🙂

sarzan
6. jún 2011

@sarzan skus sa vzit do mojej situacie-mamina neinformuje..kde sa ja potom dopatram k pohlaviu a tymto veciam ak ma ona neuvedie už v tej porodnici ako otca co ja potom?

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Tak ked to potrebujes vediet, tak si to zisti.

Dieta ked sa narodi, tak bezne z matriky idu do porodnice. Tam matka povie meno dietata, svoje udaje.

V pripade, ze je vydata, automaticky matrika do kolonky otec da meno manzela a priezvisko, na ktorom sa dohodli pri sobasi.

V pripade, ak nie je vydata su 2 moznost:
- vyhlasia suhlasne s otcom dietata otcovstvo pred matrikou, o com pracovnicku informuje
- alebo dieta bude mat kolonku otec prazdnu

Po navrate z porodnice si zena ide po RL dietata:
- ak ma otca v RL, musi prist aj ten a podpisom potvrdit suhlas s menom (nie priezviskom) dietata
- ak nema otca v RL, dieta automaticku dostava priezvisko po matke, a v RL je zapisane meno, ktore mu ona urcila

Predpokladam, ze na matrike Ti nepovedia nic, nakolko nie si evidovany ako otec dietata. Pre matriku si cudzi.

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Nemusim sa do nej vzivat, viem si to predstavit.

Ak chces, dopatraj sa k nemu Zalobou o urcenie otcovstva, ale zvaz si, ci Ti to za to stoji, najma kvoli tomu dietatu.

sarzan
6. jún 2011

tak zavolam na socialku..ona ma podla mna neuvedie lebo chce svoje priezvisko chapes,tym padom ja dam na sud zapretie otcovstva? chapem to spravne? neuvedenie otca je jeho zaprenim?
@alexandra

sarzan
6. jún 2011

@alexandra dam jej na to urcity cas...ale neni na to lehota? mozem ja dajmä tomu po 3 rokoch dat na sud urcenie otcovstva s tym,že ju donutia ist na dna test?

sarzan
6. jún 2011

@alexandra lebo tothoto sa bojim-sak teba idem zalovat,že mas moje dieta po 3 rokoch 🙂 donutia ta ist do ba na test dna lebo to by mohli kazdu zenu potom no nie?

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Ona aj keby Ta uviedla, tak jej to nepomoze, musite spravit spolocne vyhlasenie. O akom zapreti hovoris?

A naco by si to po 3 rokoch robil? Ak Sud rozhodne, ze sa bude robit DNA test, tak ano, bude sa musiet vykonat a ten, ktory nebude mat pravdu ho pravdepodobne bude platit. (Ak Ty budes tvrdit ze je dieta Tvoje, a DNA test to vyluci, pravdepodobne budes znasat jeho trovy, t.j. cca 500e).

sarzan
6. jún 2011

vlastne sa pytam to ci kolonka otec neuvedeny v rl je jeho zapretie,ale to asi neni,pisal som jej teraz ci si to nerozmysli s tym testom-lebo ona chce vraj len ten sudny-nereaguje na to

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Ked je nieco neuvedene, tak to nemoze byt zaprete. Zapretie je, ak v RL je otec, ktory nemoze byt biologickym otcom dietata a tento sa pred sudom brani, ze nemoze byt otcom. Pochopil?

Ziadny sudny test neexistuje.

Necudujem sa jej, ze nereaguje, prepac, ale placas dve na tri. Skus si v prvom rade precitat zakon o rodine, a potom sa zamysli, ci Ti ide o to dieta, alebo o Tvoju jesitnost.

sarzan
10. júl 2011

@vivien11 na urcenie otcovstva nie je lehota a pokial ti plati..3 roky spatne mozes chciet doplatit keby prestal takze vlastne nic ti neujde aj keby 2 roky neplatil

tanulka18
10. júl 2011

Ahojte,ma niekto skusenosti s prvym pojednavanim??alebo aspon ake otazky davaju....ide o urcenie ocovstva,dakujem velmi pekne =)

alfig
15. aug 2011

Ahojte ...ja mam iny problem a chcel by som poprosit o radu ...priatelka ma nechala pred mesiacom po mesiaci mi oznamila ze je tehotna ale ze ma zbavuje vsetkych prav a povinnosti ..mam pravo ziadat ja o test otcovstva ak si myslim ze tym otcom som ja a chcem prevziat na seba plnu zodpovednost za to dieta aj ked s tym nesuhlasi ona ? predsa len je to asi moje dieta a ja ho chcem takisto vychovavat a rozhodovat o nom

kamajka
16. aug 2011

@alfig ked sa dieta narodi mozes poziadat sud o urcenie otcovstva

elise
16. aug 2011

@alfig prečo sa jej pletieš do života ked ona ťa nechce?

diabolico
16. aug 2011

Ahojte, chcela by som len vediet ak už prebehlo zapretie otcovstva a otec zapisany v RL nie je biologicky otec. Zmažú tam jeho meno v kolonke "otec", ako budeme vediet že tam už nie je zapisany?
dik

alfig
16. aug 2011

@elise pocuj zlata moja ty keby si splodila dieta nechala by si ho len tak nech sa o nho stara len otec ? ty svoje biologicke dieta nechces vidiet vyrastat a pomahat mu ?