Podnikám na živnosť. Môžem poberať rodičovský príspevok?

lubomirap
26. máj 2008

Dobry den, vie mi prosim niekto dat jednoznacnu odpoved na to, ze ak som na materskej a nepozastavim si zivnost ale budem nadalej podnikat, mam alebo nemam narok na sucasne poberanie rodicovskeho prispevku? (4560 Sk do troch rokov dietata). Isto s tym mate niekto skusenost...ja som prvy tyzden doma z porodnice, ale coskoro budem pracovat, mam pracu ktora sa da zvladat aj pri dietati, pracujem pre oficialne firmy takze fakturam sa neda nevyhnut...dakujem za ochotu poradit,Lubomira

meggie1984
27. okt 2009

chcela by som poprosiť o radu, chystám sa aj na úrad, no mám pocit, že tu sa dozviem viac 😉
na RD som do októbra 2010, čiže som nastúpila pred 01.01.2009. chcela by som si otvoriť živnosť, syn bude doma, je to práca z domu. Bude sa mi naďalej vyplácať rodičovský príspevok ak podám čestné prehlásenie, že syn nenavštevuje žiadne zariadenie? ďakujem 🙂

gapa
27. okt 2009

meggie,
áno, ak si začala poberať RP podla zákona o RP účinného do 31.12.08 a nepožiadaša o posudzovanie podla nového zákona, tak predpokladám stačí nahlásiť na UPSVaR založenie živnosti a kto sa o dieťa stará počas vykonávania tejto činnosti. Sa mi aj zdá, že možnosť, že sa staráš ty osobne tam ani nebola, ale to už sa spýtaj na UPSVaR. Ale aj keby si napísala napr., že manžel, babka ..., tak by to bolo OK. Ale ked sa budeš starať ty, tak napíš to takto. 🙂

lila61
28. okt 2009

Ahojte ,
tento prispevok som uz pisala do sekcie zivnost a materska, ale hodim ho aj sem, mozno niekomu pomoze.

TAKZE:

zivnost a materska - pocas materskej mozem zivnost vykonavat, nie su tam ziadne obmedzenia (info zo soc.poist)

zivnost a rodicovsky prispevok - pokial napisem vyhlasenie, ze pocas poberania rodicovskeho prispevku nebudem cinnost vykonavat JA a zamestnam niekoho kto bude "akoze pracovat za mna",napr na dohodu kludne mozem v zivnosti pokracovat a nemusim nic rusit, ani prerusovat. (info z UPSVaR)

Takze vyzera to tak, ze predsa sa len da podnikat i pocas materskej i rodicovskej, aj ked teda je nutne tento stat troska "oklamat" tym ze zamestname niekoho aspon na "dohodu" a ten clovek bude "pracovat" v case poberania rodicovskeho prispevku za nas. Ono sa to samozrejme spaja s tym, ze ti vznikaju naklady na odvody za toho dohodara, ale tak asi je to lepsie ako zrusit zivnost a cakat, co nam milostivo da tento nas skvely stat. 😖

Dufam ze tieto info pomozu aj ostatnym kockam ktore riesia podobny problem ako ja

anib
29. okt 2009

lila 61, to bol aj môj pripad, lenze nie som si tym 100% ista, totiz v tej prvej veci ano, bola som szco a poberala matersku,cize zivnost bola aktivna
no a co sa tyka zivnost a rodicak - zivnost som pozastavila
v tejto veci je viacero faktorov - tj.hlavne doba, kedy si zacala rodicovsky poberat:
1.kto v roku 2008 - ten moze mat aj nadalej prijem + rodicovsky
2.kto v roku 2009 - bud zivnost pozastavi,alebo prerusi a dostane plnu sumu RP
- alebo zivnost ponecha a da opatrovat babo inemu zivnostnikovi a tomu vyfakturuje sumu RP /ich nezaujima,ci aj ked mas zivnost a môzes byt doma s dietatom - jednoducho mas tu zivnost aktivnu-teda si zarobkova/
- alebo ---///---- a dostane len cca 40 eur prispevku na starostlivost o dieta
A pokial mas zamestnaneho niekoho na dohodu /to som mala aj ja/, naklady nanho boli len smiesne 1euro.
V nasom pripade si potom zivnost vybavil manzel. Tot co ja viem. Niekedy ani tety poriadne nevedia a budu radit, keby to tak dali aj na papieri. No ktovie, mozno stale nieco nove, takze sa nehadam,ale nech to vidime cierne na bielom.

lila61
29. okt 2009

Anib,
ja by som mala rodicovsky zacat poberat az v roku 2010 a tuto informaciu, ze staci podat cestne prehlasenie ze zivnost nevykonavam ja, ale mam zamestnaneho niekoho ineho mi poradil Veduci odboru socialneho zabezpecenia, takze ja dufam, ze tato informacia je relevantna, lebo potom uz by som fakt nevedela, ze od koho mam cakat pravdive informacie.
No v kazdom pripade mas pravdu - niekedy je clovek v soku kolko roznych nazorov na jednu vec dostat 😖

brorad
22. dec 2009

Ahojte, chcem sa opytat ci ma niekto podobnu skusenost ako ja. Na materskej som od oktobra 2008, rodicovsky prispevok poberam od 2009. Mam zivnost a nemam ju ani pozastavenu - podla mojich doterajsich informacii nebolo treba. Chcem sa opytat ci mam narok na rodicovsky prispevok ak zivnost nezrusim ani nepozastavim. Dakujem

hajda22
22. dec 2009

ahoj brorad, ja som na tom podobne MD od 11/2008 a RP od 5/2009, kedze ideme po novom tak pri poberani RP nemoze byt zivnost...ja som ju prerusila hned k 1/2009 do 12/2009, kedze som chcela ist pracovat, nakolko zvysili RP, tak som to prerusenie dnes bola predlzit...aspon mne na urade povedali, ze musi byt prerusena

anib
22. dec 2009

ano musi byt prerusena,alebo pozastavena, ja som na MD od 3/09 a mam ju pozastavenu od zaciatku poberania rodicovskeho prispevku,aby nan vznikol vôbec narok,nesmieme robit

anna1308
25. jan 2010

🙂 Dobry den vye mi niekto poradit mam 2,5 rocneho syna a v maji sa chystam ma brigadu a chcela by som dat maleho do mat.skolky pridem o rodicovsky prispevok na kolko priatel pracuje a nemohol by sa onho starat cely den a skolka by nam vyhovovala.Dakujem

kacaba21
3. feb 2010

Ahojte baby chcm sa opytat ja mam9 mscne babpo od zaciatku poberam rodicovsky prispevok z dovodu nemania naroku na materske.chcela by som si teraz zalozit zivnost,a viem ze rodicovsky prispevok mi zostane al ako to bud s tymi odvodmi?mo kamoska robi tiez na zivnost a ze 1rok od zaloznia zivnosti nmusiim platit ziadne odvody ani do zdravotnej ani do socialnej poistovne.ja by som pracovala na zivnost doma s tym ze mala bude so mnou doma kto mi poradi o tych odvodoch a ci sa to vobec oplati?dakujem vam velmi pekne ak mi nikto da njaku odpoved 😉

krupina
3. feb 2010

odRP:Neviete mi niekto poradiť či budem musieť platiť odvody za seba počas poberania rodičovského príspevku ak som živnostníčka ale ja sama pracovať nebudem ale bude za mňa robiť zamestnanec.Živnosť sa mi prerušiť nedá lebo by som prišla o obchodné priestory a po materskej by som bola nezamestnaná.

cumelila
3. feb 2010

Kacaba :tak ale pokial viem tak nemožeś mať založenu živnosť a aj poberať RP..a čo sa tyka odvodov tak do soc.poistovne nemusis odvadzat rok ale zdravotne z minima si odvadzat musiš...teraz je to cca 44e...

Baby nemate skusenost niektora s RP ...zivnost mam ale za mna bude pracovat dievca na dohodu ...ste niektora v takej situacii?dakujeeem

gapa
6. feb 2010

kacaba,
ty poberáš RP podla zákona účinného v r.2009 a podla tohto zákona nie je možné mať aktívnu živnosť a poberať RP. Lebo si považovaná za zárobkovo činnú a teda máš nárok nie na RP ale na príspevok na starostlivosť o dieťa, ak sa o dieťa staráš sama alebo niekto z rodiny, tak vo výške 25% z 164,22eur.

krupina,
jedine ako poberáš RP od r.2008 alebo skôr je možné poberať RP počas aktívnej živnosti (t.j. na živnostenskom úrade neprerušenej), lebo počas aktívnej živnosti, ak poberáš RP od r.2009 nie je možnosť poberať RP, aj keby činnosť vykonávali len zamestnanci. Platí to, čo som písala kabaca. Nepredpokladám, že poberáš RP od r.2008

zuzuch
9. feb 2010

Dobry den, chcem sa opyytat ako je to s tymto novym zvysenym rodicovskym prispevkom (256 Eur). Mam nan nárok aj ja ako zivnostnik, ked si budem platit nemocenské min. 270 dni. Dakujem za odpoved. PS: z odvodov si platim len zdravotne

cigaretka5
10. feb 2010

zuzuch asi mi nie je celkom jasana tvoja otazka, na vyssi RP mas narok ak si za poslende dva roky boli nem poistena. teda vznikne narok na matersku a z materskej ides rovno na rodicak, ten mas teda vyssi , predpokladam ze nan budes nastupovat tento alebo buduci rok a zakon z 2010 sa v 2011 nebude menit, potom aby si dostala vyssi rodicak musis zivnost zrusti alebo rerusit cestne prehlasenie ako tu hore pise lilly od 2010 nestaci

zzzs
28. máj 2010

ahojte, vedeli by ste mi prosim poradit... rodicovsky prispevok mi konci 11.1.2011 ale dieta nastupuje do skolky uz 2.9.2010 a ja zacinam podnikat na zivnost 6.9.2010... dokedy sa mam odhlasit z rodicovskeho prispevku? vdaka vopred

cigaretka5
1. jún 2010

@zzzs zalezi odkedy rodicak dostavas

daniela1902
21. júl 2010

Ahojte a neviete mi poradit ako to je, ked som zacala poberat v roku 2008, som zamestanana, ale chcem si aj otvorit zivnost. Odnimu mi RP, alebo nie?

gapa
21. júl 2010

@daniela1902
ak si začala poberať RP od 2008, takže nepredpokladám, že si žiadala o zvýšenie RP. Aj ked si otvoríš živnosť, tak stále splnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa ak dieťa nedáš do škôlky.
Ale dôch.poistenie štátom nebudem komentovať. Ale ak sa popri práci ako zsčo osobne staráš o dieťa a nie si zatial povinné dôch.poistená, tak predpokladám je to ok.

gapa
21. júl 2010

@zzzs
ak nastupuje dieťa do Mš, tak by si mal s rozhodnutím o prijatí do škôlky zájsť na UP do 8dní. Dostaneš ešte RP za 9/2010 + mal by si mať nárok na príspevok rodičovi + od 10/2010 na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázanýcz nákladov, max. do 164,22eur mesačne.

zzzs
21. júl 2010

@gapa Ďakujem za info

daniela1902
22. júl 2010

Gapa u mna je to trosku zamotanejsie, mala je v sukromnych jasliach a ja uz robim, len ide o to ze ked chcem popri tej robote,ktora nie je extra platena zacat podnikat ci sa im to nebude priecit, aj ked preco by malo ked im budem platit az az :D
Podla mna je novy zakon mierne nefer, ked mamicka nemoze robit, lebo ked je sama ako som ja, ako ma to dieta uzivit.

mataaaaa
23. júl 2010

ahojky, ja som teraz na rodicovskej dovolenke .. a zacinam rozmyslat nad zivnostou.. chcela by som otvorit masersky salon, mam uz aj dve maserky.. len som dost dopletena ze co a ako.. resp ako zacat.

gapa
23. júl 2010

@daniela1902
ak robíš, t.j. nie si predpokladám už dôch.poistená štátom, lebo si ako zamestnanec pracujúci na prac.zmluvu, dieťa chodí do súkromných jaslí (t.j. nie škôlky), tak je to ok. Podla zákona účinného v r.2008 máš nárok na podporu aj ked si založíš živnosť= je to v znení toho zákona zárobková činnosť, presne tak ako prac.pomer.

anib
24. júl 2010

anib – Ahojte, potrebujem sa iba uistit,ci predpokladam spravne, to co som doteraz vedela, ci sa teda nieco nezmenilo. Momentalne poberam RP este do 4/2011 ten zvyseny do 2 rokov veku dietatka, mam pozastavenu zivnosť z dôvodu naroku na tento RP. Planujeme druhe dietatko. Ako sa to teraz berie, ked mam pozastavenu živnosť? Predtym som platila povinne nemoc.aj dôchodk.poistenie, taktiez som bola DNPO, tj.mala som narok na matersku zo zivnosti aj z DNP. Mam este aj nej.dni nem.poistenia /platila som DNP od 2/2008-11/2009/, cize ak by som otehotnela, staci mi nanovo sa prihlasit do toho 6-8tt, teraz nie. Neviem vsak,ci si mam platit z MAX.VZ, alebo len Max.VZ - 319 Eur,co som bola povinne NP, rata sa to, aj ked mam pozast.zivnost a prechadzala by som z 1 materskej do druhej v priebehu 3 rokov? Alebo si mam radsej platit tu max.vysku tych cca 47,70 Eur ? A este, gapa nevies, ci sa uz nieco nesuska, teda nej.zmeny tykajuce sa materskej, rodic.p.atd, pan Mihal uz asi nestiha pisat nove info. dakujem

gapa
24. júl 2010

p. mihál písal, že s DNP neplánujú zmeny.
Na tvojom mieste si asi budem platiť z DNP maximum do 8tt, ale najneskôr 14 (možno 15?)mesiacov od ukončenia DNP, t.j. najneskôr od 1-2/2011

gapa
24. júl 2010

@anib
ak si tesne pred nástupom na MD bola aj povinne nem.poistená szčo a v SP si nie ukončila ale len prerušila poistenie (t.j. podala na RLFO prerušenie z dôvodu poberania RP a nie odhlášku), tak máš predpokladám aj nárok na materské zo živnosti, ale nemám v tom skúsenosti z akého pravdep. VZ.

anib
24. júl 2010

gapa, tomu vôbec nerozumiem,co si myslela tym do 8tt, nemyslela si nahodou,ze ak zistim,ze som tehotna do 6-8tyzdna tehotenstva,tak prihlasit vtedy na maximum nie??? 😕 😕 😕
A najneskôr 14,ci 15 mesiacov tomu vôbec nerozumiem? /od ukoncenia DNP stareho - toho,ktorý som ukoncila v 11/2009? - preto aby tam bolo tych par dni a sedelo 270dni do datumu porodu,vsak?/ dakujem,pa 😉

gapa
26. júl 2010

@anib
🙂 áno, malo tam byť od 8tt (nie do), ešte lepšie od 6tt,
a tých 14mesiacov tiež, ako píšeš, aby si súvisle splnala podmienku 270dní, napr. ak by si išla na PN...

lindusik
10. mar 2011

dnes t.j. 10.3 mi konci materska dovolenka a teda logicky zacina rodicovska dovolenka (RD). som SZCO. do prace sa ale chcem vratit asi tak o polroka. Mam si rerusit zivnost ?
A ako je to s platenim do poistovni... Teraz sa dostava rodicovsky prispevok - jednotny pre vsetkych - cca 190 Eur (podla noveho zakona co vymyslela radicova).

zaujimalo by ma:
- ak si neprerusim zivnost tak pocas rodicovskej dovolenky si musim platit odvody do social. aj zdravotnej poistovne ja?
- ak si ju prerusim tak odvody plati stat?

dalej, pred porodom som si platila aj dobrovolne poistenie....ale pocas materskej nie....od zaciatku rodicovskej chcem pokracovat...otazka:
- pokracovanie platenia dobrov.poistenia do social.poistovne sa musi nahlasit alebo to mam automaticky posielat tam kde pred porodom?

bola som sa pytat aj na urade prace - cast socialnych veci - ked som niesla doklady k rodicovskemu prispevku ale niesu tam velmi ochotne zienky....

Prosim ak mate niektora skusenosti tak mi ich napiste...vopred dakujem