Partner nechce byť uznaný za otca. Ako postupovať?

danielkapo
3. apr 2008

Ahoj,
potrebovala by som radu ohľadne prípadného určovania otcovstva. Maličké sa má narodiť cca o mesiac...otec dieťaťa sa oň vôbec nezaujíma a cez sms mi odkazal ze si nepraje aby som ho uznala ako otca ..Spočiatku som to tak aj chcela urobiť, ale malinké má právo poznať otca a aj on nech si splni aspoň minimálnu povinnosť..no k veci....Moja otázka znie:
1. Ak by napokon súhlasil s tým, že bude uvedený ako otec...čo všetko má to súhlasné vyjadrenie obsahovať...a ako mám postupovať?
2. Ak nebude súhlasiť riešiť to bez súdneho procesu...ako dlho trvajú testy, kto ich hradí a kto platí súdne poplatky...a tiež...ako mám postupovať?
Veľmi pekne ďakujem🙂

jankita
3. apr 2008

1. Neviem to na isto, ale myslim ze staci, ked pride na matriku a vyhlasi pred matrikarkou, ze je otcom dietata.
2. Ak sa testom dokaze, ze otcom dietata je on, tak on hradi vydavky spojene s urcenim otcovstva.
Kedysi sme sa to tak ucili, ale ako to je teraz, neviem. Mozno to este plati...

danielkapo
autor
3. apr 2008

Dakujem, 🙂 pokiaľ teda vyhlasi pred matrikou, ze je otcom dieťaťa....nasledne zalezitosti ako priezvisko dietata (chcem aby malo moje), vyzivne a styk s dietatom...staci to spisat...a dat potvrdit sudom alebo ako?

jankita
3. apr 2008

Matrikarka by sa myslim mala pytat, ake priezvisko bude mat maly. No fakt taketo veci neviem naspamat, ucila som sa to pred par rokmi. ☹

katmi
4. apr 2008

danielka - ak by suhlasil, treba ist na matriku ty+on s OP, matrikarka s vami spise zapisnicu o uznani otcovstva..
v druhom pripade treba urcit otcovstvo sudnou cestou, pretoze aj ked si ty na vlastne naklady das urobit testy DNA,kde znalec urci, ze on je otcom,aj tak ti to musi schvalit sud, t.j. aj tak ti otcovstvo musi urcit sud.. musi to byt na papieri ak to mam takto laicky povedat..
v pripade, ak budes podavat navrh na urcenie otcovstva na sude, poziadaj si o oslobodenie od sudneho poplatku, nakolko tvoj jediny prijem je predpokladam materska..

ohladne vyzivneho a upravy prav a povinnosti voci maloletej/emu, t.j. styk s dietatom - navrh tiez treba podat na sude.. nestaci to spisat. musis si urobit normalne navrh a podat na sude.. tiez ziadaj o oslobodenie od sudneho poplatku..

ak by si nieco viac potrebovala pis IP..

alexandra
4. apr 2008

1. Staci ak pojdete spolu na matriku a pred uradnickou obaja poviete, ze on je otcom, Nech si vezme rodny list a obciansky preukaz...
2. Veci tykajuce sa maloletych su oslobodene od poplatkov, testy stoja asi 12 tisic, podla toho kde - pozri napriklad www.dnatest.sk, pre pripad sudu treba sudnoznalecke dokazovanie. Ak podas navrh Ty, platit to bude pravdepodobne on, ak sa nedohodnete inak.

maca793
5. apr 2008

danielkapo
pozri tému naMK testy DNA, tam je aj môj príbeh podobný k tvojmu, ja som si otcovstvo vybavovala cez matriku, kde za mňa podali na súd potrebné info a záležitosti, o mesiac bol pohovor, pojednávania bola som aj na testoch v Blave, ale dotyčný nie a tak to naťahuje ako sa len dá, aby sa vyhol zodpovednosti. ja ho chcem uznať za otca len preto, aby si plnil to, čo vyplýva zo zákona, ale stretávať sa s dieťatom to nedovolím a ako ho poznám, tak aj keby to mal napísané a rozhodnuté súdom, tak nebude chodiť. držím ti palce a ak niečo, tak IP

alexandra
6. apr 2008

maca prepac, ale nie si ta, ktora bude rozhodovat o tom, ci dovolis alebo nedovolis stretavat sa s dietatom 😒

andrea1158
7. apr 2008

výživné by si chcela, ale stretávať s dieťaťom nedovolíš? Aká si velice múdra...bohužiaľ zákon toto nepovoľuje. A ak mu nedovolíš sa stretávať, môžeš o dieťa aj prísť.

alexandra
7. apr 2008

Andrea bodaj by si mala pravdu, ale ani to nie je tak jednoduche 😒

andrea1158
7. apr 2008

Ja si myslím,že ak sa chlap nechce priznať k dieťaťu, tak sa sním ani veľmi nebude chcieť stretávať...skôr sa bude snažiť platiť čo najmenej.

alexandra
7. apr 2008

A zase naopak, cim viac bude musiet platit, tym viac sa to bude matke snazit stazit castym stretavanim..

mandula
19. aug 2009

Ahojte, mohli by ste mi prosim poradit? Tiez s partnerom uz nezijeme spolu a potrebujem to vyhlasenie otcovstva. On nema problem ist na matriku, tak ako to tu pisete, ze je potrebne. Mam len 2 otazky:
1/ Kedy to treba? Este teraz pred narodenim?
2/ Ak sme obaja z ineho mesta? Kam treba ist? Je to jedno? Hlavne ze je to na matrike?
Dakujem Vam velmi pekne za odpovede.

alexandra
19. aug 2009

mandula ano, je to mozne aj pred porodom a na matriku, kde Ti budu vydavat rodny list (tam, kde budes rodit, teda Antolska = Petržalka/Technopol, atd)
Mozete vsak prist spolocne po rodny list, kde rovno otec vyhlasi otcovstvo a matrikarka ho na poziadanie zapise do RL. Tak to bude zrejme jednoduchsie pre oboch.

zajacik...
20. aug 2009

Mandula urcenie otcovstva pred narodenim sa robi vacsinou vtedy, ak otec dietata planuje na dlhsiu dobu ist niekam prec a po narodeni by sa nemohol dostavit na matriku. Ale pokial po porode moze ist s tebou pre rodny list, tak je to jednoduchsie a v praxi aj beznejsie urobit urcenie otcovstva po narodeni. A robi sa to na matricnom urade (na miestnom urade) tej mestskej casti, v ktorej je porodnica kde budes rodit. Treba vam k tomu len vase rodne listy a obcianske preukazy, je to bez poplatku 🙂

poki10
23. mar 2010

mozem ist na matriku s partnerom kvoli priznaniu otcovstva aj ked som len v stvrtom mesiaci tehotenstva?

klarika12
23. mar 2010

poki mozes ist kludne aj teraz.na tom nazalezi len to musi byt pred narodenim dietatka

bamarama82
28. júl 2010

baby poradte, kedy mame ist na matriku ked chcem, aby dieta malo priezvisko po mne-matke, a bol otec zapisany v RL ale priezvisko chcem svoje. da sa to tak? ze uzna otcovstvo ale priezvisko bude moje? ak nepojdeme pred porodom na matriku-bo nemame vybrate krstne mena, a sli by sme po porode, treba ist na matriku v mieste porodu alebo v miest trvaleho pobytu? dakujem

andzi
29. júl 2010

@bamarama82 priezvisko dieťaťa, ktorého rodičia nie sú zosobášení sa určuje dohodou rodičov, čiže ak si s otcom dieťaťa dohodnutá, nie je problém, aby malo dieťa priezvisko po tebe. Narodenie dieťaťa je matričná udalosť, ktorá sa zapisuje do matriky v sídle nemocnice, kde sa dieťa narodilo, takže treba ísť na matriku v tom meste, kde sa dieťa narodí.

bamarama82
29. júl 2010

@andzi dakujem, a staci tam ist po porode? neviem este kde budeme rodit tak ist na matriku pred porodom v mieste trvaleho pobytu potom asi nema vyznam ked budem rodit v inom kraji, ci ako? a to musim ist potom na matriku zas do mesta kde som rodila? kolko od porodu? ze ci tam mozem ist rovno z nemocnice aby sme sa do toho mesta nemuseli zas vracat.

lucy55
26. sep 2010

Ahojte,rada by som sa spýtala,vy,ktoré máte s tým skusenosť,ako dlho to trvá,kým od podania návrhu na určenie otcovstva stanovia sudne pojednavanie?
Ja som podala navrh v januari a teraz je september a nic sa nedeje,a to mi povedali,že pravne veci ohladom maloletých sa riesia prednostne.Viac ako 8 mesiacov je stále prednostne??
Dcerka má rok a musíme žiť len z rodičovskeho prispevku.dakujem za odpovede..

boddez
26. sep 2010

@danielkapo ja som mal situaciu inu ...staram sa o malu derku sam ...ale tiez bolo potrebne určenie otcovstva a určili to spolocnym vyhlasenim na matrike dohodli sme sa na priezvysku..a ostatne ako zverenie do starostlivosti ...a vyzivne a podobne musis si podat na socialke ale to az ked sa narodi babatko...tam uz ti s tým pomôžu spise sa navrh na sud napise sa vyzivne...a poda sa to na sud...

boddez
26. sep 2010

@lucy55 moja malinka sa narodila v juli....podane to bolo koncom jula a tiez nejako zeby sa to hybalo ..nevidno..a tez pokial nemam sudom určene malinku do vychovy mam ju v starostlivosti ..ale to nestaxi aby som splnal poziadavky na prispevok pri narodeni a tie ostatne prispevky....zijeme len z RP....aj to sa teraz znizi...neviem ako to bude ...matka neprispieva ani cent...

boddez
26. sep 2010

@bamarama82 my sme sli rovno ako sa vracala z pôrodnice matka mojej dcerky..a trvalo to asi ...pol hodinku.....daju ti vsetky potrebne papiere dohodnete sa na priezvisku a ostatne dokumenty si vybavis uz v mieste trvaleho bydliska svojho na socialke .....tak isto ti pomôžu aj pri spisani navrhu na sud o určenie vyživneho popripade na určenie do vychovy

vivien11
15. mar 2011

ahojte. Ja by som bola rada keby mi niekto poradil v nasledujucej veci. Nakolko budem slobodna mamička a otec dieta nechce priznat otcovstvo formalne zatial sme dohodnuty ze bude platit dobrovolne. Tak ja vlastne napíšem ak tomusprávne rozumiem do rodneho listu otec neznámy?? alebo možem tam dať jeho meno?? asi nie to musí podpísať aj on osobne akedze nechce dava sa otec neznamy? lenze co ak nastane situacie ze dieta bude mat poviem 3 roky a zrazu prestane platit mam právo kedykolvek dat ziadost na súd o priznanie otcovstva kde ho uz sud do toho dotlaci a zoraven s tym spojene vysudenie výživneho. Nie je tam nejaka lehota ze napr ak do 1 roka dietata nenapisete alebo nezmenite status otec neznamy nemate uz pravo v buducnosti ziadat o urcenie otcovstva??Hehe pisem zamotane tak hadam ma pochopíte a pomozete mi. dakujem vopred za odpovede

aleka
15. mar 2011

kedže on nesúhlasí bude v rodnom liste uvedený ako otec neznámy. potom môžeš určiť otca na súde a ked nebude súhlasiť budú sa robiť testy dna. lehota tam nie je žiadna, je na tebe kedy sa rozhodneš. ale ak to chceš mať všetko na papiery - výživné, dieťa zverené do svojej starostivosti...... tak to rieš súdnou cestou 😉

vivien11
15. mar 2011

@aleka dakujem za odpoved. No myslim si ze on malu nebude chciet ani sa o nu zaujimat. tak uvidime ci dodrzi slovo a bude platit dobrovolne. Raz nezaplati a ide na sud to som pevne rozhodnuta. Len som sa bala ze proste ze to tam je nejako casovo ohranicene ze dokedy sa ja mozem odvolat na sud.

marcela10
15. mar 2011

@vivien11 len aby sa nestalo, že 3 roky bude pekne platiť a potom sa na to vyklašle... neverila by som mu... daj ho na súd

vivien11
16. mar 2011

vsak to sa pytam ze ci ho mozem dat na sud aj po troch rokoch alebo nie ja niesom blba ja viem ze akonahle raz nezaplati tak ide na sud a on to vie tiez

aleka
16. mar 2011

nie je tam žiadna lehota - zatiaľ........

micu13
12. máj 2011

ahojte dievcata. Chcela by som poradit. S priatelom niesme zobraty a chceme aby nasa mala mala jeho priezvisko. Viem ze musime ist na matriku priznat otcovstvo, ale moja otazka znie ze kam? On je z Velkeho bielu (okres Senec) a ja som z bratislavy. Tak neviem ci mame ist do Senca alebo do BA. Viete mi s tym niekto poradit?
Za odpoved dakujem. 🙂