Platenie výživného po ukončení vysokej školy

monikad1
6. júl 2016

Moja kamarátka platí výživné na dcéru, prosím, vie jej niekto poradiť do kedy musí platiť výživné keď už ukončila vysoku školu?
S dcerou nežije v spoločnej domácnosti, takže ani nevie zistiť, či už pracuje
Ďakujem za každú radu

sissy27
6. júl 2016

@monikad1 vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom trvá dovtedy, kým nie je dieťa schopné sa samostatne živiť... keďže slečna ukončila vysokú školu a je zdravá, tak schopná je... to, že si nevie alebo nechce nájsť prácu je jej problém...
kamarátka ale musí podať na súd žiadosť o zrušenie vyživovacej povinnosti, inak je povinná platiť výživné podľa posledného právoplatného rozsudku...

sibalka21
6. júl 2016

Pokial neskonci skolu, cize uz nemusi...

sissy27
6. júl 2016

@sibalka21 ale treba to oficiálne ukončiť na súde, nestačí len zrazu neplatiť... pokiaľ nie je nový právoplatný rozsudok o výživnom, tak platí ten posledný a slečna by sa mohla domáhať doplatenia výživného...

sibalka21
6. júl 2016

@sissy27 len viem ze po ukonceni skoly uz platit nemusi... neviem ako sa to dalej riesi 🙂

sissy27
6. júl 2016

@sibalka21 nemusí až keď rozsudok o zrušení výživného nadobudne právoplatnosť...

monikad1
autor
6. júl 2016

ďakujem vám veľmi, veľmi za rady, vedela som, že jej poradíte 🙂

mirica
6. júl 2016

@sissy27 ...ono je to celkom jedno, väčšinou sa zruší spätne ku dňu , kedy sa bola schopná živiť, a to čo sa zaplatilo potom sa vráti....teda ak to platiaci rodič požaduje

sissy27
6. júl 2016

@mirica pokiaľ viem, tak spätne sa to dá maximálne ku dňu podania návrhu, určite nie x-mesiacov či rokov...

draik
6. júl 2016

@sissy27
Aj spätne pred podaním návrhu, keďže vyživovacia povinnosť trvá len do momentu, keď je dieťa schopné sa samo živiť.

ala76
28. júl 2016

ahhojte,my mame podobny problem,manzel platil vyzivne na syna ktory zije s matkou mame 2deti.(vsetko mali dohodnute medzi sebou,bez sudu )jeho syn chodi na vysku stym ze si robil bakalarku ale kedze skusky nespravil mal rok opravny a ani teraz v opravnom nespravil skusky.tak ma prist uz len o rok v juni na skusky stym ze nebude navstevovat skolu-cize ani neviem ci je student ci nie.vraj sa uz nepovazuje za studenta..ALE od decembra roku 2015 robi na riadnu pracovnu zmluvu.chcem ukoncit vyzivovaciu povinnost kedze sme sa pred mesiacom dozvedeli ze uz sa sam zivy a do skoly uz chodit nebude.AKO mame platit dalej ci nie.jeho matka vykrikuje ze ho ma zivit do 26.(ano ale podla nas uz nie lebo ma zmluvu a do skoly chodit nebude)chceme to dat na sud a syn je urazeny zato ale vraj sa to musi sudim ukoncit.DAKUJEM PEKNE ZA INFO🙂

draik
28. júl 2016

@ala76
Ak bola dohoda bez súdu, stačí prestať platiť, keďže súdom neschválená dohoda nie je vykonateľná.

liaka
28. júl 2016

@ala76 draik ma pravdu. Prestať platiť. Súd s tým nič nemá.

i_v
6. mar 2018

...

henrimaco
29. jan 2020

Dobrý deň, chcem sa opýtať či musím platiť výživné na 29 ročného syna? Študoval na vysokej škole ktorú po dvoch rokoch ukončil, potom sa zamestnal a po roku znova nastúpil na denné štúdium vysokej školy. Teraz je v piatom ročníku a v júny bude končiť. Ďakujem za odpoveď.