Písomné oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi

szzuzka
21. máj 2012

ahojte, chcela som oznamit zamestnavatelovi, ze som tehotna urobit ustne , ale na nete som nasla ze , ak to nepodlozim pisomnou formou mozu ma vyhodit. uz ste niektora taketo oznamenie pisala? co tam mam napisat? a nestaci iba doniest potvrdenie od gynekologa?a ked mam podpiasnu zmluvu 23.02. nastup 24.2. kedy sa konci 3mesacna skusobna doba????diky za infooooo :-*

martinka17
21. máj 2012

@szzuzka 3 mesačná skúšobná končí po 3 mesiacoch od podpisu zmluvy, teda 23.05. a písomne Ti stačí napísať, že oznamuješ, že si tehotná, ale opýtaj sa ako je zvyk v spoločnosti, niekde žiadajú predložiť tehu knižku, je to individuálne a musíš sa riadiť nie len zákonom ale aj kolektívnou zmluvou a internými predpismi 😉 Na Tvojom mieste nikomu nič nevravím a počkám do 1.6., teda ka nerobíš nočné

szzuzka
autor
21. máj 2012

od 1.6 uz budem na pn-ke mam doma potvrdenie......juj, tie moje nervicky nic neviem co a ako terba ☹

rakywanda
21. máj 2012

Ja som v oznameni uvadzala aj vyratany termin porodu.

eri28
21. máj 2012

mne to napisala sestricka, teda mi nechodime k lekarovi, ze som tehu a termin porodu 😅

carodejnica
21. máj 2012

@szzuzka určite písomne, vyplýva to zo zákonníka práce, inak sa nepovažuješ za tehotnú a neplatí pre teba ochranná lehota a zákaz výpovede ... inak mám dojem, že zákaz výpovede pre tehotnú platí aj v skúšobnej dobe, ale to si ešte prever ( napríklad aj tu je nejaký článok - http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/100510/554054/Vy... )

Vzor:

Vec: Oznámenie podľa §40, ods. 6 Zákonníka práce

V súlade s ustanovením § 40, ods. 6 Zákonníka práce Vám týmto oznamujem, že som tehotná.
Predpokladaný termín pôrodu je určený na ................ V súvislosti s termínom pôrodu predpokladám odchod na materskú dovolenku ...................... Zároveň Vás chcem požiadať, aby mi bolo umožnené absolvovať všetky povinné lekárske prehliadky, ktoré mi určí lekár. V prílohe zasielam kópiu lekárskeho potvrdenia (tehotenský preukaz).

S pozdravom

Príloha: kópia lekárskeho potvrdenia (tehotenský preukaz)

liz_lemon
21. máj 2012

@carodejnica v skusobnej dobe nie je tehotna zena chranena pred vypovedou

eri28
21. máj 2012

ja mam zmluvu na 6 m, potom predlzia, a tiez mam hokej ci som chranena, ze teraz musia predlzit ci nemusia, zmluva konci v auguste akurat, ked mam nastupit na matersku tak fakt neviem...

liz_lemon
21. máj 2012

@eri28 ak zijes v SR, tak ti zmluvu predlzit nemusia, PP sa jednoducho skonci dnom, ktory je dohodnuty ako koniec PP, bez ohladu na to, ze si tehotna

mezike
21. máj 2012

@szzuzka ja som tiez otehu pocas skusobnej. Mne len lekar napisal na vymenny listok, ze menovana je tehotna, hned v den, ked potrvrdil tehu. To som odovzdala, stacilo im to, ziadne vyhlasenie som nepisala, Ak napises len vyhlasenie, aj tak budu potrebovat bud potvrdenie od lekára alebo tehu knizku. Počas skúšobnej ti nemôžu dať vypoved bez udania dovodu, jedine za porušenie pracovnej discipliny. Ak to oznamis len ustne, kludne ti mozu dat vypoved., preto odporucam hned mat potvrdenie od lekára. Mne robili problem kvoli nočným smenám.

carodejnica
21. máj 2012

@liz_lemon Troška to poopravím, tehotnú ženu môže síce zamestnávateľ v skúšobnej dobe vyhodiť, ale je to zložitejšie, musí to písomne zdôvodniť a nesmie to súvisieť s tehotenstvom, (ak nie je tehotná, môže ju vyhodiť bez udania dôvodu)

tu som to našla (spomínam sa na tú novelu, ale nevedela som ako to presne je)
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

Tehotenstvo a skončenie pracovného pomeru
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

Od 1. septembra 2011 platí, že zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné (§ 72 ods. 1 Zákonníka práce).

baklik
21. máj 2012

@szzuzka napises prehlasenie, ze tymto oznamujes, ze si v tom a tom tyzdni tehotenstva s predpokladanym nastupom na MD vtedy a vtedy a ako prilohu prilozis fotokopiu prednej strany materskej knizky, kde su zakladne udaje o tvojom tehotenstve. urob si toto prehlasenie dvojmo. jedno odovzdas na personalnom a na druhe si das potvrdit prevzatie - datum, meno preberatela, podpis. a mas vybavene...

eri28
21. máj 2012

@liz_lemon ja som v holansku, neviem ci su tie iste pravidla....

liz_lemon
21. máj 2012

@eri28 jaj, tak to netusim, to sa musis spytat na nejakom holandskom fore, alebo na nejakom urade

liz_lemon
21. máj 2012

@carodejnica ano, to je pravda, ale ako sa vravi, kto chce psa bit, palicu si najde, a aj v takychto pripadoch sa to da obist

sisaha
21. máj 2012

@szzuzka urcite skôr pisomne tehotenstvo neoznamuj skôr ako ti skonci skusobna doba. Bohuzial skusenosti na SK su take, ze oznamis pocas skusobnej doby a posledny den dostanes papier, ze dalej s tebou nepocitaju. Dôvod uviest nemusia. Takze pozor na to.

carodejnica
21. máj 2012

@sisaha v prípade tehotnej musia uviesť písomný dôvod aj počas skúšobnej doby, ale neriskovala by som, ako píše @liz_lemon

sisaha
21. máj 2012

@carodejnica tak je jasne, ze by neuviedli, ze je tehotna... Existuje dalsich 10 zakonnych dôvodov, preco zrovna ona musi prec, ze?

szzuzka
autor
21. máj 2012

dakujem krasne dievcata 😀 😉

renkakl
21. máj 2012

@szzuzka @eri28 pokial mate zmluvu na dobu urcit, tak tam neplati ziadna ochranna lehota v pripade tehotenstva ani PN. Zmluva proste v dohodnutom termine skonci. Ja som nastupovala na MD 11.7. a 31.7. mi skoncila zmluva na dobu urcitu a zamestnavetel nebol povinny ju predlzit.

eri28
21. máj 2012

@renkakl doba neurcita to nie je u mna tak asi tak...

szzuzka
autor
22. máj 2012

ja mam 3 mesacnu skusobnu a potom neurcitu dobu....tak plati ochranna lehota, musim zamstnavatela aj pisomne oznamit o mojom stave?

cicimon
22. máj 2012

@szzuzka ak chces aby ta povazoval za tehotnu tak musis

gapa
22. máj 2012

takto je to presne v zákone:
zdroj:
Zákonník práce tu:
http://www.employment.gov.sk/legislativa.html

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1) V skúšobnej dobe môţe zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môţe skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ţenou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ţenou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náleţite písomne odôvodniť, inak je neplatné.
(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

a ako je písané vyššie, ak sa chce, výnimočný prípad sa nájde.

evickav
25. máj 2012

v koľkom tt sa oznamuje zamestnávateľovi, že som tehotná a pôjdem na materskú?
ja som už dlhšie PN a na moju otázku mi v práci bolo povedané, že to nemusím oznamovať, lebo som PN a aj budem počas celého tehu,,, vraj im to stačí oznámiť tesne pred nástupom na materskú,,, som zamestnaná na dobu neurčitú,,,
tak teraz neviem, čo mám urobiť

liz_lemon
25. máj 2012

@evickav podla ZP je to min. mesiac pred nastupom na MD

lili_mia
25. máj 2012

@evickav oznám im to písomne, napíš si to na 2x a kópiu pre seba si daj podpísať, dátum a kto ju prevzal .. nevieš dopredu, čo sa môže stať, možno šéf tiež pôjde PN a jeho nástupca s tým nebude súhlasiť, že si neoznámila, možno sa na personálnom vymenia baby .. aj ked, pustiť ťa musia, oznámenie sa zrejme dáva iba preto, že od toho dátumu si chránená a nemôžu ťa vyhodiť, tak isto ako počas PN, lenže môže sa stať, že počas tvojej PN sa u zamestnávateľa niečo udeje a bude chcieť prepúšťať a otvorene ti povie, že ťa nechá odrobiť prvý deň a na druhý šup výpoved, tak možno aj bude naliehať na ukončení PP dohodou .. nič nepokazíš, ak tehu oznámiš písomne

evickav
25. máj 2012

@lili_mia
@liz_lemon
ďakujem za radu,,,
som síce 20 rokov nepretržite zamestnaná v NsP, ale pri terajších zmenách v zdravotníctve to asi netreba podceniť,,, tuším každého pol roka máme iného riaditeľa,,, a ktohovie aj aký dodatok zase dajú ku kolektívnej zmluve,,, posledne nám zobrali 5 dní dovolenky 😖

gapa
25. máj 2012

@evickav
oznamovať tehotenstvo (písomne s predložením potvrdenia od lekára) nemusíš, nie je to povinnost. No v takom prípade nemáš výhody tehotnej (nemôžeš dostať výpoved, lebo si v ochrannej dobe, máš nárok na návštevu lekára aj viac ako 7dní v roku, nemôžeš vykonávať určité činnosti, to samozrejme podla profesie ...). Ak si na PN, tak aj tak výpoed dostať nemôžeš a nepotrebuješ preukazovať návštevy lekára a ani výhody, že nemôžeš napr. zdvíhať pacientov ..., tj. v tomto prípade mali v práci pravdu.

nástup na md a rd (rozsah o aký žiadaš) a ukončenie treba oznámiť aspon mesiac popredu písomne, vid tuším § 166 či 167 Zákonník práce. Lekár dáva žiadost o materské aj viac ako mesiac popredu, tak predpokladám, že tým je to splnené, no lepšie sa spýtať mzdárky, či chce aj extra k tomu.

Nezabudni potom si podať prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov na socpoistovni najneskôr v prvý den čerpania rodič.dovolenky, ak chceš súvislé dôch.poistenie (posledným dnom MD ta zamestnávatel odhlási=preruší dôch.poistenie). (dokedy čerpáš mdv zamestnaní a poberáš mateské zo sp zistíš z potvrdenia zo sp, ktorý budeš potrebovať k vybaveniu rodič.príspevku)

evickav
25. máj 2012

@gapa ďakujem za komplet vysvetlenie 🙂

miskalevica
27. júl 2012

ahojte baby, ja mam otazku k teme:2.5. som nastupila do prace na dobu urcitu (1 rok), ale od 6.7. som PN kvoli IVF, ktore sa chvalabohu podarilo, PN mi stale pokracuje kvoli komplikaciam zo stimulacie. Z prace mi uz viackrat volali, ze co tolko marodim, ci som v ohrozeni zivota....je mi to dost neprijmne. V zmluve mam tiez ze mam zamestnavatelovi oznamit tehotenstvo, aj tak hodlam urobit pismonou formou podla komentov vyssie, len neviem v ktorom tyzdni dostanem tehotensku knizku, resp. moj gynekolog ma asi da na rizikove, tak neviem, asi ma budu este dlho z prace otravovat, ale ide mi hlavne o to, ze ked im to pisomne dorucim v 2 kopiach, ci mi to vobec laskavo poslu spat podpisane, ach jaj 😖 Ale ako ich poznam, tak mi svacnu vypoved v skusobnej lehote a nejaky netehotny dovod si vymyslia 😒